American Bobtail Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Bobtail cinsi kediler genellikle orta büyüklükte ve kaslı bir vücuda sahip kedilerdir. Tüyleri uzun veya kısa olabilen bu kediler her renk ve desene sahip olabilir. Genel olarak ailesini seven ve eve gelen diğer misafirlere karşı sevecen olan American Bobtail’ler, hem çocuklarla hem de evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir.

American Bobtail’lerin en sevdikleri aktiviteler arasında oyun oynamak ve dışarıda tasmalı bir şekilde yürüyüşler yapmak vardır. Yürümeyi ve etrafı dolaşmayı seven bu kediler, kendisini sevecek ve onunla ilgilenecek insanlar olduğu sürece her evde bakılabilir. Kedilerin Golden Retriever’ı olarak bilinen American Bobtail’ler, at-getir oyunlarını kolayca öğrenebilen kedilerdir.

American Bobtail kedisini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu yazıda American Bobtail kedilerine dair merak ettiğiniz her şeyi okuyabilirsiniz.

American Bobtail Kedisi Özellikleri

American Bobtail kediler, kısa kuyrukları ve eğlenceli kişilikleriyle ünlü kedilerdir. Sevecen ve oyuncu yapıları olan American Bobtail’lere çeşitli desenlerde ve renklerde rastlamak mümkündür.

American Bobtail’in özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 40-50 cm
  • Ağırlığı: Dişiler 3-5 kg; erkekler 5-7 kg
  • Yaşam süresi: 13-15 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa veya uzun
  • Renk: Her renk olabilir
  • Arkadaş canlılığı: Sevilmeyi ve sevgi göstermeyi sever. Genel olarak her yaştan insanla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla anlaşabilen arkadaş canlısı kedilerdir.

American Bobtail Kedisi Tarihçesi

American Bobtail, yaklaşık 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. American Bobtail’in tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte bu cinsin Yodie isimli kısa kuyruklu kahverengi bir erkek tekir ile bir dişi Siyam kedinin çiftleşmesiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

John ve Brenda Sanders isimli Amerikalı çift Arizona’da yaptıkları tatil sırasında Yodie ile karşılaşmışlardı. Yodie’nin cinsi bilinmemekle birlikte Yodie kısa kuyruklu bir kediydi. Yodie ile birlikte American Bobtail ilk kez Sanders çiftinin arkadaşları olan Mindy Schultz tarafından tanımlanmıştır.

Yodie’nin soyu 1970’lerde tükenmiş olsa da 1980’li yıllara gelindiğinde bazı kedi yetiştiricileri Yodie’den biraz daha farklı olmak üzere American Bobtail yetiştirmeye başlamışlardır. Amerikalı yetiştiricilerin çabaları sonucu ortaya çıkan American Bobtail cinsi kedileri günümüzde her renkte görmek mümkün.

American Bobtail Kedisi Kişiliği

American Bobtail cinsi kediler tıpkı köpekler gibi insanlara düşkün evcil hayvanlardır. Uysal, sevecen ve uyumlu bir doğaları olan American Bobtail’ler hem çocuklarla hem de evdeki diğer evcil hayvanlarla harika bir uyuma sahiptir. Hatta bazı psikoterapistler, bu kedilerin insanların duygularına duyarlı olmaları nedeniyle terapilerinde American Bobtail’lere yer vermektedir.

American Bobtail kediler insanlarla, diğer kedilerle ve hatta köpeklerle arkadaşlık etmekten hoşlanır. Çocuklarla iyi geçinen bu kedilere çeşitli oyunlar ve numaralar öğretmek mümkündür. Orta derecede aktif olan American Bobtail’ler birlikte yaşaması kolay ve çok fazla ilgi istemeyen kedilerdir.

American Bobtail, oldukça zeki bir kedi cinsidir. Bu nedenle American Bobtail cinsi bir kediniz varsa onu kuru mama veya ödül mamasıyla ödüllendirerek zeka oyunlarını öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

American Bobtail Kedisi Bakımı

American Bobtail’ler genel olarak çok fazla bakım gerektirmeyen kedilerdir. American Bobtail kedinizi haftada birkaç kez taramanız, tüylerinin sağlıklı ve parlak olması için yeterli olacaktır. Bununla birlikte kediler yılda iki kez mevsim değişikliklerinde normalden daha fazla tüy döktükleri için kedinizi bu dönemlerde daha sık taramanız gerekebilir.

American Bobtail kediler, aşırı aktif olmamakla birlikte egzersize ihtiyacı olan kedilerdir. Bu yüzden kedinizle kısa bir süreliğine de olsa her gün oynamanız iyi olacaktır. Bu kediler tıpkı köpekler gibi oyuncaklarla oynamayı sevdiklerinden kedinize oyuncak fare alarak onunla at-getir oyunu oynayabilirsiniz. Hatta kedinize tasma takarak dışarıda kedinizle birlikte dolaşabilirsiniz.

American Bobtail’inizin beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken konu ise kedinizi yaşına, aktivite seviyesine ve genel sağlığına göre beslemeniz olacaktır. Kediniz için yüksek kaliteli ve yüksek proteinli bir beslenme düzeni oluşturabilir ve çeşitlilik yaratmak için kuru mamanın yanı sıra haftada birkaç kez yaş mamayla besleyebilirsiniz.

Obezite, tüm kedi cinslerinde yaygın olarak görülen bir sorundur. Bu nedenle kedinizi aldığınız mamanın talimatlarına uygun bir şekilde beslemeniz önemlidir. Kedinize ne miktarda mama vereceğinizden emin değilseniz, veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

American Bobtail Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

American Bobtail’lerin kendi cinsine özgü herhangi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu kedilerin genetik bir sorununun olmaması, ileride hiçbir sağlık sorunu yaşamayacağı anlamına gelmemektedir.

Kuyruğu olmayan American Bobtail’lerin istem dışı dışkılamaya neden olan omurga sorunları olabilmektedir. Bu nedenle American Bobtail bakmak istiyorsanız, kedinizin omurga sorunu yaşama riski olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

American Bobtail’ler omurga sorunlarının yanı sıra aşağıdaki sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir:

  • Polikistik böbrek hastalığı: Böbreklerin birinde veya her ikisinde kist oluşumudur.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati: Kalp kasının kalınlaşmasıdır.

Kedinizin sağlık sorunları hakkında endişeleriniz varsa ve kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, veteriner hekiminizle konuşmayı ihmal etmeyin.

American Bobtail kediler genetik çeşitliliği fazla ve sağlıklı kedilerdir. Her tür yaşam tarzına uyum sağlayabilen American Bobtail’ler hem insanlarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğiliminde olsalar da American Bobtail kedisi bakmak ve uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız, her gün kedinizle belli bir süre oynamak için zaman ayırabileceğinizden emin olmalısınız.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!