Devon Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Devon Rex cinsi kediler, dikkat çekici bir görünüme sahip kedilerdir. Uzun kulakları, ince vücutları ve iri gözleri olan bu kediler etrafta koşturmaktan ve bir yerlere tırmanmaktan çok hoşlanır. Enerjik ve yaramaz doğaları nedeniyle genelde kedilerle vakit geçirmekten hoşlanan kişiler için uygun olan bu kediler oldukça sosyaldir ve insanlarla arkadaşlık etmeyi sever. Devon Rex kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Devon Rex Kedisi Özellikleri

Devon Rex kedileri, arkadaş canlısı olan ve küçük gövdesine rağmen güçlü bir yapıya sahiptir. Genellikle 3-4 kg ağırlığında olan bu kediler yaklaşık 12 aylık olduklarında olgunluğa ulaşırlar. Devon Rex’ler diğer cins kediler kadar ses çıkarmasalar da eğlenceli davranışları ve enerjik yapıları ile dikkat çeken kedilerdir. Devon Rex kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 25-30 cm
  • Ağırlığı: 3-4 kg
  • Yaşam süresi: 12-16 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Her renk olabilir
  • Arkadaş canlılığı: Arkadaş canlısı ve sevecen kedilerdir. Misafirlere, çocuklara ve diğer evcil hayvanlara karşı arkadaşça yaklaşma eğilimindedir.

Devon Rex Kedisi Tarihçesi

Devon Rex kedisi ilk kez 1960 yılında İngiltere’nin Devonshire bölgesinde, Beryl Cox’un Kirlee adını verdiği kıvırcık tüylü bir kedi yavrusuna rastlamasıyla keşfedilmiştir. Cox, kedinin başlarda Cornish Rex cinsiyle ilişkili olduğunu düşünmüş olsa da Kirlee’yi Cornish Rex kedileriyle melezleme girişimlerinde bu kedilerin farklı cinsler olduğu görülmüştür.

Kirlee, Cornish Rex cinsiyle aynı tüylere sahip yavru kediler üretmek için dişi Cornish Rex kedileriyle çiftleştirilmiş olsalar da ortaya çıkan yavruların tüyleri bu cinse benzememiştir. Sonrasında Kirlee’nin sahip olduğu dalgalı tüylerin başka bir gen mutasyonundan kaynaklandığı anlaşılmış ve bu mutasyonu korumak için kapsamlı bir yetiştirme programı düzenlenmiştir.

Devon Rex cinsi kediler ilk kez 1968 yılında ABD’de getirilmiş ve 1979 yılında bu cinsi bazı organizasyonlar resmen tanımaya başlamıştır. Benzersiz bir görünüme sahip olan Devon Rex kedilerinin ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün E.T. isimli filmi için ilham olduğu söylenmektedir.

Devon Rex Kedisi Kişiliği

Devon Rex kedileri zeki, arkadaş canlısı ve dışa dönük kedilerdir. Oldukça sosyal bir kişiliğe sahip olan Devon Rex’ler çocuklar ve evdeki diğer evcil hayvanlar dahil olmak üzere herkesle iyi anlaşma eğilimindedir. Sürekli bir şeylerle meşgul olmayı ve insanlarla oynamayı seven bu kediler, insanların ne yaptıklarını merak eder ve onları odadan odaya takip ederler.

Aşırı aktif olan Devon Rex insanları nasıl eğlendireceğini bilen bir kedi cinsidir. İnsanların dikkatini çekmek için ne gerekirse yapan bu kediler neredeyse yaşlanana kadar oyuncu kişiliklerini ve yavruyken sahip olduğu enerjiyi korumaya devam eder.

Devon Rex, kişiliği baskın bir kedi cinsi olsa da çok fazla ses çıkarmayı ve miyavlamayı sevmez. Bununla birlikte tamamen sessiz değildir ve insanlarla iletişim kurmak için miyavlayabilir.

Devon Rex Kedisi Bakımı

Devon Rex kedileri çok fazla bakıma ihtiyaç duymayan kedilerdir. Bu kedilerin tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamak için tüylerini okşamak ve bu sayede yağın tüm tüylerine yayılmasını sağlamak yeterli olacaktır. Ara sıra kedinizi nemli bir bezle silerek tüylerinin daha parlak olmasını da sağlayabilirsiniz. Kedinizin tüylerine bakım yaparken kulaklarını da kontrol etmeli ve kir görmeniz halinde nemli bir pamukla nazikçe temizlemelisiniz.

Devon Rex’lerin tüyleri fazla bakım gerektirmese de nasıl bir mama istediklerini anlamak için çaba göstermek gerekebilir. Bu kediler hem kendi mamalarını hem de insan yemeklerini yemeyi sevdikleri için kedilerin aşırı kilolu olmasını engellemek için dikkatli olunmalıdır. Veteriner hekimler genelde yetişkin kedilerin günde iki kez olacak şekilde beslenmesini önermektedir.

Kedilerin mama ihtiyaçlarının yanı sıra su ihtiyaçlarına da dikkat etmek gerekir. Kedilerin su içmeleri idrar yolu ve böbrekleri açısından çok önemlidir. Kedinizin su içmesini teşvik etmek için sık sık kasedeki suyunu temizleyebilir veya kediler için özel olarak tasarlanmış bir su pınarı kullanabilirsiniz. Kedinizin su içmesi için aynı zamanda mama ve su kaplarını farklı yerlere koymayı deneyebilirsiniz.

Devon Rex’ler meraklı kedilerdir ve tek başlarına oynamayı sevdikleri için günlük egzersiz ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirler. Bu kedilerin tek başına oynamalarını sağlamak için eve çeşitli kedi oyuncakları almak gerekir. Aksi halde bu kedileri perdelere tırmanırken veya evdeki eşyaları oyuncak olarak kullanırken görmek mümkündür.

Devon Rex kedilerinin tüyleri çok kısa olduğu için soğuğa karşı çok dayanıklı değillerdir. Bu nedenle Devon Rex’in onu sıcak tutacak bir yatağa ihtiyacı vardır. Devon Rex üşümesi halinde kendini ısıtmak için insanlarla birlikte uyumayı da seven kedilerdir.

Devon Rex’lerin bakımından dikkat edilmesi gereken başka bir nokta bulunmamakla birlikte ortada hiçbir sorun olmasa dahi kedilerin yılda en az bir kez veteriner hekim kontrolünden geçirilmeleri önemlidir. Bu ziyaretler sırasında kediler fiziksel muayeneden geçirilmeli, kan ve idrar tahlilleri yapılmalıdır. Ayrıca kedinin tüm aşılarının zamanında yapılmasına dikkat edilmelidir.

Devon Rex Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Devon Rex cinsi kediler, 9 ila 15 yıl arası yaşam süresine sahiptir ve genel olarak sağlıklı kedilerdir. Bununla birlikte Devon Rex’lerin karşılaşabilecekleri aşağıdaki sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gerekir:

  • Miyopati: Miyopati veya kas zayıflığı genelde Devon Rex cinsi kedilerde ilk 6 ay ortaya çıkmaktadır. Bu sorun bazı kedilerde hafif belirtilere neden olurken bazılarında ise şiddetli belirtiler görülmesine neden olabilmektedir. Hastalıkla ilgili yaşanabilecek en olumsuz durumlardan bir tanesi kedinin başını ve boynunu destekleyememesidir. Bu sorun kedilerin boğulmalarına neden olabilmektedir.
  • Solan yavru kedi sendromu: Solan yavru kedi sendromu, B grubu kana sahip dişi ile A grubu kana sahip erkek kedinin çiftleşmesiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda anne kedide A grubu antikorlar oluşmakta ve bu antikorlar emzirme sırasında yavrulara geçmektedir. Antikorlar, A grubu kana sahip kedilerde kırmızı kan hücrelerine saldırabilmekte ve yavruların hayatını tehlikeye atabilmektedir.
  • Hipertrofik kardiyak miyopati (HCM): Devon Rex dahil olmak üzere bazı kedi cinsleri genetik açıdan HCM riski altındadır. Kalp kasında kalınlaşmaya neden olan bu sorun başka herhangi bir soruna yol açmayabildiği gibi bazı kedilerde kalp yetmezliğine ve ölüme neden olabilmektedir.

Devon Rex’ler her eve ve her aile ortamına uyum sağlayabilen kedilerdir. Bu kediler enerjik ve yaramaz olabildikleri için özellikle kedileriyle vakit geçirmeyi seven kişiler için idealdir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!