Farkındalığınızı artıracak, en iyi kişisel gelişim kitapları

“Bir kitabı kapağına göre yargılama” diye söz vardır ya hani, okurken neler öğreneceğini, hangi alemlere dalacağını kapağına bakarak anlayamazsın. Hele ki kişisel değişim / gelişim kitaplarından bahsediyorsak. Bu hafta kapağını hatırlamadığım ama anlamları, okurken hissettirdikleri aklımdan çıkmayan birkaç felsefe ve kişisel gelişim kitabını sıralıyorum. Hepsinin güneşlenirken göz gezdirilmekten, fotoğrafının paylaşılmasından daha fazla kıymeti hak ettiğini, anlaşılması için ciddi konsantrasyon istediğini de belirteyim. İşte listem:

MS 2150 Bir Makro Felsefe Klasiği / Thea Alexander

İlk sıraya bunu koymamın sebebi, bugün bile düşündüğümde içimin titremesine sebep olması. MS 2150 bir kişisel gelişim kitabı değil. İnsana kökü olmayan bilgiler vermiyor, anlık rahatlık hissetmesine sebep olmuyor. Mikro evren, makro evren anlamlarını sorgulatan, insanlığın ulaştığı makro düzeyi ve en yüksek anlayışı gözler önüne seren muh-te-şem bir felsefe kitabı. Hem akıcı, hem şaşırtıcı, sürpriz sonuyla da birkaç gün aklınızı işgal edecek son derece etkileyici bir kitap. Çok başka.

MS 2150: Bir Makro Felsefe Klasiği kitabını satın almak için tıklayın.

Tanrılar Okulu / Stefano D’anna

Bu kitaba da yalnızca bir kişisel gelişim kitabı diyemeyiz. Ezoterik bilgi mi istersin, insan hayatında kırılamayacak hiçbir döngü olmadığını kavramak mı istersin, okuduklarına hayal ürünü mü dersin bilmiyorum. Bildiğim, Dreamer’ın öğretilerinden çok faydalandığım ve okudukça daha fazlasını öğrenmek için korkunç bir arzu duyduğum. Sözde bilgiler içeren kitapların çok dışında bir kitap bu, çok gönülden tavsiye ediyorum.

Tanrılar Okulu kitabını satın almak için tıklayın.

%100 Düşünce Gücü / Jack Addington

Bu kitap benden torpilli. 1999 yılında henüz 17 yaşımdayken okuduğum, mevcut halimizle her şeyi anlamadığımı, farklı bilgilerin de olduğuna emin olmama sebep olan ilk kitaptı bu. Anlatımı basit, yalın ve kolay okunuyor. Farkındalık bir ders olup okullarda işlenseydi, bu kitap kişisel gelişim 101 dersinin ilk kaynağı olurdu. Yeni merak salanlar için çok uygun. Zorlanmadan, yorulmadan bir çırpıda okunacak kitaplardan.

%100 Düşünce Gücü kitabını satın almak için tıklayın.

Evrenden Torpilim Var / Aykut Oğut

Aykut Oğut ve Esra Banguoğlu, Türkiye’de “yaşam koçu” denildiğinde akla gelen ilk isimlerden. Hiçbir şey almamış olsanız bile kitabın sonunda kendinizi bolca “ahaaa, demek ki böyleymiş” derken ve anlatılanları pratik yaparken bulursunuz. İçinde bolluk, bereket, ilişkiler, ne ararsanız barındırıyor. Bu kitabı farklı kılan şey şu, yazarı anlattığı her deneyimi deneyimlemiş ve öğrettiklerini kendi üzerinde uygulayıp sonuçlar üzerine kitabı yazmış. Bir insanın fikrine saygı duymaya sebep olan şey de budur aslında, kendinde ne kadar uygulayabilmiş onu sorgularsın. Bu anlamda karşılığını fazlasıyla verdiğinden emin olabilirsiniz.

Evrenden Torpilim Var kitabını satın almak için tıklayın.

Mirdad’ın Kitabı / Mihail Nuayme

Yazarın ilk ve tek kitabı. Gerçekten ismi bu mu, bilmiyorum ve sanmıyorum. Okuması ağır bir kitaptır ve tüm bu kitapların atası gibidir. Felsefeyle mistisizmin harmanlanması. Evrendeki tüm deneyimleri kapsayan, Mirdad’ın öğrencileriyle yaptığı konuşmalardan oluşan bir kitap. Güneşlenirken değil belki ama tüm bir hafta sonunu kendiyle geçirmek isteyenler için çok iyi bir seçim, her türlü ilişki biçimine, evrene, paraya ve kendine başka bir gözle bakmayı sağlayan bir şaheser.

Mirdad’ın Kitabı kitabını satın almak için tıklayın.

Başarının 7 Spiritüel Yasası / Deepak Chopra

Deepak Chopra 30’un üzerindeki kitabıyla dünyanın en tanınmış alternatif tıp uzmanlarından. Kitaba gelince, içi birbirinden tatlı 7 spiritüel yasayı en yalın haliyle anlatan bir cep kitapçığı. İçsel güç yasası, alma-verme yasası, karma yasası, en az çaba yasası, niyet ve arzu yasası, zihinsel bağımsızlık yasası, hayatın amacı yasası akıcı bir dille anlatılmış. Sonundaki meditasyon teknikleri eki de muazzam. Her yere sığar olması da bonusu.

Başarının 7 Spiritüel Yasası kitabını satın almak için tıklayın.

Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar? / Nil Gün

Malum, kadınlarla erkeklerin kafası aynı şekilde çalışmıyor. Biz kadınlar daha durağan enerjiyle hareket ederken onlar daha hareketli. Nil Gün de bu kitapta kadın ve erkekleri belirli arketipler olarak tanımlamış. Kafanızda “ya bu adam neden böyle davranıyor? Aslında o da ben de aynı şekilde hissediyoruz ama…” gibi sorular varsa sizin için doğru kaynak olabilir. Üstelik sizin de kendinizi tanımanızı sağlayacak, örneğin bir amazon kadını mı, mistik bir ruh mu olduğunuzu fark ettirecek, temel ilişki dinamiklerini bilişe  geçirmenize yarayacak, okuması çok zevkli bir kitap.

Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar kitabını satın almak için tıklayın.

Sıfır Noktası / Joe Vitale

Yazarın bundan önceki kitabı, Zero Limit uzun süre en çok satanlar listesinin başında kalmış olsa da, Sıfır Noktası, içerik olarak ilkinden çok daha fazla derin bilgileri kapsayan, içindeki egzersizlerle sizi meşgul edecek ve farkındalığınızı yükseltecek bir kitap. “Seni affediyorum, teşekkür ederim, özür dilerim, seni seviyorum” cümlelerinin ne kadar etkili olduğunu pratik yapa yapa anlayacaksınız ve sözlerin büyüsünü keşfedeceksiniz.

Sıfır Noktası kitabını satın almak için tıklayın.

Çözüm Sizsiniz / Darel Rutherford

Darel Rutherford Amerikalı bir iş adamı ve yaşam koçu. Ara ara workshoplar düzenliyor, Türkiye’de tanınması Aykut Oğut sayesinde oldu, hala beraber çalışıyorlar. Kitabın da adı üzerinde, aslına bakarsanız yaşadığımız her şey bakış açımızla alakalı. Hayatını çözüm odaklı mı yaşıyorsun yoksa sorunların içinde kaybolmayı mı seçiyorsun? Cevabı burada. Kuşlar kadar hafif hissetmek için iyi bir alternatif.

Çözüm Sizsiniz kitabını satın almak için tıklayın.

Dokuz Kehanet / James Redfield

Bu kitap bu listenin son kitabı, elbette burada paylaşmadığım nice nice etkili kitap var. On yılda yazıldığı söyleniyor. Ana karakter, yıllardır görmediği bir arkadaşıyla bir yemekte buluşuyor ve hayatını tümüyle değiştiren 9 öğretiye sahip el yazmasına ulaşmak için bir maceraya atılıyor. “Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir” kitabın ana mottosu. 2006 yılında filmi de çekilmiş, dileyen filmini de izleyebilir.

Dokuz Kehanet kitabını satın almak için tıklayın.

Bu listeye ismi çok fazla duyulan, zaten herkes tarafından bilinen kitapları pek koymadım, elbette aralarında yeterince etkili olanlar da var, onları zaten bilirsiniz. Falcılıktan, sözde medyumluktan yaşam koçluğuna kendini atamış kişilerin kitaplarını da özellikle paylaşmadım, onları okudum hatta kimi yaşam koçuyla da çalıştım ama gerek cümleleri, gerek okuyucuya aktardığı hisler bakımından kendi hayatlarında neyi nasıl başardıklarından emin olmadığımdan başkasına önermek konusunda tereddütlüyüm. Bu yazarların hiçbiri popüler anlayışa uygun olarak “kitaplarımı okuyun, bu çok iyi, daha iyisi için bana gelin, eğitimlerime katılın, yoksa zor halledersiniz veya kendi kendinize çalışırsanız unutursunuz” anlamlarına gelen paylaşımlarda bulunmamış, kitapların her biri anlayarak okuyup verilen egzersizleri yaptığınızda fayda alacağınız içeriklerle bezenmiş kitaplar. Unutmayın, hangi kitabı okursanız okuyun, hangi egzersizi yaparsanız yapın ona hayat veren, onun işe yaramasını sağlayan sizsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Geçmişi affedin, olumsuz duyguları serbest bırakın

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Sıla Karadoğan
İngiliz Dili Edebiyatı eğitimli, Mutfak Sanatları Akademisi programı sonrası kendi pastanesini açan bir pasta şefi, rafine şekerle vedalaşıp yalnızca kendi sevdiği şeyleri pişiren, okuyan, ... Devam