Başarıya ulaşmanızı sağlayacak en etkileyici motivasyon filmleri

Bazen izlediğimiz bir filmin etkisinden birkaç gün kurtulamaz, bize hissettirdiklerini herkesle paylaşmak ister, herkesin bizim aldığımız güzel enerjileri almasını isteriz. Bazen sadece bir film bile hayatımızı değiştirmeye yetebilir. Bunun nedeni filmin vermek istediği ders, filmde geçen sadece bir cümle ya da filmdeki herhangi bir karakter olabilir. Bazı filmleri ömür boyu unutmaz, o filmlerin yerini her daim ayrı tutarız. Hatta bazen sadece bir film, tüm umutlarımızı yeniden yeşertir, hayallerimizi gerçekleştirmemiz için bize adeta bir mentor olur.

Biz de Uplifers olarak yaşama dair en motive edici filmleri sizler için derledik:

Rocky

Motivasyon denince aklımıza ilk gelen film karakterlerinden Rocky tekrar tekrar izlenebilecek, hikayesiyle izleyen herkesi etkileyen ve motive eden filmlerin en başında geliyor diyebiliriz. 

Film, yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa’nın Dünya Ağır Siklet şampiyonu Apollo Creed ile unvan maçına çıkması yolunda Rocky’nin azmini, tutkusunu ve başarısını konu alıyor. 

Coach Carter (Koç Carter)

Mezun olduğu Richmond Lisesi’ne koçluk yapmak için geri dönen başarılı basketbol oyuncusu Ken Carter’ın koçluk yaptığı öğrencileriyle arasındaki bağı anlatan film, direnç, başarı ve motivasyonun en yoğun şekilde hissedildiği filmler arasında.

Kondisyonun ve defansın hücumdan daha önemli olduğunu savunan Koç Carter öğrencilerine de hem basketbolda hem de hayatlarında bunu nasıl uygulayacaklarını öğretmeyi hedeflemiştir. Tüm aile birlikte izleyebileceğiniz Coach Carter’ı izlediğiniz tüm süre boyunca hem heyecan hem de motivasyon sizinle olacak. 

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

50’li yılların Welton Akademisi saygınlığı yüksek ve oldukça disiplinli bir okuldur. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla okulda çok şey değişecektir.

Ölü Ozanlar Derneği, hayata dair güzel dersler veren, izleyene yoğun duygular hissettiren, imkansızın başarılabileceğini, sevginin ve dayanışmanın hayattaki önemini ve bir öğretmenin öğrencilerinin hayatını nasıl değiştirebileceğini en iyi şekilde anlatan ilham verici ve motive edici bir film.

The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Ünlü İngiliz fizikçi ve bilimadamı Stephen Hawking’in kariyerinin ilk yıllarına, fiziksel kapasitesini giderek düşüren ALS hastalığının aşamalarına ve ilk eşi Jane Wilde ile ilişkisine odaklanan Her Şeyin Teorisi filmi, izleyiciyi çok derinden etkileyecek ve yaşamı her açıdan sorgulatacak çok değerli bir film.

Hayallerinizin peşinden ne pahasına olursa olsun gitmenizi ve sevginin tüm başarılarınızdaki yerinin önemini vurgulayan filmin etkisinden çok uzun süre çıkamayacaksınız.

Spirited Away (Ruhların Kaçışı)

Miyazaki’nin en ünlü animasyonlarından Spirited Away, babasının işi nedeniyle yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki Chihiro’nun yolculuk sırasında başına gelen ilginçlikler üzerinden ilerlemektedir. Spirited Away, motivasyonun en ilham verici haliyle karşınıza çıktığı nadir filmlerden bir tanesi.

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlarken, bir yandan olaylara bakış açınızı tepe taklak edip, neye uğradığınızı şaşırtacak film, Miyazaki’nin filmleriyle henüz tanışmamış olanlar için başlangıç filmi olabilecek nitelikte.

İlginizi çekebilir: Animasyon filmlerinin ustası Miyazaki’nin unutulmaz filmleri

Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek)

İşte bir klasik daha! 2005 senesinde yayınlandıktan sonra izleyenlerin dilinden çok uzun süre düşmeyen Million Dollar Baby, Maggie Fitzgerald isimli boksörün, uzun süredir kimseyle yakın olamayan başarılı dövüş eğitmeni Frankie Dunn ile buluşmasını konu alıyor. Film başarıyı ve geçmişin hayaletleriyle başa çıkma yollarını en etkileyici şekilde işlerken, izleyiciyi de tüm film boyunca ekrana bağlıyor.

Whiplash 

Bir şeyi gerçekten istemenin ne demek olduğunu, başarıya gidilen yolda çekilen zorlukların önemini ve “güzelliğini” bizlere tekrar hatırlatan Whiplash, bir orkestra şefiyle, genç bir bateristin arasındaki agresif ama güçlü bağı anlatıyor.

İster müzik hayatınızın bir parçası olsun, ister müzikle uzaktan yakından bağınız olmasın Whiplash izleyenlerin hayattaki tutkularını adeta yeniden canlandıracak.

Nightcrawler (Gece Vurgunu)

Los Angeles’ta polis muhabirliği yapmaya başlayan hırslı genç adam Lou Bloom’un suç dünyasına girmesini anlatan Nightcrawler, adrenalini en tepede yaşatan, aynı zamanda filmin başından sonuna kadar izleyicide merak uyandıran bir sürükleyiciliğe sahip.

Kötüyü ve iyiyi en derin ayrıntılarına kadar sorgulayacağınız Nightcrawler izledikten sonra içinizde tatlı bir başkaldırı hissi uyandıracak.

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

İzleyenlerin tekrar ve tekrar izlediği, asla eskimeyen klasiklerden bir diğeri de The Shawshank Redemption.

Karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle yargılanan suçlu Andy Dufresne’nin Shawshank hapishanesine gönderilmesiyle başlayan film, en dipteyken bile tekrar yukarı nasıl çıkılacağını en etkileyici şekilde işleyen hayata dair önemli dersler veren filmlerden.

Spare Parts (Yedek Parçalar) 

Gerçek yaşamdan uyarlanan filmler her zaman bizleri daha çok etkiliyor. Spare Parts, dört tane lise öğrencisinin katıldıkları robot yarışmasındaki başarılarını konu alıyor. Film, gerçek bir eğitimin nasıl olması gerektiğine dair izleyenlerin kafasında farklı bakış açıları oluşturan, hem sevginin hem de dayanışmanın önemini tekrar hatırlatan dokunaklı bir film.

Chefs Table (Şeflerin Masası) 

Hep filmlerden gittik. Bonus önerimiz olan Chefs Table, 4 sezondan oluşan bir Netflix belgesel serisi. Her bir bölümü bir diğerinden etkileyici olan belgesel, tüm dünyadan en başarılı şeflerin işlerine olan tutkularını, çektikleri tüm zorlukları, yaşamlarının şaşırtıcı gerçeklerini en güzel görüntülerle ve müziklerle izleyiciye aktarıyor. Her bölümde başka bir duygu tadacağınız Chefs Table yaşamınızda tutku duyduğunuz her ne varsa onlara tekrar sımsıkı sarılmanızı sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Hayata bakış açınızı değiştiren filmler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!