Yaşamınızı anlamlı kılmanıza yardımcı olabilecek 6 mucizevi an

Tam şu anda, yalnızca bir kaç dakikanızı kendinize ayırarak hayatınızı gözden geçirmeye ne dersiniz? Sessiz bir odaya gidin, gözlerinizi kapatın ve hayatınızda önemli bir yere sahip anları gözünüzün önünden geçirin: Mezuniyetler, doğum günleri, evlilikler, doğumlar, ölümler… Bu anlar hayatımızda önemli bir yere sahip olsa da, her zaman bizi biz yapan ya da hayatımızı değiştiren anlar olmak zorunda değil. Günlük hayatımızın her anında deneyimleyebileceğimiz küçük mucizevi anlar da, hayatımızdaki büyük değişimlerin kıvılcımları olabiliyor. Yapmamız gereken tek şey, bu anların farkında olmak ve anda yaşayarak deneyimlerimizi kişisel gelişimimiz için fırsata çevirebilmek.

Uplifers olarak, hayatın içindeki küçük, mucizevi anları sizler için derledik;

1. İlk defa bir çocuğun elini tutmak

grab childs hand

Bir çocuğun ilk kelimesini söylediği, ilk adımlarını attığı, ilk dişini çıkardığı anlar hem kendisi hem de çevresindekiler için önemli anlardır. Peki ona gösterdiğiniz sevgiye verdiği ilk tepkinin ne olacağını hiç merak etmiş miydiniz? Psikoloji alanında uzun zamandır yapılan çalışmalar, fiziksel yakınlığın çocukta güven oluşumu için gerekli olan en önemli öğelerden biri olduğunu ve ebeveynleriyle fiziksel olarak yakın olan çocukların daha sağlıklı gelişim gösterdiklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle ailenizde ya da yakın çevrenizdeki çocukların elini tutarak ona sevginizi somut yollarla göstermeniz, onda yarattığınız güven duygusu ve alacağınız geri bildirimle size unutamayacağınız bir deneyim yaşatabilir.

2. Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınıza sıkıca sarılmak

arkadasa sarılmak

Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızla tesadüf eseri ummadığınız bir yerde ve zamanda karşılaşmak, hayatınızda çok az yaşayabileceğiniz anlardandır. Arkadaşlık ilişkileri,  kişiye kendisini iyi hissettiren ilişkilerdir. Özellikle böyle özel bir anda yapacağınız arkadaşça bir sarılma, duygularınızı harekete geçirecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

3. Yeni bir kültürü deneyimlemek

yeni kultur

Yeni deneyimlerimizin bir çoğu ummadığımız anlarda yaşanan, ancak hayatımızda büyük etkiler bırakan anlardır. Çölün ortasında yıldızları izlemek, deniz altında bir balığa dokunmak ya da Rio Karnavalı’nda Samba yapmak gibi günlük rutinimizin bir parçası olmayan ancak hayatımızda belki de yalnızca bir kez deneyimleyebileceğimiz anlar kendimizi tanımamız ve yaşama amacımızı bulma yolunda attığımız büyük adımlardır.

5. Kapıdan girdiğinizde köpeğinizin ya da kedinizin ilgiyle üstünüze atlaması

kapıda bekleyen köpek


Yoğun ve stresli bir günün ardından ilgi bekleyen ve tek amacı oyun oynamak olan bir hayvanın sizi karşılamasından daha huzurlu bir anı çok az deneyimleyebilirsiniz. Sizi karşılıksız olarak seven bir evcil hayvanınızın olması, duygusal olarak tatmin olmanızı ve hayatınızdaki stres unsurlarından çok daha az etkilenmenizi sağlayacaktır.


6. Sizi mutsuz eden şeyleri hayatınızdan çıkarmak

kötü alışkanlıklar


Alışkanlıklardan kurtulmak her zaman zorlayıcıdır. İnsanlar vazgeçmeyi kaybetmekle bağdaştırırlar ve başarısızlık hissi duyarlar. Ancak gerçekte, sizi mutsuz eden ve zevk almadığınız şeyleri hayatınızdan çıkarmak, uzun vadede daha mutlu ve huzurlu yaşamanızı sağlar. Bu nedenle sizi mutsuz eden şeyleri, ani kararlarla hayatınızdan çıkarmaya çalışın. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!