Evcil hayvan bakarken çevre dostu olmak için 7 öneri

Dünyada yaklaşık 800 milyon evcil hayvan yaşıyor. Sayı bu kadar fazla olunca, evcil hayvan sahiplerinin çevre dostu alışkanlıklar edinmesi, yeryüzünde hatrı sayılır bir değişiklik yaratabilir. Önemli olan bunun nasıl yapılacağını bilmek.

Uplifers olarak çevre dostu bir evcil hayvan sahibi olmanızı sağlayacak önerileri sıraladık:

1. Barınaktan hayvan edinin

Evcil hayvan sayısı her geçen gün artıyor. Pet shop‘lardan hayvan satın almak ise bu talebin artmasına ve daha çok hayvanın satılmasına neden oluyor. Oysa barınaklar hayvanlarla dolu ve bu hayvanlar sahiplenilmediği sürece sokaktaki birçok hayvan gibi ölüme terk edilmiş oluyor. Böylelikle barınaktan hayvan sahiplenerek hem ölçüsüzce artan hayvan nüfusunun azalmasına katkıda bulunabilir hem de sahipsiz bir hayvana evinizi açmış olursunuz.

Evcil hayvan bakarken çevre dostu olmak için 7 öneri
Dünyada yaklaşık 800 milyon evcil hayvan yaşıyor.

2. Hayvanınızı kısırlaştırın

Dünyadaki başıboş, sahipsiz hayvanların sayısı tam olarak bilinemiyor. Evcil hayvanınızı kısırlaştırmak, hayvan sayısındaki aşırı artışı kontrol etmenin en etkili yöntemi.

3. Evcil hayvanınız için çevre dostu ürünler kullanın

Çevre dostu ürünler kullanmak çok basit bir tercih gibi görünebilir ancak evcil hayvanınızın çevrede yarattığı olumsuzlukları azaltmak için ciddi bir etki sağlayabilir. Örneğin köpek sahipleri, köpeklerini yıkarken çevre dostu şampuanlar kullanabilir. Kedi sahipleri ise kedi kumu için çevre dostu tercihler yapabilir.

4. Kendi tarifinizi uygulayın

Evcil hayvanınız için bazı şeyleri satın almak yerine kendiniz yapabilirsiniz. Köpeğiniz için ödül maması almak yerine bunu evde siz hazırlayabilirsiniz veya bahçeniz varsa kediniz için için çim yetiştirebilirsiniz.

Evcil hayvan bakarken çevre dostu olmak için 7 öneri
Evcil hayvanınız için geri dönüştürülebilir veya organik malzemeden üretilmiş oyuncakları tercih edebilirsiniz.

5. Mama seçerken dikkatli olun

Evcil hayvanınız için mama seçerken, üreticilerin çevre dostu olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Büyük mama paketlerini geri dönüşüm için toplayan veya çevre dostu üretim yapan firmaları tercih edebilirsiniz.

6. Evcil hayvanınızın dışkısından gübre yapın

Evcil hayvan dışkısı, su kaynakları için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Oysa hayvanınızın dışkısını atmak yerine gübre yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, özellikle köpek dışkısının insanların tüketimi için yapılan tarımda kullanılması tavsiye edilmiyor.

7. Çevre dostu oyuncakları tercih edin

Doğru ürün tercihi sayesinde oyun vaktini de çevre dostu bir hale dönüştürebilirsiniz. Geri dönüştürülebilir veya organik malzemeden üretilmiş oyuncakları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda evcil hayvanınızın oyuncağını kendiniz de yapabilirsiniz. Saç tokaları, kağıt havlu ruloları veya alüminyum folyodan yapılmış toplar size ilham verebilir.

Kaynak:
Tree Hugger

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!