Yeni yıla girerken evinize bolluk ve bereket getirecek 7 Feng Shui önerisi

Eski bir Çin öğretisi olan Feng Shui, doğada var olan ve chi enerjisi olarak da geçen yaşam enerjisini, yaşadığımız alanlara uyum içinde taşıma yöntemlerini içeren bir öğretidir. Buradaki amaç, yaşam enerjisinin akışını bloke etmemek, bloke eden bir durum varsa bunları kaldırarak en faydalı olacak şekilde enerjinin harekete geçmesine olanak sağlamaktır. Feng Shui felsefesini hayatın pek çok alanı için uygulamak mümkün. Bu öğreti yaşam alanlarınız için; kariyer hayatınızdan, eğitime, aile ve çocuklarınızla olan iletişiminizden aşk ve evliliğe; saygınlıktan, bolluk ve berekete kadar pek çok alana etki edecek şekilde düzenleme önerileri sunuyor. Her biri içinse farklı farklı uygulama incelikleri yer alıyor. Yeni yıla girerken evinizde bolluk ve bereket için uygulayabileceğiniz 7 Feng Shui önerisini sizler için derledik.

1. Sadelik ve temizlik

Feng Shui felsefesinde sadelik ve temizlik oldukça önemlidir. Üst üste eşyaların yığılı olduğu, dolaplarında gereksiz eşyaların tutulduğu, rahatça dolaşamadığınız bir evde enerji de rahatça dolaşamayacaktır. Eskidiği için kullanılmayan, artık ihtiyaç duyulmayan veya bozuk olan hiçbir şey evde tutulmamalı. Buna solan çiçekler de dahil. Evinizin temiz, sade ve derli toplu olması zihninizin de sakinleşmesine yardımcı olur. Yaşadığınız alanı bu felsefeye göre düzenlemeden önce, işe kullanmadığınız ve sevmediğiniz eşyaları belirleyip yaşam alanınızdan çıkarmakla başlayın. Ne kadar sade ve ferah bir ev, o kadar özgür enerji alanı!

2. Bolluk ve bereket renkleri

Renkler, Feng Shui felsefesinde önemli bir yer tutar. Buna göre dekorasyonunuzda altın rengine yer vermeniz bolluk ve berekete kapınızı açmanıza yardımcı olur. Vazo, şamdan, tepsi, ayna gibi dekoratif malzemelerde altın renklerini tercih edebilirsiniz. Bolluk bereket için bir diğer renk ise mor. Duvarda tercih edeceğiniz tablolardan, yastıklara ve kilimlere kadar pek çok alanda mor renge yer verebilirsiniz. Tabii bu bütün evi altın ve mor tonlarıyla donatmamız anlamına gelmiyor, severek kullanacağınız küçük objelerde tercih ederek ölçülü kullanmak gerekiyor. Unutmayın sadelik her zaman ön planda!

3. Bolluk bereket köşesi

Evinizde bir bolluk bereket köşesi oluşturabilirsiniz. Yalnız bu köşenin banyo, tuvalet, çamaşır odası veya garajda olmaması gerekiyor. Onun dışında uygun bir odanız olabilir. Doğal kristaller, bitkiler, değerli objeler bu köşede yerini alabilir. Kristal olarak; kuvars, pirit kristali, sitrin veya ametist tercih edebilirsiniz. 

4. Canlı bitkiler

Doğa, sonsuz bolluk ve bereketin en temel temsilcisidir. Evinizde yer açacağınız canlı bir bitki bolluk ve bereketi evinize taşımanıza yardımcı olabilir. Bereket bitkisi veya para ağacı olarak da tanınan crassula bitkisini veya şans bambusunu tercih edebilir veya yuvarlak yapraklı, kırmızı çiçekleri olan farklı bitkilere de yer açabilirsiniz.

5. En saf haliyle: Su

Yaşamın olmazsa olmazı su, Feng Shui felsefesinde de önemli bir yer tutar. Feng Shui’ye göre suyun şifalandırıcı sesi parasal enerjiyi arttırır. Evinizde küçük ve dekoratif bir su havuzu tercih edebilirsiniz veya su dolu bir kaseyi bolluk bereket köşenize yerleştirebilirsiniz. Yalnızca su havuzunun yatak odasında olmaması gerekiyor.

6. Feng Shui görselleri

Tablolar ve resimler, duygu ve düşünceleri ifade etmenin en güzel yollarından biri. Evinizde bulunan tabloları gözden geçirin ve size iyi hissettirmeyenleri evinizden çıkarın. Tablo seçerken ağaç, nehir gibi canlılığı temsil eden görsellere yer verebilirsiniz.

7. Aynalar

Aynalar ve konumlandırması Feng Shui felsefesinde önemli bir yer tutuyor. Örneğin yatak odasında yatağınıza bakan bir ayna bulundurmanız önerilmezken, yemek masanızın duvarında altın detaylı bir ayna bulundurmak bolluk ve bereket enerjisini evinize taşımanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Sevdiklerinizin evindeki enerjiyi yükseltecek Feng Shui hediye önerileri

Kaynak:
Knowfengshui
Mind Body Green
Real Simple

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!