Verimli bir çalışma performansı için konsantrasyonu güçlendirmenin yolları

Her şeyin çok hızlı başladığı, geliştiği ve sonlandığı bir dünyada yaşıyoruz. Multitasking (aynı anda birden fazla işi halletmeye çalışmak) çoğumuz için bu ritmi yakalamanın tek yolu olarak düşünülüyor. Arkadaşlarımızla açık büfe kahvaltı yaparken aynı zamanda e-postalarımızı gözden geçiriyor; ya da bir Excel dosyası üzerinde çalışırken bir yandan telefon görüşmesi yapıyoruz. Üstelik akıllı telefonların, tabletlerin ve dizüstü bilgisayarların hayatımıza girdiği günden bu yana, bunları çoğu zaman farkına bile varmadan yapıyoruz.

çok yönlü çalışma

Fakat şöyle bir sorun var: Psychology Today’de yer alan bir makaleye göre, insanların sadece %2’si bu şekilde çalışırken gerçek anlamda verimli olabiliyor. Kalan %98’imizse ne yazık ki çok yönlü çalıştığını zannederken aslında verimsiz bir şekilde bir işten diğerine atlıyor.

Beyinlerimiz aynı anda birden fazla konuya odaklanmakta genellikle başarısız. Michigan Üniversitesi Psikoloji Departmanı öğretim üyelerinden Moore ve Weissman’ın çalışmalarına göre, beyin birden fazla işle karşı karşıya kaldığı zaman aşırı yükleme durumu ortaya çıkıyor.

Moore ve Weissman’ın araştırmasına göre aynı anda birden fazla işle uğraşmaya çalıştığımız zaman, bilgiler tıkanmaya başlıyor ve dikkat, bir konudan diğerine atlatıyor. Kişi bu tip bir çalışmanın başta daha verimli olacağını düşünüyor; ancak bu çabanın sonunda elde edilen, genellikle yorgun bir beyin ve azalmış verim oluyor.

Çalışma performansınızı arttırmak için ne yapabilirsiniz?

Eğer siz de %98’lik çoğunluğa ait olduğunuzu düşünüyorsanız ve aynı anda birden çok iş yapmaya çalışmanın bir avantajını göremediyseniz, bunun yerine belirli bir zaman diliminde yalnızca bir şeyi üretmeye odaklanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede işlerinizi çok daha hızlı ve kolay bir yoldan halledebilirsiniz.

Konsantrasyonunuzu arttırmak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

İster çalışırken, ister arkadaşlarınızla dışarıdayken sizi içinde bulunduğunuz andan koparacak bütün dikkat dağıtıcıları çevrenizden uzaklaştırın. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzu yanınızdan uzaklaştırarak veya izlemiyorken televizyonu kapatarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası herhangi bir şey yaparken dikkatinizi başka bir yöne çeken ne varsa göz önünden kaldırmalısınız.

Cep telefonunun nasıl hayatınızın bir parçası haline geldiğini çarpıcı şekilde anlatan bu videoyu izledikten sonra, ne dediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Bu öneri özellikle bilgisayar başında veya evinde çalışanlar için kullanışlı olabilir. Ne zaman ve ne hakkında çalışacağınızın bir takvimini oluşturun. Böylece ne zaman işinizin başına oturmanız gerektiğini, ne kadar çalışacağınızı ve ne için orada olduğunuzu bilir, daha dikkatli çalışabilirsiniz.

Günlük rutininizde nasıl değişiklikler yapabileceğinizle ilgili bu yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı bir kahvaltının odaklanmayı güçlendirmeye yardımcı olduğu çok açık. Hatta eğer kahvaltınıza protein yönünden zengin besinler ilave ederseniz, bu etki daha da fazla olabilir.

Araştırmalara göre düzenli meditasyon yapmak, beyin fonksiyonlarını hızlandırıyor ve tıpkı kahvaltı gibi konsantrasyonu artırıyor. Meditasyon nedir ve meditasyon teknikleri nelerdir sorularının cevabını meditasyon kategorimizde bulabilirsiniz.

Dikkat dağınıklığıyla tek başınıza başa çıkamıyor musunuz? O halde modern teknolojinin bazı nimetlerinden faydalanın. İşte birkaç örnek: Dark Room isimli bir uygulama bilgisayarınızı yalnızca yazı işleri için kullanmanıza izin veriyor. 15 dolara edinebileceğiniz Anti-Social isimli bir uygulama siz çalışırken bilgisayarınızın soysal medyaya erişimini blokluyor. Son olarak Rescue Time isimli bir uygulama yine istediğiniz siteleri bloklayabilir, hatta zamanınızı nerelerde geçirdiğiniz hakkında size rapor hazırlayabilir.

Biri sizinle konuşurken bir şeylerle uğraşırsanız, konuşmanın sonuna gelindiğinde aslında hiç dinlememiş ve hiç bir şey anlamamış olduğunuzu fark ettiğiniz anı en az bir kez yaşamışsınızdır. Bir başkasını tam olarak dinlemediğinizde, aslında hiç dinlemiyor olursunuz. Sosyal ortamda kaba bir davranış olarak görülmesinin de ötesinde, bu durum büyük bir vakit kaybına sebep olan, verimsiz bir davranıştır. Daha iyi bir dinleyici olabilmek için karşınızdaki kişinin gözlerine bakın ve tüm dikkatinizi ona vermeye çalışın. Yüzlerce okunmamış e-postanız olsa bile, sizinle konuşan kişi dikkatinizi hak ediyordur.

İyi ve etkili bir dinleyici olmak konsantrasyonunuzu arttırmanın yanı sıra, iş yaşamında karşınıza çıkan stres unsurlarıyla baş etmeniz konusunda da size yardımcı olur.

Dikkat dağınıklığından kurtulmak istiyorsanız önce organize olmayı öğrenmelisiniz. Tertip, düzen, simetri takıntısı geliştirin demiyoruz; ama kağıtlar arasında boğuşmamak için masanızda her şeyin bir yeri olsun. Dosyalamayı sıralı ve zamanında yapın. Bu durum bilgisayarınızdaki masaüstü için de geçerli. Klasörlerinizi düzenli tutun ve ekstra uygulamalardan kurtulun. Hatta çalıştığınız ortamda son yılların dekorasyon trendi Feng Shui prensiplerini uygulamayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayara boş boş baktığınızı fark etmeniz, mola zamanının geldiğine işaret olabilir. Kısa süreli molalar odaklanma yetinizi artırır. Bunun için etrafta biraz dolanabilir, kısa süreli kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. Hem üretkenliğiniz, hem de sağlığınız için verimli olacaktır.

Aynı anda birden fazla işle uğraşma alışkanlığından vazgeçmek o kadar da kolay olmayabilir; fakat ‘’Media multitasking’’ ve dikkat dağınıklığı konusunda yapılan araştırmalara göre çoklu çalışma sanıldığı kadar verimli bir alışkanlık değil.  Bir zaman diliminde tek bir şeye odaklanıp üretme alışkanlığı kazanmayı denemelisiniz. Bu şekilde başta yavaş çalışıyorsunuz hissine kapılsanız da, uzun vadede daha üretken ve daha sakin biri haline geldiğinizi fark edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!