Bahar detoksu: Dikkat etmeniz gereken 4 nokta

Bahar geldi, cemre toprağa düştü. Artık doğa canlanmaya başlıyor. Çiçekler tomurcuklanıyor, ağaçlar tekrar yeşeriyor. Doğa yeniden doğuyor. Peki ya bedenimiz?

Doğada, onunla uyum içinde yaşayabilmek üzerine evrildi bedenlerimiz. Her mevsim geçişinde vücudumuz da o mevsime uyumlanmak için hazırlık yapıyor. İhtiyaçları da ona göre değişiyor. O ihtiyaçlara uygun olacak şekilde beslenmek, mevsimi gözetmek ise bizi dengeli ve sağlıklı bir noktaya taşıyor.

Ayurveda 5 bin yıldır Hindistan’da uygulanan, doğayla uyum içinde yaşamamızı sağlayan bir bilimdir. Ayurvedaya göre mevsim geçişlerinde bedeni arındırmak üzere detoks yapmak, sağlıklı bir beden için önem taşıyor. Bir nevi yeni mevsime vücudu adapte etmek üzere arınmak olarak düşünebiliriz. Baharda ve sonbaharda yapılan detoks programı ile sindirim sistemini ve karaciğeri dinlendiriyor ve yeni mevsime hazırlıyoruz.

Kıştan bahara geçtiğimiz şu günlerde detoks yapmak için uygun zamanlar geliyor.

Peki bahar detoksu nasıl olmalıdır?

Baharda detoks uygularken önceliğimiz, kışın ağırlığını üzerimizden atmak olmalı. Kış ayları soğuk olduğu için enerji ihtiyacımızın yaz aylarına göre daha yüksek olduğu zamanlar oluyor. Bu sebeple daha ağır ve karbonhidrat içeriği yüksek besinlere yöneliyoruz. Zaten doğanın sunduğu sebze ve meyveler de karbonhidrat içeriği yüksek besinler değil mi? Tüm bu ihtiyaç ve yönelimler sebebiyle bahara geçişte vücudumuz hafiflemek istiyor. Doğanın yeniden uyandığı ve tazelendiği bahar mevsiminde bedenimizi de tazelemek bize iyi geliyor. Bu sebeple, taze sebzelere ağırlık verdiğimiz, daha hafif ve yenileyici, karaciğeri temizlemeye destek olan besinlerin olduğu bir detoks programı, tam ihtiyacımız olan şey oluyor.

Bahar detoksu yaparken:

1. Bol su tüketmeliyiz.

Kışın suya olan ihtiyacımız azaldığı için, alışkanlığımız da bu şekilde değişiyor. Bu sebeple bir arınma programı uyguluyorsak su tüketimini artırmak öncelikli hedeflerimizden bir tanesi olmalı.

2. Yeşil yapraklı sebzeler tüketmeliyiz.

Bahar aylarında artan yeşil yapraklı sebzeleri detoks süresince ve sonrasında mutfağımızdan eksik etmemeliyiz. Mevsimin verdiği her türlü besin bize destek olacaktır.

3. Karaciğeri temizleyen besinleri eklemeliyiz.

Enginar gibi bahar mevsiminde yetişen ve karaciğeri temizlemeye yardımcı olan besinleri detoks süresince beslenmemize eklemeliyiz.

4. Karbonhidrat seçimini değiştirmeliyiz.

Kışın daha fazla baklagil ihtiyacımız varken bahara geçtikçe daha taze sebzelere yönelmeli ve karbonhidrat ihtiyacımızı onlardan karşılamalıyız.

Detoks yapmaya karar verdiyseniz buradaki öncelikli amacınızın kilo vermek değil, bedeni dinlendirmek olduğunu bilmelisiniz. Kışın yüklediği ağırlıklardan kurtulmak hem fizyolojik olarak hem de duygusal olarak daha iyi ve dengede hissetmenize yardımcı olacak. Tüm bu süreçlerde ise tek başınıza hareket etmek yerine, bir uzman desteği ile ilerlemeniz süreci daha sağlıklı sürdürmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Zihinsel detoks: Zihninizi ve ruhunuzu arındıracak ‘bahar temizliği’ önerileri

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam