Evinizi tüylü dostlarınız için daha eğlenceli bir yere dönüştürmenin ipuçları

Apartman dairesinde yaşayan evcil hayvanlar çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olabilir: Can sıkıntısı. Evcil hayvanınızda öfke, gece yarısı uyandırma, aşırı mama düşkünlüğü gibi davranış değişiklikleri gözlemliyorsanız, evcil hayvanınız gün içinde uzun saatler boyunca evde yalnız kalıyorsa çok sıkılıyor olabilir.

Evcil hayvanınızın can sıkıntısını ve buna bağlı gelişen davranış değişikliklerini önlemenin en iyi yolu, düzenli olarak oyun saatleri belirlemek, evcil hayvanınızla ilgilenmektir. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu bazen mümkün olamıyor. Günlük hayatın koşuşturmacası, iş yoğunluğu, bekleyen sorumluluklar, bitmeyen işler nedeniyle bazen en sevdiklerimize vakit ayıramıyoruz.

Endişelenmeyin, bu durumdayken de yapabileceğiniz pek çok şey var. Eğer evcil hayvanınızda can sıkıntısına bağlı davranış değişiklikleri gözlemliyorsanız, evinizi daha eğlenceli bir yer haline getirebilir, böylelikle onun yalnız kaldığı süre içinde can sıkıntısını almak için bir çözüm türetebilirsiniz. İşte evcil hayvanınız için evinizi daha eğlenceli bir yere dönüştürmenize yardımcı olacak ipuçları:

1. Çevreyi izleyebilecekleri bir oturma alanı yaratın

Hem kediler hem köpekler dışarıyı izlemeye bayılır. Evinizin sokağa veya caddeye bakan penceresinin önünde evcil hayvanınız için güvenli ve çevreyi gözetleyebileceği bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Böylelikle sizin evde olmadığınız saatlerde dışarıyı izleyerek oyalanabilir. Ayrıca eve gelirken en sevdiğiniz dostunuzu pencerede görmek sizi de çok mutlu edecektir.

2. Evin bazı noktalarına ödül mamaları yerleştirin

Her hayvan keşfetmeyi sever. Siz de evcil hayvanınızın keşfetme duygusunu harekete geçirecek ufak sürprizler hazırlayabilirsiniz. Evinizin bazı noktalarına gizleyeceğiniz ödül mamaları sayesinde evcil hayvanınız için evinizi ödüllü bir macera evine dönüştürebilirsiniz.

3. Televizyonu açın

Eğer yaratıcı bir şeyler bulmakta zorlanıyorsanız, evden çıkarken televizyonu açık bırakabilirsiniz. YouTube’da evcil hayvanlara yönelik pek çok içerik var. Böylelikle evcil hayvanınızın ilgisini çekecek bir içerik sunabilirsiniz.

4. Evcil hayvanınıza bir arkadaş bulun

Komşularınızdan birinin de evcil hayvanı sizinki gibiyse, bu durumda iki hayvanın arkadaş olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin komşunuzun köpeği varsa, onu dışarı çıkarırken bazen sizinkini de dışarı çıkarmasını rica edebilirsiniz. Öte yandan, bir evcil hayvan daha edinebilirsiniz. Kediler ve köpekler her zaman yanlarında benzer bir hayvan olmasından hoşnut olurlar.

5. Gizli noktalara oyuncak saklayın

Kedinizin veya köpeğinizin merak duygusu ve oyun sevgisini geliştirmek için evinizin bazı gizli noktalarına oyuncaklar saklayabilirsiniz. Böylelikle onlar için macera dolu bir ev hayatı oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kedi ve köpek sahipleri için dekorasyon önerileri ve dekorasyon malzemesi seçiminin püf noktaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!