Cymric Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Cymric kedileri, uzun tüyleriyle ve kuyruklarının çok kısa olmasıyla bilinen kedilerdir. Manx kedisinin uzun tüylü hali olan Cymric’ler, insanları çok seven arkadaş canlısı kedilerdir. Cymric kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Cymric Kedisi Özellikleri

Cymric kedileri, insanlarla vakit geçirmeyi seven, sevgi dolu ve oyuncu kedilerdir. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla uyumlu olan Cymric’ler, oyun oynamayı ve sosyalleşmeyi sevdikleri için evin kalabalık olmasından hoşlanırlar. Dış görünüş olarak ise yavaş gelişen ve tamamen olgunlaşması iki yılı bulabilen Cymric’ler, yetişkin olduklarında da yavruyken sahip oldukları oyuncu kişiliklerini korumaya devam ederler.

Cymric kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

Boyu: 35-45 cm

Ağırlığı: 3,5-5,5 kg

Yaşam süresi: 8-15 yıl

Kürk uzunluğu: Uzun

Renk: Her renk olabilir

Arkadaş canlılığı: Nazik, arkadaş canlısı ve sevgi dolu kedilerdir. Çocuklar ve yaşlıların yanı sıra evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar.

Cymric Kedisi Tarihçesi

Cymric kedisi, İrlanda Denizi’nde bulunan Man Adası’nda, Manx cinsi kedilerle birlikte evrimleşmiş bir cinstir. Kediler bu adaya gemilerle gelmiş olsalar da kedilerin nereden geldikleri bilinmemektedir.

18. yüzyılın sonlarında bir kedinin yavruları doğal bir mutasyon sonucu kendiliğinden kuyruksuz doğmuşlardır. Adanın gen havuzu sınırlı olduğundan dolayı bu mutasyon gittikçe daha fazla kedide görülmeye başlanmıştır. Bu sayede Manx ve Manx’ın uzun tüylü bir çeşidi olan Cyrmic kedisi adada yerleşik hale gelmiştir.

Manx kedileri 1800’li yıllarda kedi gösterilerinde kullanılan bir cins olsa da uzun tüylü olanları pek fazla bilinmiyordu. Sonraları uzun tüylü Manx kedileri, Cyrmic olarak isimlendirildi ve bu kedilere “Galler ile bağlantılı” anlamına gelen Cymric adı verildi.

Cymric Kedisi Kişiliği

Cymric, harika avlanma içgüdülerine sahip akıllı kedilerdir. Cymric kedileri zamanında fare yakalamak üzere yetiştirildikleri için günümüzde hala harika birer fare avcılarıdır. Bu kediler, fareleri avlamak için sahip oldukları içgüdüler sayesinde iyi birer gözlemci oldukları için ortada ters giden bir şeyler olduğunu düşündüklerinde homurdanma şeklinde sesler çıkarabilir veya saldırıya geçebilir.

Cymric kedileri içgüdüleri güçlü ve hareketli kediler olsalar da koruma modunda olmadıkları sürece oldukça sakin ve rahat kedilerdir. İnsanlarla zaman geçirmeyi seven bu kedilerin arkadaş canlısı ve sosyal kediler oldukları söylenebilir. Cymric’ler aynı zamanda sevgi doludurlar ve kendilerini sevdirmekten büyük bir keyif alırlar.

Cymric kedileri sakin bir yapıya sahip gibi görünseler de son derece aktiflerdir. Oyun oynamayı çok seven bu kediler, insanların ne yaptıklarını merak ederler ve onlarla etkileşime girmek için can atarlar. Cymric’ler insanlarla arkadaşlık etmekten çok hoşlandığı için bu kedileri uzun süre evde tek başına bırakmak iyi bir fikir değildir.

Cymric’ler oyuncu oldukları kadar akıllı kedilerdir. Bu kedilere kapıları açmayı, eşya atıp getirmeyi ve daha pek çok numarayı öğretebilirsiniz. Sıkılmaktan hiç hoşlanmayan Cymric kedilerine siz etrafta yokken oynamaları için etrafta interaktif oyuncaklar bırakmayı ihmal etmemelisiniz.

Cymric Kedisi Bakımı

Cymric kedilerinin uzun tüylerinin bakımı biraz zahmetli gibi görünebilir. Ancak bu kedilerin tüylerinin parlak ve ipeksi kalmasını sağlamak için tüyleri her gün fırçalamak yeterli olacaktır. Cymric’ler genelde yıkanmaya ihtiyaç duymamakla birlikte kedinizin tüylerinin topaklandığını veya yağlı görünmeye başladığını düşünüyorsanız arada yıkayabilirsiniz.

Kedilerin kulak içlerinde kir birikebileceği için en az haftada bir kulaklarını kontrol etmek önemlidir. Kiri nemli bir pamuk yardımıyla nazikçe temizleyebilirsiniz. Gözlerinde çapak olması halinde de yine nemli bir pamukla temizlik yapabilirsiniz.

Kedilerin tüyleri ve kulakları dışında tırnakları ve dişlerini de kontrol etmek gerekir. Kedilerin tırnaklarını 2-3 haftada bir kesmek genelde yeterli olmaktadır. Diş ve ağız sağlığı konusunda da diş fırçalamak önemli olsa da kedilerin dişlerini fırçalamak kolay olmayabilir. Kediniz dişlerini fırçalatmıyorsa veteriner hekiminize danışabilir ve profesyonel diş temizliği yaptırabilirsiniz.

Cymric kedilerinin beslenmesinde ise mamanın kalitesi kadar mama miktarına da dikkat etmek gerekir. Bu kediler yemek yemeyi çok sevdiklerinden dolayı obeziteye yatkındır. Obezite ise kedilerin ileride diyabet ve kalp hastalığı gibi sorunlar yaşamasına neden olabileceği için kedileri günde 2-3 kez olacak şekilde kontrollü olarak beslemek önemlidir.

Cymric kedilerinin obezite sorunu yaşamaları için beslenmelerinin yanı sıra egzersiz programını da ayarlamak gerekir. Kedilerin de en az köpekler kadar hareket etmeye ihtiyacı vardır. Cymric’ler doğaları gereği hareketli oldukları için bu kedileri hareket etmeye teşvik etmek için interaktif oyuncaklar almak ve oyuncak fare gibi oyuncaklar atıp getirmelerini sağlamak yeterli olacaktır.

Cymric Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Cymric kedilerinin 15 yaşına kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. Bununla birlikte Manx kedileri gibi Cymric kedileri de kuyruksuz oldukları için bazı sağlık sorunları yaşayabilir. Cymric’lerin bazılarında dışkılama veya idrara çıkamama gibi omurga sorunları mevcut olabilir.

Cmyric kedileri, omurga sorunlarına sahip olmasalar dahi kedilerde çeşitli hastalıklar görülmesine neden olabilen obezite bakımından risk altındadır. Bu nedenle kedilerin yaşlarına göre belli bir ağırlığın üzerine çıkmamaları, genel sağlıklarını desteklemek açısından çok önemidir. Ayrıca kedinizi onu düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçirerek olası bir sağlık sorununa karşı önleminizi önceden alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!