British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair, kısa ve yoğun bir kürke, yuvarlak ve sevimli bir yüze sahip orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Tatlı ve sevecen olmakla birlikte sürekli ilgi beklemeyen British Shorthair’lar çeşitli renklerde ve desenlerde olabilir. British Shorthair cinsini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, British Shorthair kedilerine dair her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

British Shorthair Kedisi Özellikleri

British Shorthair’lar çok sevecen olmamakla birlikte arkadaş canlısı kedilerdir. Kalın kürkleri nedeniyle sıcak hissettiklerinden dolayı kucakta durmayı genelde sevmeyen bu kediler insanlara yakın durmaktan hoşlanırlar. Evde kimse olmadığında yalnız kalmaktan da zevk alan bu kediler, çok fazla enerjik olmadıklarından dolayı ev yaşamı için uygun kedilerdir. British Shorthair kedilerinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 30-40 cm
  • Ağırlığı: 3-7 kg
  • Yaşam süresi: 15-20 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa ve çok sık
  • Renk: Her renk olabilir.
  • Arkadaş canlılığı: Çok sevecen olmamakla birlikte arkadaş canlısı kedilerdir. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

British Shorthair Kedisi Tarihçesi

British Shorthair’ın, Büyük Britanya’nın en eski kedisi olduğu söylenebilir. Bu cinsin kısa tüylü sokak kedilerinden yetiştiği ve zamanla yetiştiricilerin sokak kedilerini standartlaştırarak British Shorthair’ı bugün bildiğimiz haline getirdiği düşünülmektedir.

British Shorthair kedileri, 1871 yılında İngiltere’de ilk kez düzenlenen kedi gösterisinde bulunan diğer kedi cinsleri arasında yer almıştır. O zamanlar bu kedilerde mavimsi-grimsi kürkün yaygın olarak görüldüğü düşünüldüğü için British Shorthair yerine British Blue ismi kullanılmıştır.

Günümüzde British Blue kedileri hala yaygın olsa da British Shorthair’ları çeşitli renklerde ve desenlerde görmek mümkündür. British Shorthair, ABD’ye ilk kez 1900’lü yıllarda getirilmiş olsa da bu kediler ABD’de Domestic Shorthair olarak kabul edilmiş ve resmi olarak tanınmaları 1980 yılında gerçekleşmiştir.

British Shorthair Kedisi Kişiliği

British Shorthair kedileri, ilgiyi sevmekle birlikte genelde sessiz kedilerdir. Doğal halleri sevecen ve ağır başlı olsa da ara sıra enerji patlaması yaşayıp oyuncu yönlerini ortaya çıkaran bu kediler, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar.

Sakin ve fazla ilgi istemeyen British Shorthair’ların erkekleri genel olarak mutludur ve dominant bir karaktere sahiptir. Dişilerin ise daha ciddi bir doğası vardır. Erkek ya da dişi fark etmeksizin insanlarla olmayı seven bu kediler kucaktan çok fazla sevmeseler de insanların yanlarında durmaktan ve onlarla aynı odada olmaktan hoşlanırlar.

Brisith Shorthair kedileri çok hareketli kediler olmasalar da zeki kedilerdir. Bu nedenle özellikle interaktif kedi oyuncaklarından hoşlanırlar. Bu nedenle kedinizin hem zihinsel hem de fiziksel egzersiz yapması için ona interaktif oyuncaklar alabilir ve olumlu pekiştireçler kullanarak çeşitli numaralar öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

British Shorthair Kedisi Bakımı

British Shorthair dahil olmak üzere tüm kedilerin bakıma ihtiyacı vardır. Tüm evcil hayvanların beslenmelerine, bakımlarına ve veteriner kontrollerine dikkat etmek gerekir. British Shorthair kedileri diğer kedilerden farklı ihtiyaçlara sahip olmamakla birlikte bu kedilerin iyi bir şekilde bakılmaları, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri açısından çok önemlidir.

British Shorthair’ların tüyleri dokunulduğunda çok yumuşak olsa da kalın ve kadifemsi bir yapıdadır. Çoğu kedi gibi kendilerini temizledikleri için banyoya ihtiyaç duymayan bu kedilerin tüylerini haftada bir kez taramak, kürkünün matlaşmasını engellemek açısından yeterli olacaktır. Ancak mevsim geçişlerinde daha çok tüy dökebilecekleri için kedinizin tüylerini daha sık tarayabilirsiniz.

British Shorthair, gösterişli bir görünüme sahip olsa da normalden daha fazla beslenmeye ihtiyaç duymaz. Çok aktif olmayan bu kediler, aşırı beslendiklerinde çok fazla kilo alabilirler. Bu nedenle British Shorthair kediniz varsa onu kaliteli bir kedi mamasıyla paketin üzerinde yazan talimatlara göre besleyebilirsiniz. Kedinizin beslenmesi hakkında aklınızda soru işaretleri varsa bunları kedinizin veteriner hekimine danışabilirsiniz.

Doğuştan çok fazla haraketli olmayan British Shorthair’lar genelde evde durmaktan ve sakin sakin yatmaktan mutlu olurlar. Bununla birlikte sessiz bir şekilde yatmadan önce enerji patlaması yaşayıp oyun oynamak isteyebilirler. Böyle durumlarda kedinizi oyuncaklarla oynatarak egzersiz yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

British Shorthair Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

British Shorthair’lar 15-20 yıl yaşayabilen ve geneli olarak genetik herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kedilerdir. Bununla birlikte British Shorthair kedileri de tıpkı diğer tüm kediler gibi hastalanabileceği için düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçirilmeleri önemlidir.

British Shorthair’lar genellikle sağlıklı kediler olsalar da soylarına göre aşağıdaki sağlık sorunlarına yatkın olmaları mümkündür:

  • Polikistik böbrek hastalığı (PKBH): Polikistik böbrek hastalığı (PKBH), kedilerde doğuştan gelen bir sorundur ve böbreklerde çok sayıda kistin oluşmasına neden olur. Bu kistler başlarda küçük olmakla birlikte zamanla büyüyerek böbreklerin işlevinde sorunlara yol açabilirler. Kistler bazı kedilerde hiçbir belirtiye neden olmamakla birlikte bazılarında su tüketiminin artmasına, kusmaya, kilo kaybına veya idrarda kan gibi böbrek yetmezliği belirtilerine neden olabilirler. PKBH tedavisinde beslenme düzeninin değiştirilmesi, sıvı alımı ve ilaç kullanımı gibi değişiklikler yer alır. Soylarında özellikle İran kedisi bulunan British Shorthair’ların PKBH bakımından kontrol edilmeleri önemlidir.
  • Kedi hipertrofik kardiyomiyopatisi (HCM): Kedi hipertrofik kardiyomiyopatisi (HCM), kedinin kalp duvarında kalınlaşmaya ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. HCM bazı kedilerde hiçbir belirtiye neden olmazken bazılarında ise yorgunluğa, zor nefes almaya, hızlı nefes almaya veya ağzı açık nefes almaya neden olabilir. Kanın pıhtılaşma riskini de arttıran bu sorunun kesin bir tedavisi olmamakla birlikte belirtileri hafifletmek için tedavi uygulanması önemlidir.

British Shorthair’lar, çok fazla ilgi beklemeyen, kendi başına vakit geçirebilen ve insanların yanlarında olmayı seven kedilerdir. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen British Shorthair’lar, evde bakmak için ideal kedilerdir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!