Moda tutkunu sinefiller için: En iyi moda filmleri

Moda konusunda birçok film var. Bunları listelemek gerekirse en başında mutlaka izlenmesi gerekenler elbette var. Bir kısmı komedi ağırlıklı, bir diğer kısmı da hayat hikayesini baz alarak öğretici ve cesaret verici içeriklerden oluşuyor.

İşiniz ve özel ilgi alanınız moda ise mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğimiz filmleri listeledik. İyi seyirler!

Şeytan Marka Giyer 

İlk sıramızda Türkçe ismi ile Şeytan Marka Giyer filmi yer alıyor. İlk sırada tavsiye etmemin sebebi birçok konuyu içerisinde barındırması. Dram/Komedi türündeki film 1 saat 50 dakika sürüyor. 2006 yapımı olması itibarıyla görüntü kalitesi de yüksek. New York’ta yaşayan genç ve nazik bir kadının serüvenini anlatıyor. Bir magazin dergisinde çalışmaya başlar ve hayatı tamamen değişir. Acımasız ve kuralcı yöneticisinin asistanlık görevini üstlenir. Andrea iyi bir gazeteci olmak ister ancak buna şatafatlı dünyanın bazı bedellerini üstelenerek ulaşabilecektir. Hem Andrea’nın hem de yöneticisinin ders alması gereken sürükleyici bir moda filmi.

Coco Chanel’den Önce 

İkinci sırayı kesinlikle beğendiğim filmlerden bir diğeri alıyor. Asla yorulmayan ve vazgeçmeyen, idealist kadınların kaçırmamsı gereken tek film olabilir. 1 saat 51 dakika sürüyor. 2009 yapımı film dram/romantik türünde. Yetimhanede başlayan serüven, dünyanın en önemli modacısı olmasıyla sonuçlanıyor. Masal gibi bir hayat diyorsanız masala ulaşmanın Coco için hiç kolay olmadığını filmde izleyebilirsiniz. Gerçek adıyla Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in Paris’e taşınması ve ardından ünlü olmasından önceki tüm hayatını, yaşamını, aşkını gözler önüne seriyor. Coco Chanel için çekilmiş bir diğer film ise; tutkulu aşklarını yansıttıkları Coco&Igor isimli film. Büyük Aşk olarak adlandırılan film en az Coco Chanel filmi kadar beğeni gördü.

Bir Alışverişkoliğin İtirafları 

Üçüncü sıraya gülmek, eğlenmek için izleyeceğiniz bir seçenek ile devam ediyorum. Film 1 saat 45 dakika sürüyor ve her dakikası keyifli. İnsan kaç tane zaafından vazgeçebilir? Üstelik konu alışveriş ise. New York’ta ışıltılı bir hayat yaşayan Rebecca istediği dergide çalışabilecek mi? Bir alışverişkolik olarak itirafları, yaşadıkları keyifli bir anlatımla ele alınmış. Tatlı, romantik ve komik bir film isteyenleri moda ile buluşturarak ortaya güzel bir yapıt çıkarmışlar.

Yves Saint Laurent

Bu film moda sektöründe olun veya olmayın; keyif veren dram filmlerinden. Henüz 21 yaşındayken üstün yeteneklerini sergilemeye başlayan tasarımcı Christian Dior’un sağ koludur. İlk hazırladığı tasarımlardan sonra hızlıca büyümeye başlar. Kendi markasına ismini vererek bir yola girer. Bu yolda özel hayatı ve markasını etkiler. Birçok gerçeklikle perdeye yansıtılmış bir biyografi filmi olarak karşımızda.

Sex & The City 

Son sırada ise kesinlikle defalarca izleyebileceğiniz; bunaltmayan tek moda filminden bahsetmek istedim. Sex & The City. Bir televizyon programını bitiren Carrie, Big ile uzun bir ilişkiye başlar. 10 yılı geçen ilişkilerinin gidişatı ne olacaktır ? Serinin ikinci filmi ise 2010 yılında Sex & The City 2 ismi ile tekrar izleyiciyle buluşmuştur. İzlemek isteyenlere her iki filmi ve ayrıca dizilerini de tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir: Kırmızı bağımlılığı: En ikonik kırmızı rujlar

Burcu Bayrakçı Moda Tasarımcısı & Moda Yazarı
1995 yılında Antalya'da doğdu. Antalya Konyaaltı Koleji eğitiminin ardından; İstanbul Altınbaş Vakfı Kemerburgaz Üniversitesi Moda Tekstil Tasarımı bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede İç Mimarlık ... Devam