Japon Bobtail Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Japon Bobtail kedileri, kısa ve kıvrık kuyrukları, atletik yapıları ve sosyal kişilikleriyle ünlü kedilerdir. Enerjik kediler olan Japon Bobtail’lar özellikle çocuklarla oyun oynamayı çok severler. İlgi görmekten hoşlanan ve aile üyeleriyle zaman geçirmeyi seven bu kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Japon Bobtail cinsini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Japon Bobtail Kedisi Özellikleri

Japon Bobtail kedisinin en belirgin özelliği kısa kuyruğudur. Tavşan kuyruğuna benzer bir kuyruğa sahip olan bu kedilerin kuyrukları tüylerle kaplıdır ve genelde kıvrılmış şekildedir. Oldukça dışa dönük ve sosyal bir kişiliğe sahip olan bu kediler hem insanların hem de diğer evcil hayvanların arkadaşlığından zevk alırlar. Japon Bobtail kedilerinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 25-35 cm
  • Ağırlığı: 3,5-4,5 kg
  • Yaşam süresi: 10-15 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa veya uzun
  • Rengi: Farklı renklerde olabilir.
  • Arkadaş canlılığı: İnsanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanan ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşan kedilerdir.

Japon Bobtail Kedisi Tarihçesi

Japon Bobtail kedilerinin kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Japon Bobtail’lar günümüzde Japonya’da sık rastlanan kediler olmakla birlikte 1600’lü yıllarda ipek yolu ticaretinde büyük bir öneme sahiplerdi. Bu kedilerin bundan 1000 yıl önce Çin veya Kore’de ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar olmakla birlikte bazıları ise pirinçten yapılmış parşömenleri kemirgenlere karşı korumak için Japon Bobtail’ların kullanıldığını ve Budist rahipler sayesinde Japonya’ya geldiğini iddia etmektedir. Her iki görüş de kedilerin ipek yolu ticaretini zarara uğratabilecek kemirgenlere karşı kullanıldığını söylemektedir.

Japon Bobtail’lara antik çizimlerde sıkça rastlamak mümkündür. Hatta Japon Bobtail’lar şans kedisi olarak bilinen Maneki Neko olarak günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hatta ünlü çizgi film karakteri Hello Kitty’nin de Japon Bobtail cinsi olduğu düşünülmektedir.

Japon Bobtail’in ABD’ye gelmesi ise 1960’lı yıllarda gerçekleşmiştir. Elizabeth Freret isimli bir kedi yetiştiricisi 1968’de bu cinsi ABD’ye ithal etmiş ve Japon Bobtail kediler kısa süre içerisinde ABD’deki çeşitli organizasyonlar tarafından resmi olarak tanınmaya başlanmıştır.

Japon Bobtail Kedisi Kişiliği

Japon Bobtail kedileri dışa dönük, sosyal, arkadaş canlısı ve zeki kedilerdir. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşan Japon Bobtail’lar insanlardan ilgi görmeyi sever, onlarla arkadaşlık etmekten ve sosyalleşmekten hoşlanır. Tıpkı köpekler gibi insanları takip eden ve yapılan aktivitelere dahil olmayı seven bu kediler aynı zamanda çok oyuncu ve meraklı bir kişiliğe sahiptir.

Diğer pek çok kedi cinsine göre daha aktif olan bu kedilerin enerjisi genelde ömür boyu yüksek kalır. Japon Bobtail’ların enerjisinin çok yüksek olması, sürekli olarak oyun oynamak istemelerine neden olur. Oyunlarına insanları dahil etmeyi seven bu kediler sahiplerine oyuncaklarını getirip onlarla birlikte oyun oynamak ister.

Japon Bobtail’lar sevecen kediler olsalar da bağımsız olmaktan da hoşlanabilirler. Bu nedenle insanların ilgisini çekmeyi sevmelerine rağmen kucakta yatmayı sevmeyebilirler. İnsanları takip etmekten ve onların yanında olmaktan hoşlanan bu kediler kendilerini oyalamak için daima bir şey bulmayı başardıkları için çok fazla sıkılmazlar.

Japon Bobtail Kedisi Bakımı

Japon Bobtail kedilerinin tüyleri ister uzun ister kısa olsun, çok fazla bakım gerektirmez. Kedinin tüylerinin parlak görünmesini sağlamak ve dökülmüş tüylerinden kurtulmasına yardımcı olmak için haftada bir kez taramak yeterli olacaktır.

Kedilerin diş ve diş eti sağlığı genelde köpeklerinki kadar önemsenmemekle birlikte kediler de bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabilir. Diş hijyeninin yetersiz olması, dişlerle ilgili sorunlar ya da enfeksiyonlar görülmesine neden olabilir. Kedilerde diş sağlığını desteklemenin en iyi yolu fırçalama olsa da kedilerin çoğu dişlerinin fırçalanmasından hoşlanmaz. Bu nedenle diş fırçalamayı sevmeyen kediler için diş temizleyici ödül mamalar kullanılabilir veya profesyonel diş temizliğine başvurulabilir.

Kedi bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de mama seçimidir. Yüksek oranda protein içeren kedi mamaları kedilerin sağlığını desteklemek için genelde yeterli olmakla birlikte mama seçerken kedinizin sağlık durumunu, aktivite düzeyini ve yaşını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu nedenle kediniz için en iyi mamanın ne olduğunu öğrenmek için veteriner hekiminize danışabilir ve kedinizin ihtiyaçlarına göre beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Japon Bobtail kedileri enerjik oldukları için kedilerin egzersiz ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Japon Bobtail’ların enerjisini atmasını sağlamak için evde uygun bir ortam oluşturulması önemlidir. Bunun için eve interaktif kedi oyuncakları alınabilir ve kedinin zıplayabileceği ve tırmanabileceği alanlar yaratılabilir.

Japon Bobtail Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Japon Bobtail’lar bilinen herhangi bir sağlık sorunu olmayan, 15 yıla kadar yaşayabilen kedilerdir. Bununla birlikte diğer cins kedileri etkileyen sağlık sorunlarının Japon Bobtail’ları da etkilemesi mümkündür. Kedilerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarından bazıları şu şekildedir:

  • Hipertrofik kardiyomiyopati: Hipertrofik kardiyomiyopati, kedileri etkileyen ve dikkate alınması gereken bir kalp hastalığıdır. Kalbin duvarının kalınlaşmasına ve kanın daha verimsiz bir şekilde pompalanmasına neden olan bu hastalık kedilere genetik olarak geçmektedir. Hipertrofik kardiyomiyopati tedavi edilebilir bir hastalık olmamakla birlikte çeşitli yöntemlerle belirtilerin kontrol altına alınması sağlanmaktadır.
  • Diş hastalıkları: Yetişkin kedilerin yarısından fazlasının dişlerinde sorun bulunmaktadır. Diş hastalıkları genelde diş eti iltihabı ile başlamakta ve tedavi edilmediğinde daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Kedilerin diş ve diş etiyle ilgili sorunlar yaşama ihtimalini azaltmak için düzenli olarak diş temizliği yaptırmak çok önemlidir.

Japon Bobtail kediler kısa kuyruklu olsalar da Manx gibi kısa kuyruklu cinsler gibi omurga sorunları ve nörolojik hastalıklar geliştirmezler. Japon Bobtail’ın kendine has kuyruğunun olmasına neden olan resesif genden kaynaklı herhangi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!