Çevre dostu ev yaşamı için sürdürülebilir öneriler

Yaşam kaynaklarımızın hızla tükendiğini gösteren araştırmaların sayısı arttıkça, sürdürülebilirlik konusu her geçen gün daha fazla alanda kendini göstermeye başladı. Gün içinde yaptığımız her şeyin dünyada bir etkisi var. Bu etkinin yaşam kaynaklarımızı koruyacak ve sürdürülebilir kılacak şekilde olmasını sağlamak bizim elimizde. Sürdürülebilir yaşam sadece sebze tüketip tüm ulaşımı bisikletle sağlamak anlamına gelmiyor. Ufak değişiklikler yaparak, tüketim alışkanlıklarınızı değiştirip sürdürülebilir seçenekleri tercih ederek yaşam kaynaklarını korumak mümkün. Üstelik bu ev yaşamına da adapte edilebilir. İşte çevre dostu ev yaşamı için sürdürülebilir öneriler:

1. Enerji tüketimini azaltarak işe başlayın.

Daha az enerji tüketmek, karbon emisyonunu azaltır. Evinizde enerji tüketimini azaltabileceğiniz pek çok seçenek var. Örneğin çamaşır kurutma makinesiyle vazgeçebilir ve çamaşırlarınızı asarak kurutabilirsiniz. Elektrikli aletlerinizi fişte bırakmak yerine fişini çekebilir ve enerji sarfiyatını azaltabilirsiniz. Klimanızı daha az kullanmak da enerji tüketimini ve dolayısıyla karbon emisyonunu azaltır. Üstelik tüm bu öneriler, elektrik tasarrufu yapmanıza da yardımcı olur.

2. Et tüketiminizi azaltın.

İklim değişikliğinin ve çevre kirliliğinin önemli sorumlularından biri de et üretimi. Sürdürülebilir olmak için et yemekten vazgeçmek zorunda değilsiniz ancak et tüketiminizi sınırlandırabilirsiniz. Üstelik daha az et tüketimi, sağlığınız açısından da pek çok fayda sağlar.

3. Yeniden kullanılabilir ambalajlar tercih edin.

Özellikle plastikten yapılmış, tek kullanımlık ürünler çevre ve doğal yaşam için önemli zararlar barındırıyor. Hijyenik sebeplerden ötürü tek kullanımlık ürünlerin sayısının arttığı bir dönemde bu ürünlerden tamamen vazgeçmek mümkün değil. Ancak en azından kendi evlerimizde, kişisel yaşantımızda yeniden kullanılabilir ürünler tercih edilebilir.

4. Kağıtsız bir yaşam düzeni oluşturun.

Gereksiz kağıt tüketiminin önüne geçmek için tüm faturalarınızı ve yazışmalarınızı online platformlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

5. Geri dönüştürün.

Çöplerinizi ayrıştırarak geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz. Cam atıklarınızı, kentin farklı noktalarındaki kutulara atabilirsiniz. Bazı belediyelerin plastik atıkları evinize gelerek aldığını unutmayın. Bu konunun takipçisi olup belediyenize başvurabilirsiniz.

6. Kendi ürünlerinizi ekin.

Apartman dairesinde yaşıyorsanız, çok fazla toprakla haşır neşir olmayabilirsiniz. Ancak balkonunuzdaki veya cam kenarındaki saksıya maydanoz, nane ekebilirsiniz. Bahçeli bir evde yaşıyorsanız, çok daha şanslısınız. Bahçenize domates, salatalık, biber ekerek işe başlayabilirsiniz.

7. Su harcamanızı azaltın.

Evinizdeki su harcamanızı azaltmak, doğaya büyük bir katkı yapmanızı sağlar. Bu konuda yapabileceğiniz pek çok şey var. Bulaşık yıkarken, banyo yaparken daha az su tüketebilirsiniz. Sifonun içine bir şişe su koyarak, daha az su harcayabilirsiniz.

8. Alışveriş yaparken sürdürülebilir ve çevreci tercihlerde bulunun.

Alışveriş yaparken etiket okumak, size pek çok şey kazandırır. Temizlik malzemesi alırken, kıyafet alışverişi yaparken daha sürdürülebilir seçimler yaparak çevreyi koruyan markaların sayısının artmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sürdürülebilirlik, iklim krizi ve çevre kirliliği temalı en iyi belgeseller

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!