Evinizde soluduğunuz havayı temizleyen bitkiler

NASA’nın 80’li yılların sonunda yaptığı bir çalışma, bazı yeşil bitkilerin ortamdaki havayı daha kaliteli hale getirdiğini ortaya koyuyor. Bu bitkilerin içeriğinde bulunan uçucu organik bileşenler, hava ile tepkimeye girerek doğal bir filtreleme sistemi görevi görüyor. Uzay mekiklerinin içindeki havayı daha kaliteli hale getirmek ve astronotların uzun uzay yolculuklarındaki yaşam kalitesini arttırmak için kullanılan bu yöntemi evinizin havasını güzelleştirmek için de kullanabilirsiniz. Sonraki yıllarda Journal of American Society of Horticultural Science’ta yayınlanan ve aynı noktaya parmak basan bu araştırmaya göre soluduğunuz havayı temizleyen bitkilerden bazıları şöyle:

Aloe Vera

Aloe Vera deyince aklımıza hemen cilt bakımı ve nemlendirme özelliği gelir. Ancak kolay büyüyen bir tip skulent olan aloe vera aynı zamanda havayı temizleyen bitkiler sınıfına da giriyor. Özellikle havaya karışan deterjan vs gibi maddelerdeki kimyasalları absorbe etme özelliği ile öne çıkan aloe vera, mutfak pencerelerinizin önüne yerleştirmek için ideal bir seçim olabilir. Siz siz olun, Antik Mısır’da “ölümsüzlük bitkisi” olarak bilinen aloe verayı hayatınızdan eksik etmeyin!

Aloe Vera
Aloe Vera

Örümcek bitkisi (Chlorophytum comosum)

Eğer ev bitkilerinin bakımı konusunda biraz tembelseniz, bu bitki tam sizin evinize göre olabilir. Kuruması ve tamamen ölmesi oldukça zor olan örümcek bitkisi, aynı zamanda ev hayvanları için de son derece güvenli. Karbonmonoksit, formaldehit, solvent gibi zehirli kimyasalları bile filtreleyebilen bu mucize bitki, özellikle evde sigara içenlerin kesinlikle edinmesi gereken bir bitki. Eğer bir saksı örümcek bitkiniz varsa ve bu bitkiyi çoğaltmak istiyorsanız, kestiğiniz dalları biraz suda beklettikten sonra oluşan filizleri toprağa ekmeniz yeterli olacaktır.

Örümcek bitkisi
Örümcek bitkisi

Gerbera papatyası (Gerbera jamesonii)

Bu turuncu güzel çiçekler sadece dekoratif değil aynı zamanda havayı temizleyen bitkilerin tüm özelliklerini taşıyor. Gerbera papatyasının en büyük özelliği ise özellikle kuru temizlemede kullanılan trikloretilen ve benzen gibi kimyasallara karşı etkili olması. Bu güzel çiçekleri çamaşır odanıza ya da giyinme odanıza yerleştirmeniz kuru temizleme ve deterjanların havaya saldığı kimyasalların temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Gerbera papatyası
Gerbera papatyası

Yılan bitkisi (Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’)

Ev bitkilerine meraklı herkesin evinde en az bir saksı bulunan yılan bitkisi, hem bakımının kolay olması hem de ömrünün uzun olması ile çokça tercih edilir. “Kaynana dili” olarak da anılan bu bitki, özellikle formaldehit gibi hayatımızın her anında tehdidi altında olduğumuz kimyasallara karşı son derece etkilidir. Fotosentez örgüsü diğer yeşil bitkilerle ters olan ve geceleri oksijen salan bu bitkiyi, yatak odanıza yerleştirebilirsiniz.

Yılan bitkisi
Yılan bitkisi

Krizantem (Chrysantheium morifolium)

Capcanlı renkleriyle insana yaşam sevinci aşılayan krizantemleri kim sevmez ki! Ancak bu güzel bitkilerin tek faydası görsel güzellikleri değil. Havayı temizleyen bitkilerden olan krizantemler, özellikle güneş alan bir ofisiniz varsa tam size göre demektir. Ofislerde sıkça kullanılan tutkal, yapıştırıcı ve yazıcı mürekkebi gibi malzemelerin havaya bıraktığı kimyasalları filtreleyen bu güzel bitki, ofis masanıza neşe ve sağlık katacak.

Krizantem
Krizantem

Azalea (Rhododendron simsii)

Serin ve nemli ortamlarda tam bir hava temizleme filtresi gibi davranan azalea bitkisi, hem muhteşem görünür hem de oturma odasından yatak odasına kadar evinizin her bölümünde bakılabilir. Eğer kuru bir iklimde yaşıyorsanız çiçeğinizi her gün spreyle nemlendirmeniz, onun filtreleme özelliğini artıracaktır.

Azalea
Azalea

İngiliz sarmaşığı (Hedera helix)

Kulağa biraz rahatsız edici gelse de bu küçük bitki, havaya karışmış dışkı parçacıklarının absorbe ederek filtreliyor. Nemli toprakta ve güneş ışığıyla büyüyen bu bitkiyi nemli tutmak için saksısının altına su dolu bir tabak koymanızda fayda var.

İngiliz sarmaşığı
İngiliz sarmaşığı

 

Kaynak:

mnn.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yaratıcı bir dekorasyon aracı: Bitkiler

Bağışıklık sistemini güçlendirebilecek bitkiler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!