Sevgimiz karşılıklı: Kedinizin ve köpeğinizin sizi ne kadar sevdiğini anlamanın yolları

Yorucu ve bazen de stresli bir günün ardından eve geldiğinizde size sevgi gösteren dostunuzla karşılaşmak gibisi yoktur. Evcil hayvanınız o sırada sizi dünyanın telaşından uzaklaştırmak, sevgisiyle mutlu etmek ve sizi gördüğü için duyduğu mutluluğu göstermek ister.

Ancak evcil hayvanların sevgisini anlamak her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor. Peki kediniz veya köpeğiniz size sevgisini nasıl gösteriyor? Duygularını nasıl ifade ediyor? Sahibini seven bir hayvan neler yapar? İşte kediniz veya köpeğiniz size kalbinden geçenleri söylediğinde, onun duygularını anlamanın yolları…

Kedinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız?

Sürtünme

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki kediler sahiplerini de kedi ailesinin birer üyesi, kendi türdeşleri gibi görüyor. Sadece sizin ondan biraz büyük olduğunuzu düşünüyor. Eğer kediniz sizi yalıyorsa veya size sürtünüyorsa, bilinki bunu sizi sevdiği için yapıyordur.

Isırma

Kediler birbirlerine karşı ısırarak sevgi gösterisinde bulunabilir. Evcil kediniz sizin de bir kedi olduğunuzu düşündüğü için sevgisini bu şekilde gösterebilir. Ancak kedinizin ufak ısırmaları canınızı acıtıyorsa, ona kötü davranmayın çünkü bu onun kafasını karıştırabilir. Bunun yerine kedinizin ilgisini dağıtacak bir şeyler yapabilirsiniz.

Göz teması kurma

Kediler göz teması kurmayı bir tehdit olarak algılar. Eğer sizin gözlerinizin içine bakıyorsa ve bu durumdan memnunsa, bilin ki artık sizi tehdit olarak görmüyor ve sevdiği için göz teması kuruyordur.

Kafa sürtme

Kediler kendi alanlarını yanaklarındaki ve başlarındaki koku vericiler sayesinde belirler. Eğer kediniz size kafasını sürtüyorsa, sizi de “kendisinin” olarak işaretliyor demektir.

Hediye verme

Kediniz avladığı bir şeyi size getiriyorsa, kendisini öğretmen gibi görüyor ve aslında bir şeyin nasıl avlanacağını göstermeye çalışıyordur. Sizi kedi ailesinin bir üyesi olarak gördüğü için aslında bunu size bir hediye olarak sunuyordur.

Gergin kuyruk

Bir kedinin kuyruğu, neler hissettiği bakımından çok şey anlatır. Eğer kediniz size yaklaşırken kuyruğunu havaya dikiyor ve Bir sağa bir sola sallıyorsa, bilin ki bu kedi dilince “Ben dostum ve seni sevdim” anlamına gelir.

Miyavlama

Bir kedinin bir başka kediye miyavladığı çok az görülür. Kediler genellikle insanlarla iletişim kurmak için miyavlar. Üstelik bizler nasıl sevmediğimiz kişilerle konuşmaktan hoşlanmıyorsa, onlar da sevmedikleri insanlara miyavlamaz. Eğer kediniz size miyavlıyorsa, sizinle konuşmak istiyor demektir.

Üzerinizde uyuma

Doğal bir avcı olan kediler, uykudayken bile zayıf, güçsüz görünmek istemez. Eğer sizin üzerinizde uyuyorsa ve size kendisini her türlü teslim etmişse, bilin ki sizi sevdiği içindir.

Köpeğinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız?

Göz teması kurma

Nasıl ki bizler sevmediğimiz, kendimizi rahatsız hissettiğimiz kişilerle göz teması kurmaktan kaçınıyorsak, köpekler de aynı şekilde. Eğer köpeğiniz sizinle göz teması kuruyorsa, bunun anlamı size duyduğu derin sevgi ve bağlılıktır.

Yanınıza uzanma

İnsan sevmediği, güvenmediği kimsenin yanına uzanmaz. Köpekler de öyle. Eğer siz bir yerde otururken veya uzanırken köpeğiniz gelip sizin yanınıza uzanıyorsa, bilin ki kendisini sizin yanınızda güvende, mutlu ve tamamen rahat hissettiği içindir.

Yatağınızda uyuma

Eğer köpeğinize sizin yatağınıza çıkmasını yasakladıysanız ve o bir şekilde yolunu bulup yatağınıza çıkıyorsa, sizi gerçekten seviyor demektir. Size tamamen sadık olduğunun ve sizden hiçbir şekilde kopmak istemediğinin göstergesidir.

Eve gelince heyecanla karşılama

Yorgun ve bitkin bir halde eve geldiğinizde köpeğiniz üstünüze zıplayıp sizi yalamaya mı çalışıyor? Bu aslında bir kucaklaşma hareketi. Sizi gördüğüne çok sevindiği için heyecandan ne yapacağını bilemiyor olabilir.

Eşyalarınızı taşıma

Köpeğinizin sizin terliklerinizi, çoraplarınızı, ayakkabılarınızı evin farklı yerlerine taşıdığını mı gözlemliyorsunuz? Bu tamamen sizin kokunuzu evin her yerinde hissetmek için yaptığı bir sevgi göstergesi. Ancak kirli çamaşırlarınızı evin farklı farklı köşelerinde, çiğnenmiş bir halde bulmak pek hoş olmayabilir. Bu durumda köpeğinizi bu davranıştan vazgeçirmelisiniz.

Gözünü ayırmama

Başına buyruk köpekler sokakta yürürken her zaman sizin sözünüzü dinlemiyor veya yanınızda yürümüyor olabilir. Ancak sizi her zaman gözle görebileceği bir mesafeye tuttuğundan emin olabilirsiniz. Eğer köpeğiniz birlikte yürüyüş yaparken sık sık dönüp sizi kontrol ediyorsa, bu bir sevgi göstergesidir.

Oyuncak veya hediye getirme

Köpeğiniz en sevdiği oyuncağını veya siz üzgünken yanınıza bir şeyler getiriyorsa, bu da size verdiği değeri gösterir. Bir köpek en sevdiği oyuncağını, ancak en sevdiği sahibiyle paylaşır.

Gülümseme

Evet bazı köpekler gülümser. Ağzını açıp, dudaklarını biraz geri çekip size gülümsediğini düşünüyorsanız, yanılmıyorsunuz. Eğer köpeğiniz size gülümsüyorsa, bu önemli bir sevgi göstergesidir.

 

İlginizi çekebilir: Evinizi tüylü dostlarınız için daha eğlenceli bir yere dönüştürmenin ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!