California Spangled Kedisi Özellikleri ve Bakımı

California Spangled kedileri, Ankara, Siyam, Habeş, American Shorthair ve British Shorthair dahil olmak üzere pek çok kedinin melezlenmesiyle ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. Tüm bu kedi cinslerinin en iyi özelliklerine sahip olan bu kedi küçük bir leopar görünümüne sahiptir. California Spangled kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

California Spangled Kedisi Özellikleri

California Spangled kedileri, enerjik kedilerdir ve sürekli ilgilenilmeye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yalnız kalmayı hiç sevmezler. Zeki, akıllı ve sevecen olan bu kediler, sahiplerinin sevgisine aynı şekilde karşılık verirler. Atletik yapısı sayesinde yüksek yerlere zıplayabildikleri için evde tırmanabileceği ve zıplayabileceği alanlar oluşturmak önemlidir.

  • Boyu: 30-45 cm
  • Ağırlığı: 3,5-6,5 kg
  • Yaşam süresi: 9-16 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Altın rengi, kahverengi, beyaz, siyah
  • Arkadaş canlılığı: Arkadaş canlısı, oyuncu ve enerjiktir. Aktif ve ilgi görmeyi seven bir kedi olduğu için daha önce kedi bakmış kişiler için daha uygundur.

California Spangled Kedisi Tarihçesi

California Spangled kedilerinin yetişmesinde antropolog Louis Leakey ve oyun yazarı Paul Casey’nin katkıları bulunmaktadır. Leakey ve Casey, 1971 yılında leopara benzeyen bir ev kedisi yetiştirerek leopar kaçakçılığının önüne geçmeyi hedeflemiştir. İkili bunu yaparak leopar postlarına olan talebi azaltabileceklerine inanmışlardır. İlk California Spangled kedileri Habeş, Siyam, American Shorthair, British Shorthair ve Ankara kedilerinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. 1985’e gelindiğinde ise California Spangled cinsi bugünkü haline gelmiş ve tanıtılmıştır.

California Spangled Kedisi Kişiliği

California Spangled kedileri vahşi bir görünüme sahip olsalar da arkadaş canlısı ve insanlarla sosyalleşmeyi seven kedilerdir. Bu kedilerin zekalarını ve atletik yapılarını yabani kedi türlerinden aldıkları söylenebilir. Enerjik ve oyuncu olan California Spangled’lar tırmanmayı, koşturmayı ve oyuncaklarla oynamayı sever.

California Spangled’lar aileler için harika kedilerdir. Oyuncu ve sosyal yönleriyle çocuklarla iyi birer oyun ve ev arkadaşı olurlar. Çok sosyal bir kişiliğe sahip oldukları için evde uzun saatler boyu yalnız bırakılmayı sevmezler. Bu nedenle evde fazla zaman geçirmeyen kişilerin bu cinsi tercih etmemesi gerekir.

Kediler ve köpeklerle genelde iyi anlaşan California Spangled’lar özellikle yavruluktan itibaren birlikte yetiştirildiklerinde son derece uyumludur. Bununla birlikte avlanma içgüdüsü yüksek köpekler, kedilerle birlikte yaşadıklarında onları tehlikeye atabilecekleri için dikkatli olmak gerekir.

Evinizde birden fazla kediniz olacaksa aralarında uyum olması için hepsinin kendi bölgelerine sahip olmalarını sağlamanız önemlidir. Bunun için her birine ayrı mama ve su kabı, tuvalet ve oyuncak alabilir ve bu sayede aralarındaki rekabeti ortadan kaldırabilirsiniz.

California Spangled Kedisi Bakımı

California Spangled kısa tüylü ve fazla tüy dökmeyen bir kedidir. Bu nedenle tüyleri çok fazla bakım gerektirmez. California Spangled’ın dökülen tüylerini toplamak ve tüylerinin parlamasını sağlamak için genellikle haftada bir tarama yeterli olmaktadır. Bununla birlikte kedilerin tırnak ve diş bakımlarına dikkat etmek gerekir. Bunun için kulakların haftada bir kontrol edilmesi ve kir olması halinde nemli bir pamukla nazikçe temizlenmesi yeterli olacaktır. Dişler konusunda ise pek çok kedi fırçalatmayı sevmediği için ağız sağlığı için üretilen ödül mamalarını kullanmak ve gerekli durumlarda veteriner hekimden profesyonel diş temizleme hizmeti almak gerekli olabilir.

California Spangled kedilerinin beslenme konusunda özel bir ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bu nedenle genel olarak kaliteli kuru veya yaş mama ile beslenebilirler. Bu kedilerin aktif ve obeziteye fazla eğilimli olmayan bir yapıları olsa da tüm ev kedilerinde aşırı kilo sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedinizi aşırı beslememeye dikkat etmeli ve kedinizin kilosuyla ilgili endişeleriniz olması halinde kedinizin veteriner hekimiyle iletişime geçmelisiniz.

California Spangled’lar enerjik ve atletik oldukları için gün içerisinde hareket edebilecekleri bir alana ihtiyaç duyarlar. Özellikle tırmanmayı seven bu kediler için eve kedi ağacı almak veya üzerine çıkabileceği raflar koymak önemlidir. Oyun oynamaya bayılan bu kediler özellikle interaktif oyuncaklarla oynamaktan büyük bir zevk alır.

Sahipleriyle aralarında güçlü bir şekilde bağ kuran California Splangled kedileri köpekler kadar olmasa da eğitilebilir kedilerdir. Olumlu pekiştireç ve ödül mamaları ile çeşitli numaralar öğrenebilen bu kediler yaramazlık yapmaktan da hoşlanabilir. Kedileri yaramazlık yaptıklarında cezalandırmak yerine ilgilerini çekecek başka bir şeye yönlendirmek, daha iyi yetişmelerini sağlayacağı için kedinizi cezalandırmamaya dikkat etmelisiniz.

California Spangled Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

California Spangled, nadir bir kedi cinsidir ve bilinen herhangi bir genetik sağlık sorunu bulunmamaktadır. Bu kediler yaklaşık 9 ila 16 yıl arası bir ömre sahiptir. Bununla birlikte diğer tüm kediler gibi bazı hastalıklara karşı hassas olabildikleri için gerekli aşılarının yapılması önemlidir. Kedinizi yılda birkaç kez veteriner hekim kontrolünden geçirerek sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve herhangi bir hastalığa yakalanması halinde bir an önce tedaviye başlayabilirsiniz. Veteriner hekiminiz, kedinizin yaşı ilerledikçe farklı kan tahlilleri ve çeşitli görüntüleme yöntemleri ile kedinizin sağlığını daha detaylı bir şekilde değerlendirmek isteyebilir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!