Manzaralarıyla akıllardan çıkmayacak, nefes kesen belgeseller

Doğa ve insan hikayelerine odaklanan belgeseller, evreni nasıl canlılarla paylaştığımızı ve ihtimallerin sonsuzluğunu gösteren harika araçlar. Egzotik yerlere olan merakımızı doyurmak ve yaşadığımız muhteşem dünya hakkında kendimizi eğitmek için de her belgesel başka bir fırsat. İşte yaşadığımız güzel gezegen üzerine hem ilham verecek hem de doğa bilincimizi uyandıracak insan ve doğa belgesellerine birkaç iyi örnek:

Koyaanisqatsi (Hayatın Özü)

Koyaanisqatsi Trailer (Criterion) [HD 1080p]

IMDb Puanı: 8,3

“Koyaanisqatsi”, “dengesiz yaşam” olarak tercüme edilebilecek, Hopi kültürüne ait bir kelime. Aynı zamanda yönetmen Godfrey Reggio’nun doğa ile şehircilik arasındaki çatışmayı ayrıntılarıyla anlattığı 1982 tarihli belgeselinin adı. Hiçbir diyalog içermeyen belgeselde Reggio, doğa ve medeniyet arasındaki tezatı, nefes kesen tabiat görüntüleriyle bize anlatıyor. Uçsuz bucaksız çöllerden dudak uçuklatan kanyonlara, okyanus dalgalarından bulut manzaralarına… Tabiatın ahenginden teknolojinin domine ettiği şehirlere geçişte bizi fabrikalar, endüstriyel bacalar, sıkışık bir trafik karşılıyor. Bu belgeseli izledikten sonra mevcut durum ve hayatın nereye evrildiği üzerine düşünmemek elde değil.

Blackfish (Kara Balık)

Blackfish Official Trailer #1 (2013) – Documentary Movie HD

IMDb Puanı: 8,1

Şok edici görüntülere sahip bu belgesel, katil balinalara bakış açınızı kesinlikle değiştirecek. Blackfish, Tilikum adlı bir Orka’nın yaşamını belgeliyor. Blackfish ile esaretin bu son derece zeki canlı türü üzerinde yarattığı yıkıcı etkiyi keşfediyoruz. Yüzyıllardır hiçbir insana saldırmadıkları görülen bu balinaların tutsak olarak tutuldukları deniz parklarında adı birçok saldırıyla birlikte anılmakta. Belgesel, bu parkların açık durmasının da nedeni olan biz insanlara düşünme payı bırakıyor.

Africa (Afrika)

IMDb Puanı: 9,0

BBC’nin altı bölümlük belgeseli, bizi devasa Afrika kıtasında görkemli bir yolculuğa çıkarıyor. Çöller, ormanlar ve savanalarda vahşi yaşamın müthiş yelpazesiyle karşılaşıyoruz ve egzotik hayvanların günlük yaşam mücadelelerinin zorluğuna şahit oluyoruz.

Encounters at the End of the World (Dünyanın Sonundaki Karşılaşmalar)

Encounters at the End of the World – OFFICIAL TRAILER

IMDb Puanı: 7,7

Bu belgesel, etkileyici belgesellere imza atan Alman yönetmen Warner Herzog’un “Penguenler hakkında olmayan bir Antartika belgeseli” olarak tanımlanıyor. Sert iklimi ve vahşi yaşamın içindeki insanları incelemek için Antartika’ya seyahat eden Herzog’un belgeseli, cesur dünya kaşifleri için bir manifesto niteliği taşıyor. Herzog, orada çalışan jeologlar ve başka uzmanlarla röportaj yaparak Antartika’daki canlıları, coğrafi harikaları ve çeşitli sebeplerle buluşmuş farklı yerlerden gelen  insanları odağına alıyor.

Into The Inferno (Cehenneme Doğru)

Into the Inferno | Official Trailer [HD] | Netflix

IMDb Puanı: 7,2

Werner Herzog’un bir başka sürükleyici belgeseli Cehenneme Doğru, aktif volkanların etrafında yaşayan insanların akılalmaz hikayeleriyle bizleri buluşturuyor. Herzog, yanardağ uzmanı Clive Oppenheimer ile birlikte İzlanda, Endonezya, Kuzey Kore gibi farklı ülkelere seyahat ederek; volkanik dağların insan hayatını ve seçimlerini nasıl şekillendirdiğini, aktif volkanların doğaya ve insana olan yıkıcı etkisini bilimsel açıdan inceleyerek çözüm üretmeye çalışıyor. Bizlere de soluksuz biçimde geniş alanlara yayılan lavların, patlama sonucu etrafa saçılan volkan küllerinin olağanüstü manzaralarını izlemek kalıyor. Ve düşünüyoruz, volkan patlaması gibi büyük bir tehlikeyle burun buruna yaşamak bizi nasıl etkilerdi?

İlginizi çekebilir: Netflix’ten ufkunuzu açacak 10 wellness belgeseli

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!