Tüylü dostunuzun yeterince sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Evcil hayvanlar aynı bebek gibidir; kendilerini konuşarak anlatamazlar. Bu yüzden her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için görev size düşer. Onların her türlü hareketini, durumunu gözlemlemeniz gerekir. Birçok evcil hayvan sahibi, özellikle ilk başlarda kedi veya köpeğinin en ufak davranış değişikliğinde bile telaşa kapılır, bir sorun olup olmadığını düşünür. Oysa bazı şeylere dikkat ederek evcil hayvanınızla ilgili her şeyi yolunda olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Elbette evde yapacağınız gözlemler, düzenli veteriner ziyaretlerini aksatmanız anlamına gelmiyor. Düzenli veteriner kontrollerinin yanı sıra işte kedi veya köpeğinizin sağlıklı olup olmadığını anlayabileceğiniz ipuçları…

1. Ferah bir nefes

Kedi veya köpeğinizin sağlıklı olup olmadığını anlamanın ilk yollarından biri nefes kokusudur. Eğer kedi veya köpeğinizin nefesinde geçmeyen bir koku varsa veya dişlerinde tartar varsa en kısa sürede veterinere gitmelisiniz. Ağız içinde gelişen birçok enfeksiyon, evcil hayvanlarda diş kaybına ve daha pek çok hastalığa neden olabiliyor. Evcil hayvanınızın düzenli olarak diş ve ağız bakımını yaptırarak, bu tür riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Parlak, temiz tüyler

Kedi veya köpeğinizin vücudunun ürettiği doğal yağlar, tüylerinin parlak ve temiz görünmesini sağlar. Bu yüzden evcil hayvanınızı kirlenmediği sürece, gereksiz yere yıkamamalısınız. Evcil hayvanları düzenli olarak banyo yaptırmak gereksiz bir eylemdir ve zamanla deride iritasyona sebebiyet verebilir. Bunun dışında, eğer evcil hayvanınızın tüyleri parlak ve temiz değilse, bu durumda vücudunun ürettiği doğal yağlar ve hormonlarla ilgili bir sorun olabilir. Kedi veya köpeğinizin tüylerini gözlemlemek, olası sorunları önceden tespit etmenize yardımcı olur.

3. İdeal kilo

Kilo problemi, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da birçok hastalığı beraberinde getirir. Obezite, birçok veterinerin evcil hayvan sahiplerini uyardığı, en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Eğer kedinizin veya köpeğinizin olması gereken kilonun altında veya üstünde olduğunu düşünüyorsanız, en yakın zamanda bir veterinere başvurmalısınız. Eğer evcil hayvanınızın ideal kiloda olmamasının nedeni bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, bu durumda porsiyon kontrolü yapmalısınız.

4. Kulak sağlığı

Kulaklar, özellikle köpeklerin sağlığıyla ilgili birçok ipucu verir. Köpeğinizin kuşağının iç tarafının rengini ve içeride herhangi bir sıvı olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Köpeklerin kulakları sık sık kirlenebilir. Bu yüzden köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak temizlemelisiniz. Kulak sağlığı köpeklerde vücut sıcaklığının korunmasında da önemlidir. Bu yüzden köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

5. Enerjik bir ruh hali

Her hayvanın kendine has bir karakteri vardır. Onu en iyi siz tanırsınız. Dolayısıyla ruh halindeki değişimleri de en iyi siz gözlemleyebilirsiniz. Her hayvan, sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır. Eğer kediniz veya köpeğiniz sizinle vakit geçirmiyor, her zamankinden daha fazla uyuyor, oyun oynamıyor ve her zaman yaptığı aktivitelerden keyif almıyorsa bu belirtileri dikkate almakta fayda var. Bir veterinere giderek kedi veya köpeğinizin check-up’tan geçmesini isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Köpeğinizi sakinleştirmek için uygulayabileceğiniz etkili yöntemler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!