Bedeninizde ve zihninizde bahar temizliği yapmanın ve toksinlerden arınmanın püf noktaları

Baharın gelmesiyle birlikte doğa uyanıyor, renkler canlanıyor, güneş sıcaklığını daha fazla hissettiriyor. Doğadaki bu değişim, elbette bizleri de etkiliyor. Uzun, karanlık ev kapalı alanlarda geçirilen kış aylarından sonra harekete geçmenin, yenilenmenin, ışıldamanın zamanıdır bahar ayları. Evlerimizdeki bahar temizliği alışkanlığı da buradan geliyor. Bahar gelince kışlık kıyafetler temizlenip kaldırılır, eskiler ayıklanır, evlerde dip köşe temizlik yapılır, hemen ‘bahar temizliği‘ne girişilir. Çevremizdeki bu bahar heyecanını, kendimize de göstererek doğanın uyanışını sağlıklı bir şekilde karşılamak mümkün. Gün içinde hepimiz çevresel toksinlere maruz kalıyoruz. BPA, ağır metaller, tarım ilaçları, gıda ve sulardaki toksik maddeler, kişisel bakım ürünleri ve temizlik ürünlerindeki toksik maddeler birleşerek bedenimizde ciddi bir toksin birikimine neden oluyor. Uzun ve soğuk geçen kış aylarının ardından gelen bahar enerjisi, toksinlerden arınmak için de harika bir dönem. Hem bedeninizde hem zihninizde bahar temizliği yapmak ve toksinlerden arınmak için birkaç tüyo:

1. Harekete geçin

Egzersiz yapmak, bedensel ve zihinsel anlamda pek çok fayda sağlıyor. Bu faydaların yanı sıra terlemek, önemli bir detoks aracı. Her gün 30 dakika tempolu egzersiz yaparak bedensel ve zihinsel zindelik sağlayabilir, vücudunuzu toksinlerden uzaklaştırabilirsiniz. Üstelik yaz yaklaşırken daha fit bir görünüme kavuşmanıza da destek olabilirsiniz.

2. Dengeli beslenin

Baharın tazeleyici etkisini hissetmenin en iyi yolu, mevsiminde taze meyve-sebze tüketmek. Baharın gelişiyle birlikte renk renk meyveler, sebzeler çıkıyor. Kış mevsiminde daha çok tüketilen yağlı, şekerli yiyecekleri biraz azaltıp meyve ve sebze temelli yemekler tercih edebilirsiniz.

3. Antioksidan alımınızı artırın

Detoks yapmanın ve vücuttaki oksidatif stresi azaltmanın en etkili yollarından biri de antioksidan almak. Yeşil yapraklı ve turp gövdeli sebzeler, kırmızı meyveler önemli antioksidan kaynakları. Bunun yanı sıra dışarıdan alacağınız desteklerle vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltabilirsiniz.

4. Zihninizdeki kötü enerjilerden kurtulun

Eğer bir süredir zihninizin yeterince aydınlık olmadığını düşünüyorsanız, bundan kurtulmak için bahar harika bir dönem. Günlük yazabilir, meditasyon yapabilir, zihin açıcı yürüyüşlere çıkabilir veya gece uyumadan önce kendinize sakinleştirici ritüeller oluşturabilirsiniz.

5. Masaja vakit ayırın

Sarılmak, sevdiğiniz kişiye dokunmak oksitosin hormonunu artırarak mutluluğu artırıyor. Peki siz kendinizi ne kadar seviyorsunuz? Aromaterapik yağlarla yapılacak bir masaj, vücudunuzu dinlendirir, gerginliğini alır ve ödemlerinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

6. Eskilerden kurtulun

Düzenli ve temiz bir ortam, zihinsel anlamda da sakinlik ve düzen getirir. Kışlıkları kaldırıp dolaplarınızı düzenlemek, kullanılmayan eşyaları yeni sahipleriyle buluşturmak hem zihninizde hem de evinizde yer açmanıza yardımcı olur.

7. Sabah rutini oluşturun

Baharın enerjisinden faydalanmak için sabahları erken kalkmak harika olabilir. Böylelikle egzersiz yapmak, meditasyon veya kişisel ihtiyaçlarınız için daha fazla vakit ayırmış olursunuz.

8. Yeni bir başlangıç yapın

Yenilenmek için gerçekten yeni bir şey yapmalısınız. Kendinize bir hedef koyabilir ve bu hedefe ulaşmak için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu hedef illa büyük bir hedef olmak zorunda değil. Ufak adımlar bile motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur.

9. Dijital detoks yapın

Teknolojiyi ve dijital ürünleri hayatımızdan çıkarmak mümkün değil. Ancak bu konudaki bağımlılığı kontrol altına alabiliriz. Birçok araştırma, teknoloji bağımlılığının hem fiziksel hem de zihinsel anlamda bazı olumsuz etkiler barındırdığını doğruluyor. Teknoloji bağımlılığını kontrol altına almak için kendinize sınırlar koyabilirsiniz. Örneğin her akşam yatağa gitmeden 1 saat önce telefonla ilişkinizi kesebilirsiniz. Sabahları uyandığınızda ilk önce telefona bakmak yerine pencereden dışarı bakmayı alışkanlık edinebilirsiniz.

10. Daha fazla su için

Yapabileceğiniz en etkili ve en kolay detoks yöntemi, su tüketimini artırmak. Bedeninizin ihtiyaçlarını karşılamak, vücudunuzda artan toksin birikimini azaltmak için su tüketiminizi artırmayı unutmayın.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Bahar detoksu: Dikkat etmeniz gereken 4 nokta

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!