İnternetin nimetlerinden faydalanın: Online akademik web siteleri ve platformlar

İnternet ve teknolojinin hayatımıza bu kadar entegre olmuş olması bize inanılmaz nimetler sunuyor. Eğitim konusunda hazırlanmış web sitelerinin muhteşem koleksiyonu sayesinde bilimden fotoğrafçılığa, matematikten bilgisayar programlaya, sanattan ev tadilat işlerine kadar her konuda merak ettiğiniz şeyleri öğrenebilir ve isterseniz ilgili olduğunuz konuda bir ustaya bile dönüşebilirsiniz. Uplifers okuyucularımızla, akademik eğitim alanında kendilerini geliştirebilecekleri ve online dersler alabilecekleri platformları ve üniversitelerin web sitelerini paylaşmak istedik.

1. Coursera

Coursera dünya çapında en iyi üniversiteleri ve kuruluşları bir araya getirerek, eğitim almak isteyen herkese ücretsiz, çevrimiçi kurslar veren bir eğitim platformu.

2. EdX

Dünyanın en iyi üniversitelerden interaktif online sınıflar sunmaktadır. MITx, HarvardX, BerkeleyX, UTX ve birçok üniversiteden gelen online kursların konuları; biyoloji, işletme, kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, finans, elektronik, mühendislik, gıda ve beslenme, tarih ve beşeri bilimler, hukuk, edebiyat, matematik, tıp, müzik, felsefe, fizik, bilim, istatistik ve daha fazlasını içermektedir. EDX, Harvard ve MIT ortaklığı ile kurulan ve kar amacı gütmeyen online bir girişimdir.

3. KhanAcademy

khan akademi

Kar amacı gütmeyen bu online akademi; her yerde herkes için ücretsiz ve dünya standartlarında eğitim vererek eğitim sistemini iyileştireme ve değiştirme amacıyla yola çıkmış. Sitenin tüm kaynakları herkese açık. Öğrenci, öğretmen ya da 20 yıl sonra tekrar sınıf ortamına dönen bir yetişkin olmanızın önemi yok. Khan Academi’nin kaynaklarını ve malzemelerini tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz.

4. MIT Open Courseware

mıt openPrestijli Massachusetts Teknoloji Enstitü’sünü hiç şüphesiz duymuşsunuzdur. Peki, şimdi size ünlü Amerikan Üniversitesi’ne giriş hakkınız olduğunu söylesek? Hem de ücretsiz… ‘MİT Açık Kursları’ ücretsiz olarak, geniş bir kurs yelpazesi sunuyor. Tabii ki bunun sonunda duvara asabileceğiniz bir diplomanız olmayacak ama en azından inanılmaz bir deneyim sahibi olacaksınız.

5. Reddit Üniversitesi

reddit

İnternetin başında harcadığınız onlarca saati şimdi iyi bir şekilde kullanabilir ve kendinize yeni bir şeyler öğretebilirsiniz. Reddit Üniversitesi; Epistemolojinin Temelleri, Microsoft Excel gibi değişen konularda ilginç dersler sunmaktadır.

6. Berkeley Lectures

berkeley

MIT’deki açık dersler gibi Berkeley de ücretsiz çevrimiçi bir çok ders seçeneği sunuyor.

7. Learner’s TV

Learner’s TV; Biyoloji, Fizik, Kimya, hatta Diş Hekimliği gibi bilimsel alanda, binlerce indirilebilir video konferansları ve çevrimiçi testler sunan kapsamlı bir site. Bir sonraki Einstein veya Marie Curie olmaya adaysanız Learner’s TV aradığınız eğitim kanalı olabilir.

8. Open Yale Courses

open yale

Yale internet kullanıcılarına ücretsiz dersler sunan prestijli üniversitelerin bir başka örneği. Eğer MİT veya Berkeley’deki dersleri beğenmediyseniz ya da bu iki üniversitedeki online dersleri zaten bitirdiyseniz bir de Yale’deki seçeneklere göz atabilirsiniz.

9. Investopedia

investopedie

İktisat Temelleri, Makroekonomi, İkili Opsiyonlar Ticareti gibi bir çok farklı ders sunan Investopedia incelemeye değer bir kaynak.

10. Saylor Academy

saylor

Saylor Akademi, uzman eğitmenler tarafından oluşturulan, ne zaman ve nerede olursa olsun erişebileceğiniz, ücretsiz kurslar sunmaktadır. Kolejler, üniversiteler ve işletmelerle kurduğu ortaklıklar sayesinde; Psikoloji, İşletme Yönetimi, Bilgisayar Bilimi ve çok daha fazlasını bir arada bulabilirsiniz.

11. Stanford Video Course

stanford

iTunes U, dünyanın önemli üniversitelerinden online kurslar sunmaktadır ve Stanford bu üniversitelerden sadece birisi. Aynı zamanda insanların ücretsiz olarak faydalanabileceği büyük bir ders kataloğu da mevcut.

11. Scitable

Scitable
Bilim alanına dünyanın önde gelen yayıncı firması Scitable Nature Publishing Group tarafından geliştirilen, ücretsiz bilim kütüphanesi ve kişisel öğrenme aracıdır. Scitable şu anda genetik ve hücre biyolojisi alanında; evrim, gen ifadesi ve canlı organizmalar tarafından paylaşılan hücresel süreçlerin karmaşıklığı konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Scitable bilim adamlarına kaynaklar sunmasının yanında, etkili bilim iletişimi ve kariyer haritası hakkında kullanıcılarına tavsiyeler de sağlar.

12. Cornell’s ArXiv

Cornell's ArXiv
Dünyanın en büyük zekalarının çalışmalarına erişim olanağı sağlayan Cornell ArXiv, Cornell Üniversitesi’nin en iyi araştırmacılarının çalışmalarını sunmaktadır. Matematik, Biyoloji veya Fizik… İlgi alanınız ne olursa olsun, ArXiv öğrenmenize yardımcı olacak, en son araştırmaları bulmanıza yardımcı olacak.

13. University of the People

University of the People

UoPeople yani Halkın Üniversitesi; dünyanın ilk kar amacı gütmeyen, resmen tanınmış ve ücretsiz online üniversitesi. Tüm bireyler için yüksek öğretime kapılarını açmaya kendini adamış UoPeople, İşletme ve Bilgisayar Bilimleri konusunda lisans programları sunmaktadır.

14. Academic Earth

Academic Earth

Akademik Dünya bizi eğitim konusunda tekrardan düşünmeye davet ediyor. Akademik Dünya, herkesin dünya standartlarında bir eğitime erişme hakkı olduğunu savunarak başladı. Burada herkes için bir şey var: eğer çalıştığınız alanda yeni bir konu keşfetmek veya alanınızda uzmanlaşmak istiyorsanız, Academic Earth size akademinin şaşırtıcı dünyasını ücretsiz olarak getiriyor.

15. Free Management Library

free man

İşletme hakkında bilmek istediğiniz her şeyi Free Management Library’de yani Ücretsiz İşletme Kütüphanesi’nde bulabilirsiniz. İş Planlaması, Yaratıcılık ve Yenilikçilik, Delegasyon, Tesis Yönetimi, İnsan Kaynakları, Yönetim Geliştirme… Liste uzayıp gidiyor ve bu kütüphane işletmeyle alakalı tüm konuları kapsıyor.

16. OpenEducation Consortium

OpenEducation Consortium

Açıköğretim Konsorsiyumu yüzlerce yükseköğretim kurum ve kuruluşlarının, kendini açık öğretimi ve açık öğretimin küresel eğitim üzerindeki etkisini geliştirmeye adayan dünya çapında bir topluluktur. Koltuğunuzdan kolay ve ücretsiz olarak dünya çapındaki üniversitelere ve sayısız derslere erişim sağlayabilirsiniz.

17. FutureLearn

FutureLearn

FutureLearn öğrenmenin geleceğidir. Kurslar tek seferlik açılır ve mobil, tablet veya masaüstünden erişilebilir. Böylece öğrenmeyi hayatınızın her alanına sığdırabilirsiniz. FutureLearn keyifli ve sosyal öğrenme deneyimi sağlar ve size öğrendiklerinizi başkalarıyla tartışma fırsatı verir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!