Netflix’ten ufkunuzu açacak 10 wellness belgeseli

En iyi wellness belgesellerini keşfetmeye ne dersiniz?  Sağlıklı ve iyi bir yaşam ancak bedensel, zihinsel ve ruhsal iyi oluşla mümkün. Bu iyi oluşun en önemli basamaklarından biri de tükettiğimiz yiyeceklerden aldığımız ilaçlara, beslenme düzenimizden ruh sağlığımıza iyi oluşumuza dair her konuda yapılan araştırmaları takip etmek, yeni trendlerden haberdar olmak ve kendi iyi oluş seviyemizin farkında olmak. Ancak bilgiye erişimin saniyeler aldığı ve bilgi kirliliğinin başa çıkılamaz hale geldiği bir zamanda tüm gelişmeleri takip edebilmek ve bütünsel sağlığımız için neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verebilmek oldukça zor. Bu noktada zaman zaman önemli bilimsel çalışmaları odağına alan, uzmanların tartışmalarına ve gerçek deneyimlere yer veren en güvenilir ve kapsamlı kaynaklardan biri de belgeseller. Yüzlerce ilginç ve ufuk açıcı Netflix yapımının arasından izleyebileceğiniz wellness belgesellerini sizler için derledik. İşte Netflix wellness belgeselleri:

The Mind Explained

The Mind, Explained | Trailer | Netflix

IMDb: 8.1

Beyninizin çeşitli uyarıcılar karşısında nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu eğlenceli ve sürükleyici belgesel serisi oldukça ilginizi çekebilir. The Mind Explained serisi ilaçların, uyarıcı maddelerin ve meditasyonun beyin kimyasında yarattığı etkileri, bu konularda yapılan bilimsel çalışmalarla ve konunun uzmanlarıyla yapılan röportajlarla inceliyor. Nörobilim çalışmalarının hız kazandığı günümüzde beyinle ilgili yeni keşifleri ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini oldukça anlaşılır bir dilde, sürükleyici bir kurguyla izleyicilerine sunuyor.

Take your Pills

Take Your Pills | Official Trailer [HD] ] Netflix

IMDb: 6.4

Öğrencilik döneminizde sınavlarınıza daha fazla odaklanabilmek, uykunuzu kontrol edebilmek ya da daha enerjik hissedebilmek için kahve gibi ekstra kafein içeren şeyler tüketmiş olabilirsiniz. Görece masum sayılabilecek bu maddelerin çok daha ağırlarının günümüzde doktorlar tarafından küçük yaştaki çocuklar da dahil olmak üzere öğrencilere reçeteyle kolayca verildiğini biliyor muydunuz? Adderall, günümüzde dikkat eksikliği belirtileri gösteren çocuklara verilen bir tür amfetamin. Kısa vadede ve dozunda kullanıldığında dikkat toplama konusunda yardımcı olsa da, günümüzde öğrenciler arasında performans artırıcı olarak su gibi tüketilen, kullanımı gayet normal karşılanan bir kimyasal. Bu kimyasalla normalin çok daha üstünden performans gösterebiliyorken, sizden beklenen mükemmeliyetçilikle yaşamınız boyunca mücadele etmek zorunda olacağınızı düşünmek size nasıl hissettiriyor? Belgeseli izledikten sonra karar verin.

Wild Wild Country (Vahşi Kırlar)

Wild Wild Country | Official Trailer [HD] | Netflix

IMDb: 8.2

Kişisel gelişim konusunda son 20 yılın en çok okunan, tartışılan ve konuşulan ismi Osho’yu mutlaka duymuş, duymadıysanız da kitapçılardaki onlarca farklı kitabına denk gelmişsinizdir. Peki milyonları çevresinde toplayan, kitapları hala en çok okunan kişisel gelişim kitapları arasında olan Osho aslında kim ve bu kadar insanı kendi çevresinde toplamayı nasıl başardı? Osho ve takipçilerinin Oregeon’da kurdukları ütopik bir topluluğu konu edinen bu belgesel, ortak bir amaç uğruna bir araya gelen bir grup insanın yerel halk ve politikacılar ile yaşadıklarını ve en sonda ortaya çıkan büyük bir skandalı konu ediniyor.

Icarus

Icarus | Official Trailer [HD] | Netflix

IMDb: 7.9

Oscar ödüllü bu belgesel spor müsabakalarında yaşanan doping skandallarını konu alıyor. Performans artırıcı ilaçlara erişimin ne kadar kolay olduğunu kanıtlamak için amatör bir bisiklet turnuvasına katılan ve doping alan bir adamın, yanlışlıkla büyük bir doping skandalını ortaya çıkarmasıyla devam eden bu sürükleyici belgeseli nefesinizi tutarak izleyeceksiniz.

Forks over Knifes (Çatallar Bıçaklardan Üstündür)

Forks Over Knives – Trailer

IMDb: 7.8

Vegan beslenmeyle ilgili bir başka belgesel olan Forks over Knifes, hayvansal gıdalar yerine bitkisel beslenmenin etik ya da ekonomik boyutundan çok sağlık üzerindeki etkilerini tartışan bir yapım. Çin’de yapılan bir araştırmayı odağına alarak kanser, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi kronik hastalıkların hayvansal gıda tüketimini bırakarak önlenebileceğini konu ediniyor. Bitkisel beslenmeyi benimseyerek ilaç kullanımını bırakmış kişilerden bu konu üstüne çalışan araştırmacılara kadar farklı bakış açılarını ve deneyimleri dinleyebileceğiniz bu belgeselde, özellikle veganlık ve vejeteryanlığa dair merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

What The Health (Sağlık Komplosu)

What the Health – Trailer

IMDb: 7.5

Yakın zamanlarda vegan beslenen bir arkadaşınızın normalden daha mutlu ve enerjik göründüğünü fark ettiyseniz bu belgeseli izlemiş olma olasılığı çok yüksek. Sağlıklı ve iyi yaşam konusunda büyük tartışma yaratan ve size tüm bildiklerinizi sorgulatacak bu belgesel, hayvansal proteinlerin tüketimi ile kanser, diyabet ve toksin zehirlenmesi arasındaki ilişkiyi inceliyor. Belgeseldeki bilgilerin ne kadar doğru olduğu tartışma konusu olsa da, hayvansal ürünleri tüketirken sizi iki kez düşündüreceğinin kesin olduğunu söyleyebiliriz.

Rotten (Gıda Suçları)

Rotten | Official Trailer [HD] | Netflix

IMDb: 7.1

Bu belgeseli izledikten sonra yiyeceğiniz her şey üstüne iki kez düşüneceğinizi söyleyebiliriz. Rotten, tükettiğimiz gıdaların üretiminden işlenmesine, ticaretinden tüketimine kadar sürdürülebilirlik konusunda almamız gereken ne kadar yol olduğunu çarpıcı bir anlatımla gözler önüne seriyor. Tüketim çılgınlığının doruk noktasına ulaştığı ve dünya nüfusunun hızla arttığı bir dönemde talebi karşılamanın ne kadar zor olduğunu ve tükettiğiniz gıdaların üretim aşamasından itibaren gördükten sonra tüketim alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirecek ve gıda seçimlerinizde çok daha bilinçli hale geleceksiniz.  

Heal (Şifa)

HEAL – TRAILER

IMDb: 6.8

Heal, Amerikan sağlık sisteminin içinde bulunduğu durumu inceliyor. Belgesel kronik stresin bağışıklık sistemimiz üzerindeki yıkıcı etkilerini, dolayısıyla da hastalıklara nasıl daha fazla açık hale geldiğimizi bilimsel veriler, uzman görüşleri ve yapılan araştırmalarla gözler önüne seriyor. Heal belgeseli, zihin ve beden arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayarak hastalıkların önlenmesi ve tedavisi konusunda önemli bir yol kat edebileceğimizi söylüyor. Tıp, psikoloji, spritüelizm ve homeopati uzmanlarının sağlık konusunda nelerin doğru nelerin yanlış yapıldığını ve sağlık sistemini daha iyi hale getirebilmenin yollarını tartıştığı bu belgesel, iyi oluşunuzu daha bütünsel bir çerçeveden incelemize katkıda bulunacak.

Tony Robbins – I’m Not Your Guru (Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim)

Tony Robbins: I AM NOT YOUR GURU | Official Trailer [HD] | Netflix

IMDb: 6.7

Sağlıklı ve iyi bir yaşam için beden sağlığı kadar ruh sağlığının da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Beden sağlığımız için spor yaparak, sağlıklı beslenerek, hareketli bir yaşamı benimseyerek kendimizi güçlü hale getirirken ruh sağlığımız için ne yapıyoruz? Bu belgeselin konusu tam olarak ruh sağlığımız konusunda göz ardı ettiğimiz konuları ve bütünsel iyi oluş için ihtiyacımız olan ruhsal egzersizleri odağına alıyor. Tony Robins’in kendi yaşamından örnekler vererek bulunduğu noktaya nasıl geldiğini anlattığı bu ilham verici ve motive edici yapım, idealinizdeki kişiye ulaşmanız konusunda size yol gösterecek.

The Creative Brain (Yaratıcı Beyin)

The Creative Brain Trailer

IMDb: 6.4

Nörobilimci David Eagleman bu belgeselde, yaratıcılığın beynimizde nasıl ortaya çıktığı ve bu özelliğin günlük yaşantımıza nasıl yansıdığına dair görüşlerini aktarıyor. Bilimsel çalışmalarla ve ruh sağlığına dair şaşırtıcı bilgilerle desteklediği anlatımlarında, günlük yaşamda kendimizi yaratıcılığımız üzerinden nasıl ifade ettiğimizi, yaratıcılığımızın davranışlarımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Dünyaca ünlü sanatçıların, dâhilerin ve girişimcilerin hayatlarından örneklerle beyninizi nasıl daha etkili kullanabileceğinizi anlatan belgesel, zihinsel egzersizlerin ve dışa vurumun yaratıcılığı nasıl artırdığına dair somut örnekler sunuyor.

İlginizi çekebilir: Sürdürülebilirlik, iklim krizi ve çevre kirliliği temalı en iyi belgeseller

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!