Australian Mist Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Australian Mist, yavruyken oldukça enerjik ve hareketli bir kedi cinsidir. Olgunlaştıkça daha sakin bir yapıya bürünen bu kediler, sevilmekten hoşlanır ve ilgi görmeyi sever. Sürekli evde olmaktan şikayet etmeyen Australian Mist’in mutlu olmak için insanlardan sevgi ve şefkat görmesi yeterlidir. Sahibi dışındaki insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi bir iletişimi olan bu kediler, harika ev arkadaşlarıdır.

Australian Mist cinsini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, Australian Mist kedilerine dair her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Australian Mist Kedisi Özellikleri

Australian Mist, orta büyüklükte, büyük gözlü, kısa ve yumuşak tüylü bir kedi cinsidir. Çeşitli renklerde ve desenlerde olabilen bu kedilerin gözleri genellikle yeşil tonlarındadır. Kuyrukları genelde kabarık olan bu kedilerin bacakları ve kuyrukları halkalı veya çizgili olan kedilerin yüzlerinde de çizgiler vardır. Çeneleri ve burunları geniş olan bu kediler harika yüz ifadelerine sahiptir.

Australian Mist kedilerin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 20-25 cm
  • Ağırlığı: Dişiler 3,5-4,5 kg; erkekler 4,5-6 kg
  • Yaşam süresi: 15-18 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa
  • Renk: Her renk olabilir
  • Arkadaş canlılığı: Sakin, sevecen ve arkadaş canlısıdır. İlgi görmeyi sevmekle birlikte oldukça sabırlıdır. Evde olmayı ve insanlarla sosyalleşmeyi ve oynamayı sever.

Australian Mist Kedisi Tarihçesi

Australian Mist kedisi, Avustralya’da ortaya çıkan ilk kedi cinsi olduğu için bu ismi almıştır. Australian Mist, bazı yetiştiriciler tarafından başka ülkelerde yetiştirilmeye çalışılsa da bu cinsi Avusturalya dışında bulmak zordur.

Australian Mist kedi cinsi, 1977 yılında Dr. Truda Straede’nin ev içinde yaşamaktan mutlu olacak bir kedi yetiştirmek istemesiyle ortaya çıkmıştır. Avusturalya’daki kedilerin çoğu doğal yaşama karşı saldırgan olan vahşi kediler olduğu için Dr. Straede, evcil bir kedi cinsi yetiştirmek istemiştir.

Australian Mist aslında Birman, Habeş ve Domestic Shorthair cinslerinden oluşan 30 kediden elde edilmiştir. Yetiştirilen bu cinse ilk başlarda Spotted Mist ismi verilmiş olmakla birlikte cinsin ismi farklı desenleri de kapsamak amacıyla 1998 yılında Australian Mist olarak değiştirilmiştir.

Australian Mist Kedisi Kişiliği

Australian Mist, kedi seven her insanın seveceği harika bir kişiliğe sahip bir kedi cinsidir. Birman kedilerinin tatlı mizacına, Habeş kedilerinin zekasına ve Domestic Shorthair kedilerin enerjisine sahip olan bu kediler evde yaşamayı seven ve insanların ilgisinden hoşlanan kedilerdir. Australian Mist cinsi kedilerin müzik dinlemek dahil olmak üzere insanların sevdiği pek çok etkinlikten hoşlandıkları bilinmektedir.

Bu kediler, diğer pek çok kedi gibi bir şeyler atıştırmaktan ve yemek yemekten hoşlanır. Bu nedenle obeziteye yatkınlardır ve fazla kilo almamaları için kaliteli mamalarla ölçülü bir şekilde beslenmeleri gerekir.

Australian Mist kedileri, tıpkı yavru kediler kadar enerjik ve aktif kedilerdir. Ancak olgunluk çağına geldiklerinde biraz sakinleştikleri söylenebilir. Küçük çocuklar dahil olmak üzere herkesle iyi anlaşan bu kediler, sabırlı oldukları için aileler için uygundur. İlgi görmekten ve insanlarla etkileşime girmekten hoşlanan Australian Mist’ler, onlarla oyun oynayan çocuklar ve kucaklarında yatabileceği yetişkinler için harika kedilerdir.

Australian Mist Kedisi Bakımı

Australian Mist, kısa tüylüdür ve fazla bakım gerektirmeyen bir cinstir. Bu kedileri haftada bir kez fırçalamak, iyi bir şekilde görünmelerini sağlamak ve cilt alerjisine neden olabilecek kir ya da tozları ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır.

Australian Mist için en iyi beslenme şekli, kaliteli kuru ya da yaş mamalardır. Ancak mama seçiminiz ne kadar kaliteli olursa olsun, kedinizin yeme miktarına ve aktivite seviyesine göre obeziteye yol açabileceği için kedinize ölçülü bir şekilde mama vermeniz ve yakınlarda taze ve temiz bir su kaynağı bulundurmanız önemlidir.

Australian Mist, yavruluğunda oldukça enerjik ve oyuncu bir kedidir. Bununla birlikte yaşı ilerledikçe aktivite seviyesi azalabilir ve hareketsizleşebilir. Bu nedenle özellikle yaşlı kedilerde obeziteyi engellemek için oyun oynamayı teşvik etmek önemlidir.

Australian Mist, zekasını Habeş kedisinden aldığı için bol miktarda olumlu pekiştireç kullandığından eğitilebilir bir kedi cinsidir. Australian Mist’ler aynı zamanda tasmayla dolaşmayı öğrenebildiği için hem kedinizle ilgilenmek hem de onun egzersiz yapmasını sağlamak için tasmayla yürümesi için eğitim verebilirsiniz.

Australian Mist Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Australian Mist, geniş bir gen havuzundan geldiği için genel olarak sağlıklı bir kedidir ve 15 ila 18 yıl yaşadıkları bilinmektedir. Bu cinsin genetik herhangi bir hastalığı bilinmemekle birlikte hayatları boyunca diğer tüm kedi cinsleri gibi çeşitli hastalıklarla karşılaşabilirler.

Australian Mist kedilerin şu sağlık sorunları ile karşılaşabilecekleri için düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçirilmelidir:

  • Diş eti iltihabı: Yumuşak yiyecekler yeme, yaşlılık ve yiyecekleri yeteri kadar çiğnememek, diş eti iltihabına yol açabilir. Diş eti iltihabı belirtileri arasında iştahta azalma ve diş etlerinde şişkinlik ve kızarıklık bulunabilir. Diş eti iltihabı tedavi edilebilir bir durum olmakla birlikte tedavi edilmediğinde çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir.
  • Cilt alerjisi: Australian Mist’lerin bazı cilt alerjilerine yatkın olabilecekleri düşünülmektedir. Bu kediler, bazı yiyeceklere, bakım ürünlerine ve çevresel etkenlere karşı alerji geliştirilebilir. Cilt alerjisi belirtiler arasında kulakların etrafını aşırı kaşıma, patileri ve kuyruğun dibini çiğneme gibi belirtiler bulunmaktadır. Ayrıca alerjiden etkilenen bölgelerde kızarıklık ve tüy kaybı da görülebilmektedir.

Australian Mist genel olarak sabırlı, sakin ve sevecen bir kedi cinsidir. Evde yaşamayı seven bu kediler küçük çocuklar ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaştan insanla iyi bir şekilde anlaşabilir. Yavruyken hareketli ve eğlenceli olan Australian Mist’ler olgunlaştıkça daha sakin mizaçlı ve sahiplerinin kucaklarında uyuklamayı seven kediler haline gelir. Bu nedenle pek çok ev ortamı ve aileler için uygun kedilerdir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!