Scottish Fold kedi özellikleri ve bakımı

Scottish Fold kedi cinsi, diğer kedilere benzemeyen kıvrık kulakları, arkadaş canlısı kişiliği ve sosyal doğası ile ünlüdür. 1960’larda İskoçya’da ortaya çıkan bu cins, başlangıçta kemirgenleri avlamak ve kontrol etmek için bir çiftlik kedisi olarak yetiştirilmiştir.

Scottish Fold’ları benzersiz kılan şey, tahmin edeceğiniz üzere onlara imza niteliğindeki meraklı görünümlerini veren katlanmış kulaklarıdır. Bu kediler hassas, etkileyici ve aktiftir. Oyun oynamayı severler ve evde yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmazlar. Kendilerine eşlik etmesi için evde birinin olmasını, hatta mümkünse başka bir kediyi tercih ederler. Bu sevgi dolu kediye can attığı ilgiyi sağlayabilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilirseniz, aradığınız yeni tüylü aile üyesi o olabilir.

Scottish Fold cinsi kedi sevecen ve sadık, az bakım gerektiren bir evcil hayvanın bakımını üstlenmek isteyen aileler için mükemmel bir seçimdir. Çünkü onlar nazik yapıları ve dışa dönük kişilikleri ile harika arkadaşlardır. Yine de sizin için uygun olup olmadıklarını anlamak için Scottish Fold kedi özellikleri ve bakımı hakkında daha fazlasını öğrenmenizde fayda vardır.

Scottish Fold kedi özellikleri

Bu kedi ırkını sahiplenmeyi düşünen kişiler “Scottish Fold nasıl bir kedi?” merak ediyor olabilir. Scottish Fold kedi cinsi, özellikle rahat mizacı ve sosyalliği ile bilinir. Genellikle kedi dostu köpekler ve diğer kedilerle iyi anlaşır; birden fazla evcil hayvanın olduğu evlere harika bir şekilde uyum sağlar. Bir kediye saygı duyabilecek yaşta olan ve ona kaba davranmayan çocuklar, sevecen kişiliğiyle her yaştan insana kendini sevdiren Scottish cinsi kedi ile hızlı bir şekilde arkadaş olacaklardır.

Scottish Fold’ların mutlu olmak için çok fazla aktif meşguliyete veya yorucu egzersizlere ihtiyacı yoktur. Onlar gündelik oyunların bol bol sessiz kucaklaşma ile dengelendiği bir evde huzurlu bir şekilde yaşayabilirler.

Scottish Fold kedilerin dış görünümlerine gelecek olursak; bildiğiniz gibi bu kedi cinsinin küçük kulakları öne ve aşağı doğru kıvrılır; bu da ona neredeyse bir baykuşu andıran eşsiz bir çehre verir. Ama ne yazık ki katlanmış kulak geni, aynı zamanda ağrılı bir iskelet bozukluğuyla da ilişkilidir.

Scottish Fold’un özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 60-80 cm
  • Ağırlığı: 4-6 kg
  • Yaşam süresi: 8-15 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa, orta, uzun
  • Renk: Beyaz, krem, gümüş, kahverengi ve siyah
  • Arkadaş canlılığı: Scottish Fold yetişkinler, çocuklar ve diğer evcil hayvanlara karşı oldukça sevecen ve arkadaş canlısıdır. Yalnız olmak yerine mutlaka evde birinin ona eşlik etmesini tercih eder.

Scottish Fold kedi tarihçesi

Kulakları kıvrık kedi ırklarının tarihinin 1700’lere kadar uzandığı bilinmektedir. Scottish Fold’lar ise ilk olarak 1960’larda ortaya çıkmıştır. 1961’de İskoçya’nın Perthshire kentinde, çöplükte katlanmış kulakları olan bir kedi yavrusu keşfedildi. Bu yavru kediye “Susie” adı verildi. Ardından cinsi geliştirmek için diğer kedilerle birlikte yetiştirildi. Yani tüm Scottish Fold kedilerin aslında ortak bir ataları var.

İngilizler Scottish Fold’u bir cins olarak geliştirirken, orada hiçbir zaman Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadar popüler olmadı. Amerikalılar sadece bu cinse sadece aşık olmakla kalmadı, aynı zamanda onu bugünkü haline de dönüştürdüler.

Son olarak şu bilgiyi de verelim: Scottish Fold’ların üremesi oldukça zor. Bir Scottish Fold, başka bir Scottish Fold ile çiftleştirilmemelidir. Bunun yerine düz kulaklı bir kedi veya American Shorthair ve British Shorthair’le çiftleştirilmesine izin verilir. Eğer iki kıvrık kulaklı kedi birlikte yetiştirilirse ortaya çıkan yavrular, yürümekte zorluk çekecek boyutlarda bir sakatlıkla dünyaya gelebilir. İzin verilen cinslerle çiftleşmelerinde bile Scottish Fold’lar küçük yavrulara sahip olma eğilimindedir ve yavruların hepsinin kulakları kıvrımlı değildir.

Scottish Fold kedi kişiliği

Peki, Scottish Fold nasıl bir kedi? Scottish Fold kediler benzersiz kişilikleri, tatlı ve sevecen davranışlarıyla tanınırlar. Sahiplerinin etrafında olmayı severler ve genellikle dikkat çekerler. Çoğu insan, Scottish Fold sakin midir, merak ediyor. Bu kediler sessizlerdir ancak görmezden gelindiklerini, ihmal edildiklerini hissettiklerinde seslerini yükseltebilirler. Son derece meraklı davranışları vardır ve yeni yerler keşfetmeye isteklidirler.

Scottish Fold’ların ayrıca bağımsız bir doğaları vardır. Bu yüzden size aşırı yapışkan olmaları konusunda endişelenmenize gerek yok. Çoğu kedi türü gibi, onlar da kendilerini temizlerler ve günün çoğunu yalnız başlarına uzanarak geçirirler. Nispeten düşük aktivite seviyelerine rağmen, yine de oyuncu olabilirler ve oyuncaklarla oynamaktan veya evin içinde top kovalamaktan keyif alabilirler. Sakin davranışlarıyla birleşen bu eğlenceli özellikler, onları ideal bir aile hayvanı yapar.

Bir Scottish Fold ile ilgili ilk fark edeceğiniz şey, kulaklarından sonra, garip pozisyonlarda oturma alışkanlığıdır. Bu kediler küçük bir kurbağa gibi yerde dümdüz veya sanki doğada bir mirketmiş gibi dimdik oturabilir. Ayrıca kulaklarının diğer kedilerinkinden daha az hareketli olduğunu varsaysanız da, durum böyle değildir. Scottish Fold kediler, kulaklarını oldukça etkili bir şekilde iletişim kurmak için kullanır ve gerektiğinde buna sessiz, cıvıl cıvıl bir sesle yorumlar eklerler.

Scottish Fold kedi eğitimi

Scottish fold kedi ırkı, birkaç numarayı kolayca öğrenebilen zeki kedigillerdir. Eğer sahipleri kedilerini erkenden eğitmeye başlarsa, çağrıldığında oturmayı ve gelmeyi çabucak öğreneceklerdir. Scottish fold’unuzu eğitmek ayrıca, mobilyaları tırmalamak veya tezgahlara atlamak gibi istenmeyen davranışları azaltmaya da yardımcı olabilir.

Diğer cinsler gibi, Scottish Fold kedilerin de sağlıklı kalmak için düzenli egzersize ihtiyacı vardır. Oyuncaklar ve tırmalama tahtaları sağlamak, evcil hayvanınızın eğlenmesini ve aktif kalmasını sağlar. Evcil hayvanınızla oynamak aynı zamanda onunla bağ kurmanın ve fiziksel aktivitesini artırmanın da harika bir yoludur.

Söz konusu bir Scottish fold yavrusu olduğunda ise onu yetiştirirken ekstra ilgi ve özen göstermek çok önemlidir. Yeni ortamlara ve insanlara uyum sağlamalarına yardımcı olmak için onları erkenden sosyalleştirmelisiniz. İyi huylu bir evcil hayvan yaratmak için tutarlı bir rutinin yanı sıra erkenden net sınırlar belirlemelisiniz. Ayrıca, yavru kedinizin büyüdükçe besleyici bir diyet benimsediğinden emin olmanız gerekir. Çünkü diyetleri, Scottish fold’ların gelişimlerinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, gerekli vitamin ve mineralleri almalarını sağlamak için onlara yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyet benimsetin. Doğru bakım ve eğitim ile Scottish fold kediniz sizin ve aileniz için mutlu, sağlıklı ve iyi huylu bir arkadaş olacaktır.

Scottish Fold kedi bakımı

Gelelim bir diğer merak konusuna: Scottish bakmak zor mu? Scottish Fold’ların tüy yumaklarını önlemeye yardımcı olmak için haftalık fırçalama gerektirebilecek yoğun kürkleri vardır.

Ayrıca kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesin ve ona bir tırmalama direği alın. Dişlerini en az haftada bir kez fırçalayarak iyi bir diş hijyeni sağlayın. Scottish Fold kedinizin kulaklarına her zaman dikkat edin ve herhangi bir tahriş, akar veya enfeksiyon belirtisi olup olmadığını haftalık olarak kontrol edin. Kulaklarının kıvrımlı olması, bu kedi cinsini hava akışının azalması nedeniyle kulak enfeksiyonlarına biraz daha yatkın hale getirebilir.

Scottish Fold’ların gözlerindeki herhangi bir akıntıyı gidermek için göz köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her göz için ayrı bir bez kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskine girmemiş olursunuz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Scottish Fold kediler, orta derecede aktiftir. İnsanlarının yanında olmayı ve oyuncaklarla etkileşimli oyunlar oynamayı severler. Örneğin ona tırmanması ve odayı araştırması için bir kedi ağacı alın; çünkü o da tıpkı diğer kedi cinsleri gibi her şeyin üstüne tırmanmak ister.

Scottish Fold kedinizi severken veya onunla oynarken kuyruğunu nazikçe tutmaya özen gösterin. Çünkü onların genellikle bükülmesi veya çekilmesi acı verici olabilen sert kuyrukları vardır.

Scottish Fold kedi yaşam süresi ve sağlık sorunları

Scottish Fold kedi cinsi için en büyük sağlık sorunu, kıkırdak ve kemik gelişimini etkileyen osteokondrodisplazi adı verilen genetik bir iskelet hastalığıdır. Bir Scottish Fold’u sahiplenirken sert bir kuyruk, sert bacak eklemleri veya bacaklarda/ayaklarda kedinin osteokondrodisplaziden etkilendiğinin işareti olabilecek herhangi bir hareket sorunu olup olmadığını kontrol edin. Çünkü eğer bu tür bir rahatsızlığı varsa, durumun zamanla kötüleşmesi muhtemeldir.

Peki, Scottish Fold kaç yıl yaşar? Osteokondrodisplazi riskine rağmen Scottish Fold’lar normal bir kedi ömrüne sahiptir. Sağlıklı bir Scottish Fold 8-15 yıl kadar yaşayabilse de, ne yazık ki hayatlarında diğer ırklara göre daha fazla rahatsızlık yaşayabilirler.

Osteokondrodisplazinin yanı sıra, Scottish Fold kedileri etkileyen başlıca sağlık sorunları şunlardır:

  • Polikistik böbrek hastalığı (PKD): Böbreklerde sıvı ceplerinin oluşmasına neden olan kalıtsal, doğuştan bir problem.
  • Kardiyomiyopati: Bir tür kalp hastalığı.

Artık Scottish cinsi kedi hakkında birçok bilgiye sahipsiniz. Tüm bunların yanı sıra, kedinizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için tavsiye edilen tüm aşıları zamanında yaptırmalısınız. Kedinizin kilosunu düzenli olarak takip etmeli ve olası sağlık sorunlarını vaktinde tespit etmek için veteriner kontrollerine götürmelisiniz. Bu noktada şu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi ve köpeğiniz için sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!