Evcil hayvanların iyileştirici gücü

Bir evcil hayvanla yaşayan herkes hak verecektir ki hayvanların iyileştirici güçleri vardır. Evinizi sevgiyle doldurur, aileleri bir araya getirir, evinize neşe katar. Dahası araştırmalar gösteriyor ki evcil hayvanlar sağlığınız için de olumlu bir etkiye sahip.  Mental yaşam koçu ve astrolog Tanaaz, kendi köpeğinden ilham alarak, evcil hayvanların iyileştirici gücünden biz insanların nasıl yararlanabileceğine dair bir araştırma yapmış ve hem bilimsel literatürün bu konuya yaklaşımından hem de kişisel hayatında yaşadıklarından yola çıkarak bazı “evcil hayvanla yaşama önerileri” hazırlamış. Biz de bu hayat veren önerileri siz Uplifers okuyucuları için derledik.

evcil hayvan metiniçi3

Hastaya bir doz evcil hayvan

Florence Nightingale’in 1860’larda söylediği, “Küçük bir evcil hayvan, hasta olanlar, özellikle de uzun süren kronik hastalığı olanlar için mükemmel bir yoldaştır” sözünün doğru olduğunu, bir evcil hayvanı olanlar çok iyi bilirler. Bir yandan da bilim, bir evcil hayvana sahip olmanın farklı iyileştirici etkilerini sürekli olarak inceliyor. American Journal of Cardiology dergisinde yayınlanan bir çalışma, köpeği olan erkeklerin kalp krizi geçirdiklerinde kurtulma oranlarının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Diğer bir araştırmanın bulgularına göre bir evcil hayvan sahibi olmak, sadece altı ayda yüksek tansiyonu normal seviyelere çekmeye yardımcı oluyor.

Kedi mırlamasının iyileştirici potansiyeline dair çalışmalar da yürütülüyor. Araştırmacılar, kedinin mırıldarken yarattığı titreşimlerin hastalıklara karşı bir terapi etkisi yarattığına ve kas ağrılarını, hatta iltihapları geçirmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Hayvanlar ayrıca uzun zamandır hastanelerde, çok ciddi hastalıkları olan hastaların terapi programlarında kullanılıyor.

evcil hayvan metiniçi

Hayvanları iyileştirici yapan ne?

Hayvanlar yargılayıcı değildir ve dışsal özelliklerini ya da kişiliğini umursamadan insanla bir bağ kurmaya çalışır. Hayvan ile insan arasındaki bu koşulsuz bağlılık, özellikle insan için bir rahatlık yaratır. Artırmacılar buna “ilişki konforu” diyor ve bu koşulsuz bağların stresi  azaltırken rahatlık hissini arttırdığının altını çiziyor.

Hayvanların iyileştirici gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?

Evcil hayvanınızla konuşun: Konuşmak, sorunlarınızı yargılanma korkusu olmadan içinizden atabilmenize yardımcı olacaktır. Araştırmalar, evcil hayvanınızla konuşmanın kendinizi anlaşılmış, rahat ve güvende hissetmenize yardımcı olacağını ortaya koyuyor.

Evcil hayvanınızı okşayın: Okşama eyleminin stresi azalttığı ve bağışıklık sistemini çalıştırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Journal of Nervous and Mental Disease dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre dokunmak tansiyonu düzenliyor; anksiyete ve stresi azaltıyor.

evcil hayvan metiniçi 2

Evcil hayvanınızla oynayın: Hayvanlarla etkileşim halinde olmak, ilişkide sevgi ve güveni oluşturan en önemli fiziksel unsur olan oksidosin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Evcil hayvan sahibi olmak, insanlarla kurduğunu kişisel ilişkilerde de sevgi ve güven hissini arttıracaktır.

Evcil hayvanınıza, aile ferdi gibi davranın: Bir araştırmaya göre evcil hayvanlarını aile ferdi gibi gören ve onunla derin bir duygusal bağ oluşturan insanlar, bunu yapmayanlara göre daha sağlıklı yaşıyor. Evcil hayvanınız için doğum günü partisi düzenlemek, onun için yiyecek hazırlamak ya da onunla oynamak… Kısaca onun ailenizin bir ferdi olduğunu düşünmek, sosyal birliktelik hissinizi arttırıyor.

evcil hayvan metiniçi4

Evcil hayvanınızla spor yapın: Uzun yürüyüşlerde yanınızda bir dostunuzun olması, spor yapma ve zinde kalma motivasyonunuzu arttırır. Hepimiz spor yapmanın ne kadar iyi olduğunu ve tüylü küçük bir arkadaşın spor yapmayı daha kolay hale getirdiğini biliyoruz.

Tabii ki evcil hayvanınızın sağlığınıza iyi gelmesinin en iyi yolu, onun size karşı koşulsuz sevgisine karşılık olarak onu koşulsuz olarak sevmek ve onun mutlu, güvende ve sevgi dolu olması için elinizden geleni yapmak.

Hayvanlardan öğreneceğimiz çok şey var. Peki, sizin evcil hayvanınız hayatınızı nasıl zenginleştiriyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!