Partnerinizle beraber meditasyon yapmanın ilişkinize sağlayacağı eşsiz faydalar

Günümüzde birçok çift, meditasyonu; beraberliklerini ve ilişkilerini geliştirmeye yarayan gizli bir silah olarak görmektedirler. Uzun yıllardır yoga eğitmenliği yapan ve yıllardır birçok çiftle çalışan Light Watkins, meditasyona başlayan çiftlerin ilişkilerinde olumlu yönlerde gelişmeler olduğunu dile getiriyor. İşte o olumlu gelişmeler:

Sezgileriniz gelişir

meditasyon yapan çift
Meditasyon yapan çiftler birbirlerindeki ufak değişiklikleri fark eder ve sezgisel olarak incelikli hale gelirler.

Birçok çift birbirlerindeki ufak değişiklikleri fark etmezler ya da görmezden gelirler; çünkü er ya da geç eski haline döneceğini düşünürler. Fakat çiftler meditasyona başladıklarında, her ikisinin de sezgileri daha incelikli hale gelmeye başlar, bu da partnerlik dinamiklerindeki küçük değişimleri görmenizi ve bu değişimler problem haline gelmeden önce, değişimi kabullenmenizi sağlar.

Muhtaç hissetmezsiniz

Muhtaç veya her şeyi kontrol altına alma eğiliminde olmaya çalıştığımız zamanlarda kimse yanımızda olmak istemez, özellikle de partnerimiz. Stres hepimizin davranışlarını değişime uğratmakta ve bu yüzden düşkün olma durumu ya da davranışı en sık görülen davranış haline gelmektedir. Bu da enerji kaybına sebep olmaktadır. Meditasyon stresi azaltır ve çiftleri birbirlerine çok daha uyumlu hale getirir ki, bunun sonucunda muhtaç davranışlar azalır.

İlgili yazı: Meditasyonun ilişkiniz için en önemli üç faydası

Daha şefkatli olursunuz

Ortada hiçbir problem yokken ve iki taraf da olayları, herhangi bir şeyi kişisel olarak algılamıyorken tutkulu olmak daha kolaydır. Ama aslında ilişkilerimizde şefkatli olmamaya meyilliyizdir. Hiçbir şey ilişkiler kadar bizi duygusal anlamda zorlayamaz. Ve bu noktada hissedeceğimiz en son şey partnerimizin ihtiyaçlarına karşı şefkatli olmaktır.

Meditasyon partnerinizle aranızdaki iletişimi tehdit eden her ne ise belirlemenize ve normalde olduğunuzdan daha şefkatli olmanıza yardımcı olur.

Reaksiyon göstermeden tepki vermeye başlarsınız

Meditasyondaki başka bir ortak uygulama ise karşılıklı olarak düşüncelere tepki göstermeden, onları gözlemlemektir. Bu beceri tutarlılıkla birlikte daha kolay ve güçlü hale gelecektir. Her gün yaptığınız meditasyonla bu beceriyi ilişkilerinize dahil etmeniz çok daha kolay olacaktır; çünkü artık ilişkilerinizde partnerinizin duygu ve düşüncelerini tepkisel olmadan dinleyebileceksiniz. Bu da sonuçta partnerinizin size karşı daha açık, daha paylaşımcı olmasına ve birbirinize daha yakın olmanıza olanak sağlayacaktır.

Seksüel enerjiniz artar

seks yapan çift
Çift olarak meditasyon yaptığınızda seksüel enerjiniz artacaktır.

Araştırmalar gösteriyor ki, meditasyon erkeklerde testesteron seviyesini artırmakta ve bu sayede de erkeklerin seksüel enerjisini çoğaltmaktadır. Çiftler düzenli olarak meditasyon yaptıklarında, iç seslerine karşı daha duyarlı oluyorlar. Sonuçta her gece yaşanan senaryodan farklı olarak, hem kadın hem de erkek yatak odasına daha çok enerji, heyecan ve tutku taşıyacaktır.

İletişim kaliteniz artar

Aslında hararetli bir tartışma yapmadan önce yapılması gereken en iyi şeyin meditasyon olduğunu göstermek için araştırmalara gerek yoktur; çünkü meditasyon; ayrılık duygusundansa birlik duygusuna yönelir ve bu duyguyu besler. Birlikte yapılan meditasyondan sonra tartışmalar daha az çekişmeli hale gelecek, taraflar kendilerini daha az duygusal ve savunmacı hissedeceklerdir.

Karşınızdakini olduğu gibi kabul etmenize yardımcı olur

Birçok zaman çiftler iki hayat yaşamaktadırlar. Bir tanesi istedikleri hayat ve diğeri de partnerinin onun için olmasını istediği hayat. İki farklı rolü oynamak çiftler için yorucu olmaktadır. Meditasyon kendiniz gibi olmanıza yardımcı olur, olayları kişisel almamanızı ve karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul etmenizi sağlar ve tüm artılarına ve eksilerine rağmen ilişkiniz için geleceğe umutla bakmanız için size destek olur.

Elbette ilişkiler göründüğünden daha karmaşıktır ve partnerler meditasyon yapsalar bile hala problem yaşayabilirler. Fakat birlikte meditasyon yaptığınızda, gereksiz dramanın ve saçma kararların önüne geçmiş olursunuz.

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!