Koronavirüs salgını devam ederken evde sıkılmadan zaman geçirmenizi sağlayacak öneriler

Koronavirüs’ün yayılmasını ve Covid-19’un yaygınlaşmasını engelleme konusunda alınması gereken bireysel ve toplumsal önlemlerde en az kişisel hijyen kadar çok değinilen bir başka konu da sosyal mesafelendirme. Konserlerden konferanslara dünya genelinde büyük ya da küçük tüm etkinlikler birer birer iptal edildi. Toplu olarak bir arada bulunmayı gerektiren okullar, iş yerleri, ibadethaneler, barlar ve gece kulüpleri geçici süreliğine kapatıldı. Çin ve İtalya gibi salgının ve ölüm oranlarının ciddi olarak artış gösterdiği ülkelerde ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Uzmanlar ve geçmişte yaşanmış olan salgınlar, salgın hastalıklarla mücadelede en etkili yolun sosyal mesafelendirme olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle mecburi zamanlar dışında kalan vakitlerimizde hepimiz evlerimize kapandık ve yaptığımız tek şey sosyal medyadan ve televizyondan koronavirüs salgınıyla ilgili güncel bilgileri takip etmek. Ancak evde zaman geçirmenin bundan çok daha etkili ve fayda sağlayacak yolları da var. 

Hem ruhunuzu hem bedeninizi beslemek için: Evde yoga ve egzersiz yapın

Koronavirüsün temas yoluyla bulaşabildiğini biliyoruz. Bu nedenle bu dönemde spor salonlarından, yoga ve pilates stüdyolarından bir süreliğine uzak kalacağız gibi görünüyor. Ancak evde olmanız hem ruhunuzu hem bedeninizi beslemenize engel değil. YouTube’da bulabileceğiniz sayısız yoga videosu, yoga, nefes ve meditasyonların olduğu çeşitli internet siteleri ve telefon uygulamalarını evde yoga, pilates ve fitness egzersizleri yapmak için kullanabilirsiniz.

Yoga: Siz de evde geçirdiğiniz bu zamanı yoga yaparak değerlendirmek isterseniz yazarlarımızdan Şebnem Sürücü’nün Uplifers Youtube kanalında yer alan videolarından yararlanabilirsiniz.

Pilates: Melis Yenengil ile 2 haftalık pilates programını evde olduğunuz süre içinde uygulayabilirsiniz.

Fitness egzersizleri: Evde yapabileceğiniz pratik ve etkili fitness egzersizleri için Mehmet Fatih Dağ’ın egzersiz videolarını izleyebilirsiniz.

Evde yoga, pilates ve egzersiz konusunda yararlanabileceğiniz Uplifers yazıları:  

Salgının kaygı düzeyinizi artırmasına izin vermeyin: Meditasyona başlayın

Salgın haberlerine çok sık maruz kaldığımız şu günlerde özellikle kaygı ve panikle başa çıkmada meditasyon en pratik ve etkili yöntemlerden biri. Meditasyon zihnin gelecek ve geçmişten sıyrılarak anda kalmasını sağlayan, endişeyi, kaygıyı azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir zihin egzersizi. İçinde bulunduğunuz kötü anla başa çıkabilmek için nefes ve meditasyon tekniklerini kullanabilirsiniz.

Evde meditasyon konusunda aşağıdaki Uplifers yazılarından faydalanabilirsiniz:

Farklı tarifler dene, kendin pişir kendin ye: Evde yemek yapın

Sevdiklerinizle ya da yalnız… Korona salgını günlerinde evde zaman geçirmenin en rahatlatıcı ve keyifli yollarından biri de yemek yapmak. Çocuklarınızla ya da partnerinizle eve kapanmak zorunda kaldığınız birkaç haftalık süreyi farklı tarifler deneyerek değerlendirebilirsiniz. Sağlıklı, hijyenik ve lezzetli yemekler konusunda kendinizi geliştirme fırsatı ayağınıza geldi!

Çorba tariflerinden evde ekmek yapımına, pratik malzemelerle yapılabilecek lezzetli yemeklerden kahvaltınızı taçlandıracak atıştırmalıklara Uplifers’ın yüzlerce lezzetli ve sağlıklı yemek tariflerine buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıdakiler de sizler için seçtiklerimiz.

Evde zaman geçirmenin en entelektüel yolu: Kitaplığınızda bekleyen kitapları okuyun

Evde vakit geçirmek denince akla ilk gelen şeylerden biri kitap okumak. Sıcacık battaniyenizin altında sıcak bir bitki çayıyla birlikte uzun zamandır okumayı düşündüğünüz ama yoğunluğunuz nedeniyle ertelediğiniz kitapları okumak için bundan daha iyi bir zaman olamazdı. Kişisel gelişimden psikolojiye çocuk kitaplarından bilim kitaplarına önerdiğimiz listelere göz atabilirsiniz.

Eğlenceli, öğretici ve keyifli: Dizi, belgesel ve film izleyin

Evde keyifli zaman geçirmenin en çok tercih edilen yollarından biri de dizi, belgesel ve film izlemek. Özellikle Netflix hayatımıza girdiğinden beri evde zaman geçirirken yapacak bir şey bulamadığımızda, yemek yerken ya da evde sosyalleşirken ilgi alanımıza göre aksiyon, macera, korku, dram ya da gerilim dizileri ve filmleri hayat kurtarıcı olabiliyor. Birbirinden öğretici ve ilham verici dizi, belgesel ve film önerileri için özenle seçtiğimiz listelere göz atabilirsiniz.

Dizi ve belgesel önerileri:

Film önerileri:

Tebdil-i mekanda ferahlık vardır: Evinizin dekorasyonunu değiştirin

Doğadan uzakta, doğayla iç içe: Bahçe işleriyle ve bitkilerle zaman geçirin

 

Sosyal mesafelenme ve salgın riski nedeniyle şehirden uzaklaşmak ya da doğayla iç içe kalabileceğimiz yerlere seyahat etmek ne yazık ki mümkün değil. Ancak doğanın iyileştirici gücü ve anda olmamızı sağlayan etkisi nedeniyle bu sosyal izolasyon sürecinde doğayla iç içe olmak size hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi gelecektir. Doğayla iç içe olmanın evde uygulanabilecek en iyi yöntemiyse bahçe işleriyle uğraşmak ve bitki yetiştirmek. Bahçenizde birikmiş artık otlardan kurtulabilir, toprağı havalandırmak için kazabilir, yeni bitkiler ekebilir ya da ağaçlarınızı budayabilirsiniz. Bahçeniz yoksa balkonunuzda ya da evinizin bir köşesinde farklı bitkiler yetiştirebilir, yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini ekerek büyümelerini izleyebilirsiniz. Bahçe işleri ve bitki yetiştirme konusundaki önerilerimizin bu konuda size yardımcı olacağını düşünüyoruz.

İlişkinizi canlandırma zamanı: Partnerinizle kaliteli zaman geçirin

İşleriniz ve yoğunluğunuz yüzünden ihmal ettiğiniz partnerinizi mutlu etmek ve ilişkinizi canlandırmak, birlikte kaliteli zaman geçirmek için evde geçireceğiniz bu birkaç haftalık zamanın bulunmaz bir fırsat olduğunun farkında mısınız? Birlikte geçirdiğiniz zamanı en kaliteli ve en etkili şekilde nasıl geçireceğinize karar veremiyorsanız, önerilerimize göz atabilirsiniz.

Çalışmaya ve üretmeye kesintisiz devam edebilmek için: Evde çalışmayı alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Şanslıyız ki, günümüz teknolojileri ihtiyaç duyulduğunda evden çalışmamıza olanak verebiliyor ve bu nedenle koronavirüs salgını gibi bir kriz durumunda bile birçoğumuz kolaylıkla evden çalışmaya adapte olabiliyoruz. İlk zamanlarda oldukça keyifli gelebilecek evden çalışma, bir süre sonra bazı zorlukları beraberinde getirebilir. Kendinizle baş başa kalarak, huzur ortamı içinde çalışabiliyor olmak oldukça cazip olsa da bu süreçte yalnızlıktan sıkılma, zaman yönetimi, verimli çalışamama gibi konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle evden çalışmayı daha verimli ve keyifli hale getirmenize yardımcı olabilecek önerilerimize göz atabilirsiniz.

Yeni şeyler öğrenmek her zaman güzeldir: İnternet üzerinden online derslere ve sanat etkinliklerine katılın

 

Eğitim konusunda hazırlanmış web sitelerinin muhteşem koleksiyonu sayesinde bilimden fotoğrafçılığa, matematikten bilgisayar programlamaya, sanattan ev tadilat işlerine kadar her konuda merak ettiğiniz şeyleri öğrenebilir ve isterseniz ilgili olduğunuz konuda bir ustaya bile dönüşebilirsiniz. Salgın nedeniyle pek çok müze ve sanat etkinlikleri düzenlenen mekanlara gidebilmek mümkün değil. Ancak bu, sanatsız kalacağımız anlamına gelmiyor. Sanal müzelerle evde olduğunuz bu süre içinde pek çok müzeyi online olarak gezebilir, Google Maps uygulaması yardımıyla dünyanın daha önce görmediğiniz güzelliklerini saniyeler içinde ziyaret edebilirsiniz. 

Online akademik web siteleri ve platformlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!