Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla kedileri kısa ve tıknaz bir vücuda sahip kedilerdir. Vücudu iri kemikli olan Chinchilla’ların bacakları kalın ve kısayken kuyrukları ise sık tüylerle kaplıdır. Aslında İran kedisi olan Chinchilla kedilerinin özel olarak isimlendirilmesinin nedeni beyaz ve uzun tüyleridir. İnsanları çok seven bu kediler harika birer ev arkadaşıdır. Chinchilla’lar birlikte yaşamak için ideal kediler olmakla birlikte özellikle tüyleri çok fazla bakım gerektirdiği için Chinchilla sahiplenmeden önce bu konuyu göz önünde bulundurmak önemlidir. Chinchilla kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Chinchilla Kedisi Özellikleri

Chinchilla kedileri, çocuklu aileler için uygun olmakla birlikte sakin ve narin doğaları nedeniyle küçük çocuklu evler için uygun olmayabilir. Genelde diğer cins kediler kadar enerjik ve hareketli olmayan Chinchilla’lar, sessiz ve huzurlu bir evde yaşamayı tercih eder. Bu kediler evdeki diğer kedi ve köpeklerle geçinebilmekle birlikte yavru kedi ve köpekler hareketli olduklarından dolayı Chinchilla’lar için uygun olmayabilir. Chinchilla kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

 • Boyu: 20-30 cm
 • Ağırlığı: 4-5,5 kg
 • Yaşam süresi: 12-16 yıl
 • Kürk uzunluğu: Uzun
 • Renk: Beyaz ya da beyaz tüylerle altın ya da gümüş tonlarda tüyler
 • Arkadaş canlılığı: Sevecen ve arkadaş canlısıdır. Diğer kedi cinslerine göre daha az enerjik ve sakin bir yapıya sahiptir.

Chinchilla Kedisi Tarihçesi

Chinchilla kedisi aslında İran kedisidir ve ismini uzun kürkü nedeniyle Chinchilla isimli kemirgenden almaktadır. Chinchilla kedisi, sahip olduğu eşsiz tüyleri için özel olarak üretilmiş bir kedidir.

Özel olarak yetiştirilen Chinchilla kedileri ilk olarak 1882 yılında ortaya çıkmıştır. Mavi İran kedisi ile çiftleşen bir sokak kedisinden Chinnie isimli füme renginde bir yavru doğmuştur. Chinnie’nin sahibi sonrasında onu gümüş renkli bir tekir kedi ile çiftleştirmiş ve bu sayede ilk erkek Chinchilla kedisi dünyaya gelmiştir.

Chinnie’nin soyundan olan kediler 1900’lü yıllarda daha geniş çaplı olarak tanınmaya başlamıştır. Chinchilla kedisini tanımlayan standartlar 1920’li yıllarda oluşturulmuş ve o günlerden bu yana çok fazla değişiklik göstermemiştir.

Chinchilla Kedisi Kişiliği

Chinchilla kedileri insanlarla vakit geçirmeyi seven, zeki, uysal ve sessiz kedilerdir. İnsanlara duydukları sevgiyi göstermekten hoşlanan bu kediler sahipleriyle aralarında derin bağlar geliştirebilir. Sevdikleri insanların yanında rahat eden bu kedilerin eve misafir geldiğinde gerilmeleri ve utangaç davranmaları mümkündür.

Chincilla kedileri çok aktif kediler olmamakla birlikte onlara oyun oynamaları için kedi oyuncakları almanız önemlidir. Bu oyuncakları kullanarak kedinizin hem egzersiz yapmasını sağlayabilir hem de kedinizle aranızdaki bağı derinleştirebilirsiniz.

Bu kediler oyun oynamadıkları zaman insanların kucağında oturmaktan ve kucaklanmaktan hoşlanırlar. İnsanlarla iyi geçinen Chinchilla’lar aynı zamanda diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinme eğilimindedir. Bununla birlikte sessiz bir yapıya sahip olduklarından dolayı huzurlu bir evde mutlu olacaklarından dolayı küçük çocukları olan aileler açısından uygun olmayabilirler.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla kedilerinin harika tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için bakım yapmak gerekir. Chinchilla kedisi, uzun tüylü bir kedi olduğu için tüylerinin matlaşma ve birbirine dolaşma olasılığı diğer kedilere göre çok daha yüksektir. Bu nedenle Chinchilla kedinizi her gün yaklaşık 5-10 dakika taramalısınız.

Chinchilla kedilerinin gözlerinde genelde akıntı olduğu için göz çevresini düzenli olarak nemli bir pamukla silmek, yüzünün temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Tırnak ve kulak temizliğinde özel bir bakım gerektirmeyen Chinchilla’ların tırnaklarını 3-4 haftada bir kesmek ve kulaklarını her hafta kontrol ederek kir olması halinde nemli bir pamukla nazikçe temizlemek yeterli olacaktır.

Chinchilla kedilerinin beslenmesinde ise özel olarak dikkat edilmesi gereken herhangi bir şey bulunmamakla birlikte kedilerin yavruyken daha fazla besin ve proteine ihtiyaçları olduğunu unutmamalısınız. Yetişkinliğinde ise böbreklerinde taş oluşma riski olabileceği için böbrek taşı olması halinde veterinerinizin önerdiği bir mamayı kullanabilirsiniz. Kedinizin böbrek taşı sorunu yoksa Chinchilla kedilerinin tüyleri uzun olduğu için tüy yumağı oluşumunu engellemek için özel bir mama tercih edebilirsiniz.

Chinchilla kedileri tembel olma eğiliminde oldukları için beslenmenin yanı sıra egzersize de dikkat etmek gerekir. Bu kediler kendi başlarına genelde oynamadıkları için onları hareket etmeye teşvik etmeniz gerekir. Bu nedenle günde yaklaşık 30 dakikanızı kedinizle oynamaya ayırmanız önemlidir.

Chinchilla Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Chinchilla kedisi, İran kedisi olduğundan dolayı diğer kedi cinslerine göre daha fazla sağlık sorunuyla karşılaşabilir. Bu sorunların bir kısmı ciddi olmamakla birlikte bir kısmı ise ciddi sorunlara yol açabilir.
Chinchilla kedilerinin karşılaşabileceği ufak sağlık sorunları şunlardır:

 • Epifora: Gözyaşının aşırı akması, gözyaşı kanalının tıkanması ve alerji gibi sorunlar nedeniyle gerçekleşebilir. Akıntı temizlenmediğinde ciddi cilt sorunlarına yol açabilir.
 • Diş sorunları
 • Tüy yumakları
 • Saçkıran: İran kedilerinin diğer kedi cinslerine göre saçkırana yakalanma ihtimalleri daha yüksektir.

Chinchilla kedilerinin karşılaşabileceği ciddi sağlık sorunları şunlardır:

 • Polikistik böbrek hastalığı: Böbreklerde kistler oluşmasına neden olan bir hastalıktır ve en sık olarak İran kedilerinde görülür.
 • Mesane taşı: İran kedilerinde sıkça görülen ve idrar yolunun tıkanmasına ve enfeksiyona neden olabilen bir hastalıktır.
 • Solunum sorunları: Yüzleri düz ve burunları kısa olan kediler nefes almakta sorun yaşayabilirler.
  Chinchilla kedileri, ilgi görmeyi seven harika kedilerdir. Uzun tüyleri nedeniyle sık sık fırçalanmaya ihtiyaç duyan bu kedilerin tüylerine bakım yapmak için gün içinde yeteri kadar zaman ayırmak önemlidir. Chinchilla kedileri, İran kedisi oldukları için genetik olarak bazı sağlık sorunlarına yatkın olabileceklerinden dolayı Chinchilla kedisi sahiplenmeden önce bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!