Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi 10 belgesel

İlham verici biyografiler, gerçek hikayeler, yürek burkan hayatlar, motivasyon kaynağı keşifler… İlgi çekici ve etkileyici içerikleriyle izleyicilerinin beğenisini toplamayı başaran belgeseller bu yazımızda. Netflix’te izleyecek farklı içerikler arayan ve dizilere biraz ara vermek isteyen herkesin faydalanabileceğini düşündüğümüz belgeselleri sizin için derledik. İşte Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi 10 belgesel. Keyifli izlemeler…

David Attenborough: A Life on Our Planet

Her bir cümlesi ve sahnesi derin anlamlar barındıran, kendi hayatı ile vahşi yaşamı birleştirerek anlatan David Attenborough, deneyimleri ile başarılı bir doğa bilinci yaratmayı başarıyor. Vahşi doğanın güzelliğinden, hiç bilmediğimiz canlı türlerine kadar zengin bilgiler sunan belgesel, aynı zamanda gezegenimizin karşılaştığı zorlukları da gözler önüne seriyor.

David Attenborough: A Life on Our Planet | Official Trailer | Netflix

IMDb: 9.0

Seaspiracy

Cowspiracy’nin yapımcılarının elinden çıkan Seaspiracy, okyanusların nasıl giderek kötüleştiğini ve böyle giderse nasıl yok olacağını gözler önüne seren, tüyler ürpertici bir belgesel. Dünya yüzeyinin %70’ini kaplayan okyanus sularının insanlar tarafından nasıl mahvedildiğini ve acilen korunması gerektiğini anlatan Seaspiracy, dünyaya bakış açınızı değiştirebilir.

Seaspiracy | Official Trailer | Netflix

IMDb: 8.3

My Octopus Teacher

Başarılı yönetmen Craig Foster’ın kaleme aldığı My Octopus Teacher, iletişim ve yaşam döngüsü üzerine odaklanan başarılı bir belgesel. Güney Afrika sahillerinde bir gezintiye çıkan yönetmen, deniz canlıları ile kendini iyileştirmeye çalışırken dişi bir ahtapotla tanışır ve aralarında bir dostluk oluşur. İçinizi ısıtacak bu yapımı izlemediyseniz hemen listenizi kaydetmelisiniz.

My Octopus Teacher | Official Trailer | Netflix

IMDb: 8.2

The Fear of 13

Yürek burkan ama içinizi de ısıtmayı başaran bir belgesel olan “The Fear of 13”de 20 yıl hapiste kalmış ve idamı için mahkemeye başvuran Nick Yarris’in hikayesine tanık olacaksınız. Nickin’in çocukken yaşadığı trajik olaylarla başlayan, zaman geçtikçe içinden çıkılmaz bir batağa saplanan ama aşkın iyileştirici gücüyle yenilenen umut dolu hikayesini konu alıyor.

The Fear of 13 – Official Trailer

IMDb:  7.6

Being Elmo: A Puppeteer’s Journey

Sevimli kukla Elmo’yu tanımayan ve sevmeyen yoktur, bu eğlenceli belgesel Elmo’nun yaratılış hikayesini konu alıyor. Elmo’nun yaratıcısı Kevin Clash’in Susam Sokağı’na uzanan ilham verici serüvenini anlatan bu belgeseli izlemediyseniz hemen listenize ekleyebilir, aradığınız ilham kaynağına kavuşabilirsiniz.

Being Elmo (2011) Movie Trailer – HD

IMDb: 7.6

What the Health

Diyetler ve hastalıklar arasındaki bağlantıyı açığa çıkaran, bunu yaparken de ilgili birçok sektörün etkisini gözler önüne seren “What the health”, çarpıcı gerçekleri ve bunların insan ve toplum sağlığını nasıl etkilediğini anlatıyor.

WHAT THE HEALTH Trailer

IMDb: 7.4

Period. End of Sentence

Kısa ama oldukça etkili bir içeriğe sahip, 91. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Kısa Belgesel Ödülü’nü alan Period. End of Sentence, Hindistan’daki kadınların ekonomik özgürlük mücadelelerini konu alan ilham verici bir yapım. Regl dönemine önyargıyla yaklaşan bu toplumda, kadınlar kendi hijyenik pedlerini üretmek için kolları sıvıyorlar ve istediklerini başarıyorlar.

Period. End of Sentence. | FULL FEATURE | Netflix

IMDb: 7.4

Secrets of the Saqqara Tomb

4400 yıl boyunca el değmemiş bir mezarı açan arkeologlardan oluşan bir ekibin olağanüstü gizemleri çözmelerini konu alan bu belgesel; ilham verici tarihi, hala aydınlanmamış geçmişten kesitleri ile birçok hikayeye ışık tutan Mısır’da yapılan bir arkeoloji keşfi, son elli yılın en büyük sırlarını açığa çıkarıyor.

Secrets of the Saqqara Tomb | Official Trailer | Netflix

IMDb: 7.3

Minimalism: A Documentary About the Important Things

Gerçekten çok şeye mi ihtiyacımız var? Çok, mutluluğu getirir mi yoksa onu götürür mü? Son yıllarda önemi ve etkisi git gide artan “minimalizm” kavramına odaklanan bu başarılı belgesel, “Hayatımdaki boşluğu ne ile doldurabilirim?” sorusuyla baş başa kalan hemen hemen herkesin yeni bir şey satın alarak o duyguyu gidermeye çalıştığını fakat doğrunun bu olmadığını dile getiriyor.

Minimalism: A Documentary About the Important Things (Official Trailer)

IMDb: 6.7

Peru: Hidden Treasure

Adeta bir görsel şölen tadında izleyeceğiniz, geçmişi 1000 yıl öncesine uzanan Peru, ender coğrafi özelliklere sahip ülkelerden bir tanesi. Okyanuslar, dağlar, çöller, ormanlar, hepsinin kesiştiği aynı zamanda kültürel zenginlikler ile dolu bu güzel ülkeye dair birçok bilinmeyen bilgiyi öğreneceksiniz.

PERU HIDDEN TREASURE Netflix Official Trailer

IMDb: 6.1

İlginizi çekebilir: Netflix yeni filmler: Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi 10 yeni film

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!