Evinizi yeşillendirin: Evcil hayvanlarınız için zararsız, bakımı kolay ev bitkileri

Evcil hayvan sahibi olanlar bilir; bir süre sonra onlar aileden biri gibi olur. Bu yüzden evcil hayvanınız varsa, onun güvenliği ve sağlığı diğer aile üyeleri için olduğu gibi her şeyden önce gelir.

Evinize bitki seçmekte zorlanıyorsanız ve bitkilerin evcil hayvanınıza zarar vermesinden korkuyorsanız, haksız sayılmazsınız. Birçok bitki evcil hayvanlar için zararlı olabiliyor. Ancak dikkatli seçimler yaparak hem evinizi dilediğiniz gibi yeşillendirebilir hem de evcil hayvanınızı her zaman olduğu gibi koruyabilirsiniz. İşte evcil hayvan dostu ev bitkileri:

1. Afrika menekşesi

Hem çiçekli hem de hayvan dostu bir bitki arıyorsanız, Afrika menekşesi tam istediğiniz bitki olabilir. Minik çiçekleriyle evinize hoş bir hava katan Afrika menekşesi, evcil hayvanlarınız için tamamen zararsız. Afrika menekşesini, cam önüne, güneş ışığı alan bir yere koyabilirsiniz.

2. Örümcek bitkisi veya kurdele çiçeği

Örümcek bitkisi veya kurdele çiçeği de hayvanlarınıza zarar vermeden, güvenle evinize alabileceğiniz bitkilerden. Üstelik bakımı da çok kolay. Çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan kurdele çiçeğine toprağı kurudukça su vermeniz yeterli.

3. Areka palmiyesi

Ufak saksı çiçeği yerine daha ağaç görünümlü bir bitki arıyorsanız, areka palmiyesi size uygun olabilir. Az ışıkla yetinmesi ve az suyu sevmesi de areka palmiyesinin bakımını kolayşatırıyor. Hayvanlarınız için de tamamen güvenli.

4. Ekeverya

Eğer sukulent seviyorsanız ve hayvanlarınız için güvenli bir sukulent arıyorsanız, ekeverya veya diğer adıyla saksı güzeli sizin aradığınız bitki olabilir. Sıcak ve kuraklığa dayanıklı olan sukulentleri, pek fazla sulamanıza gerek yok.

5. Şifalı otlar

Yemeklerde kullanılan otları evinizde yetiştirmek güzel bir fikir. Ancak her ot, evcil hayvanınız için şifalı olmayabilir. Kekik, lavanta gibi otlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Ancak fesleğen, adaçayı, maydanoz olabilir. Bu tür seçimler yaparken veterinerinize danışmak iyi olabilir.

6. Bambu palmiyesi

NASA’nın listesine göre bir başka hava temizleyici bitki olan bambu palmiyesi, iç mekanda kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerden biri. Üstelik evcil hayvanlar için de zararsız. Çok fazla ilgi istemeyen bambu palmiyesini, toprağı kuru olduğunda oda sıcaklığında su ile sulayın. Çok fazla su vermemeye veya su içinde bırakmamaya özen gösterin. Bambu palmiyesi de areka gibi uzayan bitki türlerinden. 3-3,5 metreye kadar çıkan bambu palmiyesi türleriyle karşılaşmak mümkün.

7. Nolina

İç mekanlarda kullanabileceğiniz bir başka hoş bitki de nolina. Aslında nolina, palmiye görüntüsünde olan bir çeşit sukulent. Bitkinin kalın ve odunsu gövdesi, suyun tutulmasını sağlıyor. Böylelikle uzun süre susuz yaşayabiliyor. Her türlü ışığa uyum sağlayan nolina bitkisini, yaz aylarında dışarıya kış aylarında da içeriye alabilirsiniz. En fazla 1 metre kadar uzayan ve minik bir ağaç görünümü oluşturan nolina bitkisini birçok çiçekçide bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan bakarken çevre dostu olmak için 7 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!