Evinize tekrardan aşık olun: Yaşadığınız eve yapacağınız 10 etkili dokunuş

Birçoğumuz evlerimizle komplike bir ilişki yaşarız. Kimi zaman mobilyaların duruş şeklini beğenmeyiz kimi zamansa dekorasyonu sade ya da abartılı buluruz. Böyle durumlarda devreye hemen değişiklik yapmak girse de en önemli konulardan biri kendini gösterir: Maddiyat.

Ancak evinizi seviyor ve birkaç değişiklik yaparsanız yine oraya ilk günkü gibi bağlanacağınızı düşünüyorsanız küçük bütçelerle de bunu başarabilirsiniz. Önemli olan küçük ama son derece önemli olan birkaç ayrıntıyı görmek ve düzenlemeleri o şekilde yapmak. İşte yaşadığınız eve yapacağınız küçük ama etkili dokunuş tüyoları…

Çiçek ve bitkiler alın

Evinize tekrardan aşık olun: Yaşadığınız eve yapacağınız 10 etkili dokunuş

Dekorasyon dergilerine baktığınızda her güzel evde çiçeklerin ya da yeşil bitkilerin olduğunu görürsünüz. Bunun tek bir sebebi var: Çiçek girdiği her ortamı daha güzel ve çekici kılar. Siz de beğendiğiniz bitkileri alarak işe başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise onları canlı tutmak.

Sanat eserinin gücünü dikkate alın

Sanat eserleri bir yeri kişiselleştirmenin en iyi yoludur. Siz de satın aldığınız bir tabloyu duvarınızda uygun bir yere konumlandırarak hem evinize aradığınız canlılığı getirebilir hem de bir tablo ile evinizin ne kadar değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Derin bir temizlik yapın

Bahsettiğimiz hafta sonu yaptığınız temizlikler gibi bir temizlik değil. Gerçekten çok derinlemesine yapılan bir temizlik. Evinizde bulunan her bir köşeyi ve her bir eşyayı incelikle temizlerseniz belki çok yorulacaksınız ama yepyeni bir ev hissini de aynı anda yaşayacaksınız.

Camları temizleyin

İtiraf edelim, her ne kadar temizlik yapsak da camları sık sık es geçiyoruz, değil mi? Ancak camları silmeyi de temizlik rutininize eklerseniz böylelikle evinizin çok daha ferah bir görünüme kavuşmasına şahit olacaksınız.

Pencere içlerini değerlendirin

Evinize tekrardan aşık olun: Yaşadığınız eve yapacağınız 10 etkili dokunuş

Evlerde hayli yer kaplayan kısımlardan biri genellikle pencereler olur. Her odada bulunan ve evin aydınlık görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olan pencerelerin önünde bulunan kısımlarsa değerlendirmeye son derece müsait. Pencerelerin önüne koyacağınız minimalist süs eşyaları ya da mumlar evinizi bir anda değiştirecek.

Karmaşayı engelleyin

Evinizin gözünüze zevksiz görünmesinin en başlıca sebeplerinden biri karmaşadır. Çok renk, çok eşya ve dağınıklık evi düzensiz gösterir ve bu fazlalıklar sizin de gözünüzü rahatsız etmeye başlar. Size hemen duvarları boyamanız gerektiğini söylemiyoruz ama fazlalıkları ortadan kaldırarak işe başlayabilirsiniz.

Bir şeyi ortadan kaldırın

Özellikle küçük evde yaşayanların yaptığı en büyük hatalardan biri evlerini kullanmadıkları eşyalarla doldurmalarıdır. Sizin de evinizde hiç kullanmadığınız bir şey varsa onu ortadan kaldırın. Bu durum ona ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Böylece fazladan alan da açabilirsiniz.

Evle özdeşleşecek bir koku bulun

Evinizin görüntüsünden memnun olsanız da olmasanız da koku herkes için önceliklidir. Siz de sevdiğiniz ve evinize uyacağını düşündüğünüz bir koku bulun ve bunu dairenizde kullanmaya başlayın.

Evinizle ‘randevuya’ çıkın

Evinize tekrardan aşık olun: Yaşadığınız eve yapacağınız 10 etkili dokunuş

Kaliteli vakit geçirmek her ilişkinin kalbinde yer alır. Siz de evinizle olan ilişkinizi düzeltmeye çalışıyorsanız onunla randevuya çıkmayı ihmal etmeyin. Hiç kimse olmadan evinizde kendinize zaman ayırın ve bu süre içerisinde bir şey yapmayın. Sadece orada bulunmanın size verdiği huzuru hissetmeye çalışın.

Arkadaşlarınızla paylaşın

En sevilen yerler genellikle içerisinde en güzel anıların yaşandığı yerlerdir. Bu yüzden siz de evinizde oyun geceleri, rahat bir yemek ya da parti düzenleyerek arkadaşlarınızı ya da aile üyelerinizi misafir edebilirsiniz. Güzel anılar biriktikçe eviniz de daha güzel bir hal alacaktır.

 

Kaynak:
Apartment Therapy

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!