Çam ağacı yerine süslenebilecek ev bitkileri

Yılbaşı zamanı yaklaşınca, hepimizin içini bir heyecan kaplıyor. Belki de bu heyecanın sebebi; soğuk havaya rağmen hepimizin içini ısıtmayı başaran yeni yıl coşkusu… Işıklar, süslenmiş ağaçlar, rengarenk objeler, ışıltılı dokunuşlar… Yılbaşı atmosferini evinizde yaşamak için tek seçeneğiniz bir yılbaşı ağacı alıp süslemek değil. Biraz yaratıcılık katarak, evinizdeki pek çok bitkiyle yılbaşı dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. İşte yılbaşı döneminde yapay çam ağacı yerine süsleyebileceğiniz bitkiler:

1. Kırmızı çiçekli bitkiler tam size göre

Yılbaşı dekorasyonunun rengi sizce de kırmızı değil mi? Evinizde çam ağacı yerine kırmızı çiçekli bitkilerle yılbaşı atmosferini yakalayabilirsiniz. Poinsettia, Noel çiçeği veya Atatürk çiçeği gibi büyük kırmızı yapraklı bitkiler harika bir seçenek olabilir. Ya da ince dallarını hafif süslemelerle dekore edebileceğiniz bir kokina, minimalist bir yılbaşı havasını evinize getirebilir. Siz de kırmızının yeşil ile sağladığı eşsiz uyumun yılbaşı havasının bir parçası olduğunu düşünüyorsanız ve kırmızı yapraklı bitkileri tercih edecekseniz süslemelerinizi yeşil tonlarında kullanabilirsiniz.

2. Ufak boyutlu bitkilerinizi bir araya toplayın

Yılbaşı ağacı yerine büyük boyutlu bitkileri süslemek zorunda değilsiniz. Evinizdeki küçük bitkileri de bir araya toplayarak çok hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ufak saksılardaki çiçeklerinizi yan yana dizerek veya belki merdivenin üzerine çam ağacı görünümü vermek için üçgen şekilde hizalayarak yeni yıl havasını evinize taşıyabilirsiniz. Saksılarınızın arasından geçireceğiniz renkli ışıklar, ışıltılı süsler, yılbaşı temalı dekoratif objeler ile tasarımınızı tamamlayabilir, tüm beğenileri toplayabilirsiniz.

3. Gerçek çam ağacına ne dersiniz?

Yapay çam ağacı yerine gerçek çam ağacını da kullanmayı düşünebilirsiniz. Saksıda ufak bir çam fidesini süsleyerek harika bir yılbaşı atmosferi yaratabilirsiniz. Eğer şanslıysanız ve bahçeli bir evde oturuyorsanız, bahçenizdeki çam ağaçlarını da süsleyebilirsiniz. Pille veya güneş ışığı ile çalışan dekoratif aydınlatmalar ile çam ağaçlarını sarabilir, yeni yıl temalı süslerinizi üzerine asabilirsiniz. Ancak, havaların soğuması nedeniyle hatırlatmakta fayda var ki açık alandaki bir çam ağacını süsleyecekseniz kullanacağınız objelerin rüzgardan, yağmurdan etkilenmemesi için biraz daha ağır ve dayanıklı olması gerekiyor. Üstelik böylece komşularınızın da yüzünü güldürebilirsiniz. 🙂

4. Işıl ışıl kaktüsleri dikkatli süsleyin

Çiçek açan, açmayan, çok dikenli, az dikenli, ince uzun, tombul kısa, hiç fark etmez. Zorlu bir bakım gerektirmemeleri nedeniyle çoğu evde iç mekan bitkisi olarak tercih edilen kaktüsleri ana vatanlarından gelen siesta ruhuyla yeni yıla hazırlamaya ne dersiniz? Birkaç kurdeleli süs, biraz da ışıkla evdeki kaktüs bitkilerinizden harika bir yılbaşı dekorasyonu yaratabilirsiniz. Süsleri takarken ve çıkarırken ekstra dikkat etmeyi unutmayın, dikenler elinize batmasın. Dilerseniz bir eldiven kullanarak işinizi garantiye alabilirsiniz.

5. Ağaç dalları kullanın

Etrafınızda kurumuş, dökülmüş ağaç dalları varsa bunları evinizde dekorasyon ögesi olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, evinizdeki bir aynanın, pencerenin veya kapının etrafına yerleştireceğiniz ağaç dallarıyla hem otantik hem de coşkulu bir atmosfer yaratabilirsiniz. Kuru dalları renkli iplerle sarabilir, kurdelelerle süsleyebilir, ışıklarla donatabilirsiniz. Dilerseniz birden fazla kuru dalı bir araya getirip yılbaşı ağacı şeklinde de birbirine bağlayabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizin hayranlıkla takdir toplayacağından emin olabilirsiniz.

6. Bir saksı biberiyeyle yılbaşı ruhunu yakalayın

Biberiye, dikensi yapraklarıyla çam ağacını andıran bir bitki. Bu bitkiyle sadece mutfağınızda değil, evinizin diğer alanlarında da harikalar yaratabilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki biraz ışıltı ile. Saksıdaki biberiyelere küçük yılbaşı süsleri asabilir, etrafını ışıklarla çevirebilirsiniz. Süsleri taşıyıp taşıyamayacağından emin olamıyorsanız dilerseniz sadece küçük renkli kağıtlara yazdığınız yeni yıl dileklerini iplerle biberiyelerin üzerine asabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan tek şey içinizden nasıl geldiği.

7. Bonus: Ananaslara neşe katın

Evet, ananaslar. 🙂 Hem yeni yıl süsü olarak kullanabileceğiniz hem de yılbaşı gecesi afiyetle kesip yedikten sonra tatlı tatlı sohbetler edebileceğiniz bir başka seçenek. Ananasın dış kabuğunu kesmeden önce baş kısmındaki dikenlerine minik süsler takarak yılbaşı sofranızda herkesi kıskandıracak bir tarz yaratabilirsiniz. 

Yılbaşı heyecanı, tamamen sizin ruh halinizle ilgili. Eğer yılbaşı heyecanını evinizde hissetmek istiyorsanız, kendi yaratıcılığınızı kullanmanız yeterli. Elinize geçen kuru bir dal parçası, ufak saksılardaki bitkileriniz ya da herhangi bir eşyayla dilediğiniz yılbaşı dekorasyonunu yaratabilirsiniz. Seneyi pozitif bir ruh haliyle bitirmek ve yeni yıla heyecanla başlamak için, etrafınıza ufak dokunuşlar eklemeniz ve biraz pembe gözlüklerle bakmanız yeterli.

Şimdiden mutlu seneler!

İlginizi çekebilir: Evde yeni yıl ruhu: Yılbaşı dekorasyonu için ilham veren öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!