Erkekleri anlayabilmek için mutlaka izlenmesi gereken filmler

Erkekleri anlamak lafı bize biraz tuhaf gelmesine rağmen, bazı küçük önerilerle siz de erkekleri anlamaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla, bu yolda size ışık tutacağını düşündüğüm birkaç filmi sizlerle paylaşmak istiyorum. İşte erkekleri anlamak için izlemeniz gereken filmler:

1. Zafere Hücum (Rush), 2013

rush

Rush, Ron Howard’ın yönettiği ve 1976 Formula 1 sürücülerinden James Hunt ve Niki Lauda arasındaki rekabeti anlatan, senaryosunu Peter Morgan’ın yazdığı 2013 ABD yapımı biyografik aksiyon filmi. Film; bir erkek için zaferin ne kadar önemli olduğunu ve istediği şeye ulaşmak için hiçbir engel tanımayacağını anlatıyor.

2. Gecenin İki Yüzü (We Own The Night), 2007

we own the night

New Yorklu bir gece kulübü yöneticisi olan Joseph’in başı, kulübe musallat olan Rus mafyası ile derttedir. Erkek kardeşini ve babasını bu adamlardan koruyabilmek için hayatını feda etmeye bile hazırdır.

Film; bir erkeğin intikam duygusu varsa, onu hiçbir şeyin durduramayacağını anlatıyor.

3. 3:10 Treni (3:10 Yuma), 2007

3-10 yuma

3:10 Treni, 1957 yapımı aynı adlı filmin 2007 yılındaki yeniden uyarlaması. Filmin 1957 ‘de siyah beyaz olarak çevrilen ilk versiyonunu Delmer Daves yönetmiş, Russell Crowe’un oynadığı Ben Wade rolünü Glenn Ford, Christian Bale’in oynadığı Dan Evans rolünü de Van Heflin üstlenmiştir. 1957 yapımı ‘3:10 to Yuma’ Türkiye’de ‘Gönüllü Katil’ adıyla gösterilmiş, 2007 versiyonu ise ‘3:10 Treni’ adıyla sinemalarda yerini almıştır.

Bir erkeğin ailesinin gözünde kahraman olmak için riske atmayacağı bir şey yoktur, söz konusu kendi güvenliği bile olsa.

4. Zor Saatler (The Finest Hours), 2016

finest hours

Disney tarafından çekilen film, tarihin en büyük tekne kurtarma operasyonunu anlatıyor.

Film; erkeklerin hayatlarının çoğu zaman tehlikeyle iç içe olduğunu ve risk almak gerektiğinde tereddütsüzce olaya atıldıklarını anlatıyor. Eğer onlar yapamazsa kim yapabilir ki?

5. Kanunsuzlar (Lawless), 2012  

lawless

Film, Bondurant kardeşlerin yaptığı kaçakçılıkları konu alıyor.

Güç ve para her erkekte farklı bir etki yaratır. Kimisinin kafasını karıştırırken, kimisinin de kardeşi uğruna kendini feda etmesine neden olur.

6. Köstebek (The Departed), 2006

the departed

Yönetmenlik koltuğunda Martin Scorsese’nin yer aldığı filmin senaristi William Monahan. Kurgusunu Thelma Schoonmaker’ın yaptığı filmin müzikleri Oscar’lı müzisyen Howard Shore’a ait.

Film, aslında çok güçlü görünen erkeklerin de yardıma ihtiyacı olabileceğini mükemmel bir şekilde bize anlatıyor.

İlgili yazı: Hayata bakış açınızı değiştiren filmler

7. İki Eli Kanda (Hell of Hight Water), 2016

hell or hight water

Filmin konusu, bankaya borçlanan ve tek varlıkları olan aile çiftliğini ipotekten kurtarmaya çalışan iki erkek kardeşin hikâyesinden yola çıkıyor. 

Hayat; bazen en sert erkeğe bile kötü davranabilir. Ve her erkek kendini yasal yöntemlerle savunmak zorunda değildir, başka yollarda bulabilir.

8. Muhteşem Yedili (The Magnificent Seven), 2016

Muhteşem Yedili, Antoine Fuqua tarafından yönetilen ve senaryosu Nic Pizzolatto ile Richard Wenk tarafından yazılan 2016 Amerika yapımı Western – aksiyon filmi.

Güçsüz ve zor durumda olanlar aşağılanırken, gerçek erkekler bir kenarda durup izleyemez. Onlar haklı için her zaman savaşmaya hazırdırlar.

9. Büyük Felaket (Deepwater Horizon), 2016

deepwater horizon

Filmin öyküsü; açık deniz üzerinde faal durumda olan sondaj kulesinin petrol sızdırması ve Nisan 2010’da patlaması ile Amerikan tarihindeki en büyük petrol kaçağı haline gelmesi üzerine kurulu.

Film; erkeklerin sadece kendileri için değil, zor durumdaki meslektaşları için de gözlerini kırpmadan savaşabileceklerini göstermektedir.

10. Kadın Kokusu (Scent of a Woman), 1992

kadın kokusu

Kadın Kokusu, Al Pacino’nun ‘En iyi erkek oyuncu Oscarı’nı kazandığı 1992 yapımı bir film olarak karşımıza çıkıyor. Al Pacino, bu filmde emekli olmuş kör bir subayı kendi dünyasından izleyicilere sunmaktadır.

Erkekler de aynı kadınlar gibi, hayatları bazen ciddi bir çıkmazda olabilir. Bu noktada tek ihtiyaçları belki de biraz dostluk ve aşktır.

Ceren Polat
Uzman Çevirmen - Dijital Pazarlama Sorumlusu. Okan Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık ve eş zamanlı Uluslararası Ticaret eğitiminin ardından Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde yüksek lisans ... Devam