European Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Avrupalı en eski kedi cinslerinden biri olan European Shorthair, yuvarlak yüzlü, kısa ve parlak tüylü, orta büyüklükte bir kedidir. Uyumlu ve arkadaş canlısı doğaları ile ünü olan bu kedilerin bakımı oldukça kolaydır. European Shorthair kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

European Shorthair Kedisi Özellikleri

Kısa tüylü, sağlam yapılı ve genelde 5,5-6,5 kg ağırlığındaki European Shorthair’lar yuvarlak bir yüze ve mavi, yeşil veya kehribar rengi gözlere sahiptir. Kişilik olarak ise sevecen ve arkadaş canlısı olan bu kediler her tür ortama kolayca uyum sağlayabilir ve nerede olursa olsun mutlu olabilir. European Shorthair kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 20-30 cm
  • Ağırlığı: 5,5-6,5 kg
  • Yaşam süresi: 15-20 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Her renk olabilir.
  • Arkadaş canlılığı: Arkadaş canlısı ve sevgi dolu bir kedidir. İnsanlarla arkadaşlık etmekten ve kucakta yatmaktan hoşlanmakla birlikte gün içinde belli bir süre yalnız bırakılmayı tolere edebilir.

European Shorthair Kedisi Tarihçesi

European Shorthair kedilerinin Antik Roma’ya kadar dayandığı düşünülmektedir. Bu kedilerin Romalılarla birlikte Avrupa’yı dolaştıkları ve yiyecekleri kemirgenlerden ve diğer zararlılardan koruduğu bilinmektedir. European Shorthair’lar, Avrupa’daki toplulukların tarım toplumuna dönüşmeleri sırasında çiftliklerdeki yiyecekleri korudukları için saygı duyulan kediler olmuşlardır.

European Shorthair kedilerinin günümüzdeki örnekleri ise İsveç’te ortaya çıkmıştır ve İskandinavya’da hala popülerliğini korumaya devam etmektedir. Hatta Finlandiya’nın ulusal kedisi European Shortair’dır.

European Shorthair kısa zaman içinde İngiltere’ye ve oradan da Avrupalı göçmenlerle günümüzde ABD’nin bulunduğu Kuzey Amerika’ya ulaşmıştır. European, British ve American Shorthair kedilerini farklı kılan şey genel olarak farklı kıtalarda ortaya çıkmış olmalarıdır.

European Shorthair Kedisi Kişiliği

European Shorthair kedileri sevecen, arkadaş canlısı ve zeki kedilerdir. İnsanları çok seven ve onları mutlu etmekten zevk alan bu kediler, bulundukları her ortama kolayca uyum sağlayabilir ve herkesle çok iyi bir şekilde anlaşabilir. Bununla birlikte yeni birileriyle tanışırken biraz çekingen olabilir.

Oyun oynamayı çok seven European Shorthair kedileri zihinsel ve fiziksel olarak sürekli uyarılmak isterler. Ataları çiftlikte kemirgen avlamak için kullanılmış olan European Shorthair’ların aktif ve zinde olmalarını sağlamak için interaktif oyuncaklar kullanılabilir.

European Shorthair’lar aile üyeleriyle güçlü bağlar geliştirmeyi seven kediler olduğu için çocuklu aileler için idealdir. Bununla birlikte çocuklara kedilerle nasıl oynamaları gerektiği öğretilmelidir. Aksi halde çocuklar kedilerle çok sert oynayabilir ve bu da kedilerin onlardan uzaklaşmasına neden olabilir.

European Shorthair kedileri genel olarak evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinen kedilerdir. Evcil hayvanları henüz yavruyken diğer kedi ve köpeklerle tanıştırmak ileride daha iyi geçinmelerine yardımcı olduğu için onları henüz küçükken birbirlerine ısındırmaya çalışmanız daha iyi olacaktır.

European Shorthair Kedisi Bakımı

European Shorthair kedileri kısa tüylü oldukları için çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte kedilerin haftada bir ya da iki kez taranması, etrafa daha az tüy dökmelerine ve tüy yumağı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Kedilerin tırnaklarının ise 2-3 haftada bir kesilmesi, kulaklarının her hafta kontrol edilerek kir birikmesi halinde nemli bir pamukla temizlenmesi yeterli olacaktır.

European Shorthair’ların beslenmesinde yüksek kaliteli ve yüksek proteinli kuru veya yaş mama tercih edilmesi gerekir. Kedinin vücut ağırlığının kontrol altında tutulması için genel olarak kaliteli bir kuru mama yeterli olacaktır. Kedinin yaşı ilerledikçe aşırı kilolu olmasının önüne geçmek için gün içinde vereceğiniz kuru mamayı 2-3 öğün halinde bölebilir ve bu sayede kedinizin kontrolsüz bir şekilde mama yemesini engelleyebilirsiniz.

European Shorthair’lar sağlıklı olmak için tıpkı diğer kediler gibi günlük belli bir miktarda egzersize ihtiyaç duyar. Genel olarak aktif olan bu kediler, evde kendi kendilerine koşturmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanırlar. Bununla birlikte kedinizi daha fazla hareket ettirmek için onu oyuncaklarla oynatmayı da deneyebilirsiniz. Bu kediler oldukça zeki oldukları için öğreteceğiniz oyunları ve numaraları kolay bir şekilde öğrenirler. Bu nedenle kedinizin daha fazla hareket etmesi için attığınız oyuncakları getirmeyi öğretebilirsiniz.

European Shorthair Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

European Shorthair ortalama 15-20 yıl yaşam süresine sahip olup genel olarak sağlıklı bir cinstir. Bu cinsin gen havuzu geniş olduğu için European Shorthair cinsine özgü herhangi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Bununla birlikte her kedinin herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmaları mümkün olduğu için düzenli veteriner hekim kontrolü çok önemlidir.

European Shorthair’lar genel olarak sağlıklı kediler olsa da polikistik böbrek hastalığına, brakisefalik sendroma veya kalp hastalığına yatkın olabilirler. Bu nedenle kedilerin olası bir sağlık sorununa karşı düzenli olarak kontrolden geçirilmeleri gerekir. Ayrıca evde bakılan kedilerde obezite sorunu olabileceği için kedilerin günlük tükettikleri mama miktarına dikkat etmek, gelecekte ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!