Brazilian Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Brezilya’nın ilk yerli kedi cinsi olan Brazilian Shorthair, ataları sokak kedileri olan sosyal, enerjik ve zeki kedilerdir. Her desen ve renk kürke sahip olabilen bu kediler American Shorthair ve British Shorthair’lara göre daha ince ve kaslı bir vücuda sahiptir. İnsanlarla yaşamayı seven Brazilian Shorthair’lar evde oynayabilecekleri bir alan ve kedi ağaçları olduğu sürece evde olmaktan mutlu olurlar. Brazilian Shorthair cinsini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, Brazilian Shorthair kedilerine dair her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Brazilian Shorthair Kedisi Özellikleri

Brazilian Shorthair’lar zeki olmakla birlikte yaramaz kedilerdir. İnsanlarla etkileşime girmeyi seven bu kediler istedikleri bir şey olduğunda bunu miyavlayarak dile getirebilir. Çeşitli numaralarla sahiplerini eğlendirmeyi seven Brazilian Shorthair’lar oldukça hareketli kedilerdir ve etrafta koşturmaktan ve bir yerlere tırmanmaktan hoşlanırlar. Enerjilerini attıktan sonra sevdikleri insanın kucağına yerleşmeyi seven bu kediler harika birer ev arkadaşıdır. Brazilian Shorthair kedilerinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 30-40 cm
  • Ağırlığı: 5-10 kg
  • Yaşam süresi: 15-20 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Her renk olabilir
  • Arkadaş canlılığı: Arkadaş canlısı ve sevecen kedilerdir. Çocuklara karşı anlayışlı olmaları nedeniyle çocuklu aileler için uygundur.

Brazilian Shorthair Kedisi Tarihçesi

Brazilian Shorthair cinsi, gelişimi boyunca pek çok değişiklikten geçmiş olmakla birlikte Brezilya’nın uluslararası olarak tanınan ilk kedisidir. Bu kediler, başlangıçta vahşi kediler olmakla birlikte sonradan safkan bir kedi cinsi olarak yetiştirilmişlerdir.

Brazilian Shorthair kedilerinin soyu 1500’li yıllarda denizciler tarafından Portekiz’den Brezilya’ya getirilen kedilerdir. Denizciler, gemilerdeki yiyecekleri kemirgenlerden korumak için gemilerinde kedi bulundurmuşlardır. Karaya ayak basan kediler ise geldikleri yere yerleşip yaşamaya başlamışlardır.

Brezilya’daki ilk kedi federasyonunun ve Rio de Janeiro’daki ilk kedi kulübünün kurucusu olan mühendis Paulo Samuel Ruschi, 1500’lü yıllarda Portekizlilerin Brezilya’ya getirdikleri kediler üzerine çalışmış ve safkan bir kedi ırkı elde etmek istemiştir. Yıllar süren yetiştirme programlarından sonra Brazilian Shorthair, saf bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.

Brazilian Shorthair Kedisi Kişiliği

Brazilian Shorthair kedileri, dışa dönük kişiliği olan arkadaş canlısı kedilerdir. Bu kediler sosyal kişilikleri nedeniyle yeni insanlarla tanışmayı ve yeni yerler keşfetmeyi severler. İlgi, oyun ve sevgi ile gelişen bu kediler oyuncu ve enerjik doğaları ile çocuklar için mükemmel arkadaşlardır.

Brazilian Shorthair, yalnızca insanlarla değil aynı zamanda evdeki diğer kedilerle ve köpeklerle de etkileşimde bulunmayı ve onlarla zaman geçirmeyi seven kedilerdir. Çok fazla ilgi isteyen ve oyun oynamak isteyen Brazilian Shorthair’lar özellikle çocuklu aileler için idealdir. Bu kediler bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri varmış gibi görünseler de oyun zamanları bittiği zaman sevdikleri insanların kucaklarında yatmaktan ve kendilerini sevdirmekten mutlu olurlar.

Brazilian Shorthair’ların oyuncu yönleri baskın olduğu için evde kedi ağaçları, tırmanma direkleri ve bol miktarda oyuncak bulundurmak önemlidir. Bu kediler meşgul olmayı seven aktif kediler olduklarından dolayı evde onlar için oyun oynayabilecekleri bir alan yaratmak çok önemlidir.

Brazilian Shorthair Kedisi Bakımı

Brazilian Shorthair, adından da anlaşıldığı gibi kısa tüylü bir kedi cinsidir. Çok fazla tüy dökmeyen Brazilian Shorthair’ların tüylerinin bakımı oldukça basittir. Kedinin tüylerini haftada bir kez taramak, kürkünün ölü tüylerden temizlenmesi ve parlaması için yeterli olacaktır. Dişlerini, tırnaklarını ve kulaklarını ise düzenli olarak kontrol etmek, olası bir sorunun erken tespit edilmesi açısından faydalı olacaktır.

Brazilian Shorthair kedileri evde koşuşturmayı ve etrafı keşfetmeyi sevdikleri için kendilerine macera yaratacak ve enerjilerini harcayacak alanları olması gerekir. Bu kedilerle oyun oynamak onlara hem egzersiz yaptırmak hem de birlikte kaliteli zaman geçirmenizi sağlamak için çok önemlidir. Kedi ağaçları, oyun alanları ve tırmalama direkleri Brazilian Shorthair’ların sevdikleri ve oynadıklarında mutlu oldukları eşyalardır.

Brazilian Shorthair’lar atalarının sokakta yaşamış kediler olması nedeniyle akıllı ve zeki kedilerdir. Yeni şeyleri çabuk öğrenen bu kedilere olumlu pekiştireçler kullanarak çeşitli oyunlar ve numaralar öğretebilirsiniz.

Beslenme konusunda genel olarak dikkat edilmesi gereken ise kedinin cinsi ne olursa olsun kaliteli kuru mamalar kullanmaktır. Kaliteli mamalar kedilerin daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. Kedilerin sevdikleri mama markaları değişiklik gösterebilmekle birlikte protein bakımından zengin, çok yüksek miktarda yağ içermeyen ve az miktarda karbonhidrat içeren bir mama genellikle yeterli olmaktadır.

Kedinizi tamamen kuru mamayla, tamamen yaş mamayla veya her ikisini birden kullanarak beslemeniz mümkündür. Bununla birlikte ev kedilerinde obezite riski yüksek olduğu için kedinizi ölçülü bir şekilde beslemeniz ve ne kadar yediğini kontrol etmeniz önemlidir.

Brazilian Shorthair Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Brazilian Shorthair’lar geniş gen havuzları ve sokakta yaşam sürmüş ataları sayesinde genel olarak sağlıklı kedilerdir ve kendilerine özgü herhangi bir sağlık sorunları bulunmamaktadır. Bu kedilerin 15-20 yıl yaşadıkları bilinmekle birlikte cinsi ne olursa olsun tüm keriler obezite, kulak enfeksiyonu ve dişlerle ilgili sorunlar yaşama riskine karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yaşaması halinde bunu erken dönemde tespit edebilmek adına kedinizi düzenli veteriner hekim kontrolünden geçirmeniz çok önemlidir.

Brazilian Shorthair kediler genellikle sevecen ve oyuncu kediler oldukları için çocuklu aileler için ideal kedilerdir. Bununla birlikte bu kediler meraklı ve zeki oldukları için etrafı keşfetmekten ve bir yerlere tırmanmaktan keyif alan kedilerdir. Bu nedenle Brazilian Shorthair bakacak kişilerin evde kediler için uygun bir ortam oluşturmaları çok önemlidir. Gün içinde uzun saatler tek başına hoşlanmaktan hoşlanmayan bu kedilerin mutlu olmaları için onları çok uzun süreler tek başına bırakmamak gerekir.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!