Bir şeye odaklanın: Multitasking’i durdurarak daha verimli olmanın yolları

Sabahları ofise geldikten sonra masaların başına geçip yüzlerce maili okuyarak işlerimize başlıyoruz. Bir yandan tüm dikkatimiz oradayken telefonumuz çalıyor ve her an yeni bir bildirimle bizi uyarıyor. Çevrede birçok dikkat dağıtan detay olsa da aynı anda hem birden çok işe hem de telefonumuzda devam eden sosyal hayatımıza ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu da sonunda dikkatimizin dağılmasına ve çok şey yaptığımızı düşünürken aslında hiçbir şeyi tam olarak tamamlamamamıza neden oluyor.

Multitasking olarak adlandırılan aynı anda birden fazla işle meşgul olma kavramı hayatlarımızın oldukça merkezinde yer alsa da multitasking’in gerçek olmadığına inanan insan sayısı da bir hayli fazla. Bu kişiler aynı anda birçok işi bir arada yapabilme özelliklerinin çok gelişmiş olduğunu düşünerek multitasking’in normal bir yaşam şekli olduğunu savunur.

Aynı anda birçok şeye dikkatini vererek tek bir şeyle uğraşamamak ise basit bir işin dahi çok uzun bir zaman almasına sebep olur. Bu da enerjinizi kaybedip verimsiz bir gün geçirmenize neden olur. Bu sebeple multitasking’i durdurarak daha verimli olabilirsiniz.

Bir şeye odaklanın: Multitasking’i durdurarak daha verimli olmanın yolları

Yeterince dinlenin

Vücudunuz yorulduğunda beyniniz de buna paralel olarak gücünü kaybeder ve küçük şeylere dahi dikkatinizi vermekte zorlanırsınız. İşte bu yüzden ara ara kendinizi düşüncelere dalmış şekilde bulursunuz. Bu beyninizin size mola vermenizi söyleyen bir işaretidir. Bunun temelinde düzene oturtulmuş sağlıklı bir uyku vardır. Gün içerisinde ise ihtiyacınıza göre molalar vererek kendinizi rahatlatmalısınız.

Gününüzü planlayın

Gününüzü en baştan planlayarak her şeyin yolunda ve düzenli gitmesini sağlayın. Böylece gün içerisindeki tüm hareketlerinizi ve işlerinizi siz yönetiyor olursunuz. Planı yaptıktan sonra iş yerinize girdiğiniz anda her şeyi nasıl yapacağınızı bildiğiniz için hedefinize odaklanarak işinizi çok daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Üzerinde uğraşmadığınız her şeyi masanızdan ve ekranınızdan kaldırın

O an uğraştığınız proje ya da dosya neyse sadece onunla ilgilenin. Masanızın üzerine yığılmış olan diğer iş dosyalarınızı çekmenize kaldırarak dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Sırası geldikçe dosyaları yerinden çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarınızın masaüstünde duran dosyaları da klasörleyerek üzerinde çalışmadıklarınızla aklınızı doldurmayın.

Bir şeye odaklanın: Multitasking’i durdurarak daha verimli olmanın yolları

Masanızdayken iş yapın

Bizler alışkanlıklarımızdan oluşan varlıklarız. Eğer iş yerinde masanıza geçtiğinizde bilgisayardan alışveriş yapıyor ya da haberleri okuyorsanız bu son derece dikkat dağıtıcı olacaktır. Alışveriş için evi tercih edebilir ya da ara verdiğinizde telefonunuzdan halledebilirsiniz. Masanızda sadece iş yaptığınızı kendinize sık sık hatırlatın.

Hayır demeyi öğrenin

Hayır demek kabalık değildir. Öncelikle kendinize bunu hatırlatıp hayır kelimesini daha çok kullanmaya çalışın. Birçok problem hiç düşünmeden bir şeye evet dediğinizde çıkar. Sonrasında da enerjinizi yapmak istemediğiniz bir şey için harcamaya başlarsınız. Hemen evet demek yerine “Bu konu hakkında düşüneyim” ya da “Sana sonra haber vereceğim” cümlelerini hayatınıza dahil edin.

Bilgisayarınızdaki bildirimleri kapatın

Tam bir işin üzerinde çalışırken birden gelen mail ile birlikte tüm dikkatiniz dağılabilir ve ne maile ne de yaptığınız işe odaklanabilirsiniz. Bir işe yoğunlaştığınız zaman bilgisayarınızdaki tüm bildirimleri kapatın.

En önemli işinizi yapmak için sessiz bir ortam bulun

Her iş yerinde toplantı odası vardır ve eğer odada bir toplantı yoksa izin alarak önemli işinizi orada tamamlayın. Böylelikle çevrede dikkat dağıtan hiçbir şeyi görmeden ya da duymadan işinize odaklanabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Teknoloji çağında multitasking bizi nasıl etkiliyor?

Kaynak:
Lifehack
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!