Yaşam enerjisi ve dengenin anahtarı: Feng Shui

Binlerce yıllık geçmişe sahip kadim bir bilgi FENG SHUİ. Peki günümüzde, bu kadim bilgiyi kullanmaya nasıl devam ediyoruz?

Aslında kültürel, dini, coğrafi ve insani farklar ne olursa olsun dünya üzerindeki her bireyin temel ihtiyaçları değişmedi. Bunlar 6000 sene önce ne ise şimdi de aynı: Yeme, barınma, güvenlik ve huzur/mutluluk.

Öyle veya böyle, bu yüzyılda artık hepimiz huzur ve mutluluk peşindeyiz. Yaşadığımız, çalıştığımız mekânın güvenli, rahat ve huzurlu olmasını istiyoruz. Bugünün şartlarında yaşadığımız en büyük fark daha teknolojik, gelişmiş, materyalist bir ortamda olmamız. Ama ihtiyaçlarımız hep aynıydı ve hep aynı olacak.

Peki, bu huzur ve mutluluk nasıl sağlanacak?

Burada anahtar kelimeler: Yaşam enerjisi ve denge… Bu kavram aslında hayatımıza son yüzyılda girdiyse bile geçmişi çok daha eski kültürlere dayanıyor. İlk uygulamaları ise, vücuttaki yaşam enerjisinin dengelenmesi için yapılan tedavi ve iyileştirme yöntemleri. Bunun için de örnek olarak ses-müzik terapisini, akupunkturu, Çin tıbbını sayabiliriz…

Yaşam enerjisi aslında her yerde mevcut: Kendi içimizde, dışımızda, yaşadığımız ve çalıştığımız mekânlarda, yani tüm evrende… Biz de etrafımızdaki bütün canlı ve cansız varlıklarla titreşim içindeyiz. Birbirimize görünmez bir bağ ile bağlıyız. Bu kozmik enerji etrafımızda serbestçe akarken, doğanın bir parçası olan bizler de onun titreşimini alırız. Evrenin bize sunduğu sonsuz nimetlerden faydalanabilmek için ise bu enerji ile uyum içinde olmalıyız.

Bunu farklı şekillerde aslında yaşamımızın içine dönem dönem sokuyoruz. Bazı dönemler yaşam enerjisinin zihnimizde akışını dengelemek için meditasyon, vücudumuzdaki akışını dengelemek için yoga yapıyoruz.

Mekânlarımızdaki akışı dengelemek, denge ve uyumu yakalamak için yöntem ise FENG SHUİ.

Feng Shui nedir?

Feng Shui, yaşanılan ve çalışılan mekânlardaki enerji akışını dengeleyerek ve kişileri bu mekânlarla uyumlu hale getirerek, hayatlarımızın, ilişkiler, sağlık, kariyer ve para gibi farklı yönlerini destekleyen bir yöntemdir; sağlıklı ve bereketli enerjileri yükseltir. Bu şekilde yaşam kalitemiz artarken, başta bahsettiğimiz iç huzurumuzu bulmamızda da anahtar rol oynar Feng Shui.

Feng Shui yapmadan önce bir amacımız, niyetimiz olması önemlidir. Burada yapılan uygulama, yaşamdaki kişisel ve mesleki hedefimizi belirlerken, çevremizde var olan iyi enerjileri saptayıp kullanmak, olumsuzları ise uzak tutmaktır. Buna “doğanın matematiğini lehimize kullanmak” da diyebiliriz.

Feng Shui ile yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların enerji haritalarını çıkarıp, hayatımızın farklı yönlerini nasıl etkilediğini anladığımız zaman, daha bilinçli seçimler yapabiliriz. Kendimiz ve ailemiz için doğru bir yaşam ve çalışma alanı seçebilir, kullanılacak mekânlara doğru fonksiyonları verebilir, dekorasyonda kullanılacak renkleri, objeleri belirleyebilir ve içinde yaşayan kişileri de mekânlar ile uyumlu hale getirebiliriz.

Unutmayalım ki, Feng Shui bize yol gösterebilecek kadim bir bilgidir. Ve hayatımızdaki seçimleri yapmak tamamen bize kalmış bir durumdur… Doğru mekân seçimleri yaparak, hayatımıza olumlu enerjileri çekmek de yine kendi seçimimiz olmalı…

 

İlginizi çekebilir: Yeni yıla girerken evinize bolluk ve bereket getirecek 7 Feng Shui önerisi

Bahar Gücüyener Pardorokes Yüksek Mimar & Feng Shui Uzmanı
1970 yılında İstanbul’da doğan Bahar Pardorokes Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ... Devam