Kadınları dinlemek isteyenlere: Kadınların hikayesini anlatan 5 dizi önerisi

Kadınların dokundukları her şeyi güzelleştirdiğini düşünecek olursak, egemen oldukları bir dünyada yaşamak nasıl olurdu hayal bile edemiyorum.

Ne kadar şanslıyım ki çocukluğumda da, şu anda da hayatımda hep güçlü, başarılı, kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlar yer aldı ve almaya devam ediyor. Bu güzel insanlardan ufacık bir şey öğrenebildiysem ne mutlu bana…

Farkında mısınız bilmem ama son zamanlarda yayınlanan yabancı dizilerde güçlü kadınların hayatlarını, yaşadıklarını ve birbirlerinden destek alınca neler başarabildiklerini izler olduk. Aslında o kadar başarılı diziler var ki kadın karakterleri ön plana çıkan, saymakla bitmez. Bu diziler arasında favorim olan 5 dizi var ki, gerek oyunculukları, gerekse senaryoları ile beni oldukça etkilemekte. Eğer bu diziler arasında henüz izlemedikleriniz varsa ilk fırsatta ekran başına geçmenizi öneririm.

Big Little Lies

Bir sahil kasabasında yaşayan ve çocukları aynı okulda okuyan birkaç kadının hayatını anlatan dizi yayınlandığı günden beri birçok ödül kazandı. Dışarıdan adeta muhteşem görünen hayatlarının altında yatan birtakım ailevi sorunları oldukça etkileyici bir kurgu ile işleyen dizinin özellikle kadın oyuncularının ne kadar başarılı olduklarını bilsek de, sanırım bu dizi ile başarılarına başarı kattıklarını söylememiz mümkün.

Bir kitap uyarlaması olan Big Little Lies 2017 başında izleyici ile buluşmuştu. 2. sezonunu geçtiğimiz aylarda izlediğimiz dizinin yeni sezonunun geleceği ile ilgili birtakım söylentiler olsa da, yapımcılardan henüz kesin bir açıklama gelmedi. Dilerim başlı başına efsane olan bu dizi bir sezon daha bizlerle olmayı başarabilir.

Good Girls

Kadınların olduğu yerde macera asla bitmiyor değil mi? İşte bu dizi tam da buna inandırıyor bizi. Hayatlarında ufak pürüzler olan 3 kadının acil paraya ihtiyaç duymaları ve bir market soygunu yapma kararları ile başlayan dizi, küçük bir market soygunun başlarına bir hayli iş açması ile devam ediyor.

Oldukça keyifli olan dizi aynı zamanda dostluğu da çok başarılı bir şekilde işliyor. Bana göre diziden çıkarılan sonuç ise, eline güç geçen insanın ne kadar korkusuz ve cesaretli olabileceği sanırım.

2. sezonu geçtiğimiz Mart ayında yayınlanan dizinin 3. sezonunun 2020 başlarında yayınlanacak olması beni çok sevindirdi. 3. sezonda grubumuza Netflix’in bir diğer başarılı dizisi Orange is the New Black yıldızlarından Jackie Cruz’un da dahil olacağını açıklayan yapımcılar bakalım bizim “iyi” annelerimiz için yeni sezonda ne gibi maceralar hazırlamış. Heyecanla bekliyoruz!

Dead to Me

Kara komedi olarak geçen dizi ile ilgili ilk akla gelen, eşini bir trafik kazasında kaybeden Jen ile grup terapisinde tanıştığı Judy’nin kısa ama kuvvetli dostluğu oluyor. Neredeyse her bölümde açığa çıkan, karakterlerin gizli kalmış sırları ile her seferinde bize “yok artık” dedirten dizinin 2. sezonunun çekileceği Haziran ayında duyurulmuştu.

Bakalım yeni sezonda Jen ve Judy her şeyi bir kenara bırakıp, dostluklarına sımsıkı sarılabilecekler mi?

Cable Girls

Nasıl ki kadının olduğu yerde macera var diyorsak, ne yazık ki kadınların olduğu yerde her zaman zorlukların, hayat mücadelesinin olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Netflix’in en başarılı İspanyol dizilerinden olan Cable Girls, bizlere tam da bunu anlatmak istiyor. 4 sezon yayınlanan dizinin 2020 yılında yeni sezonunun yayınlanacağı geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı.

1920’li yılların sonlarında Madrid’de bir telekomünikasyon şirketinde geçen dostlukları, aşkları ve kadın dayanışmasını anlatan dizi aynı zamanda İspanya’nın cinsel devrimine de değiniyor. Müzikleri, kıyafetleri, hikayesi ile oldukça beğeni toplayan diziyi özellikle erkeklerin izleyip, kadınların geçmişte (bazı ülkelerde halen) ne gibi zorluklardan geçtiğini bir kez daha anlamalarını dilerim.

Dizinin baş karakteri Lidia’nın dediği gibi “Sonunda, zengin ya da fakir, hepimiz aynı şeyi istiyoruz: Özgür olmak.” Sizce de çok haklı değil mi?

Glow

Son olarak keyifli mi keyifli bir dizi var karşımızda. 1980’li yılların sonlarında yayınlanan Gorgeous Ladies of Wrestling adlı televizyon şovunun bir uyarlaması olan GLOW, ilk başlarda hayatta kalmaya çalışan bir oyuncunun hikayesini konu alsa da, ilerleyen bölümlerde diğer karakterlerimizi de yakın mercek altına alıyor.

Orijinal şova kıyasla günümüzün GLOW’u, kadın güreşçilerimizi güçlü gösterirken aynı zamanda daha erişilebilir karakterlere dönüştürerek diziyi komedi tadında bizlere sunuyor. Gerek özel hayatlarında, gerek kariyerlerinde başarıya ulaşmak için epey çaba sarf eden “muhteşem” güreşçilerimizden hayat üzerine öğreneceğimiz çok şey var aslında.

2017 yılından beri yayınlanan dizi 4. sezonu ile önümüzdeki yıl bizlere veda edecek.

İlginizi çekebilir: Bu yaz ne okuyacaksınız: İster tatilde, ister evde, yazınızı güzelleştirecek 6 kitap önerisi

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam