American Curl Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Curl cinsi kediler, tüylü ve kıvrık kulakları ile dışarıdan bakıldığında diğer cinslerden kolayca ayırt edilebilen kedilerdir. Tüyleri çeşitli renk ve desenlerde ve kısa ya da uzun olabilen bu kedileri diğer cinslerden ayıran en belirgin özellikleri kulaklarıdır.

American Curl’leri benzersiz kılan yalnızca kıvrık kulakları değil, aynı zamanda oyuncu kişilikleridir. Yavruyken sahip oldukları oyuncu karakterleri yetişkinliklerinde de koruyan bu kediler yaşamları boyunca oyuncu ve aktif olmaya devam ederler. Diğer insanlara ve evcil hayvanlara karşı sevecen olan American Curl’ler, evde bakmak için ideal kedilerdir.

American Curl kedisini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu yazıda American Curl kedilerine dair her şeyi okuyabilirsiniz.

American Curl Kedisi Özellikleri

American Curl kediler, küçük ila orta boylarda kedilerdir. Hem uzun hem de kısa tüylü olabilen American Curl’lere çeşitli renk ve desenlerde rastlamak mümkündür.

American Curl’ün özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 30-40 cm
  • Ağırlığı: Dişiler 2,5-3,5 kg; erkekler 3-4,5 kg
  • Yaşam süresi: 11-15 yıl veya daha fazla
  • Kürk uzunluğu: Kısa veya uzun
  • Renk: Her renk olabilir
  • Arkadaş canlılığı: Kedilerin cinsi, karakterleriyle doğrudan ilişkili değildir. Bununla birlikte American Curl’ler genelde zeki, sosyal ve oyuncu kediler olarak bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Scottish Fold kedi özellikleri ve bakımı

American Curl Kedisi Tarihçesi

American Curl, popüler bir kedi cinsi olmakla birlikte tarihi çok da eskilere dayanmamaktadır. Hatta ilk American Curl yavrusu bundan yaklaşık 40 yıl önce ABD’nin Güney Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelmiştir.

American Curl’ün yetiştiricileri olan Joe ve Grace Ruga, 1981 yılında bu cinse özgü uzun tüylü siyah bir yavru kedi sahiplenmiş ve ismini Shulamith koymuştur. Shulamith, birkaç ay sonra tıpkı kendi gibi kıvrık kulaklara sahip yavru kedi doğurmuştur. Ruga çifti sonrasında kedilerinin bu özelliklerini korumak ve yaymaya çalışmışlardır. Ardından American Curl’ün kulaklarının kıvrık olmasını sağlayan genin baskın olduğu anlaşılmıştır ve cinsin devamlılığı sağlanmıştır.

American Curl yavrularının doğdukları zaman kulakları düzdür. Ancak birkaç gün içinde kulaklarında yoğun bir kıvrılma meydana gelir. Bu kıvrılma yavrular 6 aylık olduktan sonra 4. aylarına kadar yavaşça açılmaya devam eder.

American Curl Kedisi Kişiliği

American Curl cinsi kediler genelde sahiplerine tıpkı köpeklerinkine benzer bir bağlılığı olan arkadaş canlısı, sevecen ve aktif kedilerdir. Bu kediler insanları patileriyle dürtmeye ve evde en sevdikleri insanı odadan odaya takip etmeye eğilimlidir. Arkadaş canlısı oldukları kadar son derece zeki olan American Curl kedilerden bazıları ışıkları ve dolapları nasıl açıp kapatabileceklerini dahi öğrenebilirler.

American Curl’ler genelde tüm hayatları boyunca yavru kediler gibi oyuncu olmaya devam eder ve evde oyuncaklarla oynamaktan, mobilyalara ve kedi evlerine tırmanmaktan, eve gelen yeni eşyaları keşfetmekten hoşlanır. Oyuncu yönleri güçlü olan bu kediler oyunları sona erdiğinde ise kucağa çıkmaktan ve kendini sevdirmekten zevk alır.

American Curl cinsi kediler yalnız kalmayı sevmediklerinden onları uzun süreler yalnız bırakmamalısınız. İlgi görmeyi seven bu kedilere bakmak istiyorsanız, gününüzün belli bir kısmını onlarla oynamaya ve onları sevmeye ayırmanız gerektiğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Genelde 1-2 yaşında olgunluk çağına ulaşan American Curl’ler, çok konuşkan kediler değildir. Bu nedenle yüksek sesli miyavlamalar yerine hafif sesler çıkarmayı tercih ederler. Sosyal yönleri kuvvetli olan bu kediler özellikle oynayabildikleri ve eğlenebildikleri bir evde olduklarında evdeki çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmeye eğilimlidirler.

American Curl Kedisi Bakımı

American Curl kedinizi ne sıklıkta taramanız gerektiği, tüylerinin uzunluğuna bağlıdır. Kediniz kısa tüylüyse haftada birkaç kez taramanız yeterli olabilir. Ancak uzun tüylüyse kürkünde meydana gelebilecek düğümleri engellemek adına haftada 2-3 kez taramanız daha iyi olabilir. Kedinizin tüyleri uzunsa bunların zarar görmemesi için uzun tüylü kediler için tasarlanmış tarak ve fırçaları tercih edebilirsiniz.

American Curl’ler tıpkı diğer pek çok kedi gibi kulak akarları gibi kulak sorunlarına karşı hassastır. Bu nedenle kedinizin kulaklarını haftada bir kez kontrol ettiğinizden emin olun ve kir varsa kulaklarını nemli bir bez veya pamukla nazikçe temizleyin. Kulak çubukları kedinizin hassas iç kulak yapısına zarar verebileceği için çubuk kullanmaktan kaçının.

American Curl cinsi kediler zekidir. Bu kediler hem zihinsel hem de fiziksel açıdan egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle kediler için özel tasarlanmış oyunları kedinizle oynamayı deneyebilirsiniz. American Curl’ler her gün birkaç saat ilgi görmeye ihtiyaç duydukları için American Curl cinsi kedi bakmak istiyorsanız, günlük programınızda buna zaman ayırabileceğinizden emin olmalısınız.

American Curl Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

American Curl’ler genel olarak sağlıklıdır ve yatkın oldukları belli bir genetik hastalık bulunmamaktadır. Bununla birlikte tıpkı tüm kediler gibi bu kedilerin de yaşamlarında hastalıkla veya başka bir sorunla karşılaşmaları mümkündür.

American Curl kedilerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarının genel olarak şunlar olduğu düşünülmektedir:

Kulak enfeksiyonları

American Curl’ün kendine özgü kulak yapısı, kulak enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Kedinizin kulaklarını temiz tutmanız, enfeksiyonu engellemek açısından faydalı olabilir.

Kulak enfeksiyonları nadir olarak görülmekle birlikte kedinizin enfeksiyonu olduğunu kulağını kaşımasından anlayabilirsiniz. Enfeksiyonun şiddetli olması halinde kulakta akıntı, şişkinlik ve kızarıklık olabilir.

Kulak enfeksiyonları genelde ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. İlaç tedavisine yardımcı olarak kulaklardaki fazla tüylerin kısaltılması ve kulakların daha sık temizlenmesi gerekebilir.

Diş ve diş eti hastalıkları

Yetişkin kedilerin yaklaşık yarısından fazlasında diş veya diş etleriyle ilgili sorunlar vardır. Ancak diş hastalıklarının çoğu önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Kedinizin diş ve diş etleriyle ilgili sorunlar yaşadığını yemek yemeyi bırakmasıyla anlayabilirsiniz. Diş hastalıklarının çoğu diş eti iltihabıyla başlamakta ve diş eti çekilmesine kadar ilerlemektedir.

Kedinizin diş ve diş eti hastalıkları olduğunu düşünmeniz halinde veteriner hekime danışmanız ve kedinizi gerekli tedaviye başlatmanız önemlidir.

American Curl cinsi kediler, sevecen ve zeki olmalarıyla, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarıyla iyi geçinmeleriyle ünlü kediler olsa da kedinizin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olması için ona her gün birkaç saat ayırabileceğiniz bir programınız olduğundan emin olmanız gerekir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!