European Burmese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

European Burmese kedisi, vücudunun ve gözünün şekli, ince ve zarif vücudu, gözlerinin burnuna doğru hafif eğimli olması haricinde Burmese kedilerine oldukça benzer bir cinstir. Tatlı ve sevecen bir doğaya sahip European Burmese kedileri insanlarla arkadaşlık etmekten büyük bir keyif alır. Zeki kediler olan European Burmese’ler evcil kedilerle ve köpeklerle iyi anlaşan ideal bir ev arkadaşıdır. European Burmese kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

European Burmese Kedisi Özellikleri

European Burmese kedileri kısa ve ipeksi tüyleri, etkileyici gözleri ve benzersiz kişiliği ile dikkat çeken bir kedi cinsidir. Orda boyutlardaki bu kedi sağlam ve kaslı bir vücuda sahiptir. Sevecen, zeki ve sadık kediler olan European Burmese’ler yetişkin olduklarında dahi yavruyken sahip oldukları oyuncu kişiliği korumaya devam eden kedilerdir. European Burmese kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 25-35 cm
  • Ağırlığı: 3,5-5,5 kg
  • Yaşam süresi: 10-15 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Kahverengi, krem, brown-tortie, chocolate-tortie, blue-tortie, lilac-tortie
  • Arkadaş canlılığı: Sevecen ve arkadaş canlısıdır. Diğer evcil hayvanlar dahil olmak üzere aile üyeleriyle vakit geçirmekten hoşlanır.

European Burmese Kedisi Tarihçesi

Burmese kedilerinin ataları Siyam kedileridir. Günümüzdeki Burmese kedilerinin ortaya çıkmasını sağlayan ise Wong Mau adında koyu kahverengi kürke sahip bir kedi olmuştur. Wong Mau’nun başlarda kahverengi bir Siyam olduğu düşünülmüş ve bu kediden Burmese ve Tonkinese cinsleri elde edilmiştir.

Wong Mau’nun sahibi Dr. Joseph Thompson kediyi önce bir Siyam ile çiftleştirmiştir. Sonrasında Virginia Cobb ve Billie Gerst isimli kedi yetiştiricileri ve genetikçi Clyde Keeler ile birlikte bej ve kahverengi tüylü kediler üretmiştir. Sonrasında kahverengi yavrular yeni bir cins olan Burmese’i üretmek üzere seçilmiştir.

Burmese kedilerinin Avrupa’daki gelişimi farklı olduğu için European Burmese isminde yeni bir tür ortaya çıkmıştır. Avrupa’da kedilerin Redpoint Siyam ve British Shorthair’lar ile çiftleştirilmesi günümüzde kırmızı, krem, brown-tortie, chocolate-tortie, blue-tortie ve lilac-tortie renklerde European Burmese kedilerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

European Burmese Kedisi Kişiliği

European Burmese kedileri, enerjik ve arkadaş canlısı kedileridir. Tıpkı ataları olan Siyam kedileri gibi konuşkan olmakla birlikte bu kedilerin esleri oldukça yumuşak ve tatlıdır. Çok zeki bir cins olan European Burmese insanlarla arkadaşlık etmekten hoşlandığı için evde çok fazla yalnız bırakılmaktan hoşlanmayacaktır. Bu nedenle European Burmese’in evde tek başına kalması gerekiyorsa evde başka bir evcil hayvanın bulunması iyi olacaktır.

European Burmese’ler meraklı oldukları için evin her köşesini keşfetmek isteyecektir. Yavruluğunda oyuncu olan bu kediler yetişkin olduklarında da oyuncu kişiliğini korumaya devam edecektir. Bu nedenle European Burmese kedilerini oyalamak için interaktif oyuncaklar almak ve günün belli bir zamanını onlara ayırmak gerekecektir.

European Burmese, insanlarla yakın olmayı seven bir cins olduğu için insanların peşinde gezmekten hoşlanır. Bu nedenle yalnızca kedilerle yakın olmayı seven kişilerin European Burmese cinsi kedileri tercih etmesi gerekir. Sevilmekten çok hoşlanan European Burmese’ler görmezden gelinmekten hoşlanmazlar ve sürekli ilgi görmek isterler.

European Burmese Kedisi Bakımı

European Burmese kedilerinin yumuşak ve kısa tüyleri çok fazla bakım gerektirmez. Kedinin dökülmüş tüylerinden kurtulmasını sağlamak ve cildindeki yağı tüylerine dağıtmak için genelde haftada bir fırçalama veya tarama yeterli olmaktadır. European Burmese’lerde tüylerin yanı sıra tırnak ve kulak temizliğine de dikkat etmek gerekir. Bunun için haftada bir kulaklarını kontrol edip kir varsa nemli bir pamukla temizlemek ve tırnaklarını 2-3 haftada bir kesmek yeterli olacaktır.

European Burmese’lerin uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamaları için tıpkı diğer kedi cinsleri gibi sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bunun için kaliteli ve protein bakımından zengin kedi mamaları tercih edilmelidir. Ayrıca tüm ev kedilerinde obezite tehlikesi olduğu için kedilerin günlük tükettikleri mama miktarına dikkat etmek önemlidir.

European Burmese kedilerinin sağlıklı olmalarını desteklemek için egzersiz yapmalarını sağlamak gerekir. Düzenli olarak oyun oynamaya ve koşturmaya ihtiyaç duyan European Burmese’lerin ilgisini çekmek için eve interaktif kedi oyuncakları ve kedi ağaçları almak faydalı olacaktır.

European Burmese Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

European Burmese kedilerinin yaşam süresi ortalama olarak 15 yıldır. European Burmese’ler genel olarak sağlıklı kediler olsalar da genetik olarak bazı sağlık sorunlarına yatkın olabilirler. Hipokalemi ve kraniyofasiyal anormali, European Burmese sahiplerinin dikkatli olması gereken genetik sorunlardır.

European Burmese’lerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarını önceden tespit etmek için rutin olarak veteriner hekim kontrolünden geçirilmeleri önemlidir. Yıllık kontroller ile dişlerde, ciltte ve iç organlarda yaşanan sorunlar erkenden tespit edilebilir ve gerekli tedaviye başlanabilir.

Benzersiz dış görünüşe ve harika bir kişiliğe sahip olan European Burmese’ler, uzun süreler yalnız kalmadıkları sürece her ev ortamı için uygun kedilerdir. European Burmese’ler kaliteli mama ile beslendiğinde, egzersiz yaptığında ve düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçirildiğinde mutlu ve sağlıklı bir hayat sürecektir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!