Evcil hayvan sahibi olmanın yaşamınıza “pozitif enerji” kattığının kanıtları

Evcil hayvan sahibi olmak kolay değildir. Bir hayvanın bakımını üstlenmek için öncelikle zaman ve enerji ayırmanız, bunun için gerekli maddi kaynağa sahip olmanız gerekir. Evcil hayvanınız her zaman sizin istediğiniz gibi davranmayabilir. Onunla ilgilenecek, onu eğitecek sabra ve hoşgörüye sahip olmalısınız. Her şeyden önemlisi de merhametli olmanız, zaman zaman kendi hayatınızdan ödün vermeniz gerekir. Tüm bu zorluklara rağmen, hayvan sahiplerine sorduğunuzda evcil hayvanlarının sevgisinin her şeye değer olduğunu söyler. Aslında bunun sebebi çok basit; evcil hayvanlar bize pozitif enerji verir. Peki bunu nasıl yapıyorlar? İşte evcil hayvanların yaşamımıza pozitif enerji kattığının göstergesi:

1. Evcil hayvanlar zihinsel gücü destekler

Nasıl bir ruh hali içinde olursanız olun, evcil hayvanınız her zaman sizin yanınızdadır. Özellikle Covid-19 kısıtlamalarının yaşandığı dönemde evcil hayvan sahibi olan birçok kişi bunu daha iyi anladı. Artan endişe, anksiyete ve bilinmezlik ortamında, sosyal mesafe nedeniyle yalnızlaşan insanlar evcil hayvanlarının aslında zihinsel gücü desteklemek, yalnızlığı paylaşmak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark etti. Evcil hayvanlar zihinsel gücü birkaç şekilde destekler.

Bunlardan ilki, sahipleriyle kurdukları dostluktur. Hayatta hepimizin kendimizi çok yalnız hissettiğimiz zamanlar olur. Ayrılıklar, kayıplar, zorluklar hepimizin hayatlarında yaşanıyor. Evcil hayvanlar ise böyle zamanlarda sahiplerine destek olur, yalnızlığını gidermek için çabalar. Öte yandan evcil hayvanlar stresi azaltır. Hayat zaman zaman çok zorlayıcı olabiliyor. İş hayatı, ev hayatı, okul, sorumluluklar derken birçoğumuz fazla stres altında kalabiliyoruz. Böyle zamanlarda, eve geldiğinizde sizi dört gözle bekleyen bir evcil hayvanla karşılaşmak, onunla oyun oynarken stresinizi unutmak gerçekten paha biçilemez. Evcil hayvanlar aynı zamanda sahiplerine “hayatta değer verilecek şeyler olduğunu” hatırlatır. Örneğin bir köpeğiniz varsa, ne olursa olsun onu yürüyüşe çıkarmanız, beslemeniz, onunla oynamanız gerekir. Evcil hayvanlar, uğruna dikkat edilecek, özen gösterilecek bir şeye sahip olduğunuzu hatırlatır.

2. Evcil hayvanlar fiziksel sağlığı destekler

Zihinsel desteğin yanı sıra evcil hayvanlar fiziksel sağlığı destekleyerek de pozitif enerji verir. Örneğin bir köpeğiniz varsa, onu mutlaka günde iki defa dışarı çıkarmanız, yürüyüş yaptırmanız gerekir. Bu sizin de ufak ufak yürüyüşler yapmanızı sağlar. Sadece yürüyüş değil, zaman zaman köpeğinizle oyun oynamanız, onun enerjisini atmasına yardımcı olmanız gerekir. Sadece egzersiz değil; özellikle hayvanlarla birlikte büyüyen çocukların daha az alerji geliştirdiği biliyoruz. Çocuk yaşta alerjenlere karşı gelişen bağışıklık sistemi, kişiyi alerjik reaksiyonlardan koruyor. Evcil hayvanların fiziksel sağlık açısından bir başka katkısı da ağrı ve acıyı azaltmaları. Kronik ağrı şikayeti olan kişilerin, evcil hayvanların verdiği pozitif enerji sayesinde bu ağrılarının azaldığı ve stres seviyelerinin düştüğü biliniyor.

3. Evcil hayvanlar sosyal destek sunar

Bir evcil hayvan, sahibinin en yakın dostudur. Sadece kendi sundukları dostlukla sınırlı kalmazlar. Evcil hayvan sahibiyseniz, onun sayesinde başka evcil hayvan sahipleriyle daha kolay tanışabilir, özellikle kendinizi yalnız hissettiğiniz zamanlarda daha kolay arkadaşlık kurabilirsiniz. Özellikle köpekler, daha aktif yapıları sayesinde sahiplerini sosyal açıdan destekler.

4. Evcil hayvanlar karşılıksız sevgi besler

Eğer bir evcil hayvanınız varsa, gerçek sevginin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Bir evcil hayvan sahibini her ne olursa olsun, her ne yaparsa yapsın sevmekten asla vazgeçmez. Evcil hayvanlar her zaman sahiplerini önemser. Bazen insan ilişkilerinde zorlanabilir, kendinizi çıkmazda hissedebilirsiniz. Ancak evcil hayvanınızla birlikteyken bunu asla hissetmezsiniz, onun sizi hiçbir zaman bırakıp gitmeyeceğini bilirsiniz. Evcil hayvanlar aynı zamanda sevginin ne olduğunu, insanın nasıl sevmesi gerektiğini de öğretir. Bir evcil hayvanın gösterebildiği anlayışı ve empatiyi insanlar birbirine göstermiş olsa, dünya çok daha sevgi dolu bir yer olurdu.

İlginizi çekebilir: Sevgimiz karşılıklı: Kedinizin ve köpeğinizin sizi ne kadar sevdiğini anlamanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!