Kedilerin ve köpeklerin karakteri, sahibinin karakterine mi benzer?

Evinizi ve hayatınızı paylaştığınız, çok sevdiğiniz, ailenizin bir üyesi olan evcil hayvanınız sizinle aynı genetik özellikleri taşımıyor elbette. Ancak çoğu kedi ve köpeğin sahibinin karakterine benzediği söylenir. Buna göre kedi veya köpeklerle sahipleri, yıllar içinde birbirlerine benzeyip, birbirlerinin özelliklerini alır.

Bu konuda yapılan farklı farklı araştırmalar mevcut. 2019 yılında Michigan Üniversitesi’nden iki akademisyen 50 farklı ırka mensup 1.600 köpek sahibiyle görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında köpekler cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre ayrıldı. Araştırmada, köpek sahiplerine kendilerini ve köpeklerinin geçmişteki ve bugünkü kişilik özellikleriyle ilgili sorular soruldu. Araştırmanın sonucunda, köpeklerin karakterlerinin yıllar içinde değiştiği saptandı. Yani 10 yıl önce sahiplendiğiniz bir köpek, 10 yıl sonra aynı özellikleri göstermiyor ve zaman içinde sahiplerinin yaşam tarzından ve deneyimlerinden etkilenerek karakteristik özellikler geliştiriyor. Golden, pomeranaian boo, poodle ve daha pek çok köpek cinsi… Acaba sahiplerine benziyor mu?

Örneğin sosyal hayatı ve dışarı çıkmayı seven insanların köpekleri de benzer özellikler sergiliyor. Agresif veya gergin kişilerin köpekleri de agresif davranışlar gösteriyor. Araştırmanın başındaki isimlerden Psikolog William Chopik’e göre benzerliğin nasıl başladığını kestirmek oldukça güç. Buna göre insanlar kendilerine benzer köpekleri sahiplenmeyi tercih ediyor olabilir veya köpekler zamanla sahiplerine benziyor olabilir.

Köpeklerle sahipleri arasındaki davranış benzerlikleri söz konusu olduğunda, köpeklerin cinsi de fark etmiyor. Her ne kadar köpeklerin davranış özelliklerinin DNA kaynaklı olduğunu söyleyen araştırmalar bulunsa da bu durum sahipsiz köpekler için geçerli. Örneğin safkan köpeklerin daha korkusuz ve agresif oldukları, dişi köpeklerin veya kısırlaştırılmış köpeklerin daha korkak ve sakin oldukları biliniyor.

Evcil hayvanlarla sahiplerinin karakterleri arasındaki benzerlik kediler için de geçerli. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre kediler zaman içinde sahiplerinin karakter özelliklerini taklit etmeyi öğreniyor. Araştırma kapsamında 3.000 kedi sahibine psikolojideki “Beş Etmen Modeli” dahilindeki karakter özellikleri soruldu. Bu 5 etmen açıklık, sorumluluk, dışa dönüklük, uyumluluk ve duygusal denge. Araştırma sonucunda kedisi olan kişilerde baskın olan özelliklerin, kedilerde de görüldüğü ortaya çıktı. Buna göre duygusal dengesi zayıf olan kişilerin kedilerinde de davranış problemleri olduğu, dışa dönük kişilerin kedilerinin oyun oynamaktan, insanlarla etkileşim kurmaktan daha çok hoşlandığı ortaya çıktı.

Benzer bir durum, ebeveynlerle onların yetiştirdikleri çocuklar için de geçerli. Aslında bu, kedi ve köpeklerin gerçekten de bir aile üyesinden farksız olduklarını gösteriyor. Kediler ve köpekler, sahiplerinin onlara davranış şekillerinden etkileniyor ve bu karşılıklı etkileşim zaman geçtikçe evcil hayvanlarla sahiplerinin benzer karakter özellikleri göstermesi şeklinde sonuçlanıyor.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!