Reklamı Göster Reklamı Gizle
© 2016 - Uplifers

Yazarlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Anıl Gümüşkaynak
Yıldız Teknik Üniversitesi 2009 Mimarlık mezunuyum. Yaklaşık 7 yıldır mimar olarak meslek hayatıma devam ediyorum. Spor yapmayı ve seyehat etmeyi seviyorum. Sağlıklı beslenme ilgi alanım, bir çeşit vejetarjenim (pesketeryan) kırmızı et yemiyorum, balık yiyorum. Küçük bir Ege şehrinde yetiştiğim için doğaya ve doğanın bize verdiği tüm meyve ve sebzelere aşığım. Yemeyi seviyorum asla diyet yapmıyorum. Fitbukizlar markasının kurucusu olarak sağlıklı olmanın alışkanlıklarımızla kazanıldığına inanıyorum. Kızların gücünü ortaya çıkarmak bu marka ile hedefim.
Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir süre sonra dijital medyayı öğrenmeye karar verir ve 2006’dan bu yana dijital medya üzerinde çalışır. Dijital medyanın hem mutfağında, hem restoran bölümünde bulunan Serpil, 2013 yılında kendi ajansı Happygen’i kurar. Happygen’in kurulduğu dönemlerde ilk kitabı Aşk Yemeği Acılı Sever çıkar, şimdilerde 2.kitap için çalışmaları devam ediyor. Tam bir müzik aşığı olan kadın, anime ve mangaya karşı koyamıyor. “Hayatlarımızda tiyatro, masal, sinema ve sevgi bolca olsun.” dileğini her gün evrene yolluyor. Umarız o uzaylı bu güzel dilekleri yutmaz.
Emsal Salık
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Çocukluğumdan itibaren günde 20-40 dakika arası spor hayatımın bir parçası. İlgi alanlarım Yoga, Ayak Refleksoloji, Shiatsu, Medikal QiGong, Karyopraktik, Tae-Bo, Şema Terapi, kitap okuma, kendini geliştirme. [email protected]
Melis Dilmener
Merhaba ben Melis Dilmener. 1985 doğumlu, evli ve bir çocuk annesiyim. Eğitimimi Kadir Has Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde tamamladım. NLP İstanbul ‘Educational Consulting’ te Profesyonel Yaşam Koçluğu eğitimi aldım. Doğallık ve doğruluk peşinde koşarken çevreme de örnek olmaya çalışıyorum. Kişinin tüm duygularını özgürce ifade etmesi, yüzde yüz kendisi olabilmesi, ona hayalinin ötesinde bir güç veriyor. Hayatım boyunca yaptığım her işte ve bulunduğum her ilişkide önem verdiğim tek ilke budur. İnsanoğlunun birbirinden öğrenerek ve destek vererek geliştiğine inanıyorum. Ben de danışanlarıma yol arkadaşı olarak destek veriyorum. Hayatta en çok hissederek yaptığım şey, bende olan her duyguyu heyecanla ve tüm kalbimle yazmaktır. Bu zamana kadar edindiğim bilgileri ve yasadığım deneyimleri yazarak paylaşmak için kendi web sitemi kurdum. Şimdi de siz Uplifers okurları için yazılarımı buradan paylaşıyor olacağım. Hepinize keyifli okumalar diliyorum.
Pınar Ulus
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini aldı. Özellikle 2011’den bu yana moda ile ilgili çalışmalara ağırlık verdi ve hala moda üzerine yazı dizileri, farklı moda kaynaklarında yayınlanmaktadır. Yoga eğitmeni olma yolunda ilerleyen Pınar, bir Arjantin Tango aşığı. Gerçek tutkularından bir diğeri ise seyahat etmek."Dünya üzerinde ayak basılmadık toprak kalmasın" mottosu ile dünyayı dolaşmaya devam ediyor.
Dilşat Erdil
Sağlıklı Yaşam Danışmanı ve Bütünsel Bilinçaltı Değişim Uzmanı. Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezun olduktan sonra hayatını sağlıklı yaşam ve beslenmeye adamıştır. The BodyMind Institute’dan Nutritionist eğitimini aldıktan sonra Human Anatomy & Phsiology, The 90 Day Renewal Program sertifikalarını almıştır. Bir şeyi insanlar üzerinde uygulayabilmek adına önce işin mutfağına inmenin gerekli olduğunu düşünen Dilşat Erdil, raw akımın önde gelen isimlerinden olan David Wolfe’den Raw Nutrition eğitimi almış ve raw şeflik kurslarına katılmıştır. Kendi deneyimleri, aldığı eğitimler ve spor tutkunu kişiliği ile insanların hayatlarına dokunup onların hem fiziken hem ruhen hafiflemesinden mutlu oluyor. Dilşat Erdil, değişimin sadece fiziksel değil aynı zamanda bilinçaltı ve farkındalık ile birleşmesi gerektiğini düşünerek bütünsel değişim programını tasarlamıştır. Maslak’takı ofisinde birebir sağlık ve bilinçaltı seanslarını sürdürmektedir.
Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden spor hayatım çok yönlüydü ve çok erken yaşta sporcu beslenmesi, dinlemesi ve yaşam felsefesi gibi konular, her çocuk gibi bana da öğretildi. Mezun olduktan sonra dalmaya başladım ve çok hoşuma gitti. İsviçre'de üst düzey bir yöneticiyken her şeyi bırakıp dalmaya gittiğim Kaş'tan çok etkilenip Kaş'a yerleştim ve deniz rehberliği ve sualtı fotoğrafçılığı yaptım. 2011'de İstanbul'a taşındım. 2013 ve 2015 arasında birçok uzun mesafe (50 km ve 80 km) koşu yarışlarına katıldım. Her koşudan yeni şeyler öğrendim. Uzun koşularda kaçış noktası ve erteleme şansı yoktur. Başlarsınız ve bitirirsiniz. Bu, benim için yaşam felsefesi oldu. Ekim 2015 de “Likya Yolu Ultra Maratonu”na katılıp 6 günde 250 km koştum. Bu yolda tek başınadır herkes. Bu yolculuk sadece fiziksel değildir. Vücut ile başlar ama zihinle biter. Mayıs 2016 ilk triatlon yarışına katıldım ve 3. oldum. Dört ay sonra Eylül ayında Kuşadaşı'nda Türkiye Triatlon Şampiyonası'nda 30+ yaş kategorisinde üçüncülüğü kazandım ve Ekim ayında Antalya'da Gloria Ironman 70.3 yarışında 5. oldum. O kadar kısa bir sürede böyle sonuçlara ulaşmak disiplin, azim, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve iyi bir planlama ister. O dönemde istediğim sağlıklı tatlıyı bulamadığım için kendi keklerimi yaratmaya ve pişirmeye başladım; glütensiz ve rafine şekersiz "Cora'nın Kekleri” macerası bu şekilde başladı. Beş dil (Fransızca, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca) konuşuyorum. Çeşitli konularda motivasyon seminerleri veriyor, şirketler için ve bireysel spor koçluğu yapıyor, koscora.com blogunda (Avrupa'nın en iyi 3 koşu blogu arasına seçildi) ve Türkiye'de ve İsviçre'de spor ve sağlıklı yaşam konularında yazılar yazıyor, sosyal medya danışmanlığı yapıyor ve ayrıca çeşitli dillerde tercümanlık yapıyorum. Eylül 2016'den itibaren Marmara Üniversitesi'nde Spor Psikolojisi ve Spor Yöneticiliği yüksek lisans yapıyorum.
Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. Akademik eğitimlerin yanı sıra çeşitli kurum ve enstitülerden mesleki eğitimler aldı. Bunlar arasında Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile ve Çift Terapisi eğitimleri bulunmakta. Kuyumcuoğlu, bireysel psikoterapilerin yanı sıra çeşitli grup çalışmalarında yardımcı terapistlik yapmaktadır. Türk Psikologlar Derneği üyesidir. http://www.rominakuyumcuoglu.com/
Fatih Yıldırım
İstanbul’un en büyük eğlence rehberi olan Partymag platformunun kurucu ortağıyım. Yüzlerce mekanda binlerce etkinliğe katılarak gece hayatı gurmesi olma yolunda da ilerliyorum. Müzik, sanat, eğlence konularında bilgi sahibi olmamın yanında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yöneticilik alanında yüksek lisans yapıyorum.
Hande Akın
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve müşteri ilişkileri yöneticilikleri yaptım. 28 yaşlarında başlayan sorgulama, kendimi keşfetme, tanıma, anlama maceramda 33. yaşım milat oldu. Reklamcılıkla vedalaştım. Aldığım ve almakta olduğum sayısını artık hatırlamadığım pek çok eğitim, seminer oldu. Kişisel gelişim alanında yaşam koçluğu yapmaya başladım yıl 2010... “Ben zamanı”nın kurucusuyum, Bu slogandan hareketle; EFT (Duygulardan Özgürleşme Tekniği), REGRESYON, Ezoterik şifa teknikleriyle harmanladığım kalbimin rehberliğinde özgün bireysel seanslarımın yanı sıra kişisel gelişime dair eğitimler, seminerler veriyorum. Kadın Olmak ve AŞK’a gel özellikle dişil enerji üzerine çalıştığım workshoplarım. İlham veren, motive eden, umudu yeniden yeşerten kitlelere özel konuşmalar yapıyorum. Kitabım “Kadın Olmak” 2014’te çıktı. 2015 ve 2016 yıllarında televizyon programı hazırlayıp, sundum. Akışta kalma deyimini içselleştirerek yapabildiğimce teslimiyetle gelişmek ve geliştirmek bana keyif veriyor. Birbirimizden öğrenerek, birbirimize destek vererek geliştiğimize, hepimizin birbirinden ilham aldığına ve her bireyin kendini şifalandırabileceğine inanıyorum.
Seval Yılmaz
İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Üniversiteyi Eskişehir’de okudum. Bir süre İspanya’da yaşadım. Uzun yıllar sivil toplum kuruluşlarında ve firmalarda eğitmenlik yaptım. Şimdilerde ise boyaların ve renklerin büyülü dünyasındayım. Çizip boyadıklarım ve tasarladıklarım, aşkla yürüdüğüm bir yola dönüştü. Çalışmalarımı @miniminidesign instagram hesabından görebilirsiniz. Kendimi bildim bileli yazı yazarım. Son zamanlarda hayata dair, her telden yazdığım yazılarım bir araya geldi ve www.sevalyilmaz.com oluştu. Hayatı sade yaşamayı, az eşyayı, yogayı, temizlik ve bakım ürünlerimi kendim yapmayı, fotoğraf ve video çekmeyi, kamp kurmayı, denizi ve ormanı, her mevsimi, öğlen kestirmelerini ve gün ortası kahvesini, işini aşkla yapan insanları seyretmeyi ve insan hikayeleri dinlemeyi, doya doya yaşamayı, insan olmayı, içinde güzellik, naiflik ve aşk olan her şeyi çok seviyorum.
Diyetisyen Selvi Akman
Lise çağlarımda sağlık yaşamın ilgimi çekmesiyle bu alanda eğitim almaya karar verdim. Lisans eğitimimi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde tamamladım. Üniversite sonrasında beslenme bilimi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olabilmenin sırrının dünyayı ve kendini keşfetmekten geçtiğini bilen biri olarak, hayatıma yeni lezzetler ve aktiviteler katmaya çalışan bir diyetisyenim. Bilginin de mutluluk gibi paylaşıldıkça çoğaldığına düşünenlerden birisi olduğum için sağlıklı ve fit bir yaşam için en doğru bilgileri sizinle paylaşıyor olacağım. Bilgi paylaşımı konusunda bana da bu fırsatı veren Uplifers ekibine teşekkür ederim.
Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı // Muay Thai Trainer // CrossFit Level 1
Lisans ve yüksek lisansını fotoğraf ve güzel sanatlar üzerine yaptıktan sonra cinsiyet kimlikleri ve rolleri üzerine çalışmalar üretip sergilemeye devam eden Gözde “mimiko” Türkkan, son 8 senedir amatör olarak yapmakta olduğu Kick-box ve Tayland boksu olarak da bilinen Muay Thai’yi, antrenörlük belgesini almasıyla beraber çift meslekli olarak hayatına devam ediyor. Muay Thai’yi fitness ile birleştirerek, darbe ve yaralanma kaygısı olmadan tekme-yumruk temelli bir dövüş sporunda teknik beceriye sahip olmak isteyenlere yönelik Muay Thai Fitness dersleri veriyor. Ayrıca dövüş sporları harici düzenli olarak yaptığı sporlar arasında koşu ve CrossFit var. 3 arkadaş birlikte kurdukları İstanbul Koşu Kuvvetleri ile düzenli olarak şehir içinde koşular düzenliyorlar ve yarışlara katılıyorlar. Dövüş sporları, Muay Thai Fitness dersleri, CrossFit veya haftalık koşular ile ilgili sorularınız için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Deniz Bayraktaroğlu Ar
Sosyolog, girişimci, blogger, tasarımcı, yemek düşkünü, yoga sever, hayatı keyifle ve sağlıkla yaşamaya çalışan, pozitif, yazar-çizer ve kedi insanı bir kadın. Şimdi sizlerle Uplifers'da buluşmaktan dolayı da çok mutlu. [email protected]
Sinem Serap
Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği'ni bitirdiğimde beynin artık hayatımın vazgeçilmez bir parçası olacağını biliyordum. Çocuklukta başlayan beyin-zihin ilgim sonunda akademik ortama taşındı ve şu anda doktora çalışması şeklinde devam ediyor. Beyinden sonra en büyük tutkum olan su altı, beni serbest dalış denemelerine, oradan meditasyona ve oradan da yogaya götürdü. Yaklaşık 1 sene önce yoga eğitmeni sertifikamı alsam da bu yolda hala öğrenci kalmaya devam ediyorum.
Oya Milli Sülün
Sulak bir ülke olan Hollanda'da doğup, büyümeme rağmen, kendimi bildim bileli bir bardak su içmez, üniversite yıllarında okurken de içme suyu ile ilgili hiçbir çalışma yapmak istemezken, yaşam beni "canlı su" uzmanı yaparak hayatın ne kadar ironik olduğunu kanıtladı. Ben de hayatın bana verdiği cevaba karşılık, suyun bilinmeyenlerinde önce bir güzel kayboldum sonra da kendimi de bulup çıktım… Siz de su deyip geçmeyin, çünkü SU: aşktır, sanattır, sevgidir, barıştır, bununla birlikte aynı zamanda şifadır, enerjidir, yakıttır, güçtür, bazen de afettir, seldir, çığdır...
İdil Arasan Doğan
Çok önceleri başlamıştı psikoloji yolculuğum; daha üniversiteye hazırlanırken… O kadar istekliydim ki kendimi Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği'nin hasta dosyalarını düzenlerken, bazı klinik araştırmalara destek verirken bulmuştum. Yine de lisansım iletişim üzerine oldu. Ardından da 12 yıllık şirket yönetim bazlı iş deneyimlerime eş zamanlı olarak almış olduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) Yüksek Lisansı mezuniyetim, insan odaklı çalışmalarımı bütünleştirdi. Gerek iş yaşamı deneyimlerim gerekse içsel yolculuklarım en sonunda Üsküdar Üniversite Psikoloji bölümüyle birleşti. Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji ve Nöropsikiyatri Hastanesi bana her geçen gün daha değer katmakta. İnsana değer katan da aslında olmak istediği yerde olmak. İstediği yerde olmak ve bilgileri, deneyimleri, birikimleri hep paylaşmak. Hayatlarımızda huzurlu bir akış, normal zamanlarda iyi olabilmenin fikriyle ve duygusal olgunluk için… Buradan hareketle pozitif psikoloji, anımsama, kişilerarası ilişkiler ve sosyal ritm terapileri, infertilite psikolojik destek ve aile danışmalığı alanlarında eğitimlerim halen devam etmekte. Danışmanlık; çeşitli kurumlara eğitim, psikoeğitim, yönetim, kişisel gelişim alanlarında sürmekte olup, diğer yandan blog yazarlığım hedefimin yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Hayatımıza yapacağımız olumlu müdahalelerle, hayatımızdan tatmin olmak ve hayatımızı anlamlı kılmak dileğiyle…
Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur üstüne birde bilet satar sergilerdik oyunlarımızı büyük bir heyecan ve gururla . Ailem bunun geçici bir heves olduğunu düşünsede konservatuara girip tiyatro okumak ve oyuncu olmak istediğimi söyleyince anladılar nekadar kararlı olduğumu. Aklıma koymuşmuştum ben sadece Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro bölümünde okumak istiyordum. Ve bu hayalimi de gerçekleştirdim. Okulu kazandım. Benden mutlusu yoktu. 4 senenin sonunda çok sevdiğim okulumdan mezun oldum ve hikayem başladı. Birçok dizi reklam ve sinema filminde oynadım. 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarına girdim. Yüksek lisans yaptım. Mesleğimle alakalı merakım beni nefes terapisine yönlendirdi hocam Jost'la çalışmaya başladım. Ve nefes terapisti oldum. Eğitimler vermeye başladım. Farkettim ki bildiklerimi aktarmak ve geri dönüşlerini görmek de ayrı mutluluk. Kısaca hep kalbimin sesini dinledim. İnsanın hayatta istediği işleri yapmasından daha büyük bir mutluluk yok bence. Hayallerinize sahip çıkın lütfen. Benimle ilgili tüm merak ettiklerinizi www.asliaybars.com adresinde bulabilirsiniz.
Şebnem Sürücü
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına katıldım ve dansın ilk tohumları hayatıma orada atılmış oldu. 1999 senesinde Miss Fitness Türkiye 2.'si seçilerek ülkemizi Balkan Şampiyonası’nda temsil etme hakkını kazandım. Yarışmaya hazırlık döneminde beslenme ve egzersiz sistemleri hakkında geniş araştırma yapma şansım oldu ve İstanbul’ da çeşitli spor merkezlerinde egzersiz danışmanı ve stüdyo dersleri eğitmeni olarak görev aldım. Sultans of The Dance ve Night of The Sultans dans tiyatrolarında 4 sene dansçı olarak görev aldım. Profesyonel dans hayatım boyunca Türk ve yabancı çok değerli dansçı ve eğitmenlerden bale, jimnastik, ritm ve oyunculuk dersleri aldım. Dans çalışmalarım sonrasında çeşitli anatomi ve kinesiyoloji eğitimlerine katıldım. Postür, postür bozuklukları ve düzeltilmesine yönelik beden zihin bağlantısını güçlendiren çalışmalara yöneldim. Yoga Terapi ve Pilates eğitimleri ile beraber hamilelik döneminde pilates, osteoporoz ve skolyoz için pilates konularında çeşitli çalışmalara katıldım. Pilates ve Yoga eğitmeni olarak beden zihin bağlantısı ile bedenin hareket sınırlarını geliştirmek ve bu süreçte fiziksel beden ile ortaya çıkan farkındalığın, ruhsal ve duygusal duruma yansıması, çevre ile ilişkilere yeni bir bakış kazandırması her zaman heyecan duyduğum bir konu oldu. Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Ve Tasarım Bölümü mezunuyum ve aynı heyecan ile görsel sanatlar ve seramik konularında da çalışmalarıma devam ediyorum. [email protected]
Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna doğru hayallerinin peşinden giderek Design Markett, 2016 yılında ise ALASIA studio'yu kurdu. Kışın İstanbul'da, yazın Alaçatı'da yaşıyor, Alaçatı Design Markett'in kreatif direktörlüğünü yapıyor. Çocukluğundan beri styling yapıyor, gardırobunu bir moda arşivi olarak görüyor. Modayı yazmayı da, uygulamayı da, üretmeyi de çok seviyor.
Ege Şahin
Seyyah olmayı kafasına koymuş, gezerken yeni tatlar denemekten de keyif alan yeni mezun bir psikolog. İzmirli Egeli Gezgin Ege seyahat etme tutkusuyla kendini yollarda buldu, o günden beri evin yolunu bulamıyor çünkü hayat gezince güzel! www.egeligezginege.com
Serhat Semercioğlu
Serhat Semercioğlu, lisans – yüksek lisans – doktora eğitimi derken kendisini akademik camiada bulmuş, yarı kişisel gelişimci yarı akademisyen yarı yazar ortaya karışık bir kişilik işte. Bir süre Polonya Ekonomi Üniversitesi’nde “Yönetim” dersleri verdi. Halen ülkenin dört bir köşesinde -kendince- seminerler vermeye devam ediyor. Nüfus cüzdanında doğum yeri Muğla yazıyor ve o gerçek bir memleket sevdalısı. Piyasada okuyucusuyla buluşmayı bekleyen kitapları mevcut, o da yeni eserleriyle buluşmayı bekliyor. Eşi, kedisi, MuTusu -ki oğlu olur- ve sevdikleriyle zaman geçirmeye bayılan, tam bir uplifer…
Uzman Psikolog B. Asena Soydaş
Ortaokul ve lise eğitimini Avusturya Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2009 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Aile Psikolojisi üzerine yapmıştır. 2010 yılından bu yana çeşitli okullara psikolojik destek sağlamıştır. Halen anaokullarına danışmanlık vermekte ve Tanaltay Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde aileler ve çocuklarla psikoterapi seanslarını sürdürmektedir.
Natali Oral
2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya, İletişim Sistemleri ve Sosyoloji bölümlerini bitirdim. Aynı üniversitenin sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Farklı kültür alanlarının toplumla ve bireyle olan ilişkileri, yaratıcı alanlar ve şehir hayatına dair gözlem ve araştırmalar yapıyorum ve bunları farklı dijital mecralarda yazılarla paylaşıyorum.
Gözde Kızılkan
Gözde; İstanbullu bir mimar, şehir plancısı, gezgin, yogini, sanat ve sporsever. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Almanya’da bulunan Bauhaus Üniversitesi’nin mimarlık bölümünde tamamladı. Daha sonra aktif olarak profesyonel iş hayatına atıldı ve bu sırada İstanbul Teknik Üniversitesi’nde şehir planlama yüksek lisans programına kayıt oldu. Sokak sanatları ve kent yaşamına etkileri üzerine hazırladığı tez konusu kapsamında Yeldeğirmeni semti ve Mural Istanbul festivalini çalıştı ve yüksek mimar/şehir plancısı olarak mezun oldu. Her türlü spor dalı, kültür ve sanat etkinlikleri, seyahat, doğa, yoga, hayvanlar ilgi duyduğu alanlar olup araştırmak, keşifler yapmak ve bunları paylaşmak sevdiği uğraşlar arasındadır. http://gozdekizilkan.blogspot.com.tr/
Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan da Hacettepe Üniversitesi'nde doktora eğitimim devam ediyor. Special Olympics Fizyoterapi ekibinde yer alarak engelli sporculara gönüllü hizmet veriyorum. Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirilen Dumansız Kampüs projesinde yer aldım (40 bin kişi sigarayı bıraktı). Dünya Omurga Günü'nde düzenlenen fidan bağışı projesi gibi sağlıklı yaşam farkındalık kampanyaları düzenliyorum. Türkiye'de yalnızca Bahçeşehir Üniversitesi'nde olan Kayropraktik YL programının kurucularından biriyim. Bu programı temsilen Oslo ve Dubai kongrelerinde yer aldık. Aynı zamanda BAU Kayropraktik Topluluğu Başkanlığını yürütmekteyim. [email protected]
Uzm. Klinik Psikolog Berfin Bozkurt
Berfin Bozkurt, Fransa Strasbourg Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’de Klinik Psikoloji dalında yüksek lisans derecesi almıştır. Fide Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, genç ve yetişkinlerle psikoterapi yapmaktadır. Fransa’da travma konusu üzerine yaptığı doktora eğitimini İstanbul’dan yürüterek devam etmektedir. Ayrıca okullara danışmanlık kapsamında eğitim ve seminerler vermektedir. Terapi çalışmalarında bilişsel davranışçı terapi, EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), oyun terapisi kullanmaktadır. [email protected]
Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ülke, birden fazla kıta gördü. Hayatta tat alınması gereken her şeyi itinayla araştırır, bulur, bulduğunu da duyurur; yazar.. Network kurmak ise temel hayat duruşudur. Senin de gelmen o yüzden önemlidir, beklerim: gokcengokyer.blogspot.com 😉
Ayşe Özgür Köroğlu
İki ismimi de hep gururla, içime sindirerek taşıdım. Yemek seçen, kan verince bayılan, köpeğin ısırdığı, kedinin cırım cırım tırmaladığı, bahçede sokakta oynarak büyüyen bir çocuktum. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık’ı “ben nasıl olsa orada Tiyatro Kulübüne postu sererim” diye yazıp kazandım. Dans Kulübüne serildim. Evli barklı çocuksuz; müziğe, dansa, sahneye aşık, gün doğumu ve batımına hayran, sağlıklı yaşamla kopmaz bir bağlantıda, tek mal varlığı gezip gördüklerinden ibaret, işte yani biraz hepimiz gibi bir insan evladıyım. Hikayelerim, ya da hissetiklerim bana bazen kocaman geliyor. Yazayım istedim. Belki sen de seversin.
GastroClub
GastroClub, 600'den fazla seçkin mekanda, üyelerinin %50'ye varan avantajlarla ve ikramlarla ağırlanmasını sağlayan Türkiye'nin ilk ve tek elit yeme-içme kulübüdür. Ücretsiz indirebileceğiniz IOS ve Android uygulama sayesinde bulunduğunuz yere en yakın GastroMekanları hızlıca bulabilir, restoran hakkında bilgi alabilir, seçtiğiniz mekanlardaki GastroClub ayrıcalıklarını hemen öğrenebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz restoranlarda ister üyelik kartınızı gösterin ister akıllı telefonunuza yüklü olan GastroClub mobil uygulamasından anlık olarak Mobil Kartınızı üretin.
V. Tolga Hancı
Doğma büyüme İstanbul'lu Tolga, 20 yıllık reklamcılık kariyerini danışmanlığa, ve oradan da koçluk ve eğitmenliğe dönüştürmüş bir yüksek performans stratejisti. Çalıştığı kişi ve kurumların; hayatın her alanında sınırsız potansiyellerinin % 100'ünü kullanarak, daima yüksek performansta kalabilmeleri için stratejiler üretiyor. Power Coaching'in ve Anthony Robbins Türkiye oluşumlarının kurucu ortağı. Birlikte çalışacağı kişi ve kurumların hedef ve hayallerini merak ediyor ve şöyle söylüyor: "İstiyorsan yaparsın! Asıl soru şu: Harekete geçmek için ne kadar isteklisin?"
Uktem Topçu
Harbiye Açık Hava Sahnesi stajında ''Mary Stuart'' oyununun kostümlerini işledikten sonra birkaç hafta parmaklarını kullanamayınca, “nakıştan ellerim yorulacağına biraz da flash’tan gözlerim yorulsun” diyerek, öğrencisi olduğu Akdeniz Üniversitesi Kostüm Tasarımı bölümünü bırakıp, Moda Fotoğrafçısı olmaya karar verir ve bu yolda 8 yılını geçirir. Meraklıdır, eğlencenin, yeni keşiflerin olduğu tüm taşların altına elini sokar. Bol bol gezerken, dünyanın güzelliklerini fotoğraflayıp, onları insanlara enjekte etmeyi sever ve son olarak da Uplifers'a ışınlanır. Kendisine bol keşifler, size keyifli okumalar.
Gülferi Yıldırım
İMutlu ve başarılı bir hayat herkesin hakkı. Mutluluk bir hedef değil, yaşamın her alanında, her an deneyimlenebilen zihinsel bir beceri. Ve “ Mutlu İnsan” mottosuyla kurumsal iş dünyası ve kişisel gelişim alanında edindiğim tecrübe ve bilgileri paylaşarak hayat amacımı gerçekleştiriyorum. İTÜ Elektronik Mühendisliğinden mezunum. Biyomedikal teknolojiler alanında uzmanlığım ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) işletme yüksek lisansım var. Halen Üsküdar Üniversitesinde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans ve Tasavvuf araştırmaları enstitüsünde öğrenime devam etmekteyim. Sağlık sektöründe 25 yılı aşkın strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında liderlik ve yöneticilik yaptım. Halen Avrupa'nın en büyük göz sağlığı grubunda yönetim kurulu üyesi olarak şirket vizyon ve stratejilerine yön veriyorum. ZihinRuhBeden festivalinin ve nöröbilim temelli liderlik ve mutluluk eğitimleri veren Shiftedminds eğitim&danışmanlık şirketinin kurucusuyum. Profesyonel iş yaşantımın yanında, kendimi keşfetmek üzere çıktığım yolda Türkiye’den, Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katıldım. Bunların bir kısmı dünyanın en önemli spiritüel liderleri ve şaman şifacılarla yapılan çalışmalarken, bir kısmı dünyanın en saygın üniversitelerinde akademik düzeyde insan davranışları ve psikolojisi alanında nörobilim temelli farkındalık eğitimleriydi. Oxford’da Meditasyon, Boston MIT Neuroscience for Leadership, ABD Antony Robins UPW, University Of Massachusetts Mindfullness Tools bunlardan bazıları. Oğlum Can Berk, snowboard, şarkı söylemek, dans etmek, spor , dünyayı görmek, okumak, yazmak, öğrenmek ve meditasyon vazgeçilmezlerim. Dokunduğum insanların hayatında farkındalık yaratmayı ve ilham vermeyi seviyorum.
Acıbadem Sağlık Grubu
İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, bugün bünyesindeki 21 hastane ve 17 tıp merkezinde yaklaşık 17.000 çalışanıyla sağlık hizmeti veriyor. Sağlık alanında güncel gelişmeleri hem hekim kadrosu hem de donanımıyla takip eden grup; her mecrada halk sağlığına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Azize Şahin
2006 yılında, Osho’nun meditasyonlarıyla yoga ve meditasyon öğrenciliğim başladı. Bu yolculukta bir workshop için gittiğim Hindistan’da eğitmen olmaya karar verdim ve ilk hocalık eğitimimi, 2009 yılında Zeynep Aksoy’dan aldım. Eğitimden hemen sonra Cihangir Yoga’da dersler vermeye başladım. David Cornwell ile Meditasyon Eğitmenlik Eğitimi, Mindfulness, Svagito Liebermeister ile Danışmanlığın Zen Yolu, İnsanlarla Çalışmak, Travmaları İyileştirmek, Somatic Experiencing gibi dönüşüm sağlayıcı eğitimler aldım. Çeşitli eğitimler ve sertifika programlarıyla özellikle aktif meditasyonlar, mindfulness ve bedensel terapi alanında kendimi geliştirmeye devam ederken, akademik olarak Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji alanında yüksek lisans yapıyorum. 2006 yılından beri hem kendi deneyimlerim hem de birlikte çalıştığım insanlarda, farkındalık çalışmalarının şifayı beraberinde getirdiğine tanıklık ettim. Her türlü konuda, çözüm dışardan değil, içerden geliyordu ve yöntemler alışık olduğumuz gibi karmaşık değil çok basitti. Bu farkındalığım, hayatımın amacını belirlememi sağladı: “Meditasyon öğretmek ve her insanın kendi içindeki bilgeliği ortaya çıkarmakta bir rehber olabilmek.” Bu amaç çerçevesinde, kişisel dönüşüme meditatif bir bakış açısıyla bireysel terapiler ve nörobilim temelli farkındalık, odaklanma ve stres yönetimi konularında workshoplar ve kurumsal eğitimler veriyorum.
Bahar Özen
Almanya doğumluyum. 2011 yılında Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olduktan sonra Almanya Saarland Üniversitesi’nde İnsan Biyolojisi alanında bilimsel araştırmalarıma devam ettim. İş yaşantıma ilaç sektörüyle başladım; ama ilgi alanım beni dermokozmetik sektörüne yöneltti. Şuan Lotis Pharma’da Ürün Müdürü olarak çalışıyorum. Cilt bakımını moleküler düzeyde öğrenmekten keyif alıyorum. İyi hissedip iyi yaşamaya çalışan bir 'Uplifer' olma yolundayım ☺
Diyetisyen Sinem Akgün
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde buldum. Besinlerin vücudumuzda oluşturduğu etkilerin bu kadar önemli olacağını hiç düşünmediğim için öğrendiğim her bilgiyi büyük bir heyecan ve merakla takip ettim. Bilimin yolundan hiç ayrılmadan ilerlediğim eğitim hayatında, lisans eğitiminin çok yeterli olmayacağını düşünerek yüksek lisans eğitimine başladım. Mezun olduğum 2013 yılından bugüne kadar hastaların yeme eğilimlerini, psikolojik durumlarını göz önüne alarak "Yasaksız" diyetin var olabileceğini benimle iletişim kuran herkese anlatmaya çalıştım. Gelişmeye çalışan insan, tatlı dilli diyetisyen, boğa kadını ve köpek Ceku'nun annesi olarak hayatıma devam etmekteyim.
Özlem Sökmen
Koşucu, anne, insan kaynakları yöneticisi, sokak hayvanı aşığı. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Unilever, Turkcell, Lafarge ve BC gibi bir çok çok uluslu şirketin İnsan Kaynakları departmanında yerel, bölgesel ve global düzeyde yönetsel kadrolarda görev aldı. Halen Arçelik Pazarlama A.Ş.’nin İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi olarak çalışmakta. 14 yaşında bir kız ve sokaktan sahiplenilmiş bir kedi ve köpek annesi olan Özlem, sokak hayvanlarıyla ilgili de çeşitli gönüllü çalışmalar yapmakta. 2016’da 3 adet uluslararası maraton koşmuş olan Özlem Sökmen, işi, kızı ve sevdikleriyle geçirdiği zamandan arta kalan her anını ormanda, koşu pistlerinde geçiriyor ve 2018’de dünyanın en zor yarışlarından biri olan Ultra Trail Mont Blanc’ı koşmayı hedefliyor.
Gizem Çalışkan
Spor hayatına 7 yaşında yüzmeyle başlayan Gizem Çalışkan, üniversite yılları boyunca yüzme kariyerini antrenör olarak devam ettirdi. Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşti ve reklam yazarı olarak kariyerine başladı. İsviçre’de özel olarak AquaJog eğitimi aldıktan sonra AquaJog sporunu ileriye götürmek üzere çalışmalarına başladı. Reklam yazarlığını sürdürürken Türkiye’de ilk defa hayata geçecek olan bir sporun temellerini attı ve Aqua Jog Club’ı kurdu. Reklamcılık kariyeriyle hobisini bir süre birlikte götürdükten sonra ajans hayatını freelance’e çevirerek enerjisini tutkuyla bağlı olduğu Aqua Jog Club’a yöneltti. İlk deneyimini kazandığı 2009 yılından bugüne, gerek eklem rahatsızlığı gerekse kilo problemi yaşayan onlarca üyeyle edindiği deneyimleri aktarmaya, suyun gücünü ve etkilerini deneyimletmeye devam ediyor ve şöyle diyor: “Suyla arkadaş olun ve sizi değiştirmesine izin verin.”
Göksen Çınar Antrenör
19 ironman 70.3 ve 4 ironman bitirmiş olan Göksen Çınar aynı zamanda deneyimli bir triatlon antrenörü. Ortağı ile birlikte kurdukları Yüz Bin Koş grubunun sporcularının antrenman programlarını oluşturmaktalar ve yurt içi ve yurt dışındaki yarışlara hazırlamaktalar. Yüz Bin Koş olarak düzenli bir şekilde katıldıkları triatlon ve Ironman yarışlarının haricinde Göksen’i Ultramaraton'larda görmek mümkün. Kürek ve kano milli takım sporcusu olmanın yanı sıra eğitmen olarak diğer aktif branşları ise futbol, voleybol, yüzme, dans, koşu ve bisiklet. Ayrıca kano branşında ilk Türkiye şampiyonu olarak, toplam 300 kadar kürsü madalyasını evine götürmüş.
Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurtdışı ve yurtiçinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık şirketleri aracılığıyla bireysel olduğu kadar kurumlara da inovasyon, yeni ürünlerin Türkiye' ye ithalatı, motivasyon, satış arttırma, iş-özel yaşam dengesi üzerine danışmanlık vermektedir. 2005 yılından beri Anthony Robbins eğitimlerine katılımının ardından tüm etkinliklerinde gönüllü asistanlık yapmış, Los Angeles ve Türkiye'de "Power Groups" oluşumlarını yönetmiş bir Anthony Robbins lideridir. Powercoaching.us kurucu ortağı Yeliz, hem yaşam hem iş partneri V. Tolga Hancı ile Türkiye'den Anthony Robbins etkinliklerine gruplar götürmektedir. Yeliz, 13 yaşında ilk ilgi duymaya başladığı bilim ve ruhsal alanların birleştiği konular üzerine, Dünya çapında tanınan Dr. Bernie Siegel, Dr. Bruce Lipton, Dr. David Katz, EFT tekniğini bulan Dr. Craig, NLP tekniğinin kurucu Dr. Richard Bandler, NLP ‘de ‘Time Line – Zaman Çizgisi’ tekniğinin yaratıcısı Tad James gibi isimler ile birlikte kongre ve festivallerde konuk konuşmacı olmuş, ‘Holistik Yaşam’ ile ilgili sunumlar yapmıştır. Halen Sedona Üniversitesinde bu alanda doktora çalışmalarına devam etmektedir. Yeliz, UCLA ve North Carolina Üniversitelerinde psikolojik araştırmalarda da kullanılan AuraVS isimli bio-feedback aracılığı ile yaptığı seanslar ile Dünya çapında binlerce kişinin yaşamlarını dönüştürmeleri, ilişkilerini geliştirmeleri ve yaşam amaçlarına bağlanmalarına yardım etti. Yeliz Los Angeles ve İstanbul ‘da yaşamaktadır. Hayat mottosu: ¨İmkansız diye bir şey yoktur, İste, planla, harekete geç, inan ve sabırlı ol.¨
Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine iletişim ve medya araştırmaları yükseklisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönüp Uplifers projesini hayata geçirdi. Uzak Doğu dövüş sanatları, yoga, extreme sporlar, kediler, köpekler ve doğayla iç içe olmak favorileri arasında. Sağlığın ve hayatın kıymetini genç yaşta öğrenmiş olup doya doya yaşıyor.
Diyetisyen Dilara Koçak
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. İyi Yaşam Günlüğü çalışması ilk olarak 2005 yılında yayımlanmaya başlamış olup, değişen konu ve içeriğiyle on yıldır kendine bakanların klasiği haline gelmiştir. Koçak’ın 2007 yılında Dilara Koçak ile İyi Yaşam, 2009 yılında Afiyetle Diyet Kitapları ve 2015 yılında Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı yayımlanmıştır. Milliyet gazetesi, CEO Life, Hello, Women’s Health dergilerinde ve vogue.com.tr’de beslenme ve iyi yaşam konularında yazan Koçak, CNN Türk, Kanal D, TRT ve Kanal Türk kanallarında iyi yaşam ve beslenme konularında programlar hazırlayıp sunmuştur. Hâlâ Mezura Kliniğinde bireysel ve kurumsal beslenme ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerine Meslek Etiği ve İletişim dersleri veren Dilara Koçak hâlâ İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde eğitimine devam etmektedir.
Uzman Psikolog Sandy Kohen
Sandy Kohen, Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamladı. Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı hastanelerde psikolog olarak staj yaptı. 2014 yazında Yale Üniversitesi Çocuk Araştırmaları Merkezi’nde (Yale Child Study Center) psikoeğitimsel ve klinik araştırma, değerlendirme ve uygulama çalışmalarına katıldı. 2011 yılından beri çocuk, ergen ve genç yetişkinlerle kaygı bozuklukları, duygudurum bozuklukları ve dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu üzerine hem Türkçe hem İngilizce olarak psikoterapi ve aile danışmanlığı; yetişkinler ile iş hayatında performans ve odak arttırma üzerine bireysel koçluk çalışmalarını sürdürmektedir. Mevcut olarak, YDY Eğitim Araştırma Danışmanlık Merkezi’nde Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi ile psikoterapi çalışmalarını devam ettirmektedir.
Zeynep Lokmanoğlu
Zeynep 26 sene önce Mersin'de doğdu ve simdi Brooklyn'de yasiyor. Boş zamanlarını düşünerek geçirmeyi çok seviyor.
Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler hava alanları, tren garları, otobüs durakları… Tek isteğim hikayemi tutkuyla ve heyecanla yaşamak, hatırımdan gitmesin diye yazmak. Ben hikayemde dünyayı keşfediyorum. Senin hikayen ne?
Burcu Ergun
Üniversiteden sonra 10 sene boyunca çeşitli departmanlarda çalıştığım ve sonunu özel bankacılık ile getirdiğim bankacılık hayatıma son verdim. Uzun süreli bu yorucu tempodan sonra soluğu Los Angeles'da aldım. Bir süre burada yaşadıktan sonra çok uzak diyerek döndüm ve zaten çok yaşamak istediğim Londra'da yarı zamanlı yaşamaya başladım. ‘Hep derler ya; beyaz yakalıymış eskiden, bak şimdi yoga hocası olmuş’ İşte ben tam oyum, hayallerimin peşinden gidiyorum. 2015 senesinde Zeynep Aksoy ve David Cornwell’in Advayta Yoga hocalık eğitimine katılıp 200 saatlik eğitim sonunda Independent Yoga Network (IYN) onaylı uluslararası geçerliliği olan sertifikasını aldım. Okuduğum kitaplar, gittiğim seminerler ve yoga ile ilgili edindiğim deneyimlerimi de pratiğime ekleyip, bu bilgilerimi verdiğim çeşitli yerlerdeki derslerde öğrencilerime aktarırken aynı zamanda hem kendimin hem de öğrencilerimin yoga hakkındaki derinleşmemizi gözlemlemekten ve buradan aldığım geri bildirimlerden büyük haz duyuyorum. Aynı zamanda Norscraft markası altında geri dönüşüm malzemelerini kullanarak ürettiğim ahşap ve cam ile harmanlanmış çevreci vazolar da yapıyorum ve hayal etmeye devam ediyorum...
Rana Korkunç
Yoga Eğitmeni & Terapisti, Enerjist, İK Uzmanı // Çevre Mühendisi lisansının üzerine İTÜ’de MBA yaparken sosyal ve sayısal becerilerini birleştirebileceği İnsan Kaynakları alanına hayran oldu. Yaklaşık 10 yıl boyunca dünyanın önde gelen şirketlerinde İnsan Kaynaklarının nerdeyse tüm alanlarında çalıştı. Her zaman bir doğa, müzik, dans ve spor aşığıydı. Çeşitli grup ve derneklerde müzisyen ve dansçı olarak çalıştı. Yurtdışı festival ve konserlerde görev aldı. Şu anda tüm beceri ve eğitimlerini harmanlayarak dünya ile paylaşmaya çalışıyor. Kendini dünyalı ve sürekli bir hayat öğrencisi olarak tanımlıyor. Boş zamanlarında Windsurf, Tai Chi, Chi Ghong ve Dağcılık yaparak kendini tanımaya devam ediyor.
Ece Aydın
Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Üniversitedeyken bir beyaz yakalı olarak üretim yapan bir fabrikada çalışma hayali varken mezun olunca kendini bir anda aile girişimi olan turizmin içinde buldu, zamanla doğanın bereketi ile büyülenip üretim hevesini doğal ürünlere yönlendirdi. Şimdi İstanbul-Kastamonu arası mekik dokuyan, bir ayağı toprağa değmeden, atları sevmeden, orman kokusu duymadan duramayan bir sonradan-ırgat 🙂 Dansı, elma ağacından kirpiye tüm canlıları, gezmeyi, farklı mutfakları, kültürleri, Miyazaki’yi çok seviyor.
Hande Demirel
Hayatta beni en mutlu eden şeylerin başında rengarenk smoothie’ler, Pilates ve tüm gün yoga taytları içinde olmak geliyor! 26 yaşındayım ve San Francisco’da yaşıyorum. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunuyum. Amerika'da master yaptıktan sonra, sağlıklı yaşam üzerine yazılar yazdığım bir websitesi kurdum ve Pilates eğitmeni olmak için eğitim almaya başladım. Amacım herkesin hayatını en mutlu ve en sağlıklı şekilde yaşaması için ilham verebilmek. Beni Instagram’da @handemirel olarak bulabilirsiniz!
Sinem Er
Yoga ile 2005 yılında tanıştım ve 2009 yılında sevgili Zeynep Aksoy ile 200 saatlik temel hocalık eğitimini tamamladım. İstanbul’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde pek çok workshop ve eğitime katıldıktan sonra Cyndi Lee ile yeniden 200 saat ve sonrasında 500 saatlik eğitimlerimi yaptım. O günden beri Cyndi Lee ve pek çok değerli hoca ile çalışmaya devam etmekteyim. Farkındalığın ön planda olduğu, meditatif elementleri de içinde barındıran, felsefenin içine örüldüğü vinyasa akış dersleri veriyorum. Güvenli ve mantıklı serilemenin önemine inanıyorum ve bundan yola çıkarak derslerimi yaratıcı, zekice ve anlamlı bir şekilde tasarlamaya, her seviyeden öğrencinin kendi sınırı içinde yoganın faydasını almasına alan açmaya çalışıyorum. İnsanlarla yoga öğretisini paylaşmak benim için de sürekli bir öğrenme ve keşfetme alanı yaratıyor. 2013 yılından beri 200 saatlik Temel Hocalık Eğitimi ve İleri Seviye Hocalık Eğitimi veriyorum. Ayrıca Türkiye’de değişik stüdyolarda çeşitli temalarda workshoplar düzenliyor ve Türkiye'nin cennet köşelerinde yoga tatilleri ve inzivalar organize ediyorum.
Dilan Üzgün
İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü yüksek onur derecesi ile bitirdikten sonra aynı üniversitede Aile Danışmanlığı eğitim programını tamamladı ve “aile danışmanı unvanını kazandı. Şu anda Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Yüksek Lisans programında tez aşamasındadır. Akademik eğitimlerinin yanı sıra MMPI, WISC-R gibi psikolojik değerlendirme ve “Kanser Hastalarında Psikoterapi Uygulamaları” eğitimlerini aldı. Çalışmalarında Şema Terapi, Sanat Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımını kullanmaktadır. Halen İzmir Terra Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde yetişkin, çift ve ailelere danışmanlık hizmeti vermektedir. Türk Psikologlar Derneği üyesidir.
Yasemin Örs
Bir yoga hayranıyım. Günlük hayatımın önemli bir parçası yoga. Kuvvet, esneklik, denge getiriyor ve felsefi olarak çizdiği yollar bana beni öğretiyor. Çocukluğumdan beri sporcuyum ama yogayla tanışmamla birlikte, hayatımda önemli değişiklikler oldu diyebilirim. Birkaç arkadaş Türkiye'nin en aktif STK'larından birini kurduk. Takibinde kendi spor kıyafeti markamı yaratmaya başladım, kurumsal hayatı tamamen bıraktım ve kendisi için 7/24 çalışan biri haline geldim. İnsanın tüm duygularını özgürce ifade etmesi, 100% kendisi olabilmesi, ona hayalinin ötesinde bir güç veriyor. Tüm yaptığım işlerde, kurduğum ilişkilerde buna dikkat ediyorum. O yüzden hep güzel insanlarla karşılaştığıma inanıyorum. Uplifers ekibi de buna en güzel örneklerden biri 🙂
Yağız İzgül
Onun ağzından kendisi tam bir ‘’Profesyonel Yemek Yiyici’’ ve ‘’Lezzet Düşkünü’’, ayrıca Şef, Yazar, Jüri Üyesi ve İş Adamı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliğinden mezun olduktan sonra, yemek tutkusu ağır bastığı için kariyerini bu alanda şekillendirmeye karar verdi ve ilk restoranını Kanyon Avm’de açarak sektöre giriş yaptı. İlk girişimi ise ailesinin işi olan demir çelikle kendi işi yemek sektörünü birleştirerek yarattığı Hecha tava markası olmuştur. Türkiye’deki ilk döküm tava markası olan Hecha ile restoran lezzetleri evlere girmeye başladı ve marka 2 sene içinde 10 kat büyüdü. Yağız İzgül, Türkiye’nin en ünlü şefleriyle beraber Hecha ürünlerini kullanarak tarifler hazırladı, yemekler yaptı, ve Hecha’nın tüm mutfaklara girmesi için uğraştı. Bu çalışmalarıyla dikkat çekti ve Show Tv’de yayınlanan Şeflerin Düellosu programı için gelen teklifi kabul ederek yarışmada jüri üyesi oldu. Yemek konusunda bir kitap hazırlamak her zaman hayalimdi diyen Yağız İzgül, 2014 yılında ‘’Hikayesi Tadında Yemekler’’ kitabı ile bu hayalini gerçekleştirdi. Kitapta pratik bilgiler, püf noktaları ve gülümseten hikayeleri ile 50 enfes tarif yer alıyor. Şimdilerdeyse onu workshoplarda, Hecha ofisinde, televizyon programlarında ya da kendi restoranı olan Burger Project’in Ataşehir ya da Etiler şubesinde görmek mümkün.
Ceylin Atay
Ben babanesinin mutfağında serçe parmaktan ince sarma dolmalarla büyümüş, ananesinin patavatsızlığına, annesinin de kitap kurduluğuna hayran olan bir kızım. 31 Aralık’da doğmuş biri olarak yılbaşlarında "bak çocuğum senin doğum gününü tüm dünya kutluyor" diye kandırılarak bu yaşlara geldim. Fransızca eğitim aldıktan sonra “yok yarrabbi ben bu dilde üniversite müniversite okuyamam” diyip Amerika'ya kavimler gibi göçtüm. Gidiş o gidiş, dönmem 5 senemi aldı, 4 sene iletişim ve sosyoloji okudum. Daha sonra 1 sene yemek eğitimi alarak oradaki restoranlarda bilahare çalıştım. Döndüğümde elimde sadece 1 adet bavulum ve 25 koli yemek alet edevatım vardı. Buraya geldikten sonra şirketlere eğitimler düzenledim, firmalar için marka danışmanlığı yaptım akabinde de Burger Project’i açtık. Sonrasında, menü danışmanlığı, yemek editörlüğü, köşe yazarlığı derken değiştim ve geliştim... Tüm bu kısa zamana konsantre olmuş iş hayatımı bir başka yöne daha adayarak "Motivasyon Konuşmacısı" olmaya niyet ettim. Umarım kendinizle ve hayatınızla ilgili "gaza gelmek" istediğiniz her an, ağzınıza bir kaşık motivasyon çalabilir ve asıl gücünüzü size hatırlatabilirim. Sağlıcakla kalın.
Cansın Arda
İzmirli olup bir türlü buradan ayrılamayan bir Endüstri Mühendisi adayı. Yıllarca 'Mimar olacağım ben' diye ortalıkta gezindikten sonra, son dakika karar değiştirerek ve çok isteyerek Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdim. Bu bölümde okurken aklım bir yandan da yaratıcı bir şeyler yapmaktaydı. Hep bir blog açma hayalim vardı ve bir de dünyayı gezme. İlk önce yemek yapma ve yeme tutkumu birleştirip @gastronomicengineer adında bir Instagram sayfası açtım. Daha sonra hayalimi gerçekleştirip yemek, mekanlar ve seyahat üzerine olan blog'umu açtım. (www.traveleatcookblog.com) Şuan ne mi yapıyorum? Hala okuyor ve mezun olmayı bekliyorum. Tabi ki bol bol mekan keşfedip, yeni yerler görmeyi de ihmal etmiyorum:)
Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz bir spor tutkunu olan Kıvanç, ‘yükseklerde’ yaşamanın, hayattan keyif almanın yolunu sporda bulmuş ve her gün yeni alanlara kayıp, kendini bilinmezlerde kaybetmekten hiç ama hiç çekinmiyor. Yaşını başını almış ama adrenalin söz konusu olunca kendini alamıyor, aktiviteye dalıyor. 2013 İstanbul Maratonu’nda ilk maratonunu (42 km), 2014'te Frig Vadileri'nde ilk Ultra Maraton’unu (60 km) koştu. Ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor ve bisiklet kullananların sayısını kültürel gelişmeyle eşdeğer tutuyor. Yazdığı yazılarda sınırları nasıl zorladığından, deneyimlerinden bahsederken, bir yandan da hareket etmemek için yaratılan bahaneleri çürütmekten büyük keyif alıyor. Yardımseverlik koşusunun Türkiye'de tanınmasını sağlayan Adım Adım Yardımseverlik Platformu'nda Marka ve İletişim Koçluğu görevini yürütürken, aynı zamanda TOG'un AA içindeki STK Sorumlusu ve gönüllü koşucusu olarak da devam ediyor yaşamına... Fotoğraf konusunda fena değildir, takip etmek isterseniz: instagram/kiverg
Damaktan Dimağa
Endüstri Mühendisliği eğitimimi tamamladıktan sonra uluslararası bir firmada profesyonel kariyerini devam ettiren Damaktan Dimağa, fırsat bulduğu hatta yaratabildiği her an yeni tatlar deneyip, yeni mekanlar keşfediyor ve bunları kendine has üslubuyla anlatmaya bayılıyor. Yorum ve yazılarını özellikle Instagram'da güncel olarak paylaşıyor. Ayrıca, yorumlarının yanı sıra mekanları kendinde uyandırdığı hisleri kısaca anlatmak için bir not baremiyle değerlendiriyor. Not Baremi: 5/5 - Yavrum Baban Nereli - 4.5/5 - Götür beni gittiğin Yere - 4/5 - Otomatik Neşe - 3/5 - Akmasa da Damlar - 2/5 - Vakit/Nakit Kaybı - 1/5 - Allah Muhtaç Etmesin -
Dilara Beyler
1991 İstanbul doğumluyum. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezun oldum. 2001 yılında yelkenle tanıştım ve o günden beri hayatımdan hiç çıkmadı. Yelken sporuna çocukluğumda bireysel yarışmalarla başladım. Daha sonra çocuklar için yelken antrenörlüğü yaptım ve 2011 yılında yelken hakemi oldum. 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yelken Takımı'na katılmamla beraber yelken sporu benim için bireysellikten çıktı ve ekip sporu olan yat yelkenciliğine yöneldim. Şuan hala aktif olarak yat yarışlarına katılıyor ve hakemlik yapmaya devam ediyorum. Bunun yanında her zaman okumaya meraklı, kendini geliştirmeye çok kafa yoran biri oldum ve hem yaptığım sporda, hem de gündelik hayatımda motivasyonumu yüksek tutmak adına araştırmalar yapmak vazgeçilmezim oldu. Konuşmayı, anlatmayı seven halim de beni buraya getirdi. 🙂
Ceren Polat
Uzman Çevirmen - Dijital Pazarlama Sorumlusu. Okan Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık ve eş zamanlı Uluslararası Ticaret eğitiminin ardından Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Çeşitli kurumlardan farklı alanlarda sertifikaları bulunan Polat, şu anda Moskova’da yaşamaktadır.
Kevser Başkara
Kevser Başkara, doğru beslenme ve doğru fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olduğuna inanır. Bisiklet tutkunudur, doğa yürüyüşlerini sever. Koşu ile ilgili organizasyonlarda destekçi olarak yer alır. Trafikte, dağda, bayırda, patikalarda, çamurda bisiklet kullanır. Diyabet, çölyak, fenilketonüri gibi durumlar için bisikletle farkındalık turlarına katılır. Beslenme ve Diyet Uzmanı ve Diyabetle Yaşam Koçu’dur. Sporcu, diyabet, anne çocuk beslenmesi, kilo yönetimi, iyi yaşam gibi birçok konuda bireysel ve grup eğitimleri vermektedir. Diyabet yönetiminde sporun önemini vurgulamak amaçlı hazırladığı “Aktif spor yapan tip-1 diyabetli bireylerin beslenme durumlarının saptanması” adlı lisans bitirme tezi vardır. Yeme davranışı bozuklukları, psikoloji, iyi yaşam, diyabet beslenme tedavisi, sporcu beslenmesi, çocuk beslenmesi, akıllı beslenme gibi birçok alanla ilgilenmektedir.
Canset Bağan
Cemre Canset Brahma Kumaris’te ilk meditasyonunu deneyimlediğinde 12 yaşındaydı, 15 yaşında Reiki ile tanışıp ilk enerji inisiyasyonunu aldı, 16 yaşında yogaya başladı ve 19 yaşında tek başına ilk Hindistan seyahatini yaptı. Öğrenmeye ve bilgiye tutkun bir şekilde keyifle Işık Üniversitesi Ekonomi ve İşletme bölümlerini tamamladıktan sonra, bir süre özel sektörde çalıştı. Bu şekilde bir hayatın kendisi için uygun olmadığını fark ettikten hemen sonra, yıllardır büyüyen yoga sevgisini ve yeni bir yol arayışını eğitmen olma yolunda bir itici güç olarak kullandı. Sevgiyle ve içtenlikle attığı bu adım hem yurt içinde hem de yurt dışında çok değerli eğitmenlerle 500 saatin üzerinde sertifikasyon eğitimine dönüştü. Budokon® Yoga, Yogakids® Çocuk Yogası, Birthlight® Hamile Yogası, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Yoga Terapi ve Hatha Yoga sertifikasyonları ile farklı beden tipleri ve ihtiyaçları, yaş grupları ve düzeyler için yaratıcı ve özgün dersler vermeye, derslerde de spiritüel birikimini paylaşmaya başladı. 27 yaşındayken şamanlar ve psikologlar ile özel eğitimler ve grup çalışmaları yapmaya başladı, bu iki alanın hayatında uygulama anlamında bir düzen ve ritme oturmasını mutlulukla izledi. Yazları ise 1 ay kadar Güney Amerika’da kalıp derin ruhsal çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. Reikinin ardından daha ince enerji çalışmalarına Evrensel Enerji (HUE), Altın Enerji, Reconnection gibi farklı sistemlerle devam etti ve halen günlük olarak uygulamalar, uyumlamalar ya da kişilerle bire bir seanslar yapıyor. Yoga eğitmenliği yanında Cemre Canset bir beden koçu, şifacı, ruhsal terapist ve yazar olarak çalışıyor. Şu günlerde hızlı ve nazik bir dalış yaptığı Savaş Sanatları ve MMA dünyasını keşfediyor, Vejateryan yemekler pişiriyor, doğanın tadına varıyor, Lindy Hop ve Solo Jazz danslarını öğreniyor, bolca meditasyon yapıyor, ücretsiz Karma Yoga aktiviteleri sayesinde toplumla paylaşıyor, heyecanla ilk kitabını yazıyor ve her an sevgiyle titreşiyor. Derslerini ise Yogatime , Nefess Yoga, Defence Academy, Yol Yaşam Stüdyosu, Essporto Health & Fitness ve the Marmara Hotel Taksim’de veriyor; farklı şehirlerde Workshoplar düzenliyor.
Uzman Klinik Psikolog İrem Alişanoğlu Polat
Uzman Klinik Psikolog İrem Alişanoğlu Polat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji & Uluslararası İlişkiler bölümlerinden çift ana dal dereceleriyle mezun olmuştur. İngiltere’de University of Westminser’da Örgütsel Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır ve akabinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji (çift ve aile terapisi alt dalı) programında ikinci yüksek lisans programından mezun olmuştur. Çocuklarla, gençlerle, yetişkinlerle, ailelerle ve çiftlerle psikoterapi yapmaktadır. Çalışmalarında; sistemik, EMDR, şema, bilişsel davranışçı terapi, oyun terapisi, çözüm odaklı terapi yöntemlerini kullanmaktadır.
Uzm. Psk. Sandra P. Duenyas
Uzm. Psk. Sandra P. DUENYAS, psikoloji eğitimini Fransa’da Sorbonne-Paris V-Üniversitesi’nde tamamlayarak, İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nden klinik psikoloji uzmanlığını onur derecesiyle almıştır. “Otizmli Çocukların Duyusal Süreçlerinin Davranış Problemlerine Etkisi” konulu uzmanlık tezi uluslararası platformda birinci seçilerek, Uzm. Psk. Sandra P. DUENYAS’a başarı ödülleri kazandırmıştır. Yurtdışındaki özel eğitim kurumlarında edindiği deneyimin ardından, davranış terapisti olarak başladığı yolculuğuna, Tohum Otizm Vakfı Rehberlik Birimi’ni kurarak devam etmiştir. Birçok araştırma ve bilimsel çalışmaya imza atan uzman psikolog, ulusal ve uluslarası kongrelere konuşmacı olarak davet edilmekte, başlattığı “Otizme Işık Tut” projesiyle sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında otizm farkındalığını daha geniş kitlelere tanıtmaktadır. Kurucusu olduğu RENKLER OTİZM AKADEMİSİ ile uzmanlık alanları olan psikoloji ve eğitimi, “psikoeğitim” çatısı altında buluşturarak, otizm alanına yenilikçi bir bakış açısı kazandırmıştır.
Duygu Demir
90’ların proje çocuklarından biriyken (Orta direk ailelerin, “iyi okullardan” mezun, “kurumsal” bir işi olan, evden işe işten eve giden çocuklardan...) dışarda aradığım mutluluğun, mutsuzluk ve tatminsizlik olarak bana döndüğünü çok katı bir şekilde fark ettim. Ve bu anlayıştan çıkmaya niyet ettiğim anda, türlü vesileler sayesinde Kuantum Alan Terapisi, meditasyon ve nefes çalışmalarıyla ilgilenmeye başladım. Yaşam amacımı keşfetmeye odaklandığım her anda, yeni kapılar açıldı önüme. Hayat beni çeşitli eğitim ve seminerlere, kitaplara, hocalara yönlendirdi. Şükürler olsun. Şu anda bir Astrolog ve Yoga Eğitmeniyim; aynı zamanda tam zamanlı bir hayat öğrencisiyim. Hayatta doya doya yaşamak ve hayatı tüm canlılar ve doğa ile paylaşmaktan daha değerli bir şey yok. Her daim sevgiyle kalalım!
Rayka Kumru
Rayka Kumru, seksolog, danışman, ve öğretim görevlisidir. Kapsamlı cinsellik eğitmeni olarak da çalışan Kumru, 'Beni de Bedenimi de Seviyorum' çocuk ve ebeveyn kitap setinin yazarıdır. ​ İstanbul'da doğan Kumru, Kanada’daki The University of British Columbia’da Sosyoloji ve Cinsellik Bilimleri lisans eğitimi üzerine, Avustralya’da Curtin University Halk Sağlığı Bölümü’nde Seksoloji Yüksek Lisansı’nı tamamlamıştır. Tezini Türkiye’de 18-24 yaş arası gençlerin korunma yöntemleri hakkındaki tutum ve deneyimleri üzerine yazmıştır. T.C Adalet Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı danışmanı olarak görev almıştır. Aileler ve gençlere cinsellik, sağlıklı ilişkiler, cinsel istismar ve benzeri konularda eğitim vermekte olup, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde ve Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisidir. İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesinde BasiX: Cinsellik ve Sağlıklı İlişkilerin Temelleri Programı’nı başlatan Rayka Kumru, Avrupa Seksoloji Federasyonu Genç Komitesi üyesi ve araştırmacısı, ve Dünya Cinsel Sağlık Derneği Ortadoğu Cinsel Sağlık Komitesi üyesidir.
Satenay Ünal
Onun hikayesi...Türkiye'nin seçkin üniversitelerinin birinde 'Uluslararası İlişkiler' okudu, 'Gazetecilik' yüksek lisansı yaptı. Doktora'ya başlamak için gün sayıyor. Çocukluğundan itibaren en büyük tutkusu yemek yapmak ve yemek yemek. Yemek yazarı olmasının yanı sıra sıkı bir gezgin ve doğa dostu. Atı 'Kalimero' ile fırsat buldukça zaman geçiriyor. Farklı kültürlerle tanışmayı ve yeni lezzetler keşfetmeyi çok seviyor.
Elif Ömüriş
1980 İzmir doğumlu olan Elif Ömüriş, bir Nisan sabahında dans etmek üzere dünyaya gözlerini açtı. 7 yaşında İzmir’de Halk Dansları ile kan akışını hissetmeye başlayan Elif, 2007 yılından beri İstanbul’da Tango ile yaşam akışını sürdürüyor. 2009 – 2013 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Dans Kulübü, Kocaeli Üniversitesi Dans Kulübü ve Sabancı Üniversitesi Dans Kulübü’ nde Arjantin Tango eğitmenliği yaptı. Türkiye Dans Federasyonu’nun düzenlediği Kulüpler Arası Arjantin Tango Yarışması’nda 2009 yılı kategori birincilik ödülünü alan Elif; hala İstanbul, İzmir ve Londra’da düzenli dersler vermektedir.
Pınar Dumlupınar Özbek
Pınar Dumlupınar Özbek Yeme-içme ve mekan yazarı 1983 doğumluyum. Tek derdim; deneyimlemek ve paylaşmak! Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. 8 yıl Cumhuriyet ve Habertürk gazeteleri gibi yayınlarda muhabirlik ve editörlük yaptım. Bu yayınlar dışında birçok siteye ve dergiye özellikle yeme-içme sektörü ile ilgili özel haberler ve röportajlar hazırladım. Özenle hazırladığım bir yazı dizisi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödül aldım. 2012’den bu yana gazeteciliği, mekan ve etkinlik tanıtımları ile yeme-içme sektörüne ait gelişmeleri paylaştığım kendi yayınım http://www.aynereyegitsek.com da sürdürüyorum. Bu süreçte yeme-içme sektöründe hizmet veren markalar için başladığım iletişim ve sosyal medya danışmanlığına devam ediyorum.
İrfan Ozan Ongun
1982 yılında İstanbul’da doğdum. Emekli gazeteci anne ve babanın iki çocuğundan birisiyim. İlk maket uçağımı dört yaşımda babamla birlikte yaptım. 1999 yılından 2009 yılına kadar THK bünyesinde planör ve yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirdim. Benim için model uçak, planör ve yamaç paraşütü ile devam eden havacılığı artık hobiden öte meslek olarak yapmaya karar vererek hava yolları taşımacılığı pilot lisansımı da aldım. Tüm bu uçuş hayatım boyunca havacılık öğretisi olarak isimlendirdiğim yolda “olmak” için uğraştım. Hala da bu tekamül sürecinde “olmak” için uğraşıyorum. Bu öğretinin gereksinimi olan iyi hissetmek ve iyi yaşamak için kış sporları haricinde ağırlıklı doğa sporları çerçevesinde aklınıza gelebilecek her türlü sporla ilgilendim. Koşarken Adım Adım ile tanıştım. İki yıldır Adım Adım bünyesinde iyilik peşinde koşarken çevreme de örnek olmaya çalışıyorum. Bu zamana kadar edindiğim deneyimlerimi yazarak anlatmak için blog kurduğum sıralarda sektörün önde gelen havacılık portallarından birisinde köşe yazarlığı yapmaya başladım. Sizler ile de kendi deneyimlerimi, düşüncelerimi paylaşmak için karşınızdayım. Yaşam felsefemiz: Üşenme, erteleme, vazgeçme!
Burak Dikmenoğlu
Burak’ın kimliğinde Trabzonlu yazıyor ve bundan gurur duyuyor ama hayatını Ankara ve İstanbul’da geçirmiş. Ted Ankara Lisesinden mezun olup, İstanbulda üniversite okumaya gelmiş. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde okurken kendine olabildiğince hobiler edinmiş. Üniversiteden sonra atıldığı profesyonel hayatıyla birlikte hobilerini devam ettiriyor. Yelken yapmak ve dünyayı anlamaya çalışmak onun için vazgeçilmez. Şimdiye kadar birçok sporla ilgilenmiş ama yelkenin yeri başka. “Hava buz gibi bile olsa dışarıda otururum, bu da benim huyum.”
Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. Boğaziçi Üniversitesi’nde ve Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Cinselliği ve Çocuk Gelişimi alanlarında çeşitli dersler vermekle birlikte araştırma ve ilgi alanlarım kişilerin cinsel ilişki ve bekaret algısı üzerine. İki çocuk babasıyım ve boş zamanlarımı okuyarak, dövme yaptırarak ve sahilde yaptığım uzun yürüyüşlerle değerlendirmeyi seviyorum.
Mehmet Fatih Dağ
Mehmet Fatih Dağ 1984 istanbul doğumlu, 2005 yılında istanbul Üniversitesi spor akademisine derece ile girip ayağının tozu ile Hillside City Club Etiler'de Personal Coach olarak çalışma hayatına başladı. bu güne dek, N.P.T.İ Nutretion Traininig, N.P.T.İ Functional Movement Anatomic Programming, N.P.T.İ ROM testing Assisted Streching Technique, N.P.T.İ Functional Training, N.P.T.İ Posture Analysis Training
 ve Stott Pilates Allegro Reformer
, Cadillac
, Combo Chair, Ladder Barrel
 eğitim programlarını başarı ile tamamladı. 2012 yılında Sportica şirketi ile Sports Nutretion ve Ergojenik yardım hakkında danışmanlık hizmeti ve aynı yıl Entropy Health and Sports Personal Training Studio'da işletmeci ortaklık yapmaya başladı. freelance personal coach ve danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor. Motto edindiği fikir; insan vücudunun her zaman daha iyiye layık olduğu.
Eliz Esra Şimşek Profesyonel Koç
Proje, Yönetim Danışmanı ve Profesyonel Koç // Lisans eğitimi Çevre Mühendisliği üzerine olan Eliz, iş yaşamını sürdürürken İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA lisansüstü derecesini aldı. Daha sonra Galatasaray Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri programını tamamladı. Eliz koçluk kariyerine Sola Unitas Koçluk Akademisi’nden aldığı eğitimlerle adım attı. Değişim Koçluğu, Kariyer Koçluğu ve Takım Koçluğu ilgilendiği alanlar arasında. İnsanların yaşam kalitesini artıracak iç potansiyele sahip olduklarına inanıyor ve bu konuda destek vermekten çok keyif alıyor. Mottosu sağlıklı ve dengeli yaşam, pilates ve sabah yürüyüşleri vazgeçilmezleri arasında. Ayrıca yazı yazmayı, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını çok değerli buluyor. Yazılarını Uplifers ve Harvard Business Review’dan takip edebilirsiniz.
Selin Şahin
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, farklı tatlar, doğa ve hayvanlar ise ilgi alanlarım arasında. Üretmeyi ve üretim deviniminin içinde yer almayı seviyorum. Üniversite eğitimimden sonra sektörün önde gelen sağlık gruplarından birinde stajımı tamamladım. "Leptin Direnci ve İnsülin" alanında yazdığım tezimle mezun oldum. Şu anda ofisimde sağlıklı beslenme ve diyet danışmanlığı yapıyorum.
Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ki, yemek yemeye bayılan, yeni lezzetler keşfetmekten hoşlanan ben; ilk işimde ve devamında hep gıda ürünlerinin gelişim ve pazarlama stratejisini yapma şansına sahip olup, hobimi işime çevirmiş oldum.
Merve Dökmeci
Merve Dökmeci Boğaziçi Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü yüksek lisans öğrencisi. Kürekten voleybola çeşitli branşlarda farklı spor deneyimleri olmakla birlikte boş zamanlarının tamamına yakınını spor yaparak geçiriyor. Mümkün olabildiğince yeni ülkeler keşfetmeye ve yeni insanlar tanımaya, mümkün olamadığında da bilgisayar aracılığıyla yeni dünyalara açılmaya çalışıyor. Öğrencilik en büyük hobisi.
Işıl Kayagül
Işıl, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji mezunu. Okulu bitirdikten sonra formasyon alıp felsefe öğretmenliği yaptı. Her felsefeci gibi yaşamı sorguluyordu derken bir çağrı duydu zeytin ağaçlarından, arılardan. Yollara düştü, yeni hayat başladı. Bazen elleriyle ayaklarıyla sıvasını kardığı toprak evde uyudu, bazen çadırda. Kimi zaman çobandı kimi zaman gül toplayıcısı. Işıl şimdi yola devam etme ve Anadolu’nun kadim bilgilerine ulaşma niyetinde. Aynı zamanda masallarla ve topluluk oluşturma dinamikleriyle ilgileniyor. Kişisel blogum: http://isilkayagul.com/
MindBody Goes Blogging w Stephanie Sayegh Blogger
Öğrencilerimin içsel yolculuklarında ve fiziksel eğitimlerinde bir rehber, Fransız Yoga, Pilates ve Pranayama eğitmeni ve aynı zamanda MindBody Festival Istanbul’un kurucusuyum. Sınıflarımı edindiğim hayat tecrübelerim ve içsel keşiflerime göre şekillendiriyorum. Uluslararası düzeyde tanınmış eğitmenlerin yanı sıra, önde gelen Ashtanga, Jivamukti, Anusara, Iyengar ve Pilates okullarında felsefi ve pratik eğitimimi aldım. Sınıflarım, nefesinizi doğru kullanmanızı, fiziksel ve zihinsel güç ve esneklik kazanmanızı, eğlenceli, akışkan, zaman zaman da zorlayıcı ve güçlü bir süreç ile sağlayacak. Sizi, içsel dünyanızdaki esin kaynağınıza, yaratıcılığınıza ve sevgiye ulaştırabilecek gerekli araçlarla desteklemek istiyorum. Hayat öğrencisi olmak yolunda, matınızı alıp benimle birlikte bu inanılmaz yolculuğa çıkmak için bundan daha iyi bir sebep olabilir mi?
Ece Dinç
Çocukluğumu, kozmetik dükkanımızda ürünleri kurcalayarak geçirdiğim zamanlardan beri kişisel bakım tutkunuyum. Makyajla tanışmam üniversite çağına tekabül etse de, kısa sürede o kadar çok şey öğrendim ki, bir Youtube kanalı açarak öğrendiklerimi paylaşma ihtiyacı hissettim. Bugün, on binlerce insanla sevdiğim ürünleri, kullandığım teknikleri ve keşfettiğim bakım önerilerini paylaşma imkanı buluyorum. İç ve dış güzelliğin el ele gittiğine, güzelliğin ise sağlıktan geldiğine inanıyorum.
Yasemin Öner
Yönetim Danışmanı & Trainer //Türkiye’de Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Amerika’da çeşitli konularda ve bir kısmı yüksek lisans seviyesi olmak üzere birçok eğitim, seminer ve sertifika programına katıldı. Kariyerinin ilk on yılında yurt dışında büyük kurumsal şirketlerde çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra etkili iletişim, örgütsel davranış, kariyer yönetimi, insan kaynakları yönetimi ve yöneticiler için koçluk konularında eğitimine devam etti. Navitas Danışmanlık’ta yönetim danışmanı ve trainer olarak çalışmalarını sürdürüyor. Gezmeyi, okumayı, pilates yapmayı ve hayatın sunduğu tüm güzellikleri yaşamayı çok seviyor. Yeni şeyler tecrübe etmek en büyük tutkusu.
Şule Kulein
Lisede “yapabildiği için” sayısal bölümü seçti ve Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne girdi. Üniversitede katıldığı Mühendislik Kulübü’nün dergisi StepS’e aşık olduğunda, içine sözelci kaçmış bir sayısalcı olduğunu fark etti. Yazım kuralları konusunda etrafındakileri itinayla delirten Şule, 2 yıl boyunca StepS’in editörlüğünü yaptı, üniversitede ve sonrasında okul ve şirket dergileri ile çeşitli bloglara yazılar yazdı. İlaç sektöründe çalışıyor. Seyahat etmeyi, okumayı, öğrenmeyi seviyor. Basılı materyalin hastası, fakat çevrimiçi de fena durmuyor. Şule kendini bildi bileli yazıyordu; artık bir de Uplifers’ta yazıyor.
Berk Sergün
Berk Sergun // Akademik kariyerindeki birincilikleri taçlandıran plaketlerini paraflayıp geçmiş, sergüzeştler geçirmeye karar verip seyyah olmuş bir kimseyim. Kariyer basamaklarını hızla tırmanırken ¨Bir dakika! Yazacağım ben arkadaş!¨ diyerek seyahatine baharat işine de tat katan bir hayat gezginiyim. İsterim ki ben gezeyim sen gör, ben karalayayım sen boya. Ayak bastığım topraklara yolun düşerse hayatta kal, en kötü ihtimalle fiyakalı tökezle. Çok yer gezdim, ziyadesiyle insan tanıdım. Bu oraların değil, onların hikâyesi… www.herseyiyanlisanlamisim.com
Nazlı Savaş
Kimya alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimleri sırasında keşfetme tutkusunun peşinden gidip uzun bir süre Amerika ve değişim programıyla İtalya'da yaşamış, Pisa Üniversitesi'nde okumuş bir serüvenci. Hala profesyonel hayatında bir yandan headhunter olarak çalışırken, kalbinin atması için en büyük tutkularından biri olan Pilates'in peşinden gitti ve eğitmenlik yolunda ilerliyor, dersler veriyor. Sağlıklı ve pozitif yaşama dair kalp atışlarını atıran ne varsa araştırmaktan ve insanları da bu ritme ortak etmekten keyif alıyor. Müzik, tango, farklı ülkeri keşfetmek, öğrenmek ve öğretmek, yeni yemekler tatmak keyfini artıran, olmazsa olmazlar arasında. Ömründen uzun idealleri olması muhtemel. Paylaşma tutkusu blog yazıları ile hayat bulmakta.
Gezgin Anne
İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, İzmir'li bir Çevre Mühendisi. Hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve 3 sene önce oğlu doğunca www.gezginanne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel; ama seyahatler ve yazarlık 2 çocuğa rağmen devam ediyor!
Burak Şahin Avukat
Gündüzleri avukat, geceleri marangoz, doğa ile iç içe yaşamak isteyen, her beyaz yaka kadar stresten kurtulma sevdalısı. Evet, ortaya çıkan her "kendin yap" ürün, doğada geçirdiğim her dakika; bana modern hayata katlanmam için biraz daha güç veriyor. Günün birinde size ağaç evimden yazmak umuduyla.
Zehra Bural
İTÜ Kimya Mühendisliğinden mezun olduktan sonra yünlü kumaş pazarlama işine girdim ve tekstil konusunda ne biliyorsam burada öğrendim. 14 yıl çalıştıktan sonra ‘Artık kendim bir şeyler yapmam lazım’ duygusu ağır bastı ve kurumsal hayata veda ettim. Şimdilerde stil danışmanlığı yaparak ve çeşitli bloglar yazarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Çok da mutluyum:)
Melis Abacıoğlu Sezener
Melis Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi'nde Matematik ve Sanat Tarihi bölümlerini bitirdi. Hummalı bir kişisel gelişim yolculuğu sonunda kendisine en çok ilham veren uğraşının insanları sporla harekete geçirmek olduğunu fark etti. Geçtiğimiz üç sene içinde eşiyle birlikte 5500'ün üzerinde üyesi, altı farklı şehirde şubeleri olan ve şimdiye kadar 500 bin Türk Lirası'na yakın bağış toplanmasına vesile olan Hareket Candır platformunu kurdu. 2012 yılında kendi şirketi Actifit'i kurdu ve ekibiyle birlikte farklı projelerle kurumsal firma çalışanlarını sağlıklı bir hayata adım atmaları için motive etti. Melis aynı zamanda kadını futbolun içindeki takım ruhu ile güçlendiren Kızlar Sahada projesinin de yaratıcısı. Kızlar Sahada ile 2012 yılından bu yana 7'den 77'e toplam 2000'i aşkın kadın sahaya çıktı ve 25 bin Türk Lirası üzerinde bağış sosyal sorumluluk kuruluşlarına yönlendirildi.
Zeynep Cansoylu Samancıoğlu
Gündüzleri çok uluslu bir firmada kozmetik kanalı müşteri yöneticisi. Geceleri saç & cilt bakımı, moda, trendler, gezme, yeme ve içme yazan araştırmacı blogger. Doğal ortamları olan alışverişte, sergide, balede, operada, müzikalde, vapurda, boğazda, müzede, gezmede, yemekte sıklıkla gözlemlenebilir. Hep güzel insanların ve şeylerin peşinde.
Zeynep Orman
Zamanın birinde İstanbul'da doğdum. Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. En çok yiyen diyetisyen ben oldum. Gezmeyi çok sever, gezdiğim yerlerde yemeye bayılırım. Anlayacağınız, gezilerime tat katanlardanım. "Her şeyi ye, az ye" taraftarı kronik diyetçiler karşıtı, fonksiyonel besinleri araştırma aşığıyım. "Besinler ilacınız olsun" hayat felsefem. Diyet yemek tarifleri geliştirmek ise başlıca hobilerim arasında. O nedenle Cookness'a kendini adamış bir diyetisyenim.
Gürsoy Ercan
2004 yılında Galatasaray Üniversitesi’ni kazanmış, Fransızca temelli eğitim veren bu kurumda, altı yıl boyunca İletişim Fakültesi’ne devam etmiştir. 2006 yılında henüz üniversiteye devam ederken, çalışma hayatına da adım atmıştır. Eurosport Türkiye adlı spor kanalında yedi yıl boyunca dünyanın dört bir yanında, gerçekleştirilen yüzlerce farklı turnuvadan spor müsabakalarının canlı anlatımlarını başarıyla gerçekleştirmiştir. Son yıllarda teknoloji felsefesi ve gastronomi üzerine okumalarına devam etmekte olup; öğrenmeyi ve öğretebilmeyi çok sevmektedir.
Hande Güler
Hande Güler; Yemek, spor, seyahat tutkunu bir sabah insanı. Kitapçıların içinde saatlerini geçirebilen bir kitap delisi. Son dönemde fotoğrafçılık merakını geliştirmeye çabalayan bir metropol kadını. Kalabalıkların içinde detayları çekip çıkaran tarafına yenik düşen bir yazar. Damarlarında Ege kanı dolaşan; doğa, deniz ve mutfak kutsal üçlüsü ile yaşamını sürdüren bir insan.
Metin Levi
Metin Levi, University of Michigan'da Endüstri Mühendisliğini bitirdikten sonra aile şirketinde çalışmaya başladı. Yenilik ve yaratıcılık prensibini göz önünde bulundurarak birçok yeni işe girişti. Hindistan, Mevlana derken farkında yaşamın açtığı pencereden gördüklerini paylaşmaktan aldığı zevk her şeyi geçti. Outdoor sporları ve özellikle su sporlarına meraklı.
Lüsyen
Gün içinde en çok kadın-erkek ilişkilerine, sekse, deneyimlere kafa yorabileceğim rahatlıkta bir dünyanın hayalini kuruyorum. İstanbul'da yaşayan genç bir kadının ortalama hikayesiyim. Bazı insanlara tanıştığın saniyede en derin sırlarını anlatmak istersin ya, işte o benim. Günün birinde bizi aşka çıkaracağına inandığımız yolları arşınlarken gördüklerimi yaşamaya ve anlamaya çalışıyor, parmaklarımdan dökülenleri de size yazıyorum.
Mehmet Barış Merdan
Babasıyla konuşurken eli oyalansın diye babasının yeni arabasının antenini kırmaktan geri kalmayan Barış, belki de tenisteki başarısını bu el çabukluğuna borçluydu. Metropol koşullarında tenis oynayamasa da spora olan ilgisi yıllardır son hızla devam ediyor. Doğuş Üniversitesi’nde İşletme okuduktan sonra artık Amerikan rüyası mıdır, eğitim aşkı mıdır bilinmez kendisini UC Berkeley’de buldu. O çok ünlü sanatçı background’u onda da var tabii ki… Belki tezgahtar olamadı ama tüm kahveleri yapmayı San Francisco’da çalıştığı donut store’da öğrendi. Yaratıcı işler yapmalıyım diyerek geldiği son nokta global bir IT firmasında satış direktörü olmak. Pardon bir şey mi dediniz? Neyse, bu konuyu geçiyoruz… Yaptığı iş her ne olursa olsun sevdiği konularda araştırmaktan ve okumaktan hiç sıkılmayan yazar, şimdi de biraz paylaşmanın derdinde. Tüm soru ve görüşleriniz için: [email protected]
Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını tamamladı. 2013 Yılı Şubat ayı itibarı ile, profesyonel hayatına, ACE ‘American Council on Exercise’ sertifika programını başarıyla tamamlayarak Fitness eğitmeni olarak devam ediyor. Eğitimini aldığı branşlar; Burhanfelek/Cimnastik; Enka/Yüzme; Levent Tenis Kulübü/Tenis.
Saygı Günenç
Bir işletmenin en önemli kaynağı "insan" dır. Uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra , insanların mutluluklarını, hüzünlerini, heyecanlarını, başarılarını paylaşabilmenin güzelliğiyle, vizyonumu bu kaynağa daha yakın bir meslekte oluşturdum. "Bu dünyadan aldığının karşılığını yerine koymak her insanın zorunluluğudur." der Albert Einstein. Bu felsefeyle hareket ediyor, yazılarımla bir nebze insanların ruhlarına dokunmaya çalışıyorum. Mesleğimi seviyorum, çünkü insanları seviyorum. Tarihi yerleri gezmeyi, büyüleyici doğayı izlemeyi, denizi çok seviyorum. Binicilik, kayak, su sporlarını yapmaktan mutlu oluyorum. Okumaktan keyif alıyor, bu farklı kapıları açan dünyada uzun süre vakit geçiriyorum. Gözümün nuru blogumda emek harcamanın keyfini çıkarıyor ve paylaşmanın ayrıcalığını yaşıyorum.
Mademoiselle Juliette
Eski sevgilim hep bir şarkı söylerdi : “My baby loves me, I’m so happy. And that makes me a modern girl”. Bu şarkıyı dinleyince, belki de bu dünyada değiştirebileceğim şeyler vardır diye düşündüm. Etrafımdakileri sorgulayarak; okuduklarıma, gördüklerime, duyduklarıma kısacası etrafta olup bitenlere bir anlam vermeye çalışıyorum. Asıl soru: aşk nerede? Hayat bir mücadeleyse, en azından anlam çıkaralım. Bu yazdıklarım, Paris'te yaşayan bir toplumsal cinsiyet araştırmacısı modern kızın modern dünyadan hikayeleri. www.wronggender.wordpress.com
Onur Özdeniz Avukat
Av. Onur Özdeniz liseyi Saint-Michel’de okumuş, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş ve yine aynı üniversitede “Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı”nı yüksek dereceyle tamamlamıştır. 2010-2012 seneleri arasında Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nun önce avukatlığını sonra koordinatörlüğünü yapmıştır. Şu anda avukatlık yapıyor. Avukatlığın yanı sıra uzak doğu sporları ve crossfit ile yakından ilgilidir. Muay-thai, kick-boks, wingchun ve nunchaku ile uğraşmıştır.