En iyi Netflix belgeselleri: Mutlaka izlemeniz gereken yapımlar

En iyi Netflix belgeselleri hangileri, merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! İlham verici biyografiler, gerçek hikayeler, yürek burkan hayatlar, motivasyon kaynağı keşifler… İlgi çekici ve etkileyici içerikleriyle izleyicilerinin beğenisini toplamayı başaran belgeseller bu yazımızda. Netflix’te izleyecek farklı içerikler arayan ve dizilere biraz ara vermek isteyen herkesin faydalanabileceğini düşündüğümüz Netflix belgesellerini sizin için derledik.

Netflix, gerçek suçtan spora; doğadan film yapımına kadar çeşitli konuları kapsayan çok sayıda belgesele sahip. Peki hangi belgeseller izlenmeli? En iyi Netflix belgeselleri için okumaya devam edin.

Ancient Apocalypse (Kadim Uygarlıklar) (IMDb: 8.0)

Ancient Apocalypse | Official Trailer | Netflix

Dünyanın gizemini keşfetmeye hazır mısınız? Gazeteci Graham Hancock, son Buzul Çağı’na kadar uzanan gizemli, kayıp uygarlıkların kanıtlarını aramak için dünyayı dolaşıyor. Gunung Padang’dan Derinkuyu’ya Graham Hancock, tarih öncesi uygarlıkları ve ortadan kaybolduğuna inanılan yerleri Kadim Uygarlıklar belgeselinde araştırıyor.

Wild Babies (Yavru Hayvanların Gizli Yaşamı) (IMDb: 7.7)

Wild Babies | Official Trailer | Netflix

Sevimlilikleriyle içimizi ısıtan yavru hayvanların macera dolu yaşamlarına doğru keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Vahşi doğadaki yaşamın iniş çıkışlarıyla baş etmeyi öğrenen aslan, fil, penguen, pangolin ve daha pek çok yavrunun hayatlarına yakından bakma şansı yakaladığımız bu Netflix belgeseli, toplam 8 bölümden oluşuyor.

Saklı İstanbul (IMDb: 5.6)

Saklı İstanbul Belgeseli (Netflix)

Tarihçi Cem Akoğul’un yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği, Sanat Tarihçisi Hayri Fehmi Yılmaz, Mimar Olcay Aydemir’in içeriğini hazırladığı ve anlatıcılığını yaptığı Saklı İstanbul belgeseli, izleyicileri İstanbul’un tarihinde ve muhteşem manzarasında olağanüstü bir yolculuğa çıkarıyor. 6 bölümden oluşan Netflix’te yayınlanan Saklı İstanbul belgeselinde Zeyrek, Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Arastası, Cankurtaran, Haliç-Vefa ve Galata’nın hikayesini keyifle dinlemeye hazır olun.

David Attenborough: A Life on Our Planet (IMDb: 8.9)

David Attenborough: A Life on Our Planet | Official Trailer | Netflix

Her bir cümlesi ve sahnesi derin anlamlar barındıran, kendi hayatı ile vahşi yaşamı birleştirerek anlatan David Attenborough, deneyimleri ile başarılı bir doğa bilinci yaratmayı başarıyor. Vahşi doğanın güzelliğinden, hiç bilmediğimiz canlı türlerine kadar zengin bilgiler sunan belgesel, aynı zamanda gezegenimizin karşılaştığı zorlukları da gözler önüne seriyor.

Seaspiracy (IMDb: 8.3)

Seaspiracy | Official Trailer | Netflix

Cowspiracy’nin yapımcılarının elinden çıkan Seaspiracy, okyanusların nasıl giderek kötüleştiğini ve böyle giderse nasıl yok olacağını gözler önüne seren, tüyler ürpertici bir belgesel. Dünya yüzeyinin %70’ini kaplayan okyanus sularının insanlar tarafından nasıl mahvedildiğini ve acilen korunması gerektiğini anlatan Seaspiracy, dünyaya bakış açınızı değiştirebilir.

My Octopus Teacher (IMDb: 8.1)

My Octopus Teacher | Official Trailer | Netflix

Başarılı yönetmen Craig Foster’ın kaleme aldığı My Octopus Teacher, iletişim ve yaşam döngüsü üzerine odaklanan başarılı bir belgesel. Güney Afrika sahillerinde bir gezintiye çıkan yönetmen, deniz canlıları ile kendini iyileştirmeye çalışırken dişi bir ahtapotla tanışır ve aralarında bir dostluk oluşur. İçinizi ısıtacak bu yapımı izlemediyseniz hemen listenizi kaydetmelisiniz.

The Fear of 13 (IMDb: 7.6)

The Fear of 13 – Official Trailer

Yürek burkan ama içinizi de ısıtmayı başaran bir belgesel olan “The Fear of 13”de 20 yıl hapiste kalmış ve idamı için mahkemeye başvuran Nick Yarris’in hikayesine tanık olacaksınız. Nickin’in çocukken yaşadığı trajik olaylarla başlayan, zaman geçtikçe içinden çıkılmaz bir batağa saplanan ama aşkın iyileştirici gücüyle yenilenen umut dolu hikayesini konu alıyor.

Being Elmo: A Puppeteer’s Journey (IMDb: 7.6)

Being Elmo (2011) Movie Trailer – HD

Sevimli kukla Elmo’yu tanımayan ve sevmeyen yoktur, bu eğlenceli belgesel Elmo’nun yaratılış hikayesini konu alıyor. Elmo’nun yaratıcısı Kevin Clash’in Susam Sokağı’na uzanan ilham verici serüvenini anlatan bu belgeseli izlemediyseniz hemen listenize ekleyebilir, aradığınız ilham kaynağına kavuşabilirsiniz.

What the Health (IMDb: 7.2)

WHAT THE HEALTH Trailer

Diyetler ve hastalıklar arasındaki bağlantıyı açığa çıkaran, bunu yaparken de ilgili birçok sektörün etkisini gözler önüne seren “What the health”, çarpıcı gerçekleri ve bunların insan ve toplum sağlığını nasıl etkilediğini anlatıyor.

Period. End of Sentence (IMDb: 7.4)

Period. End of Sentence. | FULL FEATURE | Netflix

Kısa ama oldukça etkili bir içeriğe sahip, 91. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Kısa Belgesel Ödülü’nü alan Period. End of Sentence, Hindistan’daki kadınların ekonomik özgürlük mücadelelerini konu alan ilham verici bir yapım. Regl dönemine önyargıyla yaklaşan bu toplumda, kadınlar kendi hijyenik pedlerini üretmek için kolları sıvıyorlar ve istediklerini başarıyorlar.

Secrets of the Saqqara Tomb (IMDb: 7.2)

Secrets of the Saqqara Tomb | Official Trailer | Netflix

4400 yıl boyunca el değmemiş bir mezarı açan arkeologlardan oluşan bir ekibin olağanüstü gizemleri çözmelerini konu alan bu belgesel; ilham verici tarihi, hala aydınlanmamış geçmişten kesitleri ile birçok hikayeye ışık tutan Mısır’da yapılan bir arkeoloji keşfi, son elli yılın en büyük sırlarını açığa çıkarıyor.

Peru: Hidden Treasure (IMDb: 6.1)

PERU HIDDEN TREASURE Netflix Official Trailer

Adeta bir görsel şölen tadında izleyeceğiniz, geçmişi 1000 yıl öncesine uzanan Peru, ender coğrafi özelliklere sahip ülkelerden bir tanesi. Okyanuslar, dağlar, çöller, ormanlar, hepsinin kesiştiği aynı zamanda kültürel zenginlikler ile dolu bu güzel ülkeye dair birçok bilinmeyen bilgiyi öğreneceksiniz.

Cooked (IMDb: 8.1)

Cooked | Official Trailer [HD] | Netflix

En iyi Netflix belgeselleri listemizin ilk önerisi gazeteci ve gıda uzmanı Michael Pollan’ın kitap uyarlaması. Belgesel doğanın dört elementi ateş, su, hava ve toprağın objektifinden gıdaların evrimsel tarihini ve dönüşümünü ele alıyor. Ve başlarken karşımıza çıkan cümle, bu yapımla ilgili her şeyi en net haliyle özetler nitelikle:

“Yemek pişirmeyi öğrendiğimiz zaman gerçekten insan olabiliriz.”

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (Kaplan Kral) (IMDb: 7.5)

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness | Official Trailer | Netflix

En iyi Netflix belgeselleri arasında gösterilen Kaplan Kral, Oklahoma’daki özel bir büyük kedi hayvanat bahçesinin gösterişli ve son derece kendine güvenen sahibi Joe Exotic’i konu alıyor. Joe Exotic’in hikayesi, yalanlar, silahlar, ABD başkanlığı için bir teklif ve kiralık bir cinayet komplosu içeren; kurgudan çok daha garip bir hikaye. İzlerken gerçekliğinden şüphe edeceğiniz bu sürükleyici belgeselin 2021’de 2. sezonunun geleceğini de hatırlatalım.

The Last Dance (Son Dans) (IMDb: 9.1)

The Last Dance | Tanıtım Fragmanı [HD] | Netflix

Bu 10 bölümlük belgesel dizisinin büyüsüne kapılıp hayran olmak için ille de basketbolu sevmek zorunda değilsiniz. 10 saat boyunca, Michael Jordan’ın Chicago Bulls’taki son sezonunun öyküsü, önceki yaşamı ve kariyeri; Scottie Pippen ve Dennis Rodman gibi ünlü takım arkadaşlarının kariyerleriyle birlikte ele alınıyor. Jordan’ın hikayesi, kesinlikle herkese ilham olacak kadar etkileyici. Hiçbir başarının tesadüf olmadığının kanıtı niteliğindeki bu harika belgeseli henüz izlemediyseniz mutlaka göz atmanızı öneririz.

Jim & Andy (IMDb: 7.6)

Jim & Andy: The Great Beyond | Official Trailer [HD] | Netflix

Jim & Andy en iyi Netflix belgeselleri arasında yer almayı sonuna kadar hak eden yapımlardan. 1999 yapımı “Man on the Moon” filminin çekimleri sırasında, sevilen aktör Jim Carrey, komedyen Andy Kaufman karakterine bürünme kararı aldı. Ve bu zor çekim sırasında Kaufman’ın birkaç arkadaşından, kendisini hem sette hem de set dışında filme alarak bu deneyimi belgelemelerini istedi. Ancak Universal Pictures, insanların Carrey’in “pislik” olduğunu düşünmesinden korktuğu için görüntülerin yayınlanmasını engelledi. Yani Jim & Andy, bu görüntüleri, Carrey’nin 2017’deki samimi bir röportajıyla birlikte ilk kez gün yüzüne çıkaran bir yapım.

Belgeseli izlerken Carrey’nin oyunculuğunun ne kadar büyüleyici olduğuna inanamayacaksınız. Ki bu bazen yıpratıcı, bazen de oldukça çileden çıkarıcı!

Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) (IMDb: 8.1)

Wild Wild Country | Official Trailer [HD] | Netflix

Netflix’in ses getiren belgeseli Vahşi Kırlar, kitapları dünya çapında hala en çok okunanlar listesinde yer alan ve Osho olarak tanınan Bhagwan Shree Rahneesh’in hayatını ve Rajneesh hareketini anlatıyor. Hintli guru, dünyaca ünlü biriydi ve dini bir lider olarak çok güçlüydü. Yine de belgesel, onunla ilgili hiç bilmediklerimizi gözler önüne seriyor. Peki ama Osho bu kadar ünlü olmayı ve milyonlarca insanı etkilemeyi nasıl başardı?

Our Planet (Gezegenimiz) (IMDb: 9.3)

Our Planet | Official Trailer [HD] | Netflix

Planet Earth’ün yapım ekibi tarafından hazırlanan “Gezegenimiz” de en iyi Netflix belgeselleri arasında. Sekiz bölümden oluşan bu doğa belgeseli, üzerinde yaşadığımız gezegenin büyüleyici güzelliklerini gözler önüne seriyor. Çekimleri dört yıl gibi uzun bir sürede tamamlanan yapım, iddia ediyoruz size benzersiz bir yolculuk yaşatacak.

Dark Tourist (Kara Turist) (IMDb: 7.5)

Dark Tourist | Official Trailer [HD] | Netflix

Kara Turist, Yeni Zelandalı gazeteci David Farrier tarafından hazırlanan sekiz bölümlük bir belgesel dizisi. Ve izleyenleri dünyanın en sıra dışı destinasyonlarına götürüyor. Pablo Escabar’ın peşinden Medellin, Fukushima’daki nükleer felaketin izinden Tomioka, Manson Ailesi’nin cinayetlerinin ardından Los Angeles… Kimsenin seyahat listesinde olmayan bu noktalar, kesinlikle sizi çok etkileyecek.

Icarus (IMDb: 7.9)

Icarus | Official Trailer [HD] | Netflix

Oscar ödüllü bir belgesel olan İkarus, doping kullanımını konu ediniyor. Belgeselin yönetmeni Bryan Fogel, sporcularda doping kullanımı üzerine araştırmalar yaparken Rus bilim insanı ile tanışıyor ve ikili araştırmalarını birlikte yürütmeye devam ediyorlar. İkarus ayrıca Rusya’nın olimpiyat oyunlarındaki doping skandallarıyla ilgili birçok detayı da gözler önüne sermekte.

100 Humans: Hayati Sorular ve Cevapları (IMDb: 5.8)

Top WTF Moments From 100 Humans | Netflix

100 Humans, farklı geçmişlere ve özelliklere sahip 100 insanın eğlenceli deneylere tabi tutulduğu bir belgesel dizisi. Her bölümde farklı konuların ele alındığı belgeselde genel olarak insanların gündelik yaşamına dair sorular üzerinde duruluyor. İzlerken hem eğleneceğiniz hem de üzerine düşüneceğiniz bir şeyler arıyorsanız, bu yapım kesinlikle size göre.

Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs (IMDb: 6.9)

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed | Official Trailer | Netflix

En iyi Netflix belgeselleri arasında yeni bir yapım olan “Bob Ross”, sevilen ressamın işinin arkasındaki rahatsız edici gerçeği ve özellikle onun zamansız ölümünden sonra olanları konu alıyor. Ross’un oğlu ve en iyi arkadaşının yanı sıra onu tanıyan diğer kişilerle röportajlar içeren yapım, Ross’un tesadüfen nasıl ikon haline geldiğini ortaya koyuyor. Bunu yaparken aynı zamanda bize tuvalin arkasındaki o adamı da gösteriyor.

Gaga: Five Foot Two (Lady Gaga) (IMDb: 7.0)

GAGA: FIVE FOOT TWO | Official Trailer [HD] | Netflix

2017 yılında gösterime giren belgesel, tahmin edeceğiniz gibi Lady Gaga’nın yaşamını konu alıyor. Sevilen sanatçı hakkında derine inen bir belgesel izlemek istiyorsanız bu yapımı mutlaka listenize ekleyin deriz. Tabii sanatçının özel yaşamı ve kariyeriyle ilgili daha önce duymadıklarınızı duymaya ve şaşırmaya da hazır olun.

The Great Hack (Büyük Hack) (IMDb: 7.0)

The Great Hack | Official Trailer | Netflix

The Great Hack, Facebook-Cambridge Analytica skandalını ve Facebook’un inkarlarına rağmen sosyal medya devinin, kullanıcılarından toplanan kişisel verileri nasıl kullandığını derinlemesine inceliyor. Araştırmacı gazeteciler ve Cambridge Analytica muhbiri Brittany Kaiser ile yapılan röportajlar sayesinde belgesel, verilerin nasıl gezegendeki en değerli kaynak haline geldiğine ve kullanıcıları hedeflemek için nasıl kullanıldığına dair şok edici bir bakış sunuyor.

The Serpent (IMDb: 7.6)

The Serpent | Official Trailer | Netflix

En iyi Netflix belgeselleri listemizin son önerisi milli gururumuz İlker Kaleli’nin de yer aldığı The Serpent için tam anlamıyla belgesel diyemesek de gerçek bir olayı konu alması sebebiyle bu yazıda yer alması gerektiğini düşündük. Dizi 70’li yıllarda Güneydoğu Asya’da Batılı turistlerin peşine düşen seri katil Charles Sobhraj’ın hikayesini ele alıyor. Sobhraj çeşitli ülkelere seyahat eden 20 gezginin cinayetinin sorumlusu. Dünyanın farklı kıtalarında hakkında arama emri çıkarılan Sobhraj’ın yakalanma öyküsünü izlediğimiz dizinin sonunda, faillerin gerçek fotoğraflarını görüyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Netflix yeni sezonu çıkan diziler: 2021’in en çok beklenenleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!