Evden çalışırken dikkat etmeniz gereken 6 anahtar nokta

Gün geçtikçe daha fazla insan uzaktan çalışıyor. Evde, dışarıda hatta yakınlarındaki kafelerde bile bir “ofis” ortamı yaratmak mümkün. Şanslıyız ki, teknoloji ihtiyaç duyulduğunda ya da isteğe bağlı olarak evden çalışmak gibi bir esneklik sağlıyor ve her gün ofise gitme alışkanlığı olan insanlar bile bunu kullanıyor.

Evden çalışan herkes, evden çalışmanın güzel yanlarını anlatırken zorluklarından da bahsedecektir. Önceden sosyal medya diye bir şey yoktu ve herkes bilindik, klasik ofis düzeninde çalışıyordu. Evden çalışmak kendinizle baş başa kalma ve huzur ortamı sağlıyor, ama diğer yandan yalnızlaşıyorsunuz.

Hiç kimse ile etkileşiminiz olmuyor ve fikirlerinizi paylaşacağınız bir insan yok. Uzun saatler çalışıyorsunuz ve büyük bir kısmında pijamalarınızı bile değiştirmiyorsunuz. Kimseye hesap verme yükümlülüğünüz yok. Sabah makul bir saatte kalkmak ve kendinizi disipline etmek için zorlamanız gerekiyor. Bir süre sonra düzenli bir rutin kurup, sosyal ağ gruplarına katılmaya başlayarak gün içinde işinize odaklanmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz:

1. Kendinize ofis saati gibi saatler belirleyin ve buna uyun

evden çalışma

Evden çalışan insanların çoğu daha az çalışacaklarını düşünürken daha çok çalıştıklarını fark ediyor. Bazıları ise düzenli bir zaman çizelgesi tutturmak konusunda zorlanıyor – bir gün birkaç saat çalışırken ertesi gün tüm gece çalışıyorlar.

Çalışmanızı bölen bazı durumları göz ardı edemezsiniz. Müşterilerin son teslim tarihleri beklemediğiniz bir şekilde ekstra saatler gerektirebilir. Ailevi meseleleri de göz önünde bulundurmalısınız, özellikle gün içinde evde olan çocuğunuz varsa.

Belirli çalışma saatleri belirleme ve buna uyma konusunda elinizden geleni yapın. Sonra da “eve iş getirmeme” konusunda aynı çabayı gösterin, telefonunuzu sessize alın ve gününüzün kalan kısmının tadını çıkarın. Üretken olabilmeniz için kendinize zaman tanımalısınız.

2. Çalışma gününüzü planlayın

Maksimum verime ulaşmak için gününüzü planlayın.Vücudunuzun ritmini biliyorsunuz, bunu bir avantaja çevirin. Çalışma saatlerinizi en verimli olduğunuz saatlere göre ayarlayın.

evden çalışma2

Eğer en iyi odaklandığınız saatler sabah saatleri ise, sabah 10’a (ya da daha sonrasına) kadar e-maillerinizi kontrol etmeyin. İşe başlamadan önce takviminize hızlıca bir göz atmak da gününüzü verimli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Önem sırasında öncelik taşıyan işlerinizin listesini yapın, onları bitirdikten sonra daha az aciliyeti olan işleriniz ile uğraşın. Mümkünse ofisinizin kapısını kapatın ve bu sayede evinize gelenlere “çalışıyorum ve rahatsız edilmek istemiyorum” mesajını vermiş olursunuz.

3. Üstünüzü değiştirin ( evde köpeğinizden başka kimse olmasa bile)

Bütün gün pijamalarla oturmak çok cazip gelse de, ne yazık ki iş alışkanlığı açısından pek faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Kıyafetleriniz sizi psikolojik olarak etkiler.

Duş almak, kahvaltı yapmak, diş fırçalamak ve kıyafet değiştirmek, tümü bir bütün olarak bir insanı daha özgüvenli hale dönüştürüyor. Günlük ama çok salaş da olmayacak şekilde bir “iş gardrobu” kısmı ayarlayın, bu size ev ve ofis arasındaki geçiş sürecinde yardımcı olacaktır (her ne kadar ikisi aynı yer olsa da)

4. Bir tarafı çalışma alanı olarak ayırın

evden çalışma3

Evden çalışmanın kilit noktalarından biri de süreklilik. Her gün aynı yerde çalışmayı deneyin. Bu yer çalışma odasına çevirdiğiniz boş bir oda olabilir, oturma odanızın köşesinde bir masa, hatta ve hatta yemek masası bile olabilir. Çalışma alanınızın sizin tarzınıza, işinize ve etkin kullanımınıza uygun olduğundan emin olun. Size ilham verecek ve mutlu edecek şeylerle etrafı süsleyin. Çiçek, müzik ve resim kullanabilirsiniz. Çalıştığınız yeri, her gün gitmekten zevk alacağınız, odaklanacağınız ve en iyi performansınızı sergilediğiniz bir yer haline getirin.

5. Ara verin

Gün içinde sık sık ara verin. Masanızdan kalkın, biraz esneme egzersini yapın, evde ya da mahallenizde yürüyüş de yapabilirsiniz. Öğle yemeğini atlamayın.

Biraz sosyalleşmek isterseniz, arkadaşlarınızla ya da müşterilerinizle dışarıda öğle yemeğine çıkabilirsiniz. Evden çalışmanın en büyük avantajı esneklik sağlamasıdır. Eğer fitness’a önem veriyorsanız, spor salonuna gitmek sizi canlandıracak ve daha verimli bir öğlen geçirmenizi sağlayacaktır.

6. Dikkatinizi dağıtan şeyleri göz ardı edin

Evden çalışmanın en büyük zorluğu ise hesap verme mecburiyeti olmamasıdır. İş arkadaşı veya aynı projede çalıştığınız birinin olmaması nedeniyle dikkatiniz kolaylıkla başka konulara kayabilir. Yapılacak ayak işleri ya da ufak tefek ev işleri her zaman olacaktır. Çamaşır ve bulaşık gibi ev ile ilgili görevlerinizi, akşam “ev”e gidene kadar ertelemek için elinizden geleni yapın.

Verimli olmak için odaklanmanız şart. İnternette dikkatinizi dağıtacak şeylerden de uzak durun. İş ile ilgili olmayan e-mail, sosyal medya ve websitelerine harcadığınız vakti mutlaka kısıtlayın. Gerekirse telefonunuzun ya da bilgisayarınızın alarmını kurun. Başarılı olmanızı engelleyecek aktivitelere ya da toplantılara vakit ve para harcamayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!