Colorpoint Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Colorpoint Shorthair, Siyam ve American Shorthair kedilerinin melezlenmesiyle elde edilmiş bir kedi cinsidir. Fiziksel olarak daha çok Siyam kedisine benzeyen Colorpoint Shorthair’ın ince ve uzun bir vücudu ile sevecen ve etkileşim kurmayı seven bir kişiliği vardır. Arkadaş canlısı ve dışa dönük kediler olan Colorpoint Shorthair’lar, bolca ilgi ve sevgi görebildikleri bir evde mutlu olurlar. Colorpoint Shorthair kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Colorpoint Shorthair Kedisi Özellikleri

Colorpoint Shorthair kedileri, sevgi dolu ve çeşitli kişilik özelliklerine sahip kedilerdir. Zarif, ince ve uzun bir vücut yapısına sahip bu kedilerin kendilerine has büyük ve geniş kulakları ile badem şeklinde mavi gözleri vardır. Bu kedilerin tüyleri ise kısa olmakla birlikte parlak ve oldukça yumuşaktır.

Colorpoint Shorthair kedilerinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 30-40 cm
  • Ağırlığı: 3-5,5 kg
  • Yaşam süresi: 12-16 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Gövde krem rengi olmakla birlikte bacaklarda, kulaklarda ve kuyrukta farklı renkler vardır
  • Arkadaş canlılığı: Sevecen ve arkadaş canlısıdır. Evde sevdikleri kişinin peşinden dolaşmaktan ve onlara ilgi göstermekten hoşlanırlar. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar.

Colorpoint Shorthair Kedisi Tarihçesi

Colorpoint Shorthair cinsi, 1940’lı yıllarda ABD ve İngiltere’deki kedi yetiştiricilerinin yeni bir Siyam kedisi yetiştirmeye çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Bu süreçte tekir desenli bir American Shorthair ile Siyam kedisi çiftleştirilmiş ve ortaya Colorpoint Shorthair cinsi çıkmıştır. Günümüzde bazı organizasyonlar Colorpoint Shorthair’i Siyam kedisinden farklı bir cins olarak kabul etmekle birlikte bazıları ise Siyam kedisinin bir türü olarak kabul etmektedir.

Colorpoint Shorthair Kedisi Kişiliği

Colorpoint Shorthair’lar genel olarak dışa dönük ve arkadaş canlısı kedilerdir. Aynı zamanda zeki olan bu kedileri evde sık sık uyuklarken veya insanlarla oynarken görebilirsiniz.

Colorpoint Shorthair kedilerini harika birer ev arkadaşı yapan özellikleri, şefkatli ve sadık doğalarıdır. Sahiplerini çok seven bu kediler, onları evin içinde odadan odaya takip etmekten hoşlanırlar. Sahiplerinin ruh hallerini anladıkları da bilinen Colorpoint Shorthair’lar insanlar mutlu etmek için onlara ekstra ilgi gösterebilirler.

Colorpoint Shorthair’lar ses çıkarmayı seven kedilerdir. Bu nedenle miyavlama ve mırlama sırasında farklı sesler çıkarmaları mümkündür. Diğer pek çok kedi cinsine göre göre çok daha fazla ses çıkaran Colorpoint Shorthair’ların 100’den farklı ses çıkarabildikleri bilinmektedir.

Colorpoint Shorthair kedileri insanlarla arkadaşlık etmeyi sevdikleri için bu kediler uzun süre yalnız bırakılmaları halinde ayrılık anksiyetesi yaşayabilirler. Bu nedenle gün içinde çok fazla dışarıda oluyorsanız ve evde kedinize çok fazla zaman ayırmak istemiyorsanız, Colorpoint Shorthair gibi ilgi görmeyi seven kedileri tercih etmemelisiniz.

Colorpoint Shorthair Kedisi Bakımı

Colorpoint Shorthair kedileri tıpkı Siyam kedileri gibi fazla bakım gerektirmeyen kedilerdir. Colorpoint Shorthair kedinizin tüylerinin parlak ve canlı olmasını sağlamak için haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Tırnaklarını ise 2-3 haftada bir keserek kısa tutabilirsiniz.

Colorpoint Shorthair’ların kulaklarında kir birikip birikmediğini görmek için haftada bir kontrol etmek gerekir. Kulaklarda kir birikmesi halinde nemli bir pamukla nazikçe temizlemek yeterlidir. Bunun yanı sıra kulaklarda şişlik ve kızarıklık görür veya kedinizin başını salladığını ya da kulaklarını kaşıdığını görürseniz, enfeksiyon olabileceği için kedinizi bir an önce veteriner hekime götürmelisiniz.

Colorpoint Shorthair kedileri, aktif ve enerjik kedilerdir. Zıplamaktan, koşmaktan, tırmanmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanan bu kediler için ev ortamının uygun olması çok önemlidir. Kedilerin mobilyalara zarar vermemesi için tırmalama direkleri alabilir ve mutlu olmasını sağlamak için kendi kendine eğlenebileceği interaktif oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

Colorpoint Shorthair’lar oldukça zeki ve eğitilebilir kedilerdir. Daha yavruyken dahi kendilerine verilen komutları anlayabilen bu kediler, oyuncak yakalayıp getirmeyi ve hatta daha karmaşık başka numaraları kolayca öğrenebilir.

Colorpoint Shorthair bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer nokta, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmaktır. Kedinizi sağlıklı olması için protein bakımından zengin bir mamayla besleyebilirsiniz. Mama kabında sürekli mama olması, kedilerin aşırı kilolu olmalarına ve pek çok sağlık sorununa yol açabileceği için kedinize günde iki kez olacak şekilde aralıklı olarak mama verebilirsiniz.

Colorpoint Shorthair Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Colorpoint Shorthair kediler genelde 12 yıl ve daha uzun yaşam süresine sahip sağlıklı denebilecek kedilerdir. Bununla birlikte genetik açıdan şu sağlık sorunlarına yatkın olmaları mümkündür:

  • Astım: Ciğerlerde ve genizde tıkanmaya ve iltihaplanmaya neden olabilir. Öksürük, hırıltı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler, kedide astım geliştiğini gösteriyor olabilir.
  • Amiloidoz: Vücuttaki çeşitli organlarda amiloid proteininin birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Ağır vakalarda yüksek tansiyon, doku hasarı ve hatta organ yetmezliğine yol açabilir.
  • Gözlerde şaşılık: Şaşılık halinde gözlerde içe dönüklük olabilir. Colorpoint Shorthair’lar bu soruna doğuştan sahip olabildikleri gibi ilerleyen yaşlarda da şaşılık geliştirebilirler.
  • Kalp sorunları: Colorpoint Shorthair kedilerin bazılarında doğuştan kalp sorunları görülebilir ve bu da kalbin işleyişini etkileyerek daha zayıf hale gelmesine neden olabilir.

Siyam kedilerine çok benzeyen Colorpoint Shorthair’lar, sevgi dolu harika kedilerdir. Çocuklar ve evdeki diğer evcil hayvanlar dahil olmak üzere herkesle anlaşabilen bu kediler, ilgilenilmeye ihtiyaç duymakla birlikte fazla bakım gerektirmediği için neredeyse herkesin bakabileceği kedilerdir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!