Kedi ve köpeğiniz için sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar

Teorik olarak besleyici ve dengeli bir yeme düzeni olan evcil hayvanların, atıştırmalıklara ihtiyacı yoktur. Evcil hayvanlar, sağlıklı bir beslenme düzenine uyduklarında iki öpün arasında acıkmaz. Ancak hepimiz biliyoruz ki özellikle evcil hayvanlara eğitim vermek, yeni şeyler öğretmek için atıştırmalıklar ödül olarak kullanılır. Ödül kurabiyelerinin bir köpeği ne kadar mutlu ettiğini veya kutudaki ıslak mamaların kediler tarafından ne kadar çok sevildiğini hiç kimse inkar edemez.

Amerikan Evcil Hayvan Obeziteyi Önleme Kurumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkedeki köpeklerin yüzde 56’sı obez veya fazlla kilolu. Fazla kilo evcil hayvanlarda pek çok riski de beraberinde getiriyor; kalp hastalıkları, kemik hastalıkları, kanser bunların sadece birkaçı.

Evcil hayvanlar için üretilen atıştırmalıkların pek çoğu içeriğindeki yüksek şeker oranı sebebiyle evcil hayvanlarda obeziteye sebep olabiliyor. Bu da evcil hayvan sahiplerini bir kez daha düşünmeye itiyor. Atıştırmalıkların içindeki katkı maddeleri yüzünden bazı evcil hayvan sahipleri tamamen atıştırmalıkları kesiyor bazıları da her şeye rağmen vermeye devam ediyor. Aslında bu ikilemin bir başka çıkış yolu da var; evcil hayvanınız için kendiniz sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Elma

Lif bakımından zengin olan elma, evcil hayvanınız için hem sağlıklı hem de ferahlatıcı bir atıştırmalık olabilir. İçeriğindeki A ve C vitaminleri de evcil hayvanınızı serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur. Ayrıca köpeklerin dişleri ve ağız sağlığı için de çok sağlıklıdır. Ancak evcil hayvanınıza elma verirken dikkatli olmalısınız. Elma çekirdeği amigdalin malzemesini içerir ve bu da evcil hayvanınıza zarar verebilir. Bu yüzden evcil hayvanınıza elma verirken her zaman çekirdeğini çıkardığınızdan emin olmalısınız.

Muz

Kolesterol ve sodyum açısından düşük olan muz; potasyum, C vitamini, lif ve bakır kaynağıdır. Evcil hayvanınızın sindirim sistemini destekler, enerji verir, kalp sağlığına iyi gelir. Ancak muz tüketiminde dikkatli olmakta fayda var. Ufak bir muz, yaklaşık 12 gram şeker içerir. Bu yüzden evcil hayvanınıza muz verirken ölçülü olmalısınız.

Yaban mersini

Yaban mersini sadece antioksidan bakımından zengin olmakla kalmayıp aynı zamanda süper besin kategorisine giren phyto-kimyasallar içerir. Evcil hayvanınıza yaban mersini vererek sağlıklı bir atıştırmalık sunabilirsiniz.

Havuç

Lif ve antioksidan bakımından zengin olan havuç, evcil hayvanınızı birçok hastalığa karşı korur. Havuç aynı zamanda evcil hayvanlarınızın diş sağlığının korunmasına yardımcı olur, dişlerin üzerindeki plak tabasını götürür.

Salatalık

Neredeyse hiç yağ içermeyen ve potasyum, bakır, magnezyum, bittin, K, C ve B-1 vitaminleri açısından zengin olan salatalığı evcil hayvanınıza atıştırmalık olarak verebilirsiniz. Aynı zamanda içeriğindeki su sayesinde özellikle sıcak günlerde evcil hayvanınızın metabolizmasının su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

Tatlı patates

Beta-karoten, B-6 ve C vitaminleri bakımından zengin olan tatlı patates, aynı zamanda birçok minerali de içeriğinde barındırır. Tatlı patates evcil hayvanınızın böbrek fonksiyonlarını destekler, vücudundaki sıvı dengesini korur, sinir ve kas fonksiyonlarına yardımcı olur. Yüksek lif içeriği de sindirime yardımcı olur. Ancak tatlı patatesi evcil hayvanınıza verirken pişirerek vermelisiniz. Çiğ olarak verirseniz sindirim sistemi için biraz ağır olabilir.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!