Freelance çalışanlar için verimliliği artırmanın yolları

Sabah dokuz akşam beş, kendi hesabına olmayan çalışma şekli pek çok insan için çalışma hayatını bir işkenceye dönüştüren bir durum ve artık gittikçe daha fazla insan evden iş yapıyor. Bilhassa trafiğin hayatımızdan büyük bir zamanı çaldığı büyük şehirlerde freelance çalışmak oldukça cazip bir seçenek. Fakat freelance çalışanlarının birtakım ortak sıkıntıları da var. Zamanı doğru kullanamamak, bir türlü işe başlayamamak, yapılması gereken işi yapmak yerine evde temizlik yapmaya başlamak, YouTube’da komik kedi videolarına takılıp kalmak gibi sıkıntılar her freelancer’ın çilesi.

Bu gibi sorunların çözümü aslında basit; sadece biraz irade ve istikrar gerektiriyor. Aşağıdaki ipuçlarını izlediğiniz taktirde kendi istediğiniz işi kendi istediğiniz saatte ve kendi istediğiniz şekilde yapmanın keyfini sürerken verimliliğinizi artırmanın yollarını da görmüş olacaksınız.

1. Belli bir rutininiz olsun.

Freelance çalışanlar için verimliliği artırmanın yolları

Kendiniz için uygun olan çalışma saatlerini bulun ve hayatınızı muhakkak o saatlere göre düzenleyin. Örneğin sabah saatlerinde verimli olduğunuzu düşünüyorsanız ve kahvaltı etmeden güne başlayamıyorsanız, saat sekizde uyanıp kahvaltı ettikten sonra dokuzda işe başlamak güzel bir seçenek. Öğle yemeği ve akşam yemeği yediğiniz, paydos ettiğiniz, yatağa girdiğiniz saatler de üç aşağı beş yukarı belli olsun ki ihtiyaçlarınızdan ödün vermeden zamanınızı doğru kullanabilin.

2. Belirli bir çalışma alanınız olsun.

İlla ki özel bir ofisinizin olması gerekmiyor, sadece elinizin altında ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin bulunduğu küçük bir çalışma alanı yeterli. Çalışma alanınızın yatak, televizyon, buzdolabı gibi dikkat dağıtan eşyalardan uzak olması da verimliliği artıracak bir diğer unsur.

3. İşe başlamadan önce kendinizi rahatlatacak şeyler yapın.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, işe başlamadan önce egzersiz, meditasyon, koşu vb. aktiviteler yapmak, kahve içmek gibi şeyler zihninizi boşaltmanıza yardımcı olabilir.

4. Kendinize bir zaman çizelgesi yapın.

Freelance çalışanlar için verimliliği artırmanın yolları

Neyi ne zaman yapacağınızı bilmek, işlerinizi bir sıraya dizmek kafa karışıklığını büyük oranda azaltır ve yapacağınız şeyleri küçük lokmalara bölmenize yardımcı olur. Zaman çizelgenizi oluştururken şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Detaylı bir yapılacaklar listesiyle çok vakit kaybetmeyin. Her şeyi listeler halinde yazmak vaktinizi sandığından daha fazla alabilir. Bunun yerine takviminize notlar alabilirsiniz.
  • Benzer görevleri gruplandırın. Örneğin bir blog yazarıysanız, gönderi yazmak, gönderiyi düzenlemek ve gönderiye görsel eklemek gibi işleriniz olacaktır. Tek bir gönderinin bütün işlerini aynı anda yapmak yerine düzenleme ve görsel ekleme işlerine geçmeden birden fazla gönderiyi arka arkaya yazmak, verimliliği artırmanın güzel bir yolu.
  • Aynı anda tek bir iş yapın. Bir üstteki maddeyle çelişiyor gibi görünse de, aslında bu daha ziyade işinize konsantre olmanız ile ilgili. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak, bir gönderinin yazımını bitirmeden diğerine geçmeyin veya gönderiyi yazarken maillere cevap vermeye çalışmayın.
  • İşlerinizi önem sırasına göre sıralayın. Yapmaktan en çok korktuğunuz, sizi en çok zorlayacak işi en önce yapın. En zor işi ilk başta yaptığınızda geri kalan işlerin çıtır çerez gibi ilerleyeceğini göreceksiniz.
  • Mutlaka ara verin. Her ne kadar işi bir an önce bitirmek iyi bir şey olsa da ara vermeden çalıştığınız taktirde konsantrasyonunuzun zayıfladığını fark edeceksiniz. Kendi konsantrasyon sürenize uygun bir süre bulun ve bu süreye oranla ufak molalar verin (öğle yemeği için de büyük bir ara vermeyi ihmal etmeyin). Bunun için Pomodoro tekniğini kullanarak başlayabilirsiniz. Pomodoro tekniği şu şekilde işliyor: 25 dakika boyunca tam konsantrasyonla çalış, beş dakika dinlen ve dört kez bunu tekrarladıktan sonra uzun bir mola ver. Çalışma zamanınızı bu şekilde küçük dilimlere ayırmak işinizin gözünüzde büyümesine engel olurken, kısa aralarda esneme hareketleri yapmak, su içmek, ihtiyaçlarınızı gidermek gibi şeyler bir sonraki zaman diliminde kendinizi yenilemenize yardımcı olacaktır.
  • Maillerinizi cevaplamak için ayrı bir zaman yaratın. İşinizi yaparken sadece ve sadece işinize odaklanın. Mailler de işinizle ilgili olsa bile onları ayrı bir zamanda cevaplayın. Gerekirse e-posta bildirimlerinizi kapatın. Önemli bir arama olmadığı müddetçe telefonlarınıza cevap vermeyin, sosyal medya bildirimlerinizi kapatın.

Freelance çalışanlar için verimliliği artırmanın yolları

  • Market alışverişleriniz için de ayrı bir zaman yaratın. Market alışverişleri, verimlilik ile ilgili gibi görünmese de buna ayrı bir zaman yaratmak oldukça önemli. Bu zamanı günün sonuna bırakmaya çalışın, böylece “erteleme” derdiniz için bir bahaneniz olmaz. Aynı şekilde, temizlik için de ayrı bir vakit yaratmayı deneyebilirsiniz.
5. Kendinizle yarışın.

Önce belirli bir süre içinde (örneğin otuz dakikada) ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görün. Bir sonraki otuz dakikada bundan daha fazlasını yapmayı deneyin. Yaptığınız işte giderek hızlandığınızı göreceksiniz.

6. Kendinizi ödüllendirin.

Örneğin bir haftalık işi üç günde bitirdiğiniz zaman bunu güzel bir akşam yemeğiyle ödüllendirebilirsiniz. Geliriniz ve hızınız arttıkça ödülünüz de o oranda büyüyebilir; örneğin, uzun süredir hayalini kurduğunuz bir tatile gitmek gibi.

7. Teknolojiyi verimli bir biçimde kullanın.

İşinizle ilgili uygulamaları, bilgisayar programlarını mutlaka öğrenin. Örneğin bir çevirmenseniz CAT araçları epey işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca internet üzerinden verimliliğinizi artıracak pek çok uygulamayı bulabilirsiniz. Örneğin Scribblrs’ın kurucusu blog uzmanı Eric Branter, bir Google Chrome uzantısı olan Loadr sayesinde işinin epey kolaylaştığını söylüyor.

 

Kaynaklar
www.lifeoptimizer.org
www.internationalfreelancersacademy.com
www.forbes.com
www.fastcompany.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!