Yaşam enerjisi evinizde özgürce dolaşsın: 12 dekorasyon önerisi

Yaşam enerjisini hayatımızın her yönünde doğru kullanmak yaşam kalitemizi artırır. Bu enerjinin, bu yaşamdaki bir çeşit evimiz olan fiziksel bedenlerimize giriş yolu nefestir. Etrafımızda akan yaşam enerjisinin aynı zamanda içinde yaşadığımız evlerimizin de nefesi olduğunu düşünebiliriz. Nasıl ki doğru ve kaliteli nefes bedenlerimize sağlık taşıyorsa, sağlıklı bir şekilde dolaşan ve bir çeşit “evimizin nefesi” diye adlandırabileceğimiz yaşam enerjisi de evlerimizde aynı olumlu etkiyi yaratır.

Hayatımız boyunca hep aradığımız, peşinden koştuğumuz, sağlıklı yaşama, huzura, mutluluğa, gelişime, kariyer ve olumlu ilişkilere sahip olabilmek için de evimizin, mekânlarımızın da doğru nefes almasını sağlamalıyız.

İşte size yaşam enerjisini evlerinizde nasıl doğru kullanacağınıza dair ipuçları…

 • Biyolojik olarak nefesi burnumuzdan ve ağzımızdan alarak bedenimizin içine yollarız… Etrafımızı saran yaşam enerjisinin evlerimize girişi ise sokak kapıları ve pencerelerden gerçekleşir. Bir anlamda, bedenimizdeki burun ve ağzımıza karşılık gelen yerlerini, evlerimizde kapılar ve pencereler olarak hayal edin. Dışarıdan gelen kişiye, hayatımız, seçimlerimiz, zevklerimiz ile ilgili ilk etkiyi verecek olan da işte bu evlerimizin girişleri… Hiç tanımadığınız bir kişinin evine gittiğinizi düşünün. İçeriye ilk adımınızı attığınız andan itibaren ev sahipleri ile ilgili olarak bir veri toplamışsınızdır bile… O yüzden yapabileceğiniz sıcak, samimi, doğal ve iyi aydınlatılmış bir dekorasyon, her içeri adım attığınızda, hem sizi, hem de gelen misafirlerinizi iyi hissettirecektir.
 • Evrenimizdeki en güçlü enerji kaynağı olan güneşi ve taze havayı her gün pencerelerimizi açarak içeri almalı, evimizi havalandırmalı, mekânımızın “nefesini” de yenilemeliyiz…
 • Yaşam enerjisini güzelce içeri davet ettiniz. Ama iş burada bitmiyor… Şimdi bundan sonra onu içeride iyi gezdirmek gerekiyor. İçeriye aldığımız bu yaşam enerjisinin bundan sonra olumlu etkilerini alabilmek adına, içeride fazla engele takılmadan dolaşmasını sağlamalıyız. Bu yüzden hangi odada olursa olsun yaşam enerjisinin mobilyalarınız arasında rahatça aktığından emin olun. Dağınıklığın olduğu mekânda ise enerji rahatça akamaz ve tıkanıklıklar hayatımızın belirli konularında ortaya çıkmaya başlar. 

 • Depolama amaçlı kullanılan faydasız köşeler, gereksiz mimari detaylar, kayıp alanlar, uzun süredir kullanmadığımız eşyalar hepimizin evlerinde mevcut. Bütün bunlar maalesef evlerimizde durgun bir enerji oluşturuyor, enerjinin akışını yavaşlatıyor ve yeni yaşam enerjisine yer bırakmıyor. Yapacağımız şey ise basit: Yararsızları elemek, fazlalıkları ortadan kaldırarak mekanımızı sadeleştirmek.
 • Evin içine giren yaşam enerjisinin çabucak kaçmasındansa evde dengeli bir şekilde dolaşmasını isteriz. Dolayısıyla sokak kapısının karşısında olan kapıları kapalı tutarak, çok fazla ve yüksek pencerelerin olduğu salonunuzda pencerelerin perdelerini kullanarak enerjinin çabucak kaçmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kaç metrekare olursa olsun, bazen mekânlarımızın içinde birden çok fonksiyon gerçekleşebiliyor. Örneğin salonda hem çalışıyor, hem oturuyor, tv seyrediyor, hem yemek yiyorsak, bu fonksiyonları birbirinden ayıracak köşeler yaratmalıyız. Yarı şeffaf bölüntüler, bitkiler, paravanlar kullanarak oluşturabileceğiniz farklı bölümler ile enerji kargaşasını engelleyebilirsiniz.
 • Yaşam enerjisinin, mekânlarımızdaki hareketinin ve akışının dengeli olması gerekir. Özellikle uzun ve dar koridorlarınız varsa, hızla hareket edebilecek enerjiyi dengelemek için, iyi bir aydınlatmadan, duvarlara asacağınız tablolardan veya yere sereceğiniz bir halıdan yardım alabilirsiniz.
 • Evinizin aynı bedenimiz gibi sağlıklı yaşaması da çok önemli. Kırık, dökük mobilyalar, çalışmayan lambalar, açılamayan kapılar veya boyası dökülen duvarlar için de gerekli tadilatları, tamirleri ve revizyonları yapmalısınız. Sonuçta evlerimiz de bizim kişiliğimizi yansıtan canlı varlıklar ve onların da bakıma ihtiyaçları var. Onlara ne kadar iyi bakarsanız onlar da size olumlu enerjileri yansıtacaklardır. Arada küçük dekorasyon değişiklikleri hem havamızı değiştirir, hem de mekândaki enerjileri yenileyerek kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Deneyin, görün. Birkaç yastık, mumlar, ufak tefek aksesuarlar nasıl da hemen yenilenmiş bir hava katıyor…
 • Kullandığınız bütün mobilyaların ve tekstillerin mümkünse doğal ve sürdürülebilir olanlarını tercih ederek doğa ile uyumu yakalamaya çalışın.
 • Oturma gruplarınızı herkesin kendisini rahat ve huzurlu hissedeceği, samimi bir sohbet ortamı oluşturacak şekilde yerleştirin. Fazla büyük bir salonunuz varsa birkaç grup kullanmayı veya fazla yüksek tavanlı mekânınızı tavandan inen lambalar ile dengelemeyi düşünün. Mekân çok büyük olunca, insan kendini tedirgin ve korunmasız hisseder. İnsani boyutlarda geçirilen zamanlar ise hepimizi daha konforlu hissettirmez mi?
 • Yaşam Enerjisinin kalitesini artırmak için ise 5 duyunuza da olumlu anlamda hitap eden bir ortam yaratmaya çalışın. Güzel bir müzik, aromaterapik kokulu mumlar, yağlar, taze çiçekler, canlı bitkiler, mekânın kullanımına uygun seçeceğiniz rahatlatıcı renkler, güzel manzarayı içeriye taşıyacak aynalar, güneş ışığını kırarak mekana renk katan kristaller, içimizde iyi hisler uyandıracak tüm obje ve sanat eserleri, mekanınızda olumlu titreşimler yaratacağı için, hayatınızın akışını da olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kaliteli ve doğru nefes ile bedenimizde her geçen gün oluşan olumlu gelişmeyi mekânlarınızda da yaşamak istiyorsanız, onlara da aynı ilgiyi gösterip, doğru nefes almalarını, yaşam enerjisini doğru kullanmalarını sağlamalısınız.

İlginizi çekebilir: Ev satın alırken de Feng Shui: Evinizin enerjisi tüm yaşamınızı etkiliyor

Bahar Gücüyener Pardorokes Yüksek Mimar & Feng Shui Uzmanı
1970 yılında İstanbul’da doğan Bahar Pardorokes Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ... Devam