Sürdürülebilirlik, iklim krizi ve çevre kirliliğiyle ilgili farkındalığınızı artıracak en iyi belgeseller

Çevrecilik, sürdürülebilirlik, minimalizm ve atıksız yaşam gibi konularda güzel ve faydalı değişimlere öncülük eden, farkındalığı artıran ya da gelişmekte olan fikirleri en etkileyici yollarla izleyiciye aktaran belgeseller, günümüzde pek çoğumuzun izlemekten en çok keyif aldığı şeylerden biri haline geldi. Belgeseller sayesinde, günlük hayatta çok da üzerinde durmadığımız noktalara daha yakından bakma fırsatı buluyoruz. Hatta kimi zaman izlediğimiz bazı belgeseller, hayatımızda büyük adımlar atmamızı ya da büyük değişiklikler yapmamızı sağlayabiliyor. 

Küresel bir salgınla mücadele etmeye çalışırken, sürdürülebilir yaşamın ve insanın çevreye verdiği zararın onarılmasının hem kendi yaşamımız hem de gelecek nesiller için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Pek çok hükümetin önlemlerini sıkılaştırdığı, sadece kolektif değil bireysel adımların da son derece önemli hale geldiği günümüzde algılarınızı açacak, içinizdeki merakı büyütecek ve sizi uzun bir süre boyunca etkisi altına alacak gelmiş geçmiş en başarılı sürdürülebilirlik ve çevreyle ilgili belgeselleri sizler için derledik. İşte çevreyle ve doğayla ilgili en iyi belgeseller:

Planet Earth – Yeryüzü

BBC Planet Earth Trailer – 2006

IMDb: 9,4

BBC yapımı bir doğa belgeseli olan ve gelmiş geçmiş en iyi belgesel filmleri arasında gösterilen Planet Earth, 11 bölümden oluşan ve çekimleri tam dört yıl süren muhteşem bir yapım. Dünyanın eşsiz bitki örtüsünden ve izledikçe kendine hayran bırakan vahşi yaşamıdan görsel şölen niteliğinde kesitler sunan belgesel izleyicilerini okyanuslardan yağmur ormanlarına, çöllerden buzullara unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Yeryüzünün hiç görmediğiniz güzelliklerini ve insan eli değmemiş habitatlarını keşfedeceğiniz bu muhteşem belgesel serisini nefesinizi tutarak izleyeceksiniz.

Our Planet – Gezegenimiz

Our Planet | Official Trailer [HD] | Netflix

IMDb: 9,3

Planet Earth’ün yapımcısı David Attenboroughun’un Netflix özel yapımı olarak, 2019 yılında seyircisiyle buluşturduğu Our Planet de, izleyenleri dünyanın en değerli doğal habitatlarında eşi benzeri görülmemiş bir yolculuğa çıkarıyor. Muhteşem görselliğinin yanı sıra vahşi yaşamın küresel ısınmadan nasıl etkilendiğini inceleyen ve insanın dünyaya verdiği zararı çarpıcı görüntülerle ortaya koyan belgeseli izledikten sonra uzun bir süre etkisinden kurtulamayacağınıza eminiz.

25 litre

25 Litre: Suyun Peşinde I 10 Dakika

IMDb: 9,1

Her gün sadece 25 litre su ile yaşamak zorunda olduğunuz bir yaşamı hayal edebiliyor musunuz? Evet, içme suyu da bu miktara dahil! Dünyanın en büyük metropollerini tehdit eden su fakirliği konusunu İstanbul örneği üzerinden bizlerle paylaşan, National Geographic yapımı 25 Litre belgeseli, Gökhan Özoğuz’un anlatımıyla susuzluğun olası etkilerini ve bu etkilerin azaltılması için yapılabilecekleri konu ediniyor. Belgesel, “25 Litre” ve “25 Litre: Suyun Peşinde” adlı iki ayrı bölüm halinde izleyicisiyle buluşuyor. Kesinlikle izlemeye değer!

Earthlings

Earthlings Trailer

IMDb: 8,7

Earthlings belgeselinin konusunu anlatmadan önce, iki önemli uyarı yapmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz: 1. İzlerken psikolojik ve fizyolojik açıdan kaldırmakta epey zorlanacağınız, ancak bir o kadar da gerçek olan, şok edici görüntülerle dolu. 2. Eğer hayvansal ürünler tüketiyorsanız, bu belgeseli izledikten sonra uzun bir süre et yiyemeyebilirsiniz. Hayvanların gıda endüstrisinin ekonomik çıkarları yüzünden nasıl sömürüldüğünü ve işkenceye uğradığını, canlı varlıkların kapitalist düzende nasıl metalaştırıldığını hayretle izleyeceksiniz.

Seaspiracy – Denizlerdeki Komplo

Seaspiracy | Official Trailer | Netflix

IMDb: 8,5

İngiliz yönetmen Ali Tabrizi’nin yönettiği ve baş rolünde oynadığı, yapımcılığını ise Cowspiracy ve What the Health belgeselleriyle tanıdığımız başarılı yönetmen Kip Anderson’un üstlendiği bu muhteşem belgesel; hayvansal gıdaların ve gıda endüstrisinin karanlık yüzünden sonra bu kez endüstriyel balıkçılığın ve bilinçsiz avlanmanın okyanus ekosistemi üzerinde bıraktığı kalıcı hasarı gözler önüne seriyor. Köpek balığı, ton balığı, balina gibi okyanus canlılarının insanlar tarafından nasıl ve neler uğruna acımasızca sömürüldüğünü izlerken gözlerinize inanamayacağınız görüntülerle karşılaşacaksınız.

The Cove – Koy

The Cove – Official® Trailer [HD]

IMDb: 8,4

2009 yapımı olan ve 2010 yılında verilen Akademi Ödüllerinde En İyi Belgesel Film ödülünü alan bu muhteşem film, Seaspiracy Belgeseli’nin bir kısmında da yer verilen, Japonya’nın Taiji şehrindeki bir koyda, her yıl Eylül ayında gerçekleşen yunus katliamını filme alan bir grup aktivistin mücadelesini konu ediniyor. Hayvan sömürüsünün en vahşi ve en acımasız halini gözler önüne sermenin yanı sıra, insan sağlığına yapılan ciddi bir tehdidi de gün yüzüne çıkarmaya çalışan grubun mücadelesini nefesinizi tutarak izleyeceksiniz.

Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı

COWSPIRACY – Official Trailer – HD

IMDb: 8,3

Hayvancılık sektörünün ve endüstriyel hayvancılığın doğaya verdiği zararı araştıran bu muhteşem belgesel, 2014 yapımı olmasına rağmen popülaritesini yitirmemiş çevre ve sürdürülebilirlik belgesellerinin başında geliyor. Film küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve okyanus ölü bölgeleri gibi çeşitli çevresel endişeleri ve hayvancılığın bu endişe verici olaylara etkilerini inceliyor.

Before The Flood – Tufandan Önce

Before the Flood Official Trailer #1 (2016) Leonardo DiCaprio Documentary Movie HD

IMDb: 8,3

Yönetmenlik koltuğunda Oscar ödüllü yönetmen Fischer Stevens’ın yer aldığı, yapımcılığınıysa yine Oscar ödüllü oyuncu Leonarda DiCaprionun üstlendiği, bununla da kalmayıp bizzat başrolünde yer aldığı belgesel, gezegenin en büyük tehlikesi olan iklim krizini konu ediniyor. 2016 yılında Birleşmiş Milletler tarafından iklim değişikliği elçisi seçilen DiCaprio, iki yıl boyunca gezegenin her köşesine giderek iklim değişikliğiyle ilgili sorunları ve bu sorunların çözümlerini araştırıyor. Barack Obama, Bill Clinton, Papa Francis, üst düzey NASA araştırmacıları gibi pek sürpriz ismin de yer aldığı bu belgesele mutlaka bir şans vermelisiniz.

River Blue – Nehir Mavisi

RiverBlue – Official Trailer

IMDb: 8,2

Moda endüstrisinin dünyayı nasıl kirlettiğini ve nehirler üzerindeki olumsuz etkilerini inceleyen River Blue, nehirlerin kirlenmemesi için uygulanabilecek ilham verici çözümlere odaklanıyor. Belgesel, kimyasal atıkların doğaya salınmasının sonucunda nehirlerin ve temiz su kaynağı olarak nehirlere ihtiyaç duyan insanların nasıl etkilendiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Chasing Ice – Kaybolan Buzlar

Chasing Ice Trailer (2012) – Sundance Film Festival Movie HD

IMDb: 7,8

Tek bir fotoğraf dünyamızın ne halde olduğunu anlatmaya yeter mi?

Kendini insan ve doğa arasındaki ilişkiyi keşfetmeye adamış ünlü fotoğrafçı James Balog, beş yıl boyunca buzullarda çektiği fotoğrafları içine alan Chasing Ice belgeseli ile iklim krizinin buzulların erimesinde nasıl hızlandırıcı rol oynadığını başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

The True Cost – Gerçek Bedel

The True Cost Official Trailer 1 (2015) – Documentary HD

IMDb: 7,7

Üzerinize giydiğiniz basit ve ucuz bir tişörtün gerçek bedelinin ne olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Gardırobunuzu açtığınızda elinize aldığınız rastgele bir kıyafetin Bangladeş, Vietnam ya da Endonezya’da üretilmiş olma ihtimali oldukça yüksek. Sizin o tişörtü sadece birkaç aylığına giyebilmeniz için bir anne çocuğunu yılda sadece 1 kez, birkaç günlüğüne görebiliyor. Tişörtü satın almak için ödediğiniz para, bir işçinin bir hafta boyunca, sabahtan akşama kadar, zor koşullarda çalışmasının karşılığı olabiliyor. Moda ve tekstil endüstrisinin sadece insan haklarına değil, doğaya ve çevreye verdiği zararı gördükten sonra kıyafet alışverişleriniz konusunda çok daha dikkatli olacağınıza eminiz.

Wasted! The Story of Food Waste

IMDb: 7,5

Wasted! The Story of Food Waste (2017) | TRAILER

Wasted! The Story of Food Waste, dünyanın dört bir yanından ünlü şefleri bir araya getiriyor ve gıda israfını konu alıyor. Tüm dünyayı yakından ilgilendiren bu konu için ünlü şefler gıda atıklarının sürdürülebilir özelliklerine dikkat çekerek çöpe atılmadan nasıl değerlendirilebileceklerini masaya yatırıyorlar.

Brave Blue World – Cesur Mavi Dünya

Brave Blue World Official Trailer

IMDb: 6,7

Dünyadaki suyun tükenmesi, iklim krizinden önce de ciddi bir problem oluşturuyordu; iklim krizi ile birlikte ise hız kazanarak geleceğimizin tehlikede olduğunun sinyallerini vermeye başladı. Brave Blue World, dünyamızdaki suyun hızla tükenmesinin önüne geçmek için neler yapılabileceğini; suyun geri dönüşümünü ve tasarrufunu detaylı bir şekilde ele alıyor. Başarılı belgesel, kontrolsüz bir şekilde suyu harcamanın ve kirletmenin nasıl sonuçlar doğurduğunu da gözler önüne seriyor.

Minimalism: A Documentary About the Important Things – Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Minimalism: A Documentary About the Important Things (Official Trailer)

IMDb: 6,7

Öyle bir an gelir ki yeni başlangıçlar için, önemli bir takım değişiklikler yapma gereği duyarsınız. Minimalizm felsefesini konu alan 2015 yapımı bu belgesel, bize bu önemli değişimin sinyallerini vererek, fazlalıklardan kurtulma – minimalizm akımı hakkında detaylı bir fikir edinme şansı sunuyor. Amerikan rüyasından uyanan, çalıştıkları şirketten ayrılıp minimalizm hakkında yazılar yazmayı ve bu akımı dünyaya duyurmayı amaçlayan iki arkadaştan biri olan Joshua Fields Millburn’un da kendine sorduğu gibi: “Hayatım, daha az ile nasıl daha iyi olabilir?”

Hayatınızı belgeseldeki gibi “aza” bir anda dönüştüremeseniz de, Minimalizm felsefesine dayanan bu belgeselle; tüketici toplumun bir parçası olduğumuz gerçeğiyle ve bunun doğaya ve bedenimize olan yansımalarıyla yüzleşeceksiniz. Ayrıca, bu belgesel, “Evimizi, odamızı, gardırobumuzu ihtiyacımız olmayan şeylerle doldurmak yerine, hayatımızı sevdiğimiz insanlarla birlikte yazacağımız hikaye ve anılarla doldurmayı neden denemiyoruz?” sorusuyla bizi baş başa bırakacak.

İlginizi çekebilir: Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız, mutlaka izlemeniz gereken 15 çarpıcı belgesel

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!